Portekiz Vize Evrakları

Portekiz Vize Evrakları

Portekiz Vize Merkezi departmanı çağrı merkezini arayarak 2023 Portekiz vize evrakları listesini temsilcilerimizden e-mail olarak talep ediniz. Portekiz vize departmanımız hazırlanması gereken belgelerin güncel halini sizlerle e-posta yoluyla paylaşacaktır. Portekiz vizesi için gereken evraklar web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı olmayabilir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinalini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuzun evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir.

Portekiz vize evrakları seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Portekiz vize talep dilekçesinde belirttiğiniz seyahat amacının beyan etmek üzere hazırladığınız diğer evraklardaki bilgilerle çelişkili olmamalıdır. Portekiz vize başvurusu için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Eğer gerekli evraklar içindeki herhangi bir evraka sahip değilseniz muadili olan en yakın evrakı başvuru dosyanıza eklemeniz gerekir. Eksik evraklarla yapılan vize başvuruları kabul edilmeyebilir veya kabul edilse bile vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir.

Portekiz vizesi için gerekli olan evrakların güncel bilgileri içermesi gerekmektedir. Banka hesap dökümü gibi maddi mal varlığını bildiren evrakların vize randevusundan önce 15 günden eski olmaması tavsiye edilir. Portekiz seyahat masraflarını destekleyen kaynakların biçimi vize başvuru sahibinin ülkeye geri dönmesini gerektiren bağları kanıtlayıcı nitelikte olmalıdır. Ülkeye dönmeyi garanti eden manevi unsurlar da (aile bağları vb.) gerektiği durumlarda belirtilebilir.

Portekiz vizesi başvurularında kullanacağınız pasaportunuzun son 10 yıl içinde alınmış olmasına, seyahatinizin sona erdiği tarihten sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması gerektiğine ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Portekiz Vizesi Ortak Evrak Listesi

 • Pasaport-eski pasaportlar: (Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerliliği olmalı)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: (3,5*4,5 ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Şahsi banka hesap özeti: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır. (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren, ıslak imzalı ve kaşeli, banka imza sirküleriyle birlikte)
 • Başvuru formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi
 • Gidiş - dönüş uçak bileti rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.
Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

 • Otel rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.

Not: Aile ve arkadaş ziyareti sebebi ile seyahat ediliyorsa, resmi kurumdan alınmış davetiye ya da davet eden kişi tarafından yazılmış davet edilen kişi ismi, davet eden kişi adres, telefon belirtilerek imzalanmış davetiye ile birlikte davet eden kişinin vatandaşlık belgesi, pasaport ile birlikte vizesi veya kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir.

 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortanızı Vize Merkezi'nde yaptırabilirsiniz.

Turistik Vize Başvuru Evrakları

 • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa ) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
 • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. Maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkça göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

 • Otel Rezervasyonu: Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.

Not: Aile ve arkadaş ziyareti sebebi ile seyahat ediliyorsa, resmi kurumdan alınmış davetiye ya da davet eden kişi tarafından yazılmış davet edilen kişi ismi, davet eden kişi adres, telefon belirtilerek imzalanmış davetiye ile birlikte davet eden kişinin vatandaşlık belgesi, pasaport ile birlikte vizesi veya kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir.

 • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortanızı başvuru merkezimizde yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için arayınız.
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı; bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

 • Maaş Bordrosu Orjinali: Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
 • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir.

 • Masraf Yazısı: Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.
 • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
 • SGK 4A Hizmet Dökümü: SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
 • Şirket Evrakları
 • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
 • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
 • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
 • Muvafakatname: Reşit olmayan ve anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ediyor ise, anne baba olmadan 3. bir kişi ile seyahat ediyor ise seyahat edebileceğine dair noter tasdikli muvafakatname ve çocuğun kimlik fotokopisi gerekmektedir. Son 3 ay içerisinde alınan muvafakatnameler geçerlidir, daha eski muvafakatnameler kabul edilmez.
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Seyahatin masrafları aile bireyleri tarafından karşılanacak ise seyahat eden kişi ile bağının kanıtlanması gerekmektedir.

Not: Masraflar eş tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanı yeterli olacaktır.

 • Öğrenci Belgesi: Okuldan alınmış ve güncel olmalıdır.

Not: Öğrenci kartı geçersizdir.

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

 • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri

Ticari Vize Başvuru Evrakları

 • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
 • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkça göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

 • Otel Rezervasyonu: Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.
 • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
 • Şirket/Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı; bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

 • Maaş Bordrosu Orjinali: Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
 • Davetiye: Ziyarete gidilecek firmadan alınmış, ziyaretin tarihi, sebebi, şirket adres ve telefonlarının belirtildiği, firmanın kaşesi ve yetkilisinin tam ismi ile imzası olmalıdır.

Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir.

Not: Firma tarafından gönderilen davetiyelerde imzalayan kişinin adı soyadı, firma adres bilgisi, telefon numarası ve e-mail adresi bilgilerinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

 • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış, antetli kağıda basılmış, firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
 • SGK 4A Hizmet Dökümü: SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
 • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

 • Şirket Evrakları
 • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
 • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
 • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

 • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri

Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin de pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Evrakları

 • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
 • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkça göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

 • Otel Rezervasyonu: Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.

Not: Ziyarete gidilecek kişinin evinde kalınacaksa bu evrak gerekmemektedir.

 • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
 • Şirket/Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali/Fotokopisi: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı; bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

 • Maaş Bordrosu Orjinali: Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
 • Davetiye: Ziyarete gidilecek kişi tarafından yazılmış. Ziyaretin amacını ve hangi tarihler arasında gerçekleşeceğini davet ettiği kişi / kişilerin isimlerinin ve yakınlık derecelerinin belirtildiği, kişiler evinde kalacaksa evinde kalacağını belirtmelidir. Davetiye ekine oturum kartı - kimlik fotokopisi, vize ile kalınıyorsa pasaport - vize fotokopisi, kira kontratı veya tapu eklenmelidir.

Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin 2 adet fotokopisi yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir. Resmi davetiyelerde davetiyenin orijinalini mutlaka başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 • Masraf Yazısı: Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.
 • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
 • SGK 4a Hizmet Dökümü: SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Borkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
 • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

 • Şirket Evrakları
 • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
 • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
 • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
 • Muvafakatname: Reşit olmayan ve anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ediyor ise, anne baba olmadan 3. bir kişi ile seyahat ediyor ise seyahat edebileceğine dair noter tasdikli muvafakatname ve çocuğun kimlik fotokopisi gerekmektedir. Son 3 ay içerisinde alınan muvafakatnameler geçerlidir, daha eski muvafakatnameler kabul edilmez.
 • Öğrenci Belgesi: Öğrenim görülen kurumdan alınmış kaşeli ve imzalı olmalıdır. E-devlet sistemleri üzerinden de alınabilir.
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

 • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri

Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerinde pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

Şoför Vizesi Başvuru Evrakları

 • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
 • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkça göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.

Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

 • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
 • Davetiye: Ziyarete gidilecek firma tarafından alınmış, ziyaretin tarihleri ve sebebinin belirtildiği firmadan kaşe ve yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir.

 • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
 • Şöför Listesi: Türkiye'deki şirketin bütün kayıtlı şoförlerinin gösterildiği antetli kağıda firma kaşeli, yetkilisi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Taşıt Kayıt ve İzin Yazısı: Türkiye'deki şirketten taşıt kayıt numaralarının belirtildiği izin yazısı, antetli kağıda yazılmış, kaşeli, firma yetkilileri tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
 • SGK 4A Hizmet Dökümü: SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
 • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

 • Şirket Evrakları
  • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
  • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
  • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
  • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
  • Yeni CMR Belgesi: Taşıt kayıt numarasının belirtildiği yeni nakliyeler için hazırlanmış olmalıdır.
  • Eski CMR Belgesi: Taşıt kayıt numarasının belirtildiği eski nakliyeler için hazırlanmış olmalıdır.
  • Giriş Çıkışların Belirtildiği Dilekçe: Schengen ülkelerine giriş/çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazıldığı dilekçe. Dilekçe antetli kağıda yazılmış kaşeli, firma yetkilileri tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Ehliyet ve Beynelmilel Ehliyet Fotokopisi: Ehliyet D tipi olmalı ve fotokopisi okunaklı olmalıdır. Beynelmilel ehliyet sürücünün uluslararası sürücü belgesidir. Bir yıldan daha eski olmamalıdır. Bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

  Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

  • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

  Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri

  Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerinde pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

  Kültürel Amaçlı Vize Başvuru Evrakları

  • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
  • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
  • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkca göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
  • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot Vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

  Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

  Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

  • Otel Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.
  • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
  • Şirket/Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış; son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

  Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

  Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

  • Maaş Bordrosu Orjinali: Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
  • Davetiye: Ziyarete gidilecek kişi / kurumdan ziyaretin sebebinin açıklanmış olduğu, ziyarette bulanacak kişi isim ve bilgilerinin yer aldığı, kurumdan kaşe / mühürlü yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır veya Garantno Pısmo / Letter Of Guarantee isimli davetiye olması gerekmektedir.

  Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir.

  • Masraf Yazısı: Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.
  • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
  • SGK 4A Hizmet Dökümü: SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
  • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

  Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

  • Şirket Evrakları
   • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
   • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
   • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
   • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
   • Muvafakatname: Reşit olmayan ve anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ediyor ise, anne baba olmadan 3. bir kişi ile seyahat ediyor ise seyahat edebileceğine dair noter tasdikli muvafakatname ve çocuğun kimlik fotokopisi gerekmektedir. Son 3 ay içerisinde alınan muvafakatnameler geçerlidir, daha eski muvafakatnameler kabul edilmez.
   • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

   Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

   • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

   Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri
   Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin de pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

   Eğitim Amaçlı Vize Başvuru Evrakları

   • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
   • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
   • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkça göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
   • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

   Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

   Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

   • Otel Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.

   Not: Yurtta/misafirhanede kalınacaksa, kurum veya okuldan kalınacak yerin adres, telefon ve mail adres bilgilerinin belirtilmesi gerekmektedir.

   • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
   • Şirket/Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı; bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

   Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

   Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

   • Maaş Bordrosu Orjinali: Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
   • Davetiye: Eğitime gidilecek kurumdan eğitim alacak kişi isim ve bilgilerinin yer aldığı, eğitimin içeriğinin belirtildiği bir davetiye olmalıdır, kurumdan kaşe/mühürlü yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

   Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir.

   • Masraf Yazısı: Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.
   • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış, antetli kağıda basılmış, firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
   • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
   • SGK 4A Hizmet Dökümü: SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
   • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

   Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

   • Şirket Evrakları
   • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
   • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
   • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
   • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

  Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

  • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

  Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri
  Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerinde pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

  Eğitim Vizesi Başvuru Evrakları

  • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
  • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
  • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkca göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
  • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

  Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

  Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

  • Otel Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.

  Not: Yurtta/misafirhanede kalınacaksa, kurum veya okuldan kalınacak yerin adres, telefon ve mail adres bilgilerinin belirtilmesi gerekmektedir.

  • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
  • Şirket/Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

  Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

  Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

  • Maaş Bordrosu Orjinali: Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
  • Davetiye: Eğitime gidilecek kurumdan eğitim alacak kişi isim ve bilgilerinin yer aldığı, eğitimin içeriğinin belirtildiği bir davetiye olmalıdır, kurumdan kaşe/mühürlü yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

  Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir.

  • Masraf Yazısı: Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.
  • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
  • SGK 4a Hizmet Dökümü: Her bir başvuru sahibi (Emekli, işveren ve çalısan farketmeksizin) sosyal güvencelerini sağlayan belgelerini sunmalıdır. E-devletten alınan dökümler kabul edilir ancak barkodlu olmalıdır.
  • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış emekliliği kanıtlayan belge (barkodlu) ya da emekli kimlik kart fotokopisi ve emeklilik maaşının yattığı banka hesap dökümü.

  Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

  • Şirket Evrakları
  • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
  • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
  • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
  • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

  Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

  • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

  Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri
  Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerinde pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

  AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ve AB Vatandaşı ile Evli veya Aile Ferdi Olan Kişiler İçin Vize Başvuru Evrakları

  • Pasaport Orjinali: Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.
  • Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
  • İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkça göründüğü, fonu beyaz, 35 mm x 45 mm olması gerekmektedir.
  • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulaşım aracına ilişkin rezervasyon ya da alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, tren, uçak, araç, feribot vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

  Not: Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda şehir/ülke aktarmaları gösterilmeli veya dilekçe ile belirtilmelidir.

  Not: Araba ya da motosiklet ile seyahat edecek yolucuların dosyalarına araç ruhsatı, yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve eğer araç kendilerine ait değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahat edecek yolcuda olduğunu gösteren noter vekaleti gerekmektedir. Ayrıca dosya içerisine seyahat planını anlatan bir dilekçe eklenmelidir.

  • Otel Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonlarında mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. İsim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir ve otel rezervasyonlarında rezervasyon numarası olması şarttır.

  Not: Yurtta/misafirhanede kalınacaksa, kurum veya okuldan kalınacak yerin adres, telefon ve mail adres bilgilerinin belirtilmesi gerekmektedir.

  • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi: Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
  • Şirket/Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali: Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

  Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi kartı ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

  Not: Minimum 25.000 TL veya karşılığı Euro / Dolar, güncel banka hesabınızda bulunmalıdır.

  • Maaş Bordrosu Orjinali Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
  • Davetiye: Eğitime gidilecek kurumdan eğitim alacak kişi isim ve bilgilerinin yer aldığı, eğitimin içeriğinin belirtildiği bir davetiye olmalıdır, kurumdan kaşe/mühürlü yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

  Not: Başvuru yapabilmeniz için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler mail ya da faks yolu ile temin edilebilir.

  • Masraf Yazısı: Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.
  • İşveren İzin Yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş ve orijinal olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
  • SGK 4A Hizmet Dökümü: Her bir başvuru sahibi (Emekli, işveren ve çalısan farketmeksizin) sosyal güvencelerini sağlayan belgelerini sunmaları gerekmektedir. E-devletten alınan dökümler kabul edilir ancak barkodlu olmalıdır.
  • Emekliliği Gösterir Belge: E-devlet internet sitesinden alınmış emekliliği kanıtlayan belge (barkodlu) ya da emekli kimlik kart fotokopisi ve emeklilik maaşının yattığı banka hesap dökümü.

  Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendileri gerekmektedir.

  • Şirket Evrakları
  • Faaliyet Belgesi (Orijinal ve son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
  • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin ünvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)
  • Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)
  • Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)
  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

  Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

  • Pasaport Fotokopileri: Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

  Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış Schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri
  Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin de pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

  Vize Merkezi İletişim

Portekiz ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Portekiz vizesi için gerekli evraklar 2022
  VELİ, 24 Şub 2022, 14:38

  Bu yıl içinde bir seyahatim olacaktır. Portekiz vizesi için gerekli evraklar 2022 yılında gereken nedir? Ailemle gitmek istediğimde ayrı ayrı mı dosya hazırlamalıyım tek bir dosya mı sunarak başvuru yapabiliyor muyuz? Yardımınızı rica edeceğim iyi çalışmalar kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021
  u.e, 16 Nis 2021, 15:52

  Merhaba, Portekiz vizesi için gerekli evraklar 2021 için nelerdir her başvuru sahibi ayrı evrak mı temin etmelidir orijinal belge sunmak zorunda mıyız? Pasaport bitiş tarihime 12 ay var yeni pasaport çıkarmama gerek var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Portekiz için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.