Portekiz Turistik Vize

Portekiz turistik vizesi Portekiz'e turistik gezi amaçlı gidecek olanların başvurması gereken vize türüdür. Portekiz'i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de en az dönüş tarihi itibari ile 2 ay geçerli yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin, Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Schengen vizesi her 180 günlük dönemlerde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı verir. Pasaportun dönüş tarihi itibari ile en az 90 gün geçerli olması gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları 90 güne kadar olan kalışlarda vizeden muaftır.

Portekiz turistik vizesi belgeleri koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Portekiz Turistik Vizesi 2023 güncel evrak listesi isteyiniz. Portekiz turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir Portekiz vize başvurusu yapmak için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız.

Portekiz Turistik Vize Başvurusu

Portekiz turistik vizesi Schengen vizesine dahil olan bir vize türüdür. Portekiz turistik vize başvurusu için kısa süreli yani C tipi vizeye başvurmak gerekir. Kısa süreli vize 180 gün içinde 90 günden az süre ile konaklamaya izin verir. Portekiz’e turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler için bu vize türü uygundur.

Portekiz turistik vizesi nasıl alınır? Sorusu başvuru sahipleri tarafından sıklıkla yöneltilen bir sorudur. Portekiz turistik vizesi almak için bordo pasaporta sahip T.C. vatandaşları Schengen vizesine başvurmalıdır. Başvurular direk olarak konsolosluklara yapılmamaktadır. Konsolosluklara akredite vize danışmanlık şirketleri ve acenteler vasıtasıyla başvuru yapılabilmektedir. Başvuruların en erken 3 ay en geç 1 ay öncesinden yapılması, vizenin zamanında sonuçlanması ve gecikme yaşanmaması açısından önemlidir.

Portekiz turist vizesi başvurusu yaparken en önemli noktalardan biri de evrak hazırlama sürecidir. Başvuru formu, vize talep dilekçesi gibi evraklar eksiksiz ve hatasız şekilde doldurulmalı; mesleki duruma göre hazırlanacak zorunlu evraklar mutlaka başvuru dosyasında ibraz edilmelidir. Ayrıca otel ve uçak rezervasyon bilgileri de dosyaya mutlaka eklenmelidir. Vize reddi gibi durumlarla karşılaşmamak için bu aşamada tecrübeli bir aracı firma olan Vize Merkezi danışmanlığından yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Biyometrik verilerin ibrazı konusu da Portekiz vizesi başvuru sürecinde büyük önem taşımaktadır. Başvuru sahiplerinin 2014 yılı sonrasında eğer vermedilerse Schengen veri tabanına kaydedilmek üzere parmak izlerini vize başvuru merkezlerinde vermeleri gerekmektedir. Kişiler randevu aldıkları gün ve saatte şahsen başvuru merkezinde bulunarak parmak izi kayıt işlemi yapmalıdır. Vize Merkezi danışmanımız bu aşamada size eşlik edecektir.

Portekiz turist vizesi başvuruları ortalama 7-15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun istediği ek belgeler, resmi gün/tatiller ve randevu yoğunluğu bu süreyi etkileyebilmektedir. Vize kararı tamamen konsolosluğa aittir ve Vize Merkezi’nin konuyla ilgili bir yaptırımı bulunmamaktadır. Vize reddi alınması durumunda vize ücretleri iade edilmemektedir.

Portekiz turistik vize başvurusu hakkında sormak istediğiniz tüm sorular ve vize başvuru işlemleri için Portekiz vize uzmanlarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Portekiz Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport-eski pasaportlar (Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerliliği olmalı)
 • İki adet biyometrik fotoğraf (3,5x4,5 ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren en az 25 bin TL bakiyeli hesap özeti, ıslak imzalı ve kaşeli, banka imza sirküleriyle birlikte)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi
 • Vize Ücreti: Başvuru merkezinde ödenmektedir. 0-6 yaş yolculardan vize ücreti alınmamaktadır. 
 • Otel-Uçak Gidiş Dönüş Rezervasyonları (Satın alınmış tercih ediliyor) 

Portekiz vize başvuru sahibinin bulunduğu duruma bağlı ek olarak hazırlanması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza beyannamesi, Ticaret Sicil Gazetesi) SGK/BAĞ-KUR Hizmet Dökümü

Kişi şirket çalışanı ise;

 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza beyannamesi, Ticaret Sicil Gazetesi)
 • SGK 4A Hizmet Dökümü
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı)
 • SGK işe giriş bildirgesi

Kişi Devlet Memuru ise;

 • Çalışma belgesi (Mesleğinizle ilgili görevi de içeren belge bağlı bulunduğunuz kurumdan ıslak imzalı mühürlü)
 • Resmi izin belgesi (Talep edilen vize süresini kapsayan belge bağlı bulunduğunuz kurumdan ıslak imzalı ve mühürlü)
 • Görev kimlik kartının önlü - arkalı  fotokopisi
 • Son 3 aylık maaş bordroları (Bağlı bulunduğunuz kurumdan Islak imzalı ve mühürlü)

Kişi Emekli ise;

 • Başvuru sahibinin emekli maaşının yattığı bankadan son 3 aya ait banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü (Hesap dökümü kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte)
 • SGK Emeklilik hizmet dökümü (e-devlet şifresiyle temin edilebilir ya da SGK müdürlüğünden onaylatılmış)

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Başvuru sahibi, sponsor olacak 1. dereceden akrabasına ait (anne, baba, kardeş, eş, çocuk) yukarıda belirtilen iş evraklarından uygun olanı ibraz etmelidir.

Kişi Öğrenci ise;

 • Okuldan alınmış orjinal öğrenci belgesi
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 3 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakatname aslı
 • Başvuru sahibi 18 yaş altında ise (reşit değil ise), başvuru formuna anne ve babanın imzası gereklidir.

Portekiz Turistik Vizesini Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alabilirsiniz?

Portekiz’e seyahat etmek üzere turistik vize başvurusu yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızdan emin olamıyorsanız Vize Merkezi sizin için en doğru kurumdur. Peki, Portekiz turistik vizesini Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alabilirsiniz? Bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Portekiz turistik vize başvurusu için Vize Merkezi Portekiz vize bölümündeki danışmanlarımızı arayarak, kurduğunuz iletişimin ışığında size en uygun evrak listesini öğrenebilir ve listeyi mail ya da sms yoluyla alabilirsiniz.

Ardından tarafınıza gönderilen evrak listesindeki tüm evrakları eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlamalısınız. Bu noktada Vize Merkezi danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Evraklarınızı bir başvuru dosyası haline getirerek Vize Merkezi'ne şahsen ya da kargo yoluyla ulaştırabilirsiniz. Kargo yolunu tercih edecekseniz kargo takip numaranızı not etmenizi öneririz.

Başvuru dosyanız danışmanlarımız tarafından teslim alındıktan sonra incelemesi yapılacak ve size mail ile bir bilgilendirme yapılacaktır. Evraklarda herhangi bir hata ya da eksik olması durumunda yine bu mailde bilgisi verilecek ve ilgili evraklar paylaşılacaktır. Evraklarda eksik bulunmuyorsa vize randevu tarihi ve saati konusunda bilgilendirme yapılacak ve onayınız alınacaktır.

Daha önce Schengen veri tabanına herhangi bir parmak izi beyanında bulunmadıysanız vize başvuru merkezinde biyometrik verilerinizi kaydettirmek üzere bulunmanız gerekecektir. Vize Merkezi sizin adınıza randevu alarak sizi belirtilen gün ve saatte şahsen parmak izi merkezinde bulunmak üzere davet edecektir. Bu süreçte Vize Merkezi danışmanlarından biri size eşlik edecek ve işlemlerinizi tamamlamanızı sağlayacaktır. Daha önce (2014 ve sonrasında) parmak izi vermiş olan başvuru sahiplerinin istisnai durumlar dışında biyometri kayıt merkezine gelmeleri gerekmez.

En son aşama olan vize sonuçlanma aşamasında pasaport teslimi gerçekleşmektedir. Portekiz turistik vizesinin sonuçlanması ortalama 3-15 iş günüdür. Bu süre konsolosluğun talepleri dolayısıyla değişkenlik gösterebilmektedir. Vize Merkezi vize sonuçlandığında pasaportlarınızı tarafınıza şahsen ya da talep edilmesi durumunda kargo yoluyla sizlere teslim edecektir.

Portekiz turistik vizesini Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alabilirsiniz? Bu sorunun cevabını yazımızda sizlere anlattık. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve başvuru işlemlerinizi başlatmak için temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Portekiz Turistik Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vizesine tabi olan Portekiz turistik vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler ve önemli bazı noktalar bulunmaktadır.

Portekiz turistik vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve 180 gün içinde 90 güne kadar konaklama imkânı tanımaktadır. Bazı özel durumlar dışında kişilerin ilk vize başvurusunda konsolosluk vize onay süresini 90 gün olarak değil daha az süreli verecektir. Bu süre daha sonraki vize başvurularında artabilmektedir.

Portekiz turistik vize başvurusunda hazırlanması gereken zorunlu evraklar vardır. Bazı evraklar tüm başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken ortak evraklar olmakla birlikte, mesleki suruma, seyahat amacı ve süresine göre bu evraklar farklılık gösterebilmektedir. Evrakların eksiksiz ve doğru hazırlanması vize reddi olasılığını en aza indirmek açısından çok önemlidir. Ayrıca konsolosluğun her zaman ek evrak ya da evrak değişikliği talep edebileceği unutulmamalıdır.

Ebeveynleri ile ya da yalnız seyahat edecek olan 18 yaş altındaki başvuru sahipleri yasal velileri tarafından imzalanan ve noter onaylı muvafakatname belgesi ile Portekiz vize başvurusu yapmalıdır. Seyahat edecek tüm aile üyeleri için ayrı ayrı başvuru yapılmalı ve seyahat masrafları tek kişi tarafından karşılanacaksa banka bakiyesi tüm başvuru sahiplerini kapsayacak şekilde belirtilmelidir.

Başvuru sahipleri tüm başvuru işlemlerini doğru yapsa da bu durum vizenin olumlu sonuçlanmasını garanti etmeyecektir. Vize kararları Portekiz Büyükelçilik ve Konsolosluğu’na aittir. Vize Merkezi bu süreçte sadece danışmanlık vermekte; vize sonucuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Portekiz turistik vize başvuru işlemleri sırasında otel ve uçak biletinin ön rezervasyon bilgileri başvuru dosyasına eklenmektedir. Vize sonuçlanmadan önce herhangi bir bilet satın alımı yapılmamalıdır. Otel ve uçak bileti satın alınarak yapılan başvurulardan alınan sonuçlarda Vize Merkezi’nin sorumluluğu bulunmamaktadır.

Portekiz turistik vize başvurusu ret ile sonuçlanan başvuru sahiplerine vize ücret iadesi yapılamamaktadır. Vizesi konsolosluk tarafından reddedilen kişilerin yeniden vize başvurusu yapması ve ücret ödemesi gerekmektedir.

Portekiz turistik vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler ve vize başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Vize Merkezi Portekiz vize bölümümüzdeki tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz Vize Ücretleri

Yükleniyor...