İsveç Vizesi

Vize Merkezi İsveç vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm İsveç vize türlerinde yani İsveç vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

İsveç Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İsveç Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

İsveç Vizesi

İsveç Vizesi

Vize Merkezi, İsveç vizesi işlemlerinde 15 yıllık tecrübesi, ülke genelindeki 14 şubesi ve alanında uzman ekibiyle vize işlemlerinizde yapılabilecek hataların, kaybedilecek zamanın ve yaşanabilecek stresin önüne geçmek için profesyonel bir hizmet sunmaktadır. İsveç vize başvurunuzun Schengen vize kurallarına uygun olarak yapılması ve süreç boyunca ihtiyacınız olan tüm danışmanlık hizmetlerinde hızlı ve çözüm odaklı şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Bireysel veya kurumsal olarak vize hizmeti alabileceğiniz Vize Merkezi, aldığınız hizmet süresince hiçbir şubesinden telefon, e-posta ya da sms yoluyla yapacağı bilgilendirmelerden ücret talep etmemektedir.

İsveç vizelerinin verilmesi ve reddedilmesi gibi konularda tek yetkili merciİsveç Konsoloslukları’dır. Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Daha önce Schengen bölgesi ülkelerinden birisine vize almış ve parmak izi kaydından muaf başvuru sahiplerinin gerekli evrakları ofislerimize kargo/kurye aracılığıyla iletmeleri halinde Türkiye’nin neresinde olursa olsun yerinizden kalkmadan vizenizi almanıza destek oluyoruz. Bu duruma istisna oluşturabilecek şartları öğrenmek ve olası diğer sorularınıza yanıt almak için Vize Merkezi İsveç Schengen vizesi departmanımızı arayabilirsiniz.

İsveç Vize Merkezi ile Başvuru Adımları

İsveç vizenizi deneyimli bir vize danışmanlık firması olan Vize Merkezi ile daha hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.İsveç Vize Merkezi ile başvuru adımları atarken sırasıyla aşağıdaki maddeleri yerine getirmeniz gerekir:

1. Adım - İsveç vizesi konusunda ülke temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nde görevli İsveç vize bölümü müşteri temsilcilerini arayarak dosyanızı açtırabilir ve süreci başlatabilirsiniz. Ülke temsilcilerinin sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım - İsveç vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli İsveç vize bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım - İsveç vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi temsilcilerine teslim edebilirsiniz.

Evraklarınızı elden teslim yoluyla veya kargo ile gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.

4. Adım - Eksik evrak, İsveç vize randevusu ve süreç hakkında iletişim

İsveç vize bölümü, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size telefon veya mail yoluyla bilgi verecektir. Varsa evraklarınızdaki eksiklik veya hataların nasıl düzeltileceğini sizinle paylaşacak ve kalan süreç hakkında da bilgi vereceğiz.

5. Adım - Biyometri bilgi beyanı

İsveç vize bölümü 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmak izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmemektedir. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım - Pasaport teslimi

İsveç Konsolosluğu vize departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 15 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştirir. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebilmektedir.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla yapılmaktadır.

İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç vizesi başvurusunda bilinmesi gereken en önemli detay vize başvuru dosyasının eksiksiz hazırlanmasıdır. Başvuru dosyanızda eksik evrak olduğunda vize talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Evrakların güncel olması ve seyahat tarihlerinizle uyumlu olarak düzenlenmiş olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Pasaportunuzun geçerli bir pasaport olmaması durumunda vize başvuru dosyanız eksik olarak değerlendirilecektir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat tarihinden en az 3 ay daha uzun olması gerekir. Pasaportun güncelliğine dair bir başka önemli husus da pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olmasıdır.

İsveç Vizesi için Gerekli Evraklar

İsveç vize başvurusu evraklarısahip olduğunuz pasaportun türü, ziyaret amacınız, mesleki statünüz, yaşınız vs. gibi birçok kritere göre değişiklik göstermektedir. Sizin ziyaretinize en uygun evrak listesini başvuru dosyanızın açılmasının ardından vize danışmanımız tarafından gönderilecek olan mailde bulabileceksiniz.

Ayrıca bu listede bulacağınız evraklar sizin ziyaretiniz için geçerli olsa bile Konsolosluk, gerekli gördüğü durumlarda ek belgeler de talep edebilir.

