İsveç Turistik Vize

İsveç Turistik Vize

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evraklarınbelirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Turistik İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç turistik Schengen vizesineuygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak İsveç turistik vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. İsveç turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın. İsveç turist vizesi için gereken evrakları sayfamızda bulabilirsiniz.

İsveç Turistik Vize Başvurusu

İskandinavya Yarımadası’nda bulunan İsveç'in Batısında Norveç, güney ve güneydoğusunda Baltık Denizi, doğusunda Finlandiya ile Bothnia Körfezi’yle çevrilidir. İsveç’e gitmek için çok neden olsa da öncelikle vize engelinin aşılması gerekir. İsveç turistik vize başvurusu yapmadan önce İsveç’in Schengen Bölgesi’ne dâhil bir ülke olduğunun bilinmesinde yarar vardır. Schengen Bölgesi’nde olan ülkelere seyahat ancak Schengen vizesi ile mümkün olabilir.

Stockholm ve Malmö İsveç’in en bilinen şehirlerindendir. Göteborg Film Festivali nedeniyle her yıl yaklaşık 60 ülkeden 450 film İsveç’te buluşup izleyici karşısına çıkmaktadır. Ocak ayı sonunda başlayan festival 10 gün süreyle devam eder. Bu festival İskandinavya’nın en büyük sinema etkinliği olarak bilinmektedir. Kuzey ışıklarıyla bilinen ülkede Şubat ayında Kiruna Kar Festivali düzenlenir. Festival süresince kuzey ışıklarının büyüleyici gösterisi eşliğinde kızak yarışları ve fuarlar yapılır.

Sonbahar ve kış aylarında farklı kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan ülkeye her mevsim seyahat edilebilmektedir. İsveç’e İstanbul ve Ankara’dan direkt veya aktarmalı uçuşlarla her gün gidebilme imkânı bulunmaktadır. Peki, İsveç turistik vizesi nasıl alınır? İsveç turist vizesi kısa süreli vize olarak kategorize edilebilir. 180 gün içinde en fazla 90 gün geçerliliğini koruyan vize için bir başvuru dosyası hazırlanması gerekir.

Başvuru dosyanızda bulunması gereken evraklardan biri de seyahatin detaylarını belirten dilekçedir. Bu dilekçenin uygun içerikle yazılmış olması önemlidir. Dilekçede seyahat planının ayrıntılarının da belirtilmesi koşulu vardır. Dilekçe, İsveç Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalı ve ibraz edilen seyahat tarihleri açık olarak belirtilmelidir. Konsolosluk/Büyükelçiliğe hitaben yazılmış olan dilekçede belirtilen seyahat tarihleri ile otel ve uçak rezervasyon tarihlerinin birbiri ile uyumlu olması da yerine getirilmesi gereken koşullar arasında yer alır.

İsveç turist vizesi başvurusunda 0-5 yaş arası çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır. Vize başvuru dosyasının Başvuru Merkezi’ne tesliminden sonra vize ücretini ödemek gerekir. Vize ücretinden muaf olan diğer kişileri Vize Merkezi’nin ülke temsilcilerinden öğrenebilirsiniz. En güncel bilgileri sizinle paylaşacak olan Vize Merkezi ülke temsilcileri başvuru süresince sizi desteklemeyi ve danışmanlık görevini yerine getirmeyi sürdüreceklerdir.

İsveç Başkonsolosluğu vize talebinizi değerlendirme sürecini normal şartlarda 4-5 iş günü içerisinde sonuçlandırır. Bu süre ek belgeler istenmesi veya mülakata çağırma durumunda uzayabilmektedir.

İsveç turistik vize başvurusu Vize Merkezi aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Pasaportunuzda daha önce alınmış VIS’li bir Schengen vizesi varsa ofisi ziyaret etmeden posta yoluyla evraklarınızı ülke temsilcilerine ulaştırabilir; süreci Vize Merkezi temsilcileri aracılığıyla yürütebilirsiniz. Vize merkezi hiçbir durumda telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden bir ücret talep etmez. Başvurunuza dair en güncel bilgileri Vize Merkezi ülke temsilcilerinden edinebilirsiniz. Keyifli yolculuklar!

İsveç Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Pasaport (son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, İsveçseyahati sornası en az 3 ay geçerli)
2. Fotoğraf. 2adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
3. İngilizce vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçesi kişinin seyahat tarihlerini ve amacını belirtmeli, kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır)
4. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (güncel ve orijinal olması gereken belge kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)
5.30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
6. İsveç vize başvuru formu. Eksiksiz olarak doldurulmuş vize başvuru formu.

İsveç turistik Schengen vizesi başvuru sahibinin durumuna bağlı ek olarak hazırlanması gereken belgeler

Kişi şirket sahibi ise;
1. Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
2. SGK/Bağ-Kur hizmet dökümü
3. Şirketin banka hesap özeti (son 3 aylık banka hesap hareketiliğini içeren, en az 35.000 TL bakiyesi mevcut, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi şirket çalışanı ise;
1. Çalıştığınız şirkete ait bilgilerin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi'nin fotokopisi.
Şirketin Kuruluş, sermaye arttırımı, adres değişikliği oldu ise, bunlardan sonra - son hali belirten Ticaret Sicil Gazetesi
2. Vergi levhası fotokopisi. Bulunduğumuz yıldan bir eski yıla ait olmalı.
3. Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait imza sirkülerinin fotokopisi.
4. SGK hizmet dökümü
5. Son 3 aya ait kaşeli imzalı maaş bordrosu.

Kişi emekli ise;
1. Başvuru sahibinin emekli maaşının yattığı bankadan son 3 aya ait banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü
2. Son hesap hareketi 15 günden eski olmayıp, hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Kişi öğrenci ise;
1. Okuldan alınmış orjinal öğrenci belgesi (Öğrenci Belgesi)
2. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 3 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakatname aslı
Başvuru sahibi 18 yaş altında ise (reşit değil ise), başvuru formuna anne ve babanın imzası gereklidir.

İsveç vizesi için gereken evraklar başvuru öncesinde eksiksiz ve tam olarak hazırlanmalıdır. İsveç turistik vizesi ile İsveç’te ticari faaliyette bulunamazsınız. Konaklama yerinizi aile veya arkadaşınızın konutu olarak gösteremezsiniz. İsveç vize başvuru formunda seyahat amacınızı turistik olarak belirtmeniz gerekmektedir. Vize Merkezi İsveç departmanı vize başvuru sahiplerini seyahat amaçları doğrultusunda yönlendirir, meslek ve durumlarını dikkate alarak evrakların hazırlanmasında ve ilgili formların doldurulmasında destek olur. Temsilcilerimiz ayrıca İsveç vize başvuru dosyasının, vize başvuru sahibinin önceliklerinin göz önünde bulundurularak hazırlanmasını sağlarlar. Seyahat amacına uygun şekilde hazırlanmayan başvurular vize reddiyle sonuçlanabilir. İsveç Vize Merkezi vize işlemleri sırasında karşınıza çıkabilecek problemleri giderecek donanıma ve yetkinliğe sahiptir.

Vize Merkezi Aracılığıyla İsveç Turistik Vizesi

İsveç’e turistik amaçlarla kısa süreli seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları, Vize Merkezi aracılığıyla İsveç turistik vizesi için başvuru yapabilmektedir. İsveç vize başvurusu Vize Merkezi ile yapıldığında tecrübeli vize ekibimiz vize sürecinizin her adımında yanınızda olacaktır. Başvuru sahiplerinin İsveç vize başvurusunda yerine getirmesi gereken adımlar aşağıda yer almaktadır.

Birinci adımda başvuru sahipleri Vize Merkezi temsilcileri ile iletişime geçerek; seyahat amacı, gidiş ve dönüş tarihleri, mesleki durum gibi tüm kişisel bilgilerini detaylı olarak paylaşmalıdır. Verilen bilgiler doğrultusunda temsilcilerimiz başvuru sahiplerine en uygun vize türünü belirleyecek ve bu vizeye en uygun evrak listesini başvuru sahibiyle mail ve kısa mesaj yoluyla paylaşacaklardır.

İkinci adımda, listeyi alan başvuru sahipleri listede yer alan tüm evrakları tam, doğru ve tutarlı olacak şekilde hazırlamalı ve İsveç vize başvurusu için sunmak üzere dosya haline getirerek Vize Merkezi’ndeki uzmanlara şahsen ya da kargo yoluyla teslim etmelidir. Kargo ile gönderim yapılacaksa kargo takip numarasının not edilmesini öneririz.

Bir sonraki adımda ise vize uzmanlarımız, başvuru sahipleri tarafından gönderilen dosyadaki evrakları kontrol ederek bilgisini vermektedirler. Evraklarda hata ya da eksik olması durumunda da yine bilgisi verilerek ilgili evrakların başvuru sahibi tarafından tamamlanması istenmektedir. Evraklarda herhangi bir sorun yoksa temsilcimiz başvuru sahibi adına vize randevusu almak üzere onay isteyecektir.

Başvuru sahipleri temsilcimiz tarafından alınan randevu günü ve saatinde yetkili vize başvuru merkezlerine gelerek parmak izi bilgilerini vermelidir. Son 5 yıl içinde bu bilgi verilerek Schengen sitemine kaydedildiyse tekrar verilmesine gerek yoktur. Bu işlem esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz de başvuru sahiplerine eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç turistik vizesi işlemlerinde son adım vize sonuçlanması ve pasaport teslimidir. İsveç turistik vizesi ortalama 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vize sonucu alındığında başvuru sahipleri pasaportlarını Vize Merkezi ofislerinden şahsen teslim alabilir ya da kargo yoluyla adreslerine gönderilmesini talep edebilirler.

İsveç Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

İsveç vizesi fotoğraf ölçüsü Schengen vize standartları ile belirlenmiştir. Fotoğraf 3,5x4,5 cm ebatlarında ve güncel olmalıdır. Yüzünüzün net bir şekilde göründüğü biyometrik özellikteki bu fotoğrafın fonunun beyaz olması gerekmektedir. Şapka, gözlük gibi yüzün net görünmesini engelleyebilen unsurlar olmamalıdır. İsveç vize işlemlerinde kullanacağınız fotoğrafın diğer Schengen vizelerinde veya başka ülkelere ait vizelerde kullanılmamış olması gerekmektedir.

İsveç Vizesi Başvuru Formu

İsveç vizesi başvuru formu Schengen vize başvuru formu formatındadır. İsveç vize başvuru formu ile yapılan başvurularda ilk giriş yapılacak ülkenin İsveç olması gerekmektedir. Eğer İsveç’le birlikte diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilecekse bu ülkelerin adları da yer almalıdır. (Birden fazla ülke seyahatini içeren başvurularda, gidilecek ülkelerdeki konaklama bilgilerinin, otel rezervasyonlarının vize başvuru dosyasında olması gerektiğini unutmayınız).

İsveç vize başvuru formunun dili İngilizcedir. Formun dikkatle doldurulması çok önemlidir çünkü bu form İsveç vizesi için hazırladığınız evrakları destekler niteliktedir. Seyahat tarihleri, amacı, pasaport bilgileri, konaklama bilgileri, seyahat masraflarının kim tarafından üstlenildiği gibi veriler forma işlenirken, belirttiğiniz tarihler ve evrakların içeriklerindeki tarihler benzer olmalıdır. İsveç Vize Merkezi, İsveç turistik Schengen vizesi işlemlerinin her aşamasını takip ettiğinden Schengen vize başvuru formlarının doldurulmasında da başvuru sahiplerine destek vermektedir.

İsveç Schengen vize başvuru formunu web sitemizdeki Form ve Dilekçeler bölümünden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İsveç Turistik Vize Talep Dilekçesi

İsveç turistik vize talep dilekçesi İsveç Konsolosluğu'na veya İsveç Büyükelçiliği'ne hitaben İngilizce yazılacak olup, seyahatin gidiş – dönüş tarihleri, amacı, seyahat masraflarının karşılayacak sponsorun kim olduğu bilgilerini içerir ve başvuru sahibinin imzasını taşır. Belirtilen gidiş - dönüş tarihleri uçak ve otel rezervasyonlarıyla desteklenir. Şirket izin yazıları da dilekçe formatında şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve yetkilinin imzasını taşımalıdır. Eğer İsveç turist vize başvurunuzda kendi gelirinizi belgeleyemeyecek durumda iseniz yani çalışan değilseniz veya öğrenci veya ev hanımı durumundaysanız seyahat masraflarını üstlenecek sponsorun da bu durumu açıklayan sponsorluk yazısını dilekçe formatında kaleme alması gerekmektedir. İsveç seyahatinin masraflarını eğer vize başvuru sahibi karşılamıyorsa, birinci dereceden yakınlar yani anne-baba-eş veya kardeş sponsor olabilir. İsveç vizesi başvurularında sponsorluk konusu birçok detayı içerebilmektedir çünkü sponsorların gelir durumlarına göre (çalışan, emekli, şirket sahibi vb.) evrakları ibraz etmeleri talep edilmektedir. Sponsorlukla ilgili detaylar hakkında Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç turist vizesi, gerekli evrakların konsolosluğa eksiksiz teslim edilmesi durumunda 5 ila 7 iş günü içinde sonuçlanır. Ancak İsveç turist vizesinin kaç günde çıktığıyla ilgili kesi inisiyatif İsveç Konsolosluğu'na aittir. Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde, eksik evrak veya tamamlayıcı evrak talebi gibi özel durumlarda bu süre evrakın temin süresi, ibrazı gibi şartlardan dolayı uzayabilir.

İsveç Turistik Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altı aylık süre içinde en fazla 90 güne kadar konaklamaya izin veren kısa süreli bir Schengen vize türü olan İsveç turistik vizesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin İsveç turistik vize başvurusu yaparken aşağıda yer alan bu önemli noktalara dikkat etmeleri yararlı olacaktır.

İsveç turistik vize başvurusu yaparken öncelikle 10 yıldan eski olmayan geçerli bir pasaporta sahip olunmalıdır. Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalı ve herhangi bir eksik ya da yırtık sayfa olmamalıdır. Pasaportla birlikte, başvuru sahibi seyahat amacını ve tarihlerini net olarak belirlemelidir.

Seyahat bilgileri, mesleki ve kişisel durum netleştirildikten sonra yapılacak İsveç turistik vize başvurusu için gerekli olan evrakların eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanması çok önemlidir. Vize başvuru formu, vize talep dilekçesi gibi dokümanlar dikkatle ve tutarlı bilgilerle doldurulmalıdır. 18 yaşın altındaki başvuru sahipleri evraklar arasına anne ve babadan ya da yasal velilerden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesini de eklemelidir.

Vize randevusu ve parmak izi kayıt işlemi de turistik vize başvurularında en önemli adımlardandır. Schengen sistemine göre daha önce hiç (ya da son 5 yıl içinde) parmak izi vermemiş olan başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezlerine şahsen gelerek bu bilgiyi vermelidir. 12 yaşından küçük çocukların bu randevuda bulunmalarına gerek yoktur.

İsveç turistik vize başvurusu işlemlerine seyahatten en fazla üç, en az bir ay öncesinden başlanması çok önemlidir. İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin bazı ek evrak talepleri, resmi tatiller, yoğun dönemler nedeniyle gecikmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. İsveç turistik vize sonucu ortalama 5-7 iş gününde çıkmaktadır. Tüm belgelerin eksiksiz sunulması vizenin olumlu sonuçlanmasını garanti etmemektedir. Alınan vize kararlarında tek yetkili İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’dir. Vize reddi durumunda yeniden başvuru hakkı vardır ancak ödenen ücret iade edilmez.

İsveç turistik vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusundaki detaylar ve vize başvurusu için Vize Merkezi uzmanlarını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

vize evrakları için arayın

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsveç turist vizesi
  B. A., 30 Nis 2020, 13:30

  Öğrenciyim ve arkadaşımla Avrupa seyahati düşünüyoruz. Kendisinin geçerli vizesi var ondan temin etmem bir belge var mı? İsveç turist vizesi için hazırlık süreci hakkında bilgi alabilir miyim? Ailem ile birkaç Avrupa ülkesi gezmiştim ilk kez ailem olmadan seyahat edeceğim yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç gezisi için Yeşil Pasaportuma vize almalı mıyım?
  o. ç. z., 16 Oca 2019, 08:28

  İsveç turistik gezim için hususi (yeşil) pasaporta vize isteniyor mu? Konsolosluğu arıyoruz fakat maalesef açan veya ilgilenen olmuyor. Bilgi verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp