İsveç Vize İşlemleri

İsveç Vize İşlemleri

İsveç vize işlemleri sayfamıza hoş geldiniz.

Vize Merkezi, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Kısa süreli İsveç seyahatleriniz için gereken Schengen vize türünü belirleyip, bu vizeye uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç Vize Başvurusu

İsveç vize başvurusu İsveç vizesi için gerekli evrakların hazırlanması, vize randevusu ve başvuru sahibinin parmak izinin alındığı biyometrik veri ibrazı süreçlerinin içerir. Vize Merkezi İsveç vizesi işlemlerinde tüm bu süreçlerin takibini titizlikle gerçekleştirmektedir. Vize Merkezi İsveç danışmanlarımız vize başvuru sahibinin teslim ettiği evrakları dikkatle inceledikten sonra gereken vizenin alınmasını kolaylaştıracak öneriler sunmaktadır. Evrakların güncelliğinin kontrolü, vize talep dilekçeleri ve şirket yazılarının formatı, İsveç vizesi başvuru formunun seyahat amacına uygun şekilde doldurulması, randevu tarih ve saatinin planlanması gibi vize başvuru sürecinin her adımında takibi Vize Merkezi İsveç departmanının çalışma sahası içinde yer almaktadır. İsveç vizesi sayfamızda yer alan şubelerimiz bölümünden temsilcilerimize ulaşarak durumunuza uygun evrak listesini e-mail olarak talep ederek İsveç vizesi başvuru işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz.

İsveç Vizesi Schengen Mi?

İsveç vizesi bir Schengen vizesidir ve vize sahibine, Schengen üyesi olan 26 ülke sınırları içinde serbest dolaşım hakkı vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport, yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri İsveç’e yapacakları seyahatlerinde her 180 günde 90 güne kadar Schengen vizesinden muaftır. Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları İsveç’e vize ile seyahat edebileceklerdir. Bütün pasaportların vize bitiş tarihi itibariyle, seyahatten sonra 3 ay daha geçerli olması koşulu vardır.

İsveç Vizesi için Gerekli Evraklar

İsveç vizesi için hazırlanacak olan evraklar başvuruda bulunan kişinin İsveç’e seyahat amacını desteklemelidir. İsveç vizesi başvuru sahibi, seyahatin masraflarını karşılayabilecek finansal kaynaklarını, İsveç’e ulaşım ve orada kalış şeklini ve ülkeye geri dönüşü gerektiren bağlarının varlığını destekleyen evrakları hazırlaması gerekmektedir.

İsveç vizesi için gerekli evraklar seyahatin amacına, başvuru sahibinin sosyal durumuna, yaşına ve mesleğine göre farklılık gösterebilir. İsveç’e kısa süreli seyahatiniz turistik, ticari, transit aile ve arkadaş ziyareti amaçlı olabilir. İsveç seyahat amacı aynı zamanda hangi İsveç vize türüne başvuru yapılacağını da belirler. Aynı anda 2 faklı vize türüne başvuru yapılmamaktadır veya seyahat amacıyla ilgili çelişkili bildirimler vize reddine sebep olmaktadır. İsveç vizesi için gerekli evrakları talep etmek ve seyahat amacınıza uygun başvuru yapmak için lütfen Vize Merkezi İsveç departmanı temsilcilerimizle iletişime geçin.

İsveç vizesi için gerekli evrakların vize türüne göre listelenmiş haline sayfamızda yer alan Vize İşlemleri bölümünün alt menülerinden ulaşabilirsiniz. Ancak önceliklerinize uygun başvuru yapmak için temsilcilerimizle iletişime geçerseniz, durumunuza özel noktaların tespit edilmesi ve size daha iyi hizmet verebilmemiz açısından önemlidir. Sorunsuz ve zaman kayıplarının yaşanmadığı bir vize başvuru yapmak için danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Vize Merkezi İsveç departmanı temsilcimizle yapacağınızı görüşme sonunda İsveç vizesi için hazırlamanız gereken evrakları, vize ücretlerini ve vize prosedürünü içeren bilgilendirme e-mail’i size gönderilmektedir. Evrakları hazırladıktan sonra Vize Merkezi'ne şahsen veya kargo ile ulaştırabilirsiniz. İsveç vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp bize gönderdikten sonra vize randevusunun alınması Vize Merkezi’nin çalışma sahası içindedir. Asistanlarımız İsveç vize randevunuzda size eşlik edeceklerdir.

İsveç vizesi için gerekli evrakların hazırlık aşamasından itibaren birbirleriyle tutarlığı dikkate alınmalıdır ve hazırlıklar buna göre yapılmalıdır. Otel ve uçak rezervasyonları, İsveç vize talep dilekçesinde, şirket izin yazısı veya şirket yazısı, başvuru formu gibi evraklarda yer alan tarihlerin birbirleriyle tutarlılığı esastır. Evraklar arasındaki tutarsızlık, yanlış ve eksik bildirim, eksik evrak gibi unsurlar vize alım sürecini uzatmakta olup konsolosluk mülakatına çağrılmanıza sebep olabilir. Bunlara ek olarak bütün evrakların seyahat amacına uygun şekilde hazırlanması gerekir. Örneğin; İsveç’teki bir yakınınızdan alacağınız davetiye ile vize başvurusu yapacaksanız İsveç vize başvuru formunda seyahat amacınızı turistik, ticari veya başka bir vize türü şeklinde belirtemezsiniz. İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapmanız gerekir.

Pasaportunuzun türü ne olursa olsun seyahat sonrası 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaporta yeni İsveç Schengen vize etiketinin işlenebilmesi için en az 2 karşılıklı boş sayfasının olması ve pasaportun içeriğinin okunaklı olması gerekmektedir. Yıpranmış pasaportlarla işlem yapılmamaktadır. İsveç vizesi alınmış dahi olsa İsveç sınır görevlilerinin vize başvuru sahibini geçerli nedenlerle ülkeye almama hakkı bulunduğundan evraklarınızın prosedürlere uygun olduğuna dikkat ediniz.

Biyometrik fotoğraf bir Schengen vize kriteridir ve İsveç vizesi için gereken evrakları içeren dosyanızda olması gerekir. Güncel halinizi yansıtan fotoğrafın Schengen kuralları gereği yüzün görünmesini engelleyecek her türlü unsurdan arınmış olması gerekir.

Finansal durumunuzun ispatı olan maaş bordrolarınız, banka hesap özetleri, araç ruhsatı, tapu ve kira kontratı gibi belgeler Türkiye’ye geri dönüşünüzün garantisi niteliğinde olduğundan büyük önem arz eder.

Dilekçelerin gidiş dönüş tarihi, seyahat amacı, seyahat masraflarının kim tarafından karşılandığı gibi bilgileri içermesi talep edilir. Şirket yazılarının şirket yetkilileri tarafından antetli kağıda yazılması gerekmektedir.

Görüldüğü üzere her vize başvurusu kişiye özel bazı özellikler taşıdığından durumunuzun detaylarını İsveç Vize Merkezi temsilcilerimizle paylaştığınız takdirde vize başvurunuzda size daha iyi hizmet sunabiliriz.

İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

Aşağıda yer alan adımları takip ederek İsveç vizesini kolay ve güvenilir şekilde alabilirsiniz.

 1. Vize Merkezi İsveç departmanımızı arayıp durumunuza ve seyahat amacınıza uygun vize türü için gereken evrak listesinin güncel halini e-mail olarak talep edin.
 2. Tarafımızdan gönderilen bilgilendirme e-mail’indeki bilgiler ışığında evraklarınızı hazırlayın.
 3. Evraklarınızı şahsen veya kargo/kurye ile İsveç Vize Merkezi'ne ulaştırın.
 4. Evraklarınız bize ulaştıktan sonra İsveç vize randevunuz hızla alınmaktadır. Daha acil işlem yapmak isteyen yolcularımız evrak tesliminden önce pasaportlarının fotokopisini e-mail olarak göndererek randevu alma sürecini hızlandırabilmektedirler.
 5. Evraklarınız incelendikten sonra varsa eksik evrak talebi veya güncel evrak talebi tarafınıza iletilmektedir. Evrakları eksiksiz olan başvuru sahipleri için aldığımız randevunun tarih ve saati size bildirilmektedir.
 6. İsveç vize sonucu İsveç Konsolosluğu tarafından açıklandıktan sonra pasaportunuzu ofislerimize gelerek şahsen alabilir veya bildirmiş olduğunuz adrese kargo ile gönderimini talep edebilirsiniz.

İsveç Vize Randevusu

İsveç Vize Merkezi danışman temsilcilerimiz vize randevu ve işlemlerinin sizin adınıza takibini yapmaya hazırdır.

İsveç Konsolosluğu İsveç vizesi için gereken evrakları randevu ile kabul etmektedir. İsveç vize randevusu vize başvuru merkezinde yapılmakta olup, gerekli belgelerin tesliminiz ve biyometrik verinin ibrazını içerir. Daha önceki Schengen vize başvurularında biyometrik veri yani parmak izi alınmış kişiler randevuya gelmeden de başvurularını aracılığımızla gerçekleştirebileceklerdir. Bazı istisnai durumlarda geçerli parmak izi olan yolcuların yine parmak izi vermeleri talep edilebilmektedir. Bu gibi durumlar siz değerli müşterilerimize hemen iletilmektedir. Biyometrik verinin ibraz edilmesinin gerektiği durumlarda başvuru sahiplerinin şahsen gelmeleri gerekmektedir. Asistanlarımız vize randevularınızda size destek vermektedirler.

İsveç vize randevusu temsilcilerimiz tarafından alınmaktadır. Parmak izi ibrazı için gelmesine gerek olmayan yolcuların işlemleri asistanlarımız tarafından yapılabilmektedir. İsveç vize randevusu almak ve konunun detaylarıyla ilgili lütfen temsilcilerimizi arayınız.

İsveç vize randevusunda ibraz edeceğinizi evrakların dışında vize merkezi, başvuru merkezi veya konsolosluk vize başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir. Bu bildirim size vize evraklarının hazırlık aşamasında veya güncel koşullar çerçevesinde randevu sırasında bildirilebilmektedir.

Önemli Not: Pasaport alma işlemleri sırasında verdiğiniz parmak izi bilgisi Schengen vize işlemleri için geçerli değildir.

İsveç Konsolosluğu Vize İşlemleri

İsveç Konsolosluğu vize işlemlerinde vize başvurusuna onay veya ret veren ve aynı zamanda vize süresini de belirleyen tek kurumdur. İsveç Konsolosluğu dışında İsveç vize işlemleri yapan akredite seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezlerinin vize sonucuna dair bildirimde bulunma ve karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Kısa süreli (90 günü aşmayan) İsveç seyahatleri için Schengen vizesi başvurusu yapılırken, oturum, çalışma izni ve uzun süreli eğitimi gibi seyahat amaçları olanlar uzun süreli vize, ulusal vize ve İsveç D vize başvurularını doğrudan İsveç Konsolosluğu'na yapacaklardır.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç vizesi işlemlerinin eksiksiz evrak sunumuyla başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 5-7 iş günü içinde vize çıkar. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların çıkış süresini uzatabilmektedir. İsveç vizesi için en geç seyahatine 15 gün kala veya seyahatinizden 3 ay öncesine kadar başvuru yapabilirsiniz. Vize Merkezi'nin bulunmadığı illerden yapılan başvurularda kargo süreleri de dikkate alınarak evrak gönderimlerinin bu bilgi doğrultusunda yapılması tavsiye edilir.

İsveç Vize Ücreti

İsveç vize ücreti vize türüne göre farklılık gösterir. İsveç turistik vizesi, ticari vize, aile ziyareti gibi kısa süreli vizelerin ücreti ve uzun süreli ulusal vize ücretleri farklıdır. İsveç vize ücreti vize merkezi koordinasyon ücretleri ve konsolosluk harç bedellerini içermekte olup vize harç bedellerinin ödendiğine dair dekontun vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Seçtiğinizi vize kategorine ait vize ücreti hakkında bilgi almak için İsveç Vize Merkezi temsilcilerimizi sitemizde yer alan şubelerimiz ve iletişim bölümlerinden arayınız. İsveç vize ücreti ayrıca İsveç vizesi için gereken evrakları içeren bilgilendirme e-mailinde yer almaktadır.

İsveç Vizesi Ankara

İsveç vize işlemleri başvurularında bölge ayrımı gözetilmemektedir. Bu nedenle Türkiye’nin her yerinden Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Vize Merkezi şubelerimize başvuru yapabilirsiniz. Ancak vize randevusu için başvuruda bulunduğunuz Konsolosluk veya Büyükelçiliğin akredite acentesine gitmeniz gerekecektir.

İsveç Vize Merkezi İstanbul

İsveç ile ilgili sizden gelen sorular

8 sorudan en popüler 8 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsveç Schengen vizesi
  Z. P., 11 May 2020, 20:39

  Sayın yetkili, İsveç’e eşim ile yapacağımız olan turistik seyahatimizde nasıl bir hazırlık yapacağımız konusunda yardımlarınızı rica edeceğiz. İsveç Schengen vizesi midir? Aynı zamanda uzun süreli vize alabiliyor muyuz? Eşimde bende emekli olup Yalova’da yaşıyoruz. Teşekkürler ederiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi ret itiraz
  B. S., 11 May 2020, 19:04

  İsveç vizesi ret itiraz mektubunu nereye hangi yollar ile teslim etmeliyim? İsveç’e ablamı ziyarete gitmek istiyordum, davetiyem mevcuttu, öğrenciyim başvuruda sunduğum evrakların doğru olduğunu düşünerek redde itiraz hakkımı kullanmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim yardımlarınızı talep ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi 2020
  E. K., 30 Nis 2020, 11:30

  Merhaba, İsveç’e ailem ile birlikte ufak bir turistik seyahatim olacak. Birçok Schengen vizem var İsveç vizesi 2020 yılı için talep edilen evraklarda bir farklılık var mı? Çocuğumuz 10 yaşında parmak izi alınması gerekli mi gelmesine gerek olur mu? Oluşturulması ve dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? Şirket sahibiyim sizler benim için işlem yapabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yeşil pasaport sahipleri için İsveç vizesi
  H. D., 09 Tem 2018, 17:21

  Merhaba, Türkiye’de ikamet etmekte olan annem ve babam bizleri ziyaret icçn birkaç haftalığına İsveç’e gelmeyi düşünüyorlar. Her ikisinin de yeşil pasaportu var. Ama artık yeşil pasaportu olanların da İsveç’e gelmesi için vize almaları gerektiğine dair bir söylenti var. Acaba bu ne kadar doğru? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç'e evcil hayvan ile seyahat
  S.T., 23 Nis 2018, 00:22

  Merhaba, 1 yıl için İsveç’e geleceğim ziyaretçi akademisyen olarak. Evcil hayvanım da benimle gelecek, prosedürü nedir? Evcil hayvanımın İsveç’e giriş için gerekli evrakları nelerdir? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi Schengen mi?
  A. Sannur, 12 Tem 2017, 11:58

  İsveç vizesi Schengen vizesi midir? Yeşil pasaportlulardan vize isteniyor mu? Vize kaç günde çıkar?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç transit vizesi
  A. Tek, 04 Tem 2017, 00:30

  Ben İstanbul üzerinden Managua/Nikaragua ya seyahat etmek istiyorum ilk durak Stokholm hava alanı oradan Oslo hava alanına geçeceğim transit vize almam gerekiyor mu? ne yapmam lazım bu konuda yardımlarınızı rica eder iyi gunler dilerim

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi kolay mı?
  Z. Kılıç, 25 May 2017, 15:01

  İsveç vizesini almak kolay mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp