Çalışma Vizesi

Çalışma Vizesi

İsveç çalışma vizesi için öncelikle T.C. vatandaşının İsveç’te faaliyette olan şirket ile işin kapsamını, süresini belirten iş sözleşmesine sahip olması gereklidir. İsveç çalışma izni başvuruları İsveç’ten değil Türkiye’den yapılmaktadır. Türk vatandaşlarının İsveç’e seyahatlerinden önce çalışma izni kartını çıkartmış olması koşulu aranmaktadır. İsveç’teki şirkete bağlı olarak yürütülecek iş, 3 aydan az süreli ise umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için İsveç Schengen vizesine sahip olmaları gereklidir.

Başvuru sahibinin iş süresi 3 aydan uzun ise İsveç oturum izni kartı çıkartması gerekmektedir. 3 aydan uzun süreli İsveç çalışma izni ve oturum izni başvruları için biyometrik parmak izi verilerinin beyan edilmesi gereklidir. İsveç çalışma izni başvuru işlemlerinin sonuçlanması ortalama olarak 45 gün sürmektedir. Araştırma görevlilerinden, au pair ve sporculardan daha az bir İsveç çalışma vizesi harç ücreti istenmektedir.

İsveç’te oturum ve çalışma iznine sahip olan kişi; 3 ay içinde eşi ve 21 yaşını geçmemiş çocukları için oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir. İsveç aile birleşimi uzun süreli vize kategorisine giren başvuru şekli için İsveç’te yaşayan kişinin İsveç Göçmen Bürosu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

İsveç çalışma ve ikamet iznine sahip kişi ailesini geçindirebilecek gelire sahip olduğunu da ispat eden maaş dökümleri ile birlikte başvuru yapmalıdır. Çalışma izninin süresi 6 aydan az olan yabancı vatandaşlar aile birleşimi için başvuruda bulunamazlar. İsveç çalışma izinlerinin ücreti konsolosluğun hesabına nakit olarak yatırılmaktadır. Hard copy belgelerle İsveç Konsolosluğu’na direkt olarak yapılan başvuru işlemlerinde ücreti başvuru sahibi görevli kişiye nakit ve tam olarak ödemelidir. Avrupa Birliği vatandaşları İsveç çalışma izni işlemlerinden muaf tutulmuşlardır.

İsveç’e gelip kendi işini kurmak isteyen ya da kurulu işini İsveç’te devam ettirmek isteyen yada İsveç’te herhangi bir şirkete ortak olmak sureti ile İsveç’e gelip 3 aydan fazla sure ile İsveç’te çalışmayı planlayan vatandaşlarımız için oturum başvurusunda aranan şartlar şu şekildedir:

1. Geçerli bir pasaporta sahip olmak,

2. Çalışmış olduğunuz iş alanında önemli bir tecrübeye sahip olduğunuzu ve kendi işinizi yürütme konusunda sahip olduğunuz geçmiş deneyimlerinizi gösterebilmek, 

3. İsveççe ve/veya İngilizce bildiğinizi belgelendirebilmek

4. Kendi işinizi yürütmekte olduğunuzu, bu işin nihai sorumluluğunun size ait olduğunu ve yürütülen bu işin en az yarı hissesinin sahibi olduğunuzu gösterebilmek, 

5. İşinizin (Hizmet yada ürünler) İsveç’te satılır yada üretilebilir olduğunu göstermek.

6. Kendinizin ve varsa ailenizin ilk 2 sene içerisinde İsveç’te yaşamını sürdürebilmesi için yeterli paraya sahip olduğunuzu göstermek, (Bu tutar kendiniz için 200,000 SEK, eşiniz için 100,000 SEK ve her bir çocuk için 50,000 SEK’tir.) 

7. 2 yıllık deneme süresi sonunda İsveç’te kuracağınız işin sizi ve varsa ailenizi idam ettirmeyi ve yaşamızını sürdürmeyi yetecek olduğunu göstermek.

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsveç’e çalışma vizesi
  T. M., 11 May 2020, 19:32

  Merhaba, İsveç’te mesleğim ile doğru orantılı bir çalışma olana buldum. İsveç’e çalışma vizesi hakkında işlem yapabiliyor musunuz? Türkiye’de düzenli olarak 10 yıldır çalışıyorum. Farklı bir alan ve kariyer için İsveç’te olmak istiyorum. Yardımlarınızı bekler güzel çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç çalışma vizesi başvurusu
  K.K., 04 Haz 2018, 17:30

  Merhaba, iyi günler dilerim. Çalışma vizesi ile ilgili sorularım var, bir şirkette iş buldum ve bunun için belli kriterler nelerdir? Belli bir mezuniyet şartı var mı ya da baska bir șart ve işlem işveren ve benim tarafımdan yürütülüyor ancak ne kadar zamanda tamamlanıyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp