İsveç Şoför Vizesi

İsveç Şoför Vizesi

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Taşıma amaçlı İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç şoför Schengen vizesine uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç Şoför Vizesi Başvurusu

İsveç şoför vizesi başvurusu Schengen ülkelerine çalışmaya gidecek tır şoförleri tarafından yapılmaktadır. Şoför vizesi İsveç’e yük veya yolcu taşıyacak kişilerin başvuru yapması gerekli olan kısa süreli bir vize türüdür.

Şoför vizesi ticari amaçlarla tırla ya da özel araçla Schengen alanına girmek ya da Shengen alanından geçmek amacı ile yapılan vize başvurularını kapsamaktadır. İsveç şoför vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtilmektedir. Bu durumda en kısa zamanda istenen belgeleri hazırlayarak beyan edilmesi gereklidir.

Şoför vizesi İsveç için hazırlanan sayfayı inceleyip vize başvuru işleminizi Vize Merkezi aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Vize Merkezi temsilcilerini arayarak bilgilendirme e-postası isteyebilirsiniz. Vize Merkezi iletişim adreslerini sayfada yer alan şubelerimiz bölümünden ulaşılabilir, Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişim kurabilirsiniz.

İsveç Başkonsolosluğu’nun vize işlem süreci başvurunun konsolosluğa iletilmesinden sonra en fazla 15 iş günüdür. Bu nedenle vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 15 iş günü öncesinde yapılması önemlidir. Resmi tatil günleri öncesinde ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı pasaport sahiplerinin yaptığı başvurularda bu süre uzayabilmektedir. İsveç şoför vizesi başvurusu hakkında verilecek kararlar sadece İsveç Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

İsveç Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

Hazırlanan evrakların kurallara uygun, aslı ve güncel veya suret olup olmadığına dikkat edilmesi gereklidir. Hazırlanan evrakların vizenin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar da bazen olabilmektedir. İsveç vize işlemleri sırasında İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteyebilmektedir. Vize sonucu ve süresinde olduğu gibi bu konuda karar ve yetkisi yalnızca İsveç Konsolosluğu’na aittir.

 1. Vize başvuru formu, İngilizce olarak doldurulmalı, imzalı ve tarih yer almalı.
 2. Türkiye’deki firmadan alınmış taşıt kayıt numarasının belirtilmiş olduğu izin yazısı.
 3. Türkiye’deki firmanın tüm şoförlerinin gösterildiği şoför listesi
 4. Fotoğraf. 2 adet 35x40 ölçülerinde, fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 5. Pasaport. Yeni pasaportlar için kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa, resimli ilk sayfa ve son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi. Eski pasaportlar için ilk iki sayfa ile son sayfasının fotokopileri ve son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.
 6. Davetiye. Firmaya gönderilmiş imzalı davetiye ya da yazışma
 7. Başvuru sahibinin SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü
 8. 28.04.1997 tarihinden önce alınmış E tipi veya 28.04.1997 yılından sonra alınan D tipi sürücü belgesi.
 9. Taşıt kayıt numarasının belirtildiği yeni nakliye için hazırlanmış CMR belgesi
 10. Eski nakliyeler için hazırlanan CMR belgesi
 11. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu liste
 12. Seyahat sağlık sigortası

İsveç Konsolosluğu gerekli görmesi durumunda ek evrak isteyebilmektedir.

Önemli Notlar

 • Vize başvurusu yapan kişilerin pasaportundaki bilgiler kimlik bilgileriyle uyuşmuyorsa başvuru yapılmadan önce pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde başvuru işlemi alınmamaktadır.
 • 25 Eylül 2015 yılından sonra alınmış olan VIS Schengen vizesi varsa parmak izi işleminden muaf tutulabilirsiniz.

Vize Merkezi Aracılığıyla İsveç Şoför Vizesi

Bir Schengen üye ülkesi olan İsveç’e kısa süreli olarak tır şoförlüğü yapmak üzere seyahat edecek olan vatandaşlar Vize Merkezi aracılığıyla İsveç şoför vizesi alabilmektedir. İsveç şoför vizesi başvurusu yaparken Vize Merkezi ile ilerlemeye karar veren başvuru sahiplerinin yerine getirmesi gereken bazı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

İsveç şoför vizesi başvurusu için Vize Merkezi ile ilerlemeye karar verdiğinizde ofislerimizi arayarak İsveç vize uzmanlarımızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Görüşmede seyahat amacınız, gidiş ve dönüş tarihleriniz, kişisel ve mesleki durumunuzla ilgili detaylı bilgileri uzmanımızla paylaştığınızda başvuracağınız vize türüne karar verilir. Ardından bu vizeye uygun evrakların listesi mail ve kısa mesaj yoluyla size iletilir.

Tarafınıza iletilen evrak listesinde yer alan evrakları hatasız, eksiksiz ve güncel bilgilerle dolu olacak şekilde hazırladıktan sonra dosya haline getirerek Vize Merkezi ofislerine şahsen ya da kargo yoluyla teslim etmeniz gerekmektedir. Kargo yoluyla teslimat tercih edecekseniz kargo takip numaranızı not etmenizi tavsiye ederiz.

Evrak dosyanız uzmanlarımız tarafından teslim alındıktan sonra dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde kontrol edilerek size bilgi verilir. Evraklarda herhangi bir eksiklik ya da hata olması durumunda yine bilgilendirilirsiniz ve eksik/hatalı evrakları yeniden hazırlamanız istenir. Dosyada hiçbir sorun yoksa uzmanımız parmak izinizi vermek üzere yetkili vize başvuru merkezinden sizin adınıza vize randevunuzu alır.

Sizin için alınan vize randevu günü ve saatinde yetkili başvuru merkezinde şahsen bulunarak parmak izi kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Eğer son 5 yıl içinde başvuru merkezine gelerek bu bilgiyi verdiyseniz yeniden vermeniz gerekmez. Tüm vize randevu işlemleri esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz sizlere eşlik edecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla İsveç şoför vizesi sonuçlanma süresi ortalama 5 ila 7 gün arasında değişmektedir. Konsoloslukların yoğun dönemleri, resmi tatiller, ek evrak talepleri gibi durumlar nedeniyle bu sürede gecikmeler yaşanabilmektedir. Vizesi sonuçlanan başvuru sahipleri pasaportlarını ofislerimizden şahsen teslim alabilir ya da kargo yoluyla adreslerine teslim edilmesini talep edebilirler.

İsveç vize ücretleri

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp