İsveç Öğrenci Vizesi

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Eğitim amaçlı İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç Öğrenci Schengen vizesine uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen Vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç öğrenci vizesi ile ilgili bilgiler ve evraklar sayfada dikkatinize sunulmuştur. İsveç öğrenci vizesi sayfasını dikkatli bir şekilde inceleyip okumanız durumunda İsveç öğrenci vizesi başvuru işlemlerinizi Vize Merkezi İsveç departmanı ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sayfanın devamında Vize Merkezi aracılığıyla İsveç öğrenci vizesini alabilmek için adım adım gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak bilgilendirme e-postası talep edebilirsiniz. Vize Merkezi iletişim adreslerini sayfamızda yer alan şubelerimiz bölümünde görebilir, zaman kaybetmeden Vize Merkezi temsilcileriyle iletişim kurabilirsiniz.

İsveç öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişilerin 18 yaşından küçük olması halinde noter onaylı muvafakatname istenmektedir. Anne ve babanın imzasının bulunduğu noter onaylu muvakatnamede İsveç’te eğitim alacağına istinaden kişinin yurtdışına çıkışına onay verildiği belirtilmelidir. 18 yaşını doldurmul olan kişiler için noter onaylı belgeye ihtiyaçları bulunmamaktadır.

İsveç öğrenci vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Schengen vizelerinin ve T.C. pasaportlarının geçerlilik süreleriyle ilgili işlemleri yurtdışında yapılmamaktadır.

İsveç öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin öğrenciliklerini belgeleyen evrakların yanında birinci dereceden yakınlarının durumlarına uygun olan evrakları sponsor evrakları olarak ibraz etmelidirler. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak kişinin anne ya da babasının olması gereklidir. Anne ya da baba mesleki durumlarına ugun olan evrakları başvuru için hazırlamalıdır. Başvuru sahibine sponsor olacak kişi eğer emekli ise emekliliğini gösteren SGK hizmet dökümü ve emekli maaşının yattığı banka hesabını, bir şirkette çalışıyorsa SGK’lı olarak çalışıyor ise şirketten izin yazıs başta olmak üzere son 3 aylık maaş bordroları, şirketteli görev yazısı, SGK işe giriş bildirgesi, şirketin vergi levhası, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi fotokopileri ile orijinal faaliyet belgesinin sponsor evrakları arasına eklenmesi gereklidir.

Başvuru yapacak kişiye sponsor olacak kişi devlet memuru ise görev yazısı ile görev kimlik karu fotokopisinin yanında ıslak imza ve kaşeli güncel banka hesap özeti temin etmelidir. İsveç öğrenci vizesine sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirket evraklarını ve banka hesap özetini başvuru dosyasına eklemesi gereklidir.

İsveç Öğrenci Vizesi

Hazırlanan evrakların kurallara uygun, güncel ve aslıl ya da suret olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hazırlanan evrakların vizenin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilmektedir. İsveç vize işlemleri esnasında İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Vize sonucu ve süresinde olduğu gibi bu konuda karar ve yetkişi makam sadece İsveç Konsolosluğu’dur. İsveç öğrenci vizesi başvurunuzu başlatmak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Vize başvuru formu. Doldurulmuş imzalanmış vize başvuru formu.

2. Pasaport. Yeni pasaportlar için kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa, resimli ilk sayfa ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Eski pasaportlar için ilk iki sayfa ile son sayfasının fotokopileri ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.

3. Fotoğraf 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Anne, baba, var ise eş ve çocuklar gözükür şekilde. Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altındaysa ve sadece bir ebeveyn veya yasal vasi ile seyahat ediyorsa ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname.

5. Uçak bileti. İsme düzenlenmiş gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren uçak rezervasyonları veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer ispatlayıcı belgeler.

6. Otel rezervasyonu. İsime düzenlenmiş İsveç’te kalma süresini kapsayan otel rezervasyonu

7. Davetiye. İsveç’teki kurumdan, organizasyondan veya okuldan kişi adına düzenlenmiş imzalı, kaşelli davetiye. Başvuru sahipleri belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olan belgeleri beyan etmeleri gereklidir.

Kişi çalışan ise;

  • İşveren mektubu veya izin onayı. İngilizce olmak şartıyla.
  • SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü ve son ayın maaş bordrosu.
  • Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, imza sirküleri

Kişi şirket sahibi ise;

Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sici gazetesinin kopyası, vergi levhası ve imza sirküleri.

Kişi çiftçi ise;

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Orijinal gösterilmesi zorunludur.

Kişi emekli ise;

Emekli maaşını gösteren belge, banka hesap özeti ya da emeklilik cüzdanı. Orijinal belgenin gösterilmesi zorunludur.

Başvuru sahibi öğrenci ise;

  • Öğrenci belgesi. Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.
  • Seyahat masrflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler, son 3 aya ait banka hesap dökümü, İsveç’te her gün 40 euro olarak hesaplanmalıdır. Bankadan kaşeli ve imzalı, orijinal belgenin gösterilmesi zoruludur.

8. Seyahat sağlık sigortası. Seyahat süresini kapsayan Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi  başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu kişiler seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma izninin fotokopisini konsolosluğa beyan etmelidir.

Başvurunuz İsveç Başkonsolosluğu tarafından incelenirken gerek duyulursa ek belgeler talep edilebilir.

İsveç Vize Ücretleri

İsveç Vizesi Fotoğraf Özellikleri

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi  için istenen fotoğraf yeni ve kişiye benzer olmalıdır. Ayrıca üzerinde oynanmış olmamalıdır. Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır. 35x45 cm yüksekliğine sahip olmalıdır. Biyometrik fotoğraf boyutunda olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalıdır ve başı düz olmalıdır, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar 25x30 cm arasında olmalıdır. Arka fonu beyaz olmalıdır. Güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük takılması durumuda camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır, gözlüğün çerçevesi gözleri kapatmamalıdır. Baş açık olmalıdır ancak dini sebeplerden ötürü takılan başörtüsü hariç. Nötr bir yüze ifadesi olmalı ve ağız kapalı olmalıdır. Belirtilen standartlara uymayan fotoğraflarla başvuru kabul edilmemektedir.

İsveç Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Bu eksiksiz, tam evraklarla yapılan başvurular geçerlidir. İsveç Konsolosluğu gerekli duurmlarda vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme ve mülakata çağırma hakkında sahiptir. İsveç Konsolosluğu’nun belirttiği sürede vizenin sonuçlanması için başvurunun vize prosedürlerine uyumlu olması gereklidir. Konsolosluk mülakatı ve ek evrak talebi gibi durumlara karşı başvuruların seyahat tarihinden ya da vize talep tarihinden en az 15 gün öncesinde yapılması tavsiye edilmektedir. İsveç vize başvuru işlemleri seyahatten en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir ve evrakların başvuru tarihi itibariyle güncel olması istenmektedir.

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Turistik Vize
Ticari Vize
Öğrenci Vizesi
Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi
Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi
Şoför Vizesi
İsveç Vizesi için Gerekli Evraklar
İsveç Vizesi Ücretleri
İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?
Telefon
x