 1. Pasaport. Pasaportta bulunan kimlik sayfası ile işlenmiş sayfalarının fotokopileri başvuru dosyasına eklenecek evraklar arasında yer alır. Pasaportun geçerlilik süresi seyahatin bitiş tarihinden en az 3 ay daha uzun olmalı ve son on yıl içerisinde çıkartılmış olmalıdır. Eski pasaportunuza ait bilgiler de başvuru dosyasına eklenebilir.
 2. Nüfus Kayıt Örneği. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus kayıt örneğinde bulunması zorunlu bilgiler, anne, baba, eş ve çocuk(lar) gösterir evrak. Belgenin orijinal olarak ibraz edilmesi gerekir.
 3. Fotoğraf. 2 adet 35x45 mm ebatlarında güncel biyometrik fotoğraf.
 4. Ulaşım Rezervasyonu: Uçak rezervasyonunuzun tarihlerinin beyan edeceğinizi seyahat tarihleri ile uyumlu olması beklenir.
 5. Konaklama Rezervasyonu: Konaklama rezervasyonundaki tarihler ve isim de seyahat tarihleri ve başvuru sahibinin kimlik bilgileri ile uyumlu olmalı.
 6. Seyahat masrafları. Seyahat süresince oluşacak masrafların nasıl karşılanacağı da belgelenmesi gereken konular içinde yer alır. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü başvuru dosyasına eklenecek olan belgelerden bir tanesidir. Bankadan imzalı ve kaşeli olarak evrakın orijinali ibraz edilir. Başvuru sahipleri 18 yaş üzerinde iseler kendi banka hesaplarının dökümünün dosyada yer alması gerekir.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: İşveren tarafından yazılmış izinli olduğunu gösterir belge. Belgede izin süresi ve seyahat bilgileri kaşeli ve imzalı olarak yer alıyor olması zorunluluğu getirilmiştir.
 • İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü ile birlikte son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Ticaret odası kaydı: Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, faaliyet belgesi kopyası, vergi levhası da ibraz edilecek olan belgeler arasında yer alır.
 • Başvuru sahibi çiftçi ise; İsveç vizesi başvurusunu yapan kimse çiftçi ise bağlı bulunduğu ziraat odasından adına düzenlenmiş çiftçi belgesini başvuru dosyasına ekleyebilir.
 • Şirket sahibi ise; Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, faaliyet belgesi kopyası, vergi levhasını ibraz etmelidir.
 • Emekli ise; Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti ve varsa emekli cüzdanı).
 • Öğrenci ise; Öğrenci belgesinin orijinali başvuru dosyasına eklenebilir.
 1. Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro teminatlı, geçerli seyahat ve sağlık sigortasının yapılması zorunluluğu vardır. Söz konusu sigorta Schengen Bölgesi’nde seyahat bitimine kadar geçerliliğini korumalıdır. Ayrıca, düzenlenecek olan sağlık sigortası acil müdahale, ambulans hizmeti ve hastanın ülkesine geri götürülmesi hizmetlerinin tamamını kapsıyor olmalıdır. Schengen bölgesine dahil olmayan ülke vatandaşları seyahat sağlık sigortalarını kendi ülkelerinden ya da İsveç’ten edinebilirler. Türkiye’de ikameti olmayan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de yaptırdıkları seyahat sağlık sigortaları geçerli olmayacaktır.
 2. Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse, tek başına seyahat ediyorsa altındaysa veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa noter tasdikli muvafakatname düzenlenmesi koşulu getirilmiştir. Muvafakatnamenin orijinalinin ibraz edilmesi gerekir.

İsveç Vizesi Türleri

İsveç vizesi türleri; gerçekleştirilmek istenen İsveç seyahatinin amacına ve süresine göre ayrılmaktadır. İsveç’te 180 günlük süre içinde 90 günü aşmayacak şekilde konaklanacak seyahatler için C tipi kısa süreli İsveç Schengen vizesi alınmalıdır. Bu vize bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından istenmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesinden muaftır. 90 günü aşacak oturum, çalışma, uzun süreli eğitim, staj, aile birleşimi gibi amaçlarla yapılan seyahatlerde ise D tipi uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Başvuru sahipleri, uzun süreli vize başvurularını İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Kısa süreli vize başvuruları ise direk olarak konsolosluklar tarafından kabul edilmemekte; bunun yerine konsoloslukların yetkilendirdiği seyahat acenteleri ve vize danışmanlık kurumları aracılığıyla yapılmaktadır.

Kısa süreli İsveç Schengen vizesi türleri seyahat amacına göre kategorilere ayrılmaktadır. Sadece turistik amaçlarla yapılacak seyahatler için İsveç turistik vizesi alınmalıdır. Toplantı, iş görüşmesi, fuar katılımı gibi ticari sebeplerle gidilecek ise İsveç ticari vizesi alınması doğru olacaktır. İsveç’te kısa süreli eğitim ve öğrenim görecek olan kişiler İsveç öğrenci vizesine başvurmalıdır. İsveç’te yaşayan aile üyesi, akraba, arkadaş gibi yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin başvuracağı vize türü ise İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. İsveç’e kültürel-sportif faaliyetler ya da seminer katılımı ve araştırma görevi gibi amaçlarla yapılacak seyahatlerdeyse İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vizesine başvurulmalıdır. İsveç şoför vizesi ise tır şoförlerinin kısa süreli çalışma amacıyla alacağı vizedir.

Vize Merkezi, İsveç vizesi türleri ve İsveç vize başvurusu ile ilgili merak ettiğiniz tüm konularda danışabileceğiniz deneyimli bir kurumdur. İsveç vize başvurunuzu Vize Merkezi ile yapmaya karar verdiğinizde, İsveç vize uzmanlarımız evrak hazırlığından vize randevusuna kadar tüm adımlarda size hızlı ve titiz bir şekilde hizmet vermektedir.

İsveç Vize Randevusu 2024

İsveç vize randevusu 2024 yılında diğer yıllarda da olduğu gibi İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilecektir. Kısa süreli seyahatler için bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Schengen vizesi talep eden İsveç; yine Schengen kurallarına göre başvuru sahiplerinden biyometrik verilerini ibraz ettirmelerini istemektedir.

Schengen ülkelerinin aldığı ortak kararla 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren vize başvurularında parmak izi zorunluluğu getirilmiştir. İlk kez Schengen vize başvurusu yapacak olan ve son 5 yıl içinde parmak izi kaydı yaptırmamış olan tüm başvuru sahiplerinin bu bilgilerini vermek üzere yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almaları ve randevuda bizzat bulunmaları gerekmektedir. İsveç vize işlemleri esnasında verilen parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle Schengen veri tabanında saklı tutulmaktadır.

Başvuru sahiplerinin parmak izi bilgileri İsveç dışında diğer Schengen ülkelerinde de (istisnalar dışında) 5 yıl boyunca geçerli olabilmektedir. Ancak bazı Schengen ülkeleri kendi aldıkları dışındaki diğer biyometrik verileri kabul etmeyerek yeni parmak izi bilgisi talep edebilmektedir.

İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği; vize randevusunu İsveç vize başvurularına göre vermektedir. Konsolosluğun yoğun dönemleri, resmi gün ve tatiller, ek evrak talepleri gibi durumlarda randevu gün ve saatleri de daha geç tarihlere ayarlanabilmektedir. Bu nedenle İsveç vizesi başvuru işlemlerine seyahat tarihine en fazla 3 ay, en az 1 ay kala başlanması yararlı olacaktır.

Vize randevu işlemleri için 12 yaşından küçük çocukların başvuru merkezlerinde şahsen bulunmaları gerekmemektedir. Ayrıca önemli bir husus da vize randevusunun, ikamet edilen bölgeye bağlı olan konsoloslukların bölgesindeki vize başvuru merkezlerinden alınması gerektiğidir. Alınan vize randevu günü ve saatinde randevusuna gelmeyen başvuru sahiplerinin randevuları iptal edilecek ve yeniden randevu almaları gerekecektir.

İsveç vize randevusu 2024 yılı işlemleri, İsveç vize başvurusu ve İsveç Schengen vizesi ile ilgili tüm konularda Vize Merkezi’yle iletişime geçerek danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Vize Merkezi aracılığıyla İsveç vizesine başvuru yaptığınızda randevu işlemleri esnasında bir yetkilimiz sizlere eşlik edecek ve süreci kolayca tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

schengen vizesi nasıl alınır

İsveç Vize Başvurusu 2024

İsveç vize başvurusu 2024 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, şoför vizesi, eğitim vizesi, kültürel-sportif faaliyet vizesi, oturma izni, çalışma izni, aile birleşimi gibi amaca ve seyahat süresine bağlı olarak değişen kategorilerden oluşur. İsveç'te 180 gün içinde 90 günden az konaklanacak seyahatlerde kısa süreli; 90 günden uzun sürecek seyahatlerdeyse uzun süreli vizeye başvurulmalıdır. Uzun süreli vize başvuruları için direkt olarak konsolosluklara müracaat edilebilirken, kısa süreli vize başvuruları konsolosluklara akredite seyahat acenteleri ve vize firmaları üzerinden yapılmaktadır.

İsveç’e seyahat etmek üzere Schengen vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların öncelikle 10 yıldan eski olmayan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Pasaportta ayrıca en az 2 boş sayfa olmalı ve yırtık, eksik sayfası bulunmamalıdır. İsveç ülkesine kısa süreli seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından Schengen vizesi talep etmektedir. Gri, siyah ve yeşil pasaport sahibi T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde Schengen vizesinden muaf tutulur.

İsveç vizesi başvuru işlemleri için gereken zorunlu evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Vize başvurusunun ilk adımı ziyaret amacınızı, seyahat başlangıç-bitiş tarihlerinizi ve mesleki durumunuzu net olarak belirlemek olacaktır. Vize danışmanınıza bu bilgileri verdikten sonra başvuru dosyanız oluşturularak size en uygun evrak listesi tarafınıza iletilmekte ve süreç boyunca bilgilendirilmektesiniz. Hazırlanacak evraklar tam, doğru ve güncel olmalıdır. Evraklarda eksiklik ve yanlışlıklar olması vize reddi olasılığını arttıracaktır.

İsveç vizesi başvuru işlemleri arasında en önemli olanlardan biri de vize randevusudur. İlk defa yurt dışına seyahat edecek ya da son 5 yıl içinde parmak izini vermemiş olan vatandaşlar bu bilgilerini vermek üzere yetkili vize başvuru merkezlerine gelmelidir. 12 yaşından küçük çocukların bu randevuda şahsen bulunmaları gerekmemektedir.

İsveç kısa süreli vizelerinin sonuçlanma süresi ortalama 5-7 iş günüdür. Alınan vize kararları tamamen konsolosluklara aittir. İsveç vize başvurusu 2024 yılı güncel bilgileri ve vize başvuru işlemleri için Vize Merkezi ile iletişime geçerek temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

İsveç Vize Başvuru Formu

İsveç vize başvuru formu gerçeği birebir yansıtan beyanlarla, eksiksiz olarak doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır. İsveç vize başvuru formu yalnızca İsveççe veya İngilizce olarak doldurulabilmektedir. İsveç vize başvuru formunda girilen bilgiler, başvuru dosyasında diğer evraklarda beyan edilen bilgilerle çelişkili olmamalıdır. İsveç Konsolosluğu, çelişkili ifadeler barındıran ve gerçeği yansıtmayan ifadeler içeren başvuruları reddetmektedir.

İsveç Vize Ücreti 2024

İsveç vize ücreti 2024 yılı bedeli İsveç Konsoloslukları tarafından belirlenmektedir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, İsveç’e 180 gün içinde 90 günden az konaklamalı olarak yapacakları turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, öğrenim vb. amaçlı seyahatler için C tipi kısa süreli Schengen vizesine başvurmalıdır. İsveç vizesi ücretleri de başvurulacak vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Konsolosluk harç bedeli ve vize danışmanlık bedelini kapsayan C tipi kısa süreli İsveç vizesi ücretleri 110 Euro olarak tahsil edilmekte olup; 6 yaş ve altındaki çocuklardan talep edilmemektedir. D tipi adı verilen ve 90 günden uzun konaklama gerektiren uzun süreli vizede başvurular direkt olarak konsolosluklar üzerinden yapılmakta ve ücretlendirmesi farklı olmaktadır.

Vize Merkezi; İsveç vizesi konusunda hizmet veren deneyimli bir vize danışmanlık firmasıdır. Başvuru dosyası oluşturma, evrak hazırlama, vize randevusu ve vize sonuçlanmasına kadar tüm adımlarda Vize Merkezi uzmanları başvuru sahiplerinin yanında olmaktadır. İsveç vizesi ücretleri Vize Merkezi danışmanlık bedelini de kapsamaktadır. Vize Merkezi’nin sunduğu hizmetler arasında; her başvuru sahibine özel evrak listesi gönderimi, telefonda destek, vize danışmanıyla ön başvuru, başvuru dosyası hazırlama, randevu alma, çıktı ve fotokopi alma, randevuda karşılama gibi maddeler yer almaktadır.

Vize Merkezi, başvuru sahiplerinin talep etmesi durumunda bazı ek hizmetler de sunmaktadır. Vize ve pasaportların kargo ile gönderimi ve kurye ile teslimi, seyahat sağlık sigortası, vize başvuru formu doldurma, yabancı dilde vize dilekçesi yazılması, vize işlemlerini adresinizde gerçekleştirme gibi hizmetler bunlar arasındadır. Bu ek hizmetler için de belirli bir ücret talep edilmektedir.

İsveç vize ücreti 2024 yılı ücreti tek başvuru için ödenmektedir. Vize reddi alınması durumunda ücret iadesi yapılmamakta ve yeniden ücret ödenmesi gerekmektedir. İsveç vizesi ile ilgili tüm soru, görüş ve önerileriniz için Vize Merkezi ofislerini arayabilirsiniz.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru evrakları ve güncel pasaportunuzla yapacağınız İsveç Schengen vizesi başvurusunun sonuçlanması ve pasaportunuzun iadesi 5-7 iş günü içerisinde gerçekleşir. Ancak bu süre özel durumlarda daha uzun olabilmektedir. Bazı durumlarda konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir ve zaman zaman da başvuru sahiplerini mülakat için çağırabilir. Bu durumlar da sürenin uzamasına sebep olmaktadır.

İsveç Vizesi Reddi

İsveç vize başvurusu hakkında alınan kararlar bu konuda tek yetkili kurum olan İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin inisiyatifindedir. Başvuru sahiplerinin evrakları hatasız, başvuru dosyaları eksiksiz olsa da bazı durumlarda İsveç vizesi reddi alabilmektedirler. Tüm aşamaları doğru şekilde yerine getirmek İsveç vizesini garantilemese de; vize reddi alan vatandaşların bu karara itiraz etme hakları bulunmaktadır.

İsveç vize başvurusu vize reddi ile sonuçlanabilir. Vize reddine neden olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edilerek başvuru yapılması ret alma olasılığını azaltacaktır. Vize ret nedenlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • İsveç vize başvurusu yaparken sunulan belgelerin eksik, hatalı ya da tutarsız olması,
 • Seyahat amacı ve süresi netleştirilmeden başvuru yapılması,
 • Başvuru formunun doğru şekilde doldurulmaması,
 • Banka hesabında bulunan gelirin yetersiz olması ve seyahat masraflarını karşılamaması,
 • Seyahat sonrası ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt sunulamaması,
 • Uçak ve otel rezervasyonlarının yaptırılmaması ya da sistemde bulunmaması.

İsviçre vize başvurusu ret ile sonuçlanan vatandaşlar ret kararına itiraz etme ve yeniden başvuru yapma hakkına sahiptir. Bunun için yazılı olarak konsolosluklara müracaat etmek gerekir. Konsolosluk, ret kararının nedenlerini açıklayan bir formu başvuru sahiplerine gönderir. Bu form dikkatlice incelenmeli, ret itirazı yaparken yeniden aynı hataların yapılmamasına özen gösterilmelidir. Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Her yeni vize başvurusunda yeniden vize ücreti ödenmesi gerekmektedir.

İsveç vizesi reddi alma olasılığını en aza indirmek, zamandan tasarruf etmek ve tüm vize işlemlerinizi kolay bir şekilde tamamlamak için vize konusunda uzman bir danışmanlık firması olan Vize Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Vize Merkezi, İsveç vizesine başvuru yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren tüm aşamalarda yanınızda olarak süreci titizlikle takip edecektir.

İsveç Schengen Vizesi

İsveç Schengen Vizesi, İsveç’e seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tamamlanması mecburi bir prosedürdür. İsveç vizesi onaylanmış başvuru sahibi, seyahatini İsveç’ten başlatması halinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olur. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günekadar olan seyahatlerinde İsveç vize işlemlerinden muaftır.

İsveç vize işlemlerinde kullanılacak pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve vizenin işlenebilmesi için en az karşılıklı 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun geçerliliği vizenin sonlanma tarihinden sonra en az 3 ay olmalıdır. 18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri İsveç vize başvurularını ebeveynleri veya yasal vasisi ile birlikte yapmalıdır.

İsveç Çalışma Vizesi

İsveç çalışma vizesi için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının İsveç’te aktif olarak faaliyet gösteren şirket ile işin kapsamını, süresini açıkça belirtir iş sözleşmesine sahip olması gerekmektedir. İsveç çalışma izni başvuruları İsveç’ten değil, Türkiye’den yapılmaktadır. Türk vatandaşının İsveç’e giriş yapmadan önce çalışma izin kartını çıkartmış olması şartı aranmaktadır. İsveç’teki şirkete bağlı olarak yürütülecek iş, 3 aydan az süreli (proje bazlı) ise umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için İsveç Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sahibinin iş süresi üç aydan uzun süreli ise İsveç oturum izni kartı çıkartılmalıdır. Üç aydan uzun süreli İsveç çalışma izni ve oturum izni başvuruları için biyometrik parmak izi verilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir. İsveç çalışma izni başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 45 gündür.

İsveç'te çalışma ve oturum iznine sahip olan kişi üç ay içerisinde eşinin ve 21 yaşını aşmamış çocukları için de oturum izni başvurusunda bulunabilir. İsveç aile birleşimi uzun süreli vize kategorisine giren başvuru şekli için İsveç'te ikamet eden kişi İsveç Göçmen Dairesi'ne başvuruda bulunmalıdır. İsveç çalışma ve ikamet tezkeresine sahip kişi ailesini geçindirebilecek gelire sahip olduğunu da destekler maaş dökümleriyle başvuruda bulunmalıdır. Çalışma izninin süresi 6 aydan az olan yabancı vatandaşlar aile birleşimi için başvuruda bulunamazlar. İsveç çalışma izinlerinin ücreti konsolosluğun hesabına nakit olarak yatırılabilir. Hard copy belgelerle İsveç Konsolosluğu'na doğrudan yapılan başvurularda ücreti başvuru sahibi görevliye nakit ve tam olarak ödemelidir. Avrupa Birliği vatandaşları İsveç çalışma izni prosedürlerinden muaf tutulmuşlardır.

İsveç Konsolosluğu

İsveç Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan İsveç vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum, resmi belge tasdiki ve vatandaşlıklarıyla ilgili resmi evrak işlemlerinin yürütüldüğü, İsveç vatandaşlarının Türkiye’deki yaşam standartlarını koruyan; İsveç’e uzun ve kısa vadeli seyahat planlayan Türk vatandaşlarının vize başvurularını karara bağlama yetkisine sahip İsveç’in Türkiye’deki resmi temsilciliğidir.

İsveç’in Türkiye’de faaliyet gösteren temsilcilikleri konumundaki İsveç Büyükelçiliği ve İsveç Başkonsolosluğu, İsveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye ikamet tezkeresine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının İsveç vizesi işlemleri yürütülmektedir.

İsveç Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsveç’e seyahat etmek isteyen vatandaşlar için İsveç vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler çok önemlidir. İsveç vizesi başvurusu yaparken yerine getirilmesi gereken önemli hususları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

İsveç, ülkesinde 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde kısa süreli konaklayacak olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından Schengen vizesi talep etmektedir. Siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri kısa süreli seyahatlerinde Schengen vizesinden muaftır. Vatandaşların sahip oldukları pasaportlar 10 yıl ve daha eski olmamalı; en az 2 boş sayfalı ve yırtığı, eksik sayfası bulunmayan pasaportlar olmalıdır.

İsveç vizesi başvurusu yaparken seyahat amacı ve süresi net olarak belirlenmeli; mesleki durum ile ilgili bilgiler eksiksiz ve doğru olarak paylaşılmalıdır. Kısa süreli vize başvuruları direkt olarak konsolosluklar aracılığıyla değil; konsolosluklara akredite vize merkezleri ve seyahat acenteleri tarafından alınmaktadır.

İsveç vizesi başvurusu esnasında pasaport kadar önemli olan bir diğer husus da başvuru evraklarıdır. Tüm vize türleri için gereken ortak evrakların yanı sıra seyahatin amacına göre değişen vize türlerine özel bazı evraklar da hazırlanmalıdır. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, öğrenci, şoför vizesi gibi kısa süreli vize türleri için hazırlanacak bazı özel evraklar bulunmaktadır. Tüm evrakların eksiksiz, doğru ve güncel şekilde sunulması çok önemlidir. 18 yaşından küçük başvuru sahipleri yasal ebeveynleri tarafından imzalanmış ve noter onaylı muvafakatname belgesini de evraklar arasında sunmalıdır.

Parmak izi işlemi de İsveç vizesi alırken yerine getirilmesi gereken önemli adımlardan biridir. Schengen kurallarına göre daha önce yetkili başvuru merkezlerine gelerek biyometrik bilgilerini paylaşmayan başvuru sahipleri bu bilgilerini vermek üzere vize randevusu almalı ve şahsen randevuya gelerek parmak izlerini vermelidir. 12 yaşından küçük başvuru sahiplerinin bu işlem için şahsen merkezde bulunmaları gerekmemektedir.

İsveç vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili son madde ise vize başvuru tarihidir. Vize başvuruları konsolosluk kaynaklı gecikmelerin yaşanabileceği göz önünde bulundurularak, seyahatten en az 1 önce yapılmalıdır. İsveç vize başvurularında sonuçlanma süresi ortalama 5-7 iş günüdür.

İsveç vizesi kaç günde çıkar

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

48 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsveç Vizesi Trabzon
  B. Taş, 10 Haz 2020, 14:57

  Merhabalar, başvurusunu yapmak istediğimiz İsveç vizesi Trabzon ilinde yaşayan karı koca okumakta olan oğlumuz ziyaret amacıyla bize almamız gerekiyor. Öncesinden bir kere vize aldık fakat çok zorlandık. Sizler ile işlemlerimizi yapmak için neler istiyorsunuz? Bizler emekliyiz başvurularımızı yorulmamak adına Trabzon’da yapabileceğimiz bir yeriniz var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi Konya
  C. Sa., 10 Haz 2020, 14:42

  Merhabalar, Konya yaşayan ve çalışan eşime bir çiftiz. İsveç için bir seyahat planımız var. Kardeşimi ziyaret için yapacağımız başvuruda İsveç vizesi Konya olarak ilgili bir kurum var mıdır? İlk defa olacak olan müracaatımızda danışmanlığınızı talep etmekteyiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi Kayseri
  İ. B., 10 Haz 2020, 14:18

  Merhabalar, İsveç vizesi Kayseri ikametli olan iki arkadaşız. Yaz aylarında İsveç’e turistik bir gezi planlıyoruz. İkimizde öğrenciyiz ve hangi evraklar hazırlığı hakkında bilgi almak istiyoruz. Ücretlendirme ve başvuru yapılması için yönlendirmelerinizi beklemekteyiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç Vizesi İzmir
  E. Kurt, 10 Haz 2020, 13:55

  Merhabalar, yapmak istedim turistik seyahate ilişkin İsveç vizesi İzmir ilinde bulunan bir başvuru kurumu var mı? İlgili kurum var ise sizler bana destek vererek işlemler hakkında yardımcı olur musunuz? Ayrıca ücretler hakkında ve çalışanların hazırlayacağı evraklar konusunda bilgi maili atabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç Vizesi Gaziantep
  S. Kş, 10 Haz 2020, 13:19

  İsveç vizesi Gaziantep ikametli kişilerin neler yapabileceği ile ilgili internette pek bilgi bulamadım. Seyahat nedenim turistik amaçlı olacak ve ilk kez Avrupa gidişim söz konusu. Şirket sahibiyim hazırlanması gereken belgeler hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Bilgileri beklemekteyim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp