İsveç Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İsveç Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

İsveç Vizesi

Vize Merkezi, İsveç vizesi işlemlerinde 15 yıllık tecrübesi, ülke genelindeki 14 şubesi ve alanında uzman ekibiyle vize işlemlerinizde yapılabilecek hataların, kaybedilecek zamanın ve yaşanabilecek stresin önüne geçmek için profesyonel bir hizmet sunmaktadır. İsveç vize başvurunuzun Schengen vize kurallarına uygun olarak yapılması ve süreç boyunca ihtiyacınız olan tüm danışmanlık hizmetlerinde hızlı ve çözüm odaklı şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Bireysel veya Kurumsal olarak vize hizmeti alabileceğiniz Vize Merkezi, aldığınız hizmet süresince hiçbir şubesinden telefon, e-posta ya da sms yoluyla yapacağı bilgilendirmelerden ücret talep etmemektedir.

İsveç Vizelerinin verilmesi ve reddedilmesi gibi konularda tek yetkili merci İsveç Konsoloslukları’dır. Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Daha önce Schengen bölgesi ülkelerinden birisine vize almış ve parmak izi kaydından muaf başvuru sahiplerinin gerekli evrakları ofislerimize kargo/kurye aracılığıyla iletmeleri halinde Türkiye’nin neresinde olursa olsun yerinizden kalkmadan vizenizi almanıza destek oluyoruz. Bu duruma istisna oluşturabilecek şartları öğrenmek ve olası diğer sorularınıza yanıt almak için Vize Merkezi İsveç Schengen Vizesi Departmanımızı arayabilirsiniz.

 

İsveç Vizesi

 

İsveç Vize Başvurusu

İsveç Vizesi de diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi Turistik Vize, Ticari Vize, Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Transit Vize, Şoför Vizesi, Eğitim Vizesi, Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi, Oturma İzni, Çalışma İzni, Aile Birleşimi vs. gibi amaca dayalı kategorilerden oluşur. Aynı zamanda başvuru için gerekli evraklar ve başvuru şekilleri başvuru sahibinin mesleki statüsüne göre değişiklik gösterir. Vize başvurusunun ilk adımı ziyaret amacınızı ve mesleki statünüzü vize danışmanınıza iletmek olacaktır. Vize danışmanınız başvuru dosyanızı oluşturarak size en uygun evrak listesini tarafınıza iletecek ve süreç boyunca size destek olup bilgilendirecektir.

 

İsveç Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize başvurusu evrakları sahip olduğunuz pasaportun türü, ziyaret amacınız, mesleki statünüz, yaşınız vs. gibi birçok kritere göre değişiklik göstermektedir. Sizin ziyaretinize en uygun evrak listesini başvuru dosyanızın açılmasının ardından vize danışmanımız tarafından gönderilecek olan mailde bulabileceksiniz.

Ayrıca bu listede bulacağınız evraklar sizin ziyaretiniz için geçerli olsa bile Konsolosluk, gerekli gördüğü durumlarda ek belgeler de talep edebilir.

1. Pasaport. Pasaporta bulunan kimlik sayfası ile işlenmiş sayfalarının fotokopileri başvuru dosyasına eklenecek evraklar arasında bulunuyor. Pasaportun geçerlilik süresi seyahatin bitiş tarihinden en az 3 ay daha uzun olmalı ve son on yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekiyor. Eski pasaportunuza ait bilgiler de başvuru dosyasına eklenebiliyor.

2. Nüfus Kayıt Örneği. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus kayıt örneğinde bulunması zorunlu bilgiler, anne, baba, eş ve çocuk(lar) gösterir evrak. Belgenin orijinal olarak ibrazı bekleniyor.

3. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında güncel biyometrik fotoğraf.

4. Ulaşım Rezervasyonu: Uçak rezervasyonunuzun tarihlerinin beyan edeceğinizi seyahat tarihleri ile uyumlu olması bekleniyor.

5. Konaklama Rezervasyonu: Konaklama rezervasyonundaki tarihler ve isim de seyahat tarihleri ve başvuru sahibinin kimlik bilgileri ile uyumlu olmalı.

6. Seyahat masrafları. Seyahat süresince oluşacak masrafların nasıl karşılanacağı da belgelenmesi gereken konular içinde yer alıyor. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü başvuru dosyasına eklenecek olan belgelerden bir tanesi. Bankadan imzalı ve kaşeli olarak evrakın orijinali ibraz ediliyor. Başvuru sahipleri 18 yaş üzerinde iseler kendi banka hesaplarının dökümünün dosyada yer alması gerek.

Başvuru sahibi çalışan ise: İşveren tarafından yazılmış izinli olduğunu gösterir belge. Belgede izin süresi ve seyahat bilgileri kaşeli ve imzalı olarak yer alıyor olması zorunluluğu getirilmiş.

İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü ile birlikte son 3 aylık maaş bordrosu.

Ticaret odası kaydı: Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası , faaliyet belgesi kopyası, vergi levhası da ibraz edilecek olan belgeler arasında yer alıyor.

Başvuru sahibi çiftçi ise; İsveç vizesi başvurusunu yapan kimse çiftçi ise bağlı bulunduğu ziraat odasından adına düzenlenmiş çiftçi belgesini başvuru dosyasına ekleyebilir.

Şirket sahibi ise; Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası , faaliyet belgesi kopyası, Vergi levhasını ibraz etmeli.

Emekli ise; Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti ve varsa emekli cüzdanı)

Öğrenci ise; Öğrenci belgesinin orijinali başvuru dosyasına eklenebilir.

7. Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro teminatlı, geçerli seyahat ve sağlık sigortasının yapılması zorunluluğu var. Söz konusu sigorta Schengen Bölgesi’nde seyahat bitimine kadar geçerliliğini korumalı. Ayrıca, düzenlenecek olan sağlık sigortası acil müdahale, ambulans hizmeti ve hastanın ülkesine geri götürülmesi hizmetlerinin tamamını kapsıyor olmalı. Schengen bölgesine dahil olmayan ülke vatandaşları seyahat sağlık sigortalarını kendi ülkelerinden ya da İsveç’ten edinebilirler. Türkiye’de ikameti olmayan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de yaptırdıkları seyahat sağlık sigortaları geçerli olmayacaktır.

8. Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse, tek başına seyahat ediyorsa altındaysa veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa noter tasdikli muvafakatname düzenlenmesi koşulu getirilmiş. Muvafakatnamenin orijinalinin ibraz edilmesi gerekiyor.

 

İsveç Vize Başvurusu Adımları

İsveç vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilmek için takip edeceğiniz adımlar şunlar olacaktır:

1. Adım – İsveç vizesi konusunda ülke temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nde görevli İsveç Vize Bölümü Müşteri Temsilcilerini arayarak dosyanızı açtırabilir ve süreci başlatabilirsiniz. Ülke temsilcilerinin sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım – İsveç vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli İsveç Vize Bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – İsveç vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi temsilcilerine teslim edebilirsiniz.

Evraklarınızı elden teslim yoluyla veya kargo ile gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.

4. Adım – Eksik evrak, İsveç vize randevusu ve süreç hakkında iletişim

İsveç Vize Bölümü, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size telefon veya mail yoluyla bilgi verecektir. Varsa evraklarınızdaki eksiklik veya hataların nasıl düzeltileceğini sizinle paylaşacak ve kalan süreç hakkında da bilgi vereceğiz.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

İsveç Vize Bölümü 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmak izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi

İsveç Konsolosluğu Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 15 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştiriyor. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebiliyor.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olabiliyor.

 

İsveç Vize Türü

İsveç Schengen Vizesi

İsveç Schengen Vizesi, İsveç’e seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus Pasaport (bordo pasaport) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tamamlanması mecburi bir prosedürdür. İsveç vizesi onaylanmış başvuru sahibi seyahatini İsveç’ten başlatması halinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olur. Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90’e kadar olan seyahatlerinde İsveç vize işlemlerinden muaftır

İsveç vize işlemlerinde kullanılacak pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve vizenin işlenebilmesi için en az karşılıklı 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun geçerliliği vizenin sonlanma tarihinden sonra en az 3 ay olmalıdır. 18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri İsveç vize başvurularını ebeveynleri veya yasal vasisi ile birlikte yapmalıdır.

 

İsveç Çalışma Vizesi

İsveç çalışma vizesi için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının İsveç’te aktif olarak faaliyet gösteren şirket ile işin kapsamını, süresini açıkça belirtir iş sözleşmesine sahip olması gerekmektedir. İsveç çalışma izni başvuruları İsveç’ten değil, Türkiye’den yapılmaktadır. Türk vatandaşının İsveç’e giriş yapmadan önce çalışma izin kartını çıkartmış olması şartı aranmaktadır. İsveç’teki şirkete bağlı olarak yürütülecek iş, 3 aydan az süreli (proje bazlı) ise Umuma Mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için İsveç Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sahibinin iş süresi üç aydan uzun süreli ise İsveç oturum izni kartı çıkartılmalıdır. Üç aydan uzun süreli İsveç çalışma izni ve oturum izni başvuruları için biyometrik parmak izi verilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir. İsveç Çalışma izni başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 45 gündür.

İsveç'te çalışma ve oturum iznine sahip olan kişi üç ay içerisinde eşinin ve 21 yaşını aşmamış çocukları için de oturum izni başvurusunda bulunabilir. İsveç Aile Birleşimi uzun süreli vize kategorisine giren başvuru şekli için İsveç'te ikamet eden kişi İsveç Göçmen Dairesi'ne başvuruda bulunmalıdır. İsveç çalışma ve ikamet tezkeresine sahip kişi ailesini geçindirebilecek gelire sahip olduğunu da destekler maaş dökümleriyle başvuruda bulunmalıdır. Çalışma izninin süresi 6 aydan az olan yabancı vatandaşlar aile birleşimi için başvuruda bulunamazlar. İsveç çalışma izinlerinin ücreti konsolosluğun hesabına nakit olarak yatırılabilir. Hard copy belgelerle İsveç Konsolosluğuna doğrudan yapılan başvurularda ücreti başvuru sahibi görevliye nakit ve tam olarak ödemelidir. Avrupa Birliği vatandaşları İsveç çalışma izni prosedürlerinden muaf tutulmuşlardır.

 

İsveç Vize Başvuru Formu

İsveç vize başvuru formu gerçeği birebir yansıtan beyanlarla, eksiksiz olarak doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır. İsveç vize başvuru formu yalnızca İsveççe veya İngilizce olarak doldurulabilmektedir. İsveç vize başvuru formunda girilen bilgiler, başvuru dosyasında diğer evraklarda beyan edilen bilgilerle çelişkili olmamalıdır. İsveç Konsolosluğu, çelişkili ifadeler barındıran ve gerçeği yansıtmayan ifadeler içeren başvuruları reddetmektedir. 

 

İsveç Konsolosluğu

İsveç Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan İsveç vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum, resmi belge tasdiki ve vatandaşlıklarıyla ilgili resmi evrak işlemlerinin yürütüldüğü, İsveç vatandaşlarının Türkiye’deki yaşam standartlarını koruyan; İsveç’e uzun ve kısa vadeli seyahat planlayan Türk vatandaşlarının vize başvurularını karara bağlama yetkisine sahip İsveç’in Türkiye’deki resmi temsilciliğidir.

İsveç’in Türkiye’de faaliyet gösteren temsilcilikleri konumundaki İsveç Büyükelçiliği ve İsveç Başkonsolosluğu, İsveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye ikamet tezkeresine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının İsveç vizesi işlemleri yürütülmektedir.

 

İsveç Vizesi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsveç vizesi nasıl alınır?

İsveç vizesi başvurusunda bilinmesi gereken en önemli detay vize başvuru dosyasının eksiksiz hazırlanmasıdır. Başvuru dosyanızda eksik evrak olduğunda vize talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Evrakların güncel olması ve seyahat tarihlerinizle uyumlu olarak düzenlenmiş olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Pasaportunuzun geçerli bir pasaport olmaması durumunda vize başvuru dosyanız eksik olarak değerlendirilecektir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat tarihinden en az 3 ay daha uzun olması gerekiyor. Pasaportun güncelliğine dair bir başka önemli husus da pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması.

İsveç vizesi kaç günde çıkar?

Başvuru evrakları ve güncel pasaportunuzla yapacağınız İsveç Schengen vizesi başvurusunun sonuçlanması ve pasaportunuzun iadesi 5-7 iş günü içerisinde gerçekleşiyor. Ancak bu süre özel durumlarda daha uzun olabiliyor. Bazı durumlarda konsolosluk ek evrak talebinde bulunabiliyor ve zaman zaman da mülakat için çağırabiliyor. Bu durumlar da tabii ki sürenin uzamasına sebep oluyor.

 

daha fazla göster

İsveç ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
A. K. 05/02/19, 00:49
iyi günler. ben çifte vatandaşım hem türkiye hem danimarka vatandaşıyım. su an türkiyede yaşıyorum ve 5 aylık evliyim. Yaşamımızı isveçte devam ettirmek istiyorum. Eşim ile birlikte oraya nasıl gidebilirim vebununla ilgili detayları bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Cevabı Görüntüle
o. ç. z. 16/01/19, 08:28
İsveç turistik gezim için hususi (yeşil) pasaporta vize isteniyor mu? Konsolosluğu arıyoruz fakat maalesef açan veya ilgilenen olmuyor. Bilgi verebilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
D. B. 11/01/19, 14:55
Isveç oturumu salabilmek ve geri kalan yaşamımı orada sürdürmek için neler yapmalıyım. Ayrıca oğlum bulgaristan vatandaşı bunun bize yararı olur mu . ? Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
D. 30/12/18, 03:38
benim shengen multi 5 senelik.oglum 15 yaş.onun icin shengen nasil alabilirim.benimki var oldugu icin ona veririlmi?
Cevabı Görüntüle
N. C. 26/12/18, 23:28
Selam ben isvec vatandaşıyım suan türkiyedeyim pasaportumun suresı bitmak uzere uzatmam gerekıyor hangi belgeler lazım kac gunde gelir yardımcı olursanız sevinirim saygılar
Telefon