İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç Öğrenci Vizesi

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Eğitim amaçlı İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç öğrenci Schengen vizesine uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç öğrenci vizesi ile ilgili bilgiler ve evraklar sayfada dikkatinize sunulmuştur. İsveç öğrenci vizesi sayfasını dikkatli bir şekilde inceleyip okumanız durumunda İsveç öğrenci vizesi başvuru işlemlerinizi Vize Merkezi İsveç departmanı ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sayfanın devamında Vize Merkezi aracılığıyla İsveç öğrenci vizesini alabilmek için adım adım gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak bilgilendirme e-postası talep edebilirsiniz. Vize Merkezi iletişim adreslerini sayfamızda yer alan şubelerimiz bölümünde görebilir, zaman kaybetmeden Vize Merkezi temsilcileriyle iletişim kurabilirsiniz.

İsveç Öğrenci Vizesi Başvurusu

6 aylık süre içinde 90 günü aşmayacak şekilde konaklamak üzere; herhangi bir eğitim kurumunda öğrenci olarak İsveç'e seyahat etmek isteyen kişiler İsveç öğrenci vizesi başvurusu yapmalıdır. C tipi vize adı verilen kısa süreli bir Schengen vize türü olan İsveç öğrenci vizesi işlemleri için konsoloslukların yetkilendirdiği vize firmaları ve acentelere müracaat etmek gerekmektedir.

İsveç öğrenci vizesine başvuruda bulunan kişilerin 18 yaşından küçük olması halinde noter onaylı muvafakatname istenmektedir. Anne ve babanın imzasının bulunduğu noter onaylu muvafakatnamede kişinin İsveç’te eğitim alacağına istinaden yurt dışına çıkışına onay verildiği belirtilmelidir. 18 yaşını doldurmuş olan kişiler için noter onaylı belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır.

Başvuru sahipleri tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri de "İsveç öğrenci vizesi nasıl alınır?" sorusudur. İsveç öğrenci vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Schengen vizelerinin ve T.C. pasaportlarının geçerlilik süreleriyle ilgili işlemleri yurt dışında yapılmamaktadır.

İsveç öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişiler öğrenciliklerini belgeleyen evrakların yanında birinci dereceden yakınlarının durumlarına uygun olan evrakları sponsor evrakları olarak ibraz etmelidirler. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak kişinin anne ya da babasının olması gereklidir. Anne ya da baba mesleki durumlarına uygun olan evrakları başvuru için hazırlamalıdır. Başvuru sahibine sponsor olacak kişi eğer emekli ise emekliliğini gösteren SGK hizmet dökümü ve emekli maaşının yattığı banka hesabını, bir şirkette SGK’lı olarak çalışıyor ise şirketten izin yazısı başta olmak üzere son 3 aylık maaş bordroları, şirketteki görev yazısı, SGK işe giriş bildirgesi, şirketin vergi levhası, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi fotokopileri ile orijinal faaliyet belgesini sponsor evrakları arasına eklemesi gereklidir.

Başvuru yapacak kişiye sponsor olacak kişi devlet memuru ise görev yazısı ile görev kimlik kartı fotokopisinin yanında ıslak imza ve kaşeli güncel banka hesap özeti temin etmelidir. İsveç öğrenci vizesine sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirket evraklarını ve banka hesap özetini başvuru dosyasına eklemesi gereklidir.

Hazırlanan evrakların kurallara uygun ve güncel olmasına; asıl ya da suret olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hazırlanan evrakların vizenin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilmektedir. İsveç vize işlemleri esnasında İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Vize sonucu ve süresi konularında karar ve yetkili makam sadece İsveç Konsolosluğu’dur. İsveç öğrenci vizesi başvurusu için işlemlerinizi başlatmak üzere Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Vize başvuru formu. Doldurulmuş imzalanmış vize başvuru formu.

2. Pasaport. Yeni pasaportlar için kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa, resimli ilk sayfa ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Eski pasaportlar için ilk iki sayfa ile son sayfasının fotokopileri ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.

3. Fotoğraf 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Anne, baba, var ise eş ve çocuklar gözükür şekilde. Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altındaysa ve sadece bir ebeveyn veya yasal vasi ile seyahat ediyorsa ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname.

5. Uçak bileti. İsme düzenlenmiş gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren uçak rezervasyonları veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer ispatlayıcı belgeler.

6. Otel rezervasyonu. İsime düzenlenmiş İsveç’te kalma süresini kapsayan otel rezervasyonu

7. Davetiye. İsveç’teki kurumdan, organizasyondan veya okuldan kişi adına düzenlenmiş imzalı, kaşelli davetiye. Başvuru sahipleri belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olan belgeleri beyan etmeleri gereklidir.

Kişi çalışan ise;

 • İşveren mektubu veya izin onayı. İngilizce olmak şartıyla.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü ve son ayın maaş bordrosu.
 • Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, imza sirküleri

Kişi şirket sahibi ise;

Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sici gazetesinin kopyası, vergi levhası ve imza sirküleri.

Kişi çiftçi ise;

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Orijinal gösterilmesi zorunludur.

Kişi emekli ise;

Emekli maaşını gösteren belge, banka hesap özeti ya da emeklilik cüzdanı. Orijinal belgenin gösterilmesi zorunludur.

Başvuru sahibi öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi. Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.
 • Seyahat masrflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler, son 3 aya ait banka hesap dökümü, İsveç’te her gün 40 euro olarak hesaplanmalıdır. Bankadan kaşeli ve imzalı, orijinal belgenin gösterilmesi zoruludur.

8. Seyahat sağlık sigortası. Seyahat süresini kapsayan Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi  başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu kişiler seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma izninin fotokopisini konsolosluğa beyan etmelidir.

Başvurunuz İsveç Başkonsolosluğu tarafından incelenirken gerek duyulursa ek belgeler talep edilebilir.

Vize Merkezi Aracılığıyla İsveç Öğrenci Vizesi

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç öğrenci vizesi başvurusu yapılabilmektedir. C tipi kısa süreli bir Schengen vizesi olan öğrenci vizesi İsveç için başvurular Vize Merkezi gibi konsolosluklara akredite vize firmaları ve seyahat acenteleri üzerinden alınmaktadır. Bordo pasaporta sahip T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar konaklayacakları eğitim ve öğrenim amaçlı seyahatlerde bu vize türüne başvurmalıdırlar. Vize Merkezi ile başvurularda yerine getirilecek adımlar aşağıda yer almaktadır.

İlk adımda başvuru sahipleri seyahat amaçlarını, tarihlerini ve mesleki durumlarını net olarak belirlemelidir. Ardından Vize Merkezi ofislerini arayarak uzmanımızla birlikte başvuracakları vize türüne karar verilir.

Vize türü belirlendikten sonra uzmanımız başvurulacak vize türüne uygun evrakların listesini başvuru sahibine mail ve kısa mesaj olarak iletir. Başvuru sahibinin bu listeyi aldıktan sonra tüm evrakları eksiksiz, doğru ve güncel şekilde hazırlayarak dosya haline getirmesi gerekmektedir.

Öğrenci vizesi İsveç başvurusu için hazırladığı evrakları dosya haline getiren başvuru sahibi, bu dosyayı Vize Merkezi ofislerine şahsen gelerek ya da kargo yoluyla teslim etmelidir. Kargo yolu tercih edilecekse kargo takip numarasının not edilmesi yararlı olacaktır.

Evraklar Vize Merkezi uzmanlarımızın eline ulaştığında başvuru sahibi bilgilendirilmektedir. Uzmanlarımız evrakları detaylı olarak inceleyip kontrol eder; ardından herhangi bir hata ya da eksik varsa başvuru sahibini bilgilendirerek bu evrakların yeniden temin edilmesini ister. Evraklarda eksiklik ve hata yoksa uzmanımız başvuru sahibi adına vize randevusu alır.

Daha önce yetkili başvuru merkezlerine gelerek parmak izi vermemiş başvuru sahiplerinin bu bilgilerini vermeleri gerekmektedir. Belirlenen randevu günü ve saatinde başvuru merkezine gelecek olan başvuru sahibine Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç öğrenci vizesi başvuruları ortalama 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Konsoloslukların yoğun dönemleri, resmi tatiller ve ek evrak taleplerinden dolayı bu sürede gecikmeler yaşanabilir. Başvuru sahipleri vize sonuçlanmasının ardından pasaportlarını Vize Merkezi ofislerinden şahsen alabilir ya da kargoyla adreslerine teslim edilmesini talep edebilirler.

İsveç Vizesi Fotoğraf Özellikleri

İsveç öğrenci vizesi  için istenen fotoğraf yeni ve kişiye benzer olmalıdır. Ayrıca üzerinde oynanmış olmamalıdır. Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır. 35x45 cm yüksekliğine sahip olmalıdır. Biyometrik fotoğraf boyutunda olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalıdır ve başı düz olmalıdır, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar 25x30 cm arasında olmalıdır. Fonu beyaz olmalıdır. Güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük takılması durumuda camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır, gözlüğün çerçevesi gözleri kapatmamalıdır. Dini sebeplerden ötürü takılan başörtüsü hariç baş açık olmalıdır. Nötr bir yüze ifadesi olmalı ve ağız kapalı olmalıdır. Belirtilen standartlara uymayan fotoğraflarla başvuru kabul edilmemektedir.

İsveç Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Bu eksiksiz, tam evraklarla yapılan başvurular geçerlidir. İsveç Konsolosluğu gerekli duurmlarda vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme ve mülakata çağırma hakkında sahiptir. İsveç Konsolosluğu’nun belirttiği sürede vizenin sonuçlanması için başvurunun vize prosedürlerine uyumlu olması gereklidir. Konsolosluk mülakatı ve ek evrak talebi gibi durumlara karşı başvuruların seyahat tarihinden ya da vize talep tarihinden en az 15 gün öncesinde yapılması tavsiye edilmektedir. İsveç vize başvuru işlemleri seyahatten en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir ve evrakların başvuru tarihi itibariyle güncel olması istenmektedir.

İsveç vize ücreti

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsveç öğrenci vizesi
  M. A., 11 May 2020, 19:21

  Ben İstanbul’da özel bir üniversitede 3. Yılımı okumaktayım. Planlarım içerisinde İsveç’te doktora öğrenciliği yapmak ve 2 yıla yakın yaşamak. İsveç öğrenci vizesi işlemleri nasıl ve nereden gerçekleşmektedir. Davetiyem ne şekilde olmalı ve Türkiye’den hazırlamam gerekenler nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp