Küba Vizesi

Küba Vize Merkezi Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni ile ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Resmi pasaport (Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport) sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar yapacakları Küba seyahatlerinde vize uygulamasından muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise ülkeye giriş yapabilmek için geçerli bir vizeye sahip olmalıdır. Küba vizesi 30 günlük tek girişli seyahat hakkı tanıyan bir vize türüdür. Bir defaya mahsus Küba’daki göçmenlik bürosundan 30 günlük süre ile uzatılabilmektedir.

Küba vize başvurusunda bulunmadan önce, başvuru türünün doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Başvuru türü, kişinin seyahat amacına bağlı değişiklik göstermektedir. Başvuru türünüzü öğrenmek ve seyahatinize uygun evrak listesi talep etmek için +90 212 970 05 70’i arayarak Vize Merkezi uzmanları ile görüşebilirsiniz. Başvuru evraklarını Vize Merkezi’ne kargo, kurye yoluyla veya bizzat ulaştıran kişinin başvuru işlemleri en doğru ve mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Küba Vize Merkezi

Vize başvurularının büyükelçilik tarafından belirlenen standartlarda yapılması son derece önemlidir. Başvuruda yapılan basit hatalar bile değerlendirme sürecinde veya seyahat esnasında yaşanacak olumsuz durumlara sebep olacaktır. Küba Vize Merkezi Türkiye’den Küba vizesi almak isteyen kişilerin başvuru işlemlerinin en doğru şekilde gerçekleştirilmesi adına danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Küba’ya ticari, turistik, transit geçiş gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için gerekli evrakların iletilmesi yeterlidir. Evraklarını Vize Merkezi ofisine ulaştıran kişilerin vize işlemleri, uzman kişiler eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Çalışma, öğrenim gibi özel amaçlı seyahatler için Küba Büyükelçiliği’ne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Vize Merkezi Küba yetkilileri, başvuru işlemlerini güncel prosedürlere uygun olarak gerçekleştirerek Küba Büyükelçiliği’ne sunmaktadır. Başvuruyu onaylama, reddetme, ek evrak talep etme yetkisi yalnızca diplomatik temsilciliklere aittir. Küba vizesi Amerika, Birleşik Krallık, Schengen vizeleri gibi pasaporta işlenen bir vize değildir, izin belgesi şeklinde düzenlenir. Başvuru sahibi, adına düzenlenen vizeyi şahsen gelip alabilmekte veya kargoyla iletilmesini talep edebilmektedir.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport sahibi vatandaşlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri Küba vizesi nasıl alınır sorusudur. Küba vizesi almak için uygulanan işlemler Schengen ve diğer Avrupa ülkelerinin vize prosedürleri kadar zahmetli değildir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de az evrakla başvuru yapılabilme olanağının olmasıdır. Başvuru sahibinin en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Resmi pasaport sahibi vatandaşlar 90 güne kadar vizeden muaf olsa da, yıpranmış, veriliş tarihi 10 yılı aşmış, geçerlilik tarihi 6 aydan kısa olan pasaport ile seyahat edilmesi mümkün değildir.

Küba Vize Merkezi aracılığıyla vize müracaatında bulunacak kişilerin, başvuru evraklarını iletmesi işlemlerin gerçekleştirilmesi için yeterli olacaktır. Gerekli işlemler Vize Merkezi Küba yetkilileri tarafından tamamlanarak büyükelçiliğe sunulmaktadır. Vize onaylandıktan sonra, kişi adına düzenlenen vize bizzat teslim edilmekte ya da kargo/kurye yoluyla ulaştırılmaktadır. Başvuru evrakları hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Küba vizesi için gerekli evraklar başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Başvuru türü, seyahat amacına göre belirlenmektedir. Turistik vize başvurularında hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Vize Başvuru Formu
  • Pasaport Aslı Ve Fotokopisi
  • Ödeme Yapıldığına Dair Dekont
  • Otel Rezervasyonu
  • Uçak Bileti/Rezervasyonu

Vize Merkezi aracılığıyla başvuru yapmak isteyen kişilerin, pasaport sayfalarının renkli taramasını e-mail yoluyla iletmesi yeterlidir. Diğer belge, form ve işlemler başvuruya en uygun şekilde uzman kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Büyükelçiliğik gerekli gördüğünde ek evrak talep edebilir. Olası bir durumda aşağıdaki belgelerin istenmesi de söz konusu olabilir;

  • Kimlik Fotokopisi
  • Biyometrik Fotoğraf

Küba’da çalışmak, öğrenim görmek veya aile birleşimi amacıyla seyahat etmek için büyükelçiliğe müracaat edilmesi gerekmektedir. Her başvuru türünün vize ücretleri, başvuru evrakları ve değerlendirme süresi farklılık gösterir. Ticari vize başvuruları için yukarıda listelenen evrakların dışında Küba’daki firmadan talep dilekçesi, davetiye, Türkiye’deki işletmeden başvuru sahibinin bilgilerinin yer aldığı bir ön yazı da sunulması gerekmektedir.

Türk vatandaşı olmayan başvuru sahiplerinin en az 6 ay süreli oturum izni ibraz etmeleri gerekmektedir. Diğer başvuru türleri hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz. Başvuru türüne uygun güncel evrak listesi talep etmek için +90 212 970 05 70 numaralı hattan Küba Vize Merkezi uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Küba Vizesi Türleri

Küba vize türleri, seyahat amacına göre belirlenmektedir. Vize başvurusunda bulunmadan önce doğru bir şekilde belirlenmesi ve buna uygun başvuru yapılması gerekmektedir. Yanlış türde başvuru yapılması vize reddine sebep olacaktır. Küba vizesi türleri aşağıdaki gibidir;

  • Küba Turistik Vize: 30 günlük tek girişli vizedir. Turistik seyahatler için geçerlidir.
  • Küba Ticari Vize: 30 gün içerisinde 1 hafta veya 15 gün kalış hakkı tanır. Kısa süreli ticari faaliyetler için alınması gereken vizedir.
  • Küba Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi: 30 güne kadar seyahat hakkı tanır. Ziyaret amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurması gerekir.

Küba Vize Randevusu

Küba vize randevusu başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Turistik, ticari, transit vize başvuruları için Schengen ülkeleri, birçok Avrupa ülkesi, Amerika ve Birleşik Krallık başvurularında olduğu gibi randevu alımına gerek yoktur. İşlemlerin başlatılabilmesi için pasaport bilgilerinin yer aldığı sayfaların renkli taramasının Küba Vize Merkezi temsilcilerine e-mail yoluyla iletilmesi yeterlidir. Vize Merkezi Küba yetkilileri işlemleri başvuru sahibi adına en doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirerek büyükelçiliğe sunmaktadır. Randevu almak gerekmediği için Küba vize başvurusu yapmak diğer vize başvurularına göre oldukça kolaydır ve hızlı sonuçlanmaktdır. Fakat basit bir hata bile başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeple başvuru yapmadan önce bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. Vize Merkezi uzmanları bu süreçte başvuru sahibine en doğru şekilde danışmanlık sunmaktadır.

Küba Vize Başvurusu

Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Küba vize başvurusu öncesinde başvuru sahibi ile görüşme yapılarak hangi türde başvuru yapılacağı belirlenmektedir. Başvuru türü belirlendikten sonra güncel prosedürlere en uygun evrak listesi hazırlanarak başvuru sahibine iletilmektedir. Başvuru evrak listesinde, hangi evrakların ne şekilde hazırlanması gerektiğine ilişkin detaylı bilgi yer almaktadır. Evraklarınızı bizzat getirebilir, e-mail yoluyla taramalarını iletebilir veya kargo ile ulaştırabilirsiniz.

Evrakları ulaşan kişinin işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanarak başvuru Küba Büyükelçiliği’ne sunulmaktadır. Başvuruyu değerlendirme, onaylama ve reddetme yetkisi yalnızca büyükelçiliğe aittir. Yetki kısıtlaması olmamasından dolayı başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her ilinden vize işlemleri yapılabilmektedir. Küba Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvurular onaylandıktan sonra başvuru sahibine iletilmektedir.

Küba Vize Başvuru Formu

Küba vize başvurusu için hazırlanması gereken en önemli temel evraklardan biri vize başvuru formudur. Küba vize başvuru formu kimlik bilgileri, pasaport bilgileri ve seyahat bilgileri gibi alanların bulunduğu bir formdur. İlgili alanların eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması son derece önemlidir. Vize başvurusu büyükelçiliğe ibraz edildikten sonra üzerinde hiçbir düzenleme yapılamamaktadır. Dolayısıyla basit bir harf hatasının dahi yapılmaması gerekmektedir.  Bundan dolayı dikkatli bir şekilde hazırlandıktan sonra ibraz edilmesi gerekmektedir.

Küba Vize Merkezi temsilcileri ile yapılan görüşmelerde başvuru sahibinin planladığı seyahate en uygun vize türü belirlenerek buna uygun evrak listesi e-mail yoluyla iletilmektedir. Pasaport taramasını ileten ve seyahat bilgilerini aktaran başvuru sahibinin formu Vize Merkeiz tarafından istenilen şekillerde hazırlanmaktadır.

Küba Vize Ücreti

Küba vize başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Vize ücretleri Küba Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize ücretini ödemeyen başvuru sahiplerinin başvuruları alınmayacaktır. Bu sebeple başvuru evrakları arasında vize ücretinin ödendiğine dair dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir. Küba vize ücreti başvuru yapılacak vize türü, başvuru sahibinin uyruğu gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Güncel vize ücretleri için +90 212 970 05 70 numaralı hattan Küba Vize Merkezi uzmanları ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesi kaç günde çıkar sorusu vize başvurusu yapacak kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Küba Büyükelçiliği’nin yetki alanı kısıtlaması yoktur. Bu sayede Türkiye’nin farklı illerinden yapılacak başvurular Vize Merkezi İstanbul merkez ofisinden kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Vize başvuruları ortalama 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının başvuru süreci Türk vatandaşlarının başvuru sürecine göre daha uzun sürede değerlendirilmektedir.

Küba Vizesi Reddi

Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Vize türünün doğru belirlenmesi, başvuru istenen şekillerde eksiksiz olarak hazırlanması, başvuru formu ve dilekçelerin doğru bir şekilde düzenlenmesi gibi konular başvuruda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bazılarıdır. Küba, turistik amaçlı sıklıkla ziyaret edilen ülkelerden biridir. Bu sebeple Küba vize başvurularında ret durumu, yaşanması pek olası bir durum değildir. Fakat en olası ret gerekçesi vize başvurusunun hatalı yapılmasıdır. Küba vizesi reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Bu sebeple başvuru büyükelçiliğe sunulmadan önce hazırlanan evrak ve formlar kontrol edilmelidir. Küba Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvuru işlemleri ve takibi vize işlemlerinde uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vize başvurusunda ve seyahat planında aksaklık yaşamamak için +90 212 970 05 70 numaralı hattı arayarak Vize Merkezi uzmanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Küba Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küba vizesi diğer vizelerde olduğu gibi pasaporta basılmamaktadır. Başvuru sahibi adına seyahat kartı şeklinde düzenlenmektedir. Küba vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, başvuru sahibinin seyahat esnasında vizeyi yanından ayırmaması gerektiğidir.

Turistik vize 180 gün içerisinde 30 gün konaklama olanağı tanımaktadır. Vize süresi dışında konaklama yapan kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu sebeple seyahat esnasında vize süresini aşmamak oldukça önemlidir. Seyahat süresi uzayacak kişilerin vize süresi dolmadan önce Küba’daki göçmenlik bürosuna uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Seyahat sonrası ülkeden çıkış yapan yabancılardan 25 CUC tutarında ülkeden çıkış vergisi talep edilmektedir.

Küba’da Küba Konvertible Pesosu ve Küba Pesosu olmak üzere ikili para sistemi mevcuttur. Yabancılar seyahatleri esnasında yaptıkları alışverişlerde Küba Konvertible Pesosu’nu (CUC) kullanmaktadır. Türk vatandaşlarının döviz işlemleri için CADECA isimli döviz büroları ya da bankaları kullanmaları tavsiye edilmektedir. 

Başvurunun doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. Aksi halde başvuru reddedilebilmekte ve seyahat planında aksamalar yaşanabilmektedir. +90 212 970 05 70 numaralı hattı arayarak Küba Vize Merkezi uzmanları ile görüşebilir, başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vize Merkezi Personel

Küba ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Küba Vize Ücreti 2022 L.P. 09/11/21, 11:43
Merhaba, Küba vizesine dair bilgi almak istiyorum. Aralık ayında turistik amaçlı seyahat edeceğim. Başvurum ne kadar sürede sonuçlanır? Küba vize ücreti 2022 yılında ne kadar olacak? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim. İyi günler dilerim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Küba Vizesi Konya İ. Bölükbaşı 03/06/20, 12:05
Merhaba geçen yıl Amerika vizemi Konya şubenizle aldım ve hem hizmetinden hem de ilgilerinden son derece memnun kaldım. Şimdi Küba vizesi ile ilgili yardımınızı istiyorum. Ben özel bir hastanede doktor olarak görev yapıyorum ve bir konferansa katılmam gerekiyor. Konferansta dahil yaklaşık 2 hafta kadar Küba’da kalma planım var. Gitmişken tabi ki gezmemek olmaz. Küba vizesi için Konya şubeniz hizmet veriyor mu? Küba vizesi Konya şubenize başvuru için ne götürmem lazım? Konferanstan bana şuanda bir belge veremiyor ve sanırım bunu sunamayacağım bir problem olur mu bu durum? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Küba Vizesi Edirne M. Ayık 03/06/20, 11:18
Merhaba, Balayı için Ağustos sonu Küba’yı seçtik. Şuan da evli olmadığımız için soy isimlerimiz farklı balayı için olacağından dolayı düğün davetiyemizi ekleyerek vize başvurumuzu yaparsak konsolosluk bunu kabul eder mi? Bu şekilde balayı için gidecek kişilere ne gibi bir prosedür gerekiyor. Ayrıca düğün telaşesinden dolayı vaktimiz çok yok en hız şekilde Küba vizesi Edirne ’den nasıl alınabilir? İkimizde devlet memuruyuz ancak benim bordo eşimin yeşil pasaportu var. İstediğiniz tüm evrakları sunabiliriz. Yardımlarınızı bekliyoruz.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Küba Vizesi Ankara 2020 B. Çidem 03/06/20, 11:07
Merhaba, Küba Konsolosluğunun telefon numarası yanıt vermiyor ve sitesine ulaşamadım. Eşimde genel bir varis türü sorunu var ve Küba’da olan bir kremin bu sorunu çözdüğünün bilgisini aldık. Küba’dan bu kremi getirtmek çok zor olduğu için hem gezmek amaçlı hem de orada bununla alakalı daha detaylı bilgi alarak kendimize kaynak yaratmak maksatlı gitmek istiyoruz. Biz emekli olduğumuz için tarih sıkıntımız yok ve tur ile gitmek istiyoruz çünkü daha önce hiç yurt dışına çıkmadık. Bu durumda vize işlemlerimizi nereden yapabiliriz. Küba vizesi Ankara 2020 yılı için herhangi bir prosedür değişikliği var mı? Bu vizeyi alabileceğimiz detayları bize aktarmanız önemli. Teşekkür ederiz.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Küba vizesi Gaziantep C. Bilgin 03/06/20, 10:24
Merhaba, Küba vizesi ile alakalı araştırma yaparken sitenizi gördüm, açıklayıcı bilgiler vermenizden dolayı sorularımı sizlere yöneltmek istiyorum. Uzun zamandır Küba seyahati planlıyorum ancak gerçekten çok fazla şehirlerarası seyahat yaptığım için maalesef vize sürecine vakit ayıramadım. Yaklaşık 1 ay sonra Küba’ya gitme planım var. Ama Küba vizesi nasıl alınıyor, şartları ve evrak süreci gibi durumları için bir bilgim yok. Gaziantep’te yaşıyorum ve burada vize ofisi olarak çok detaylı bilgi alabileceğim güvenilir bir firma bulamadım. Sizin Küba vizesi Gaziantep ofisiniz var ise iletişime geçmek isterim. Benim için hızlı ve kolay olması önemli. Evrak hazırlama sürecini ne kadar kısa tutabilirsek o kadar işime gelir. Bu yüzden de bana olabildiğince kolay alabilmem için yol göstermenizi bekliyorum. Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
Whatsapp