İsveç Ticari Vize

İsveç Ticari Vize

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Ticari İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç ticari Schengen vizesine uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak İsveç ticari vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. İsveç ticari vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

İsveç Ticari Vize Başvurusu

İsveç’e iş amaçlı seyahat edecek şirket çalışanları ve şirket sahipleri İsveç ticari vize başvurusu yapmalıdırlar. İş ziyareti, konferans katılımı, fuar katılımı, etkinlik katılımı, iş görüşmesi, firma ziyareti gibi amaçlarla gerçekleştirilecek İsveç seyahatleri İsveç ticari vize talebinin kapsamında değerlendirilir.

Başvuru sahiplerinin en çok yönelttiği sorulardan biri de "İsveç ticari vizesi nasıl alınır?" sorusu olmaktadır. Altı aylık süre içinde en fazla 90 güne kadar konaklamaya izin veren kısa süreli bir Schengen vize türü olan İsveç ticari vizesi için başvurular konsoloslukların yetkilendirdiği vize firmaları ve acenteler üzerinden alınmaktadır.

İsveç ticari vizesine başvururken seyahat amacı, süreleri, mesleki durum gibi maddeler netleştirilmelidir. Vize uzmanı zorunlu evrak listesini bu bilgilere dayanarak başvuru sahiplerine iletecektir. Listedeki zorunlu İsveç vize evrakları eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanmalı; formlar güncel ve tutarlı bilgilerle doldurulmalıdır.

İsveç ticari vize başvurularında İsveç’teki ilgili firmadan gelecek davetiye önemli rol oynar. İsveç Konsolosluğu'na hitaben hazırlanacak davetiye seyahat tarihlerini ticari ziyaretin kapsamını içermek durumundadır. Eğer seyahatin masrafları İsveç’teki firma tarafından karşılanıyorsa konaklama bilgileriyle birlikte seyahat masraflarının karşılandığı da belirtilmelidir. İçeriği oldukça geniş olmakla birlikte bu konu vize başvuru sahibine özel unsurlar içerdiği için ticari vize İsveç başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin İsveç Vize Merkezi'ni arayarak ticari seyahat detaylarını temsilcilerimizle paylaşarak önceliklerine uygun bilgilendirme almalarını tavsiye ederiz.

Ticari vize İsveç başvurularında parmak izi işlemi de yapılması zorunlu işlemler arasındadır. Daha önce parmak izi vermemiş olan başvuru sahipleri yetkili başvuru merkezlerinden randevu alarak biyometrik veri kaydı yaptırmalıdır. Vize Merkezi ile başvuru yapıldığı takdirde bu işlem için bir yetkili başvuru sahiplerine eşlik edecektir.

İsveç ticari vize başvurusu sonuçları ortalama 5-7 gün içinde alınmaktadır ancak vize kararını veren tek yetkili kurum olan konsoloslukların yoğun günleri, resmi tatiller ve ek evrak talepleri gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle başvuru işlemlerine seyahate en az 1 ay kala başlanması yararlı olacaktır.

İsveç Ticari Vize Davetiyesi

İsveç ticari vize davetiyesi standart formatında İsveç'teki şirketin antetli kağıdına yazılmalı, firma kaşesi, yetkili imzası imzalı ve davetiye gönderen kişinin İsveç kimliği ve pasaport fotokopisiyle birlikte İsveç ticari vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Vize talep edilen kişilerin isimleri ve şirkette çalıştıkları pozisyon davetiyede mutlaka yer almalıdır. Eğer fuar katılımı gibi etkinliklere gidiliyorsa fuar yetkililerinden davetiye ve fuara kabul belgesi gibi belgeler talep edilebilmektedir.

İsveç Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

1.Şirketin antetli kağıdına İsveç Başkonsolosluğu'na hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi. 

2.Pasaport. Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan.

3.Fotoğraf. 2 adet biyometrik fotoğraf; 35x45 mm ölçülerinde, son 3 ay içerisinde çekilmiş ve pasaportunuzda hiç kullanılmamış.

4.Davetiye (İsveç'teki firmadan gelecek olan davetiye e-mail ya da faks olabilir, içeriğinde 3 ana madde belirtilmelidir.)
a. Davet eden firmanın antetli kağıdına yazılmalıdır. Davet edilen firmanın ünvanı, adresi, telefon numaraları belirtilmelidir.
b. Davet edilen kişi/kişilerin pasaportundaki kişisel bilgiler, mesleki görevi, seyahatin sponsoru ve konaklama bilgileri.
c. Talep edilen vizenin başlangıç-bitiş tarihleri ve birden çok seyahat olacaksa tarih aralığı belirtilmelidir - Fuar/sergi ziyareti ise giriş bileti, katılımla ilgili belgeler veya fuar standına ilişkin belge.

5.Son 3 ay içinde bağlı bulunduğunuz ilin ticaret odasından çalıştığınız şirket adına düzenlenmiş orijinal faaliyet belgesi.
Pasaportlarında daha önce Schengen vizesi olan başvuru sahipleri faaliyet belgesinin fotokopisini kullanabilirler.

6.Çalıştığınız şirkete ait  bilgilerin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi'nin fotokopisi.
Şirketin kuruluş, sermaye arttırımı, adres değişikliği oldu ise, bunlardan sonra - son hali belirtten Ticaret Sicil Gazetesi.

7.Vergi levhası fotokopisi. Bulunduğumuz yıldan bir eski yıla ait olmalı.

8.Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait imza sirkülerinin fotokopisi.

9.SGK/BAĞ-KUR hizmet dökümü.

10.Şirketinizin son 3 aya ait banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü
a. Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi veya kurum kim ise banka hesabı ona ait olmalıdır.
b. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka memurunun imza sirküleri de eklenmelidir.

11.Varsa kira gelirleri fotokopisi, tapu fotokopisi, araç ruhsatı fotokopisi.

12.Kimlik fotokopisi.

13.Seyahat sağlık sigortası; 30 bin Euro teminatlı ve orjinal poliçe.

14.İsveç'te gitmek istediğiniz şehrin adına (ve ya bu şehre en yakın havalimanına) düzenlenmiş uçak biletleriniz. Bu şehirde (gidecekseniz diğer şehirler için) konaklayacağınız hotellere ait rezervasyonlarınız.

İsveç Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanı ise Yukarıdaki Listeye ek Olarak Hazırlaması Gereken Evraklar

1. İsveç seyahatine gidecek kişinin SGK işe giriş bildirgesi.

2.İsveç seyahatine gidecek kişinin son 3 aylık maaş bordorolarının orjinalleri (Islak imzalı ve kaşeli olacaklar).

İsveç Ticari Vize Talep Dilekçesi

İsveç ticari vize talep dilekçesi, vize talebinde bulunan şirket sahibi veya çalışanları tarafından yazılabildiği gibi aynı zamanda şirket yetkilileri tarafından da görev yazısı şeklinde yazılabilmektedir. Her iki durumda da İsveç ticari vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılır ve şirketin kaşesi ve yetkilinin imzasıyla birlikte şirketin imza sirküleri ile birlikte ibraz edilir. Dilekçeler üzerinde yer alan tarihlerin davetiyede belirtilen tarihlerle çelişkili olmaması ve yapılmış uçak ve otel rezervasyonları ile uyumlu olması talep edilir. Seyahatin amacı (ticari), seyahat tarihleri, etkinliğin tarihleri gibi bilgilerin hem şirket yazılarında hem de şahsi dilekçelerde yer alması gerekir. İsveç ticari vize başvurusunda evrakların hazırlığında şirketlerden alınıp ibraz edilecek belgelerin mahiyeti önemlidir. Bu anlamda evraklar güncel tarihli olmalıdır. Seyahat masraflarının kim tarafından karşılandığı kesinlikle belirtilmelidir.

Vize Merkezi Aracılığıyla İsveç Ticari Vizesi

İş görüşmesi, toplantı, fuar katılımı gibi ticari amaçlarla kısa süreli İsveç seyahati gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri Vize Merkezi aracılığıyla İsveç ticari vizesi alabilmektedir. Vize başvurunuzu Vize Merkezi danışmanlığında yapmaya karar verdiğinizde izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

İsveç ticari vize başvurusu yapmaya karar verdiğinizde öncelikle Vize Merkezi İsveç vize bölümümüz ile iletişime geçmeniz gerekir. Uzmanımız seyahat amacınız, tarihleriniz ve mesleki durumunuzla ilgili sorular yöneltir ve verdiğiniz yanıtlar doğrultusunda size en uygun vize türü belirlenerek bu vize türüne uygun zorunlu evrakların listesi mail ve sms yoluyla iletilir.

İsveç ticari vize başvurusu için zorunlu evrakların listesini aldıktan sonra bu evrakları tam, hatasız ve güncel olacak şekilde hazırlayarak bir başvuru dosyası haline getirmeniz gerekmektedir. Dosyada yer alan vize başvuru formu, vize dilekçesi gibi evraklar dikkatle doldurulmalıdır. Dosyayı son haline getirdikten sonra Vize Merkezi ofislerine şahsen gelerek teslim edebilir ya da kargo teslimatı yolunu seçebilirsiniz. Kargo ile gönderim yapacaksanız takip numaranızı not etmenizi öneririz.

Vize Merkezi uzmanlarımıza ulaşan evraklarınız titizlikle kontrol edilmekte ve herhangi bir eksik ya da hata olması durumunda tarafınıza bilgi verilmektedir. Tespit edilen eksik ve hatalı belgeleri yeniden hazırlayarak uzmanlarımıza iletmeniz gerekmektedir. Evraklarınızda hiçbir hata ve eksik yoksa vize randevunuz uzmanımız tarafından size uygun gün ve saate alınacak ve onayınız istenecektir.

Sizin adınıza uzmanımız tarafından alınan vize randevusunda belirlenen gün ve saatte bulunmanız gerekmektedir. Daha önce Schengen vizesi için parmak izi kaydınızı yaptırmadıysanız yetkili vize başvuru merkezinde gerçekleştirilen bu işlemi yaptırmanız zorunludur. Parmak izi işlemi esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz sizlere eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç ticari vizesi başvuru adımlarından sonuncusu vize sonuçlanma ve pasaport teslimidir. İsveç ticari vizesi sonuçları ortalama 5-7 gün içinde alınmaktadır. Gecikmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurularak başvuru işlemlerine seyahatten en az bir ay önce başlanması yararlı olacaktır. Vizeniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu ofislerimizden şahsen teslim alabilir ya da kargo ile tarafınıza teslim edilmesini talep edebilirsiniz.

İsveç Ticari Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm Schengen vize türlerinde olduğu gibi İsveç ticari vizesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin işlemlerini bu önemli hususlara uyarak yapmaları; gecikmelerin ya da vize reddi gibi durumların önüne geçmek açısından oldukça önemlidir.

Ticari vize İsveç başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle 10 yıldan eski olmayan güncel bir pasaporta sahip olmalıdır. Bordo pasaporta sahip T.C. vatandaşları kısa süreli İsveç seyahatlerinde Schengen vizesi almak zorundadır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip vatandaşlar ise kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesinden muaftır.

Pasaportun ardından bir diğer önemli husus ise seyahat amacının, sürelerinin ve mesleki durumun netleştirilerek başvuru yapılmasıdır. Hazırlanacak evraklar da başvurulan vize türüne uygun olmalıdır. Vize başvuru formu, vize dilekçesi, kimlik, biyometrik fotoğraf gibi bazı ortak evrakların yanı sıra ticari vize İsveç başvurularına özel bazı evrakların da hazırlanması önem taşır. Mesleki durumu belgeleyen evraklar ve İsveç’teki şirket tarafından gönderilen davetiye belgesi bu özel evraklar arasında yer alır.

Vize randevusu da İsveç ticari vize başvurularında zorunlu işlemler arasındadır. İlk kez yurt dışına çıkacak olan ya da son beş yıl içinde biyometrik veri kaydı yaptırmamış olan vatandaşlar yetkili başvuru merkezlerinden randevu alarak parmak izi vermelidir. Başvuru sahiplerinin randevuda şahsen bulunmaları zorunludur. Belirlenen gün/saatte randevuya gidilemediğinde randevu iptal olmakta ve yeniden randevu alınması gerekmektedir.

Tüm vize işlemlerinin eksiksiz yapılması ve zorunlu evrakların doğru olarak hazırlanması vizenin olumlu sonuçlanmasını garanti etmemektedir. Ticari vize İsveç başvurularında kararı yalnızca İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vermektedir.

İsveç’e ticari amaçlı vize başvurusu yaparken konsolosluğun ek evrak istekleri, resmi gün/tatiller, yoğun dönemler gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalı ve işlemler seyahate en az bir ay kala başlatılmalıdır. Başvuru işlemleri sonuçlanmadan otel ve uçak bileti satın alma işlemi yapılmamalıdır. Satın alınmış evraklar hakkında sorumluluk yalnızca başvuru sahibine ait olmaktadır.

İsveç ticari vizesinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak istiyorsanız Vize Merkezi ofislerini arayarak tecrübeli vize uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

İsveç vize işlemleri

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsveç ticari davetiye
  E. B., 04 May 2020, 11:18

  Merhabalar, İsveç ticari seyahatler için davetiye gelecek davet eden firma İsveç ticari davetiye içeriğinde hangi bilgilerin içermesi gereklidir? Ticari davetiye İsveç’ten orijinal şekilde mi gelmeli? Ticari başvuru süresi ve prosedürleri nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç ticari vize
  K. F., 30 Nis 2020, 13:48

  Merhaba, Trabzon’da yaşıyorum yakın bir zamanda Schengen vizesi aldım ve şimdi Eylül ayında İsveç’e ticari bir görüşme yapmak adına seyahat etmem gereklidir. İsveç ticari vize için ne zaman başvuru yapmalıyım? Davetiyem formatı, evrak kontrolü ve başvuru işlemlerini benim için yapabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp