İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Kültürel, sanat veya sportif amaçlı İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç kültür, sanat, spor, araştırma Schengen vizesine uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç Kültürel-Sanat-Spor-Araştırma Vizesi Başvurusu

İsveç Schengen bölgesine dahil olduğundan İsveç vize başvuruları Schengen vizesi olarak kabul edilir. İsveç’e kültürel faaliyetler, organizasyonlar, spor müsabakaları ve sportif aktiviteler, konferans, seminer gibi etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla seyahat edecek kişiler İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi başvurusu yapabilirler.

İsveç vize başvurunuzu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri, İsveç vize sürenizi iyi kullanmaktır. Birden çok ülkeye seyahat edecekseniz İsveç vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz ilk ülke İsveç olmalıdır. İsveç vizesi alan kişiler seyahatlerini İsveç’ten başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedirler.

İsveç kültürel, sanat, spor ve araştırma vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

İsveç kültürel, sanat, spor ve araştırma vizesi başvuru işlemleri için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak gerekli evrak listesinin e-posta aracılığıyla gönderilmesini talep edebilirsiniz. Kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi başvuru işlemleri İsveç Konsolosluğu’na, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir ve şahsen başvuru yapma zorunluluğu yoktur.

Kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi İsveç başvurusunun onaylanması için İsveç Konsolosluğu’nun vize prosedürlerinin doğru, tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gereklidir. Vizenin değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi İsveç Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır. İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini görüşmeye çağırabilmektedir.

İsveç kültürel, sanat, spor ve araştırma vizesi ücreti belirli zamanlarda değişiklik gösterebilmektedir. İsveç vize ücreti; vize merkezi koordinasyon ücreti ve konsolosluk harç giderlerini kapsamakta olup harç bedelinin ödendiğine istinaden dekontun başvuru evrakları arasında olması gereklidir.

İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi başvurusu ortalama 5-7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. İsveç Konsolosluğu’nun belirtmiş olduğu sürede vizenin sonuçlanabilmesi için başvuru işleminin vize prosedürlerine uygun olarak yapılması gerekmektedir.

İsveç Kültürel-Sanat-Spor-Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

1. İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi için konsolosluğun istediği ana evrakların yanında vize amacına uygun ek evraklar istenmektedir.
2. İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vize başvurusunda bulunacak iş yeri sahipleri şirketin antetli kâğıdına İsveç resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı, imza sirküleri, resmi gazete, ticaret sicil kaydı ve vergi levhasını başvuru evraklarına eklemelidir. Şirket çalışanları ise iş yeri izin belgesi, işe giriş belgesi ve üç aylık SGK dökümünü ibraz etmelidir.
3. İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vize başvurusunda bulunacak emekliler emeklilik belgelerini ve emekli maaşlarının yattığı banka hesap bilgilerini ibraz etmelidir.
4. İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vize başvurusunda bulunacak öğrenciler öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisini, okuldan aldıkları izin belgesini ve ailelerinin seyahatlerine destek olacağına dair evraklarını başvuru dosyasına eklemeliler.
5. Reşit olmayanlar İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vize başvurusunda bulunacakları takdirde yasal velisini gösteren belgeleri, muvafaknamelerini ibraz etmeliler.
6. İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vize başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu vatandaşlar seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisini konsoloslukla paylaşmalıdır.

Vize Merkezi Aracılığıyla İsveç Kültürel-Sanat-Spor-Araştırma Vizesi

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi alabilmek mümkün ve çok kolaydır. Kısa süreli bir Schengen vize türü olan İsveç kültürel, sanat, spor ve araştırma vizesi almak isteyen bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları; konsolosluğa akredite vize kurumları ve seyahat acenteleri aracılığıyla vize başvurusu yapmalıdır. Vize işlemlerinizi Vize Merkezi ile yapmaya karar verdiğinizde yerine getirmeniz gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Vize Merkezi’ni arayarak vize uzmanımızla yaptığınız görüşme sonucunda; seyahat amacı ve süreniz, mesleki durumunuz gibi verdiğiniz detaylı bilgiler doğrultusunda başvuracağınız vize türüne karar verilir ve bu vize için istenen zorunlu evrakların listesi sizinle mail ve sms yoluyla paylaşılır.

Kültürel, sanat, spor ve araştırma vizesi İsveç için gereken zorunlu evrakların listesini aldıktan sonra evrakları tam, doğru ve güncel olacak şekilde doldurmanız ve dosya haline getirerek Vize Merkezi ofislerine şahsen ya da kargo/kurye yoluyla iletmeniz gerekmektedir. Kargo ile gönderim yapacaksanız kargo takip numaranızı not etmenizi öneririz.

Dosya halindeki evraklarınız ofislerimize ulaştığında vize uzmanlarımız tarafından detaylı olarak incelenir ve herhangi bir eksik ya da hatalı bilgi olması durumunda mail yoluyla bilgilendirilirsiniz. Eksik ve hatalı evrakları yeniden hazırlayarak uzmanlarımıza iletmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sorun yoksa uzmanımız tarafından vize randevunuz alınır ve tarafınızdan onay istenir.

İlk kez yurt dışına çıkacak olan ve daha önce (son 5 yıl içinde) biyometrik verilerini ibraz etmemiş olan başvuru sahipleri parmak izlerini vermek üzere yetkili başvuru merkezlerinden kendileri adına alınan randevuya bizzat gelmek zorundadır. Randevu işlemleri esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz başvuru sahiplerine eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç kültürel-sanat-spor-araştırma vizesi başvurularında sonuçlanma süresi ortalama 5-7 iş günü arasındadır. Bu süre resmi tatil, yoğunluk, ek evrak talebi gibi durumlarda değişebilir. Vizesi sonuçlanan başvuru sahipleri pasaportlarını Vize Merkezi ofislerinden şahsen teslim alabilecekleri gibi kargo yoluyla adreslerine teslim edilmesini de talep edebilirler.

İsveç Vize Merkezi İstanbul

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp