Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi

Azerbaycan Vatandaşları için Türkiye vize Şartları

Türkiye’yi seyahat edecek Azerbaycan vatandaşlarının ülkesine göre vize almaları veya Türkiye dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılması yararlı olacaktır.

E-Vize Uygulaması

E-vize daha önce sınır kapılarında bandrol ya da kaşe ile verilen vizelerin yerini almıştır. Başvuru sahipleri www.evisa.gov.tr internet adresinden gerekli bilgileri girmek ve ödemelerini kredi kartı ile yapmak suretiyle vizelerini elektronik yapabilir. Ancak yabancılar için bu işlem biraz karışık göründüğünden isterseniz bu işlemleri sizin adınıza bizler Vize Merkezi olarak yapabiliriz. Başvurunun başarıyla tamamlanmasının ardından e-vizeler kişinin e-posta adresine gönderilir. Başvuru hamillerinin e-vizelerinin çıktısını alarak havayolları ve gümrük yetkililerine göstermeleri ve yolculuklarının sonuna kadar muhafaza etmeleri mecburidir.

E-vize Türkiye’ye turistik veya ticari nedenler dışında (çalışma gibi, öğrencilik vb. gibi) yapılacak Azerbaycan yolculukları için geçerli bir durum değildir. Bu tür vize başvurularının dış temsilcilikler aracılığıyla yapılması gerekir.

Aşağıda verilen bilgiler turizm amaçlı yolculuklar için geçerlidir. Eğer öğrenim, çalışma vb. gibi özel nedenlerle Türkiye'ye gelinecekse Azerbaycan’daki Türkiye dış temsilciliklerinden geliş amacına uygun vize alınması gerekmektedir.

Pasaport süresi

Seyahat tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerli bir seyahat belgesi/pasaport sahibi olmanız gerekir. "Resmi Pasaport" terimi diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport ve resmi pasaportları kapsamaktadır. "Seyahat Belgesi" sahibi Azerbaycan vatandaşların veya orada yaşayanların (uyruğunda bulunduğu ülke önemli değildir) Türkiye dış temsilciliklerinden vize alması mecburidir.

Azerbaycan’da vize muafiyetinden faydalanabilenler dışındaki kişilerin Türkiye seyahati için vize alması gerekmektedir. Türkiye dış temsilciliklerinin olmadığı ülkelerden Azerbaycan üzerinden gelecek yabancıların uyruğunda bulundukları ülkeye akredite olan Azerbaycan’daki Türkiye dış temsilciliklerine vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Türkiye'de belgesel film çekecek ya da bilimsel araştırma yapacak ve arkeolojik kazı yapacak veya benzeri faaliyetlerde bulunacak Azerbaycan vatandaşların Türkiye dış temsilciliklerine başvurmaları ve Türkiye'ye seyahat etmeden önce ilgili Türk makamlarından gerekli izinleri almaları istenen şartlardan biridir.

Özel Meşruhatlı Vize (Öğrenci vizesi/Çalışma vizesi) sahipleri İkamet İzni almalıdır

Geçerli vizesi olan Azerbaycan vatandaşlarının ayrıca ikamet izni almalarına gerek yoktur. Ancak, özel meşruhatla (öğrenim, çalışma vb.) vize ile Türkiye'ye seyahat eden Azerbaycan vatandaşlarının vizelerinin geçerlilik sürelerine bakılmaksızın Türkiye'ye girişlerini müteakip bulundukları ildeki Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak ikamet izni almaları ayrıca mecburidir. Türkiye'de son 180 gün içerisinde toplam kalış izninin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye'ye yolculuk edecek bütün yabancı ülke vatandaşları için geçerli olduğundan bu kanun Azerbaycan için de geçerlidir. Vize alamadan Türkiye’ye gelen Azerbaycan vatandaşları havaalanlarında vize alabilme şansına sahiptir ancak buralarda sıra olması, eksik belge olması vs. nedenlerden dolayı dilerseniz Azerbaycan vatandaşları adına bizler Vize Merkezi olarak sizin adınıza Türkiye vizesi için başvuru yapabiliriz. Daha fazla bilgi için Vize Merkezi şubelerimizi arayabilirsiniz.  

Aile ve grup başvuruları da mümkün hale geldiğinden dolayı tur operatörleri ve müşterileri için grup başvurusunda bulunabildikleri için dilerseniz grup olarak da sizler adına vize başvuruları yapabiliriz. Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı Azerbaycan havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da Azerbaycan için Türkiye vizesi alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanımına sunulmuştur ancak burada ihtiyacınız olan şey deneyimli bir firmadır. Bizler Vize Merkezi şubeleri olarak bu işlemler konusunda size yardımcı olmaktan son derece memnuniyet duyarız.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 7. maddesinin (b) fıkrasına göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapmak üzere gelen Azerbaycan vatandaşlarının "vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren minimum 60 gün geçerli olan pasaport ya da pasaport yerine geçen belge" taşımaları mecburidir. Söz konusu yasanın 2. maddesi uyarınca, Kanunun uygulanmasında taraf olunan ve usulüne göre yürürlüğe giren uluslararası anlaşma hükümleri ile özel kanunlardaki hükümlerin saklı tutulmakta olup aşağıda kayıtlı maddeler kapsamında yer alanlar anılan hükümden muaf tutulacak ve uygulama kapsamı dışında değerlendirilmeye alınacaktır.

Pasaport Türlerine Göre Değişen Vize Uygulaması

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Resmi ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır.

Ancak diğer vize gerektiren durumlarda Türkiye vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Türkiye vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Türkiye vizesi için aklınıza gelen bir şey olursa Vize Merkezi ofislerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli ekibiyle Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Türkiye vize izniniz üç hafta ise Türkiye’de maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı olabilir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Türkiye yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir.

Türkiye vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Türkiye vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız. Büyükelçiliği Samed Vurgun Küçesi, 134, Bakü Azerbaycan adresinde bulunur. Konsolosluk işlem başvuruları Pazartesi - Cuma (09:00 -12:00 )(13:00 -18:30 ) saatleri arasında kabul edilmektedir.

Türkiye Ticari ve öğrenci vizeleri kaç günde ita edilir?

Türkiye ticari ve öğrenci vizesi 14 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Buraya vize başvurusu yapmadan önce yanınızda konsolosluğun istediği belgeleri de almalısınız. Bunlar içinde en önemlileri Türkiye vize başvuru formu ve orijinal pasaportunuzdur. Bunun yanında istenilen diğer belgeleri de sunmalısınız. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliğine Türkiye vizesi için başvuruda bulunacaksanız Türkiye için resmi tatil, bayram gibi tatil günlerini de bilmenizde fayda vardır. Türkiye Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü günün ancak belli bir vaktinde vize işlemlerine bakabilmektedir.

Türkiye vizesi için istenen gereklilikleri yerine getirmeniz halinde kişisel olarak ya da Türkiye vize işlemleri için yetki almış olan danışman şirketler ile Türkiye vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. Türkiye vize işlemlerine dair merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında soru sormak ya da Türkiye vize başvuru formunu almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

Türkiye’de Oturum

Türkiye’de oturum hakkı kazanmak için belli başlı şartlar ve oturum çeşitleri bulunmaktadır. Başvuru yapacağınız oturum türüne bağlı olarak aranan şartlar da farklılık gösterecektir. Kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni gibi çeşitli ikamet izinleri bulunmaktadır. Bunların her biri için ayrı belge ve şartlar öne konulmuştur.

Ancak biz burada ticari ve aile ile öğrenci nedenli ikamet izinlerini sunacağız.

 1. Kullanım geçerliliği: İşlem tarihinden sonraki 6 ay kadardır.
 2. Genel geçerlilik: Vize onaylandıktan sonraki 6 ay içindir. Bu sürede yatırım yapılabilir ve bundan sonra gerekli görülmesi durumunda iki yıllık oturum hakkı tanınır.
 3. Giriş sayısı: Oturum hakkı elde eden biri çoklu giriş ve çıkış hakkına sahip olur.
 4. Ücretler: İşgücü Bakanlığı tarafından alınır.

Türk vatandaşlarının 5901 sayılı Yasanın 28 inci maddesi kapsamında olanlar veya ikamet izinlerinden birine sahip olan yabancılar ve mültecilerin ve ikincil koruma statüsü sahiplerinin;

1) Yabancı eşine,

2) Kendisinin veya eşinin ergin olmayan yabancı çocuğuna,

3) Kendisinin veya eşinin bağımlı yabancı çocuğuna aile ikamet izni düzenlenebilir.

Aile ikamet izni başvurusunda bulunan yabancının birden fazla eşi olması durumunda eşlerden yalnızca birine aile ikamet izni düzenlenebilir. Yine de yabancının tüm çocuklarına aile ikamet izni verilebilir. Çocukların aile ikamet izni taleplerinde Türkiye dışında varsa ortak velayeti bulunan anne veya babanın muvafakati olmalıdır. Aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni almadan ilk ve ortaöğretim kurumlarında on sekiz yaşına kadar eğitim hakkı sağlar.

Bu izinlere başvuru yapmak için Türkiye’de bulunan yabancılar, Yabancılar Şube Müdürlüğünden ikamet tezkeresi işlemleri için randevu alıp ikamet ettikleri bölgenin hizmet alanı içerisinde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğünün web üzerinde bulunan randevu alma sistemlerini kullanarak online olarak randevularını alabilirler.

Bunun için şu bilgiler gereklidir:

 1. Yabancılar ikamet tezkeresi işlemlerinde bulunacak kimselerin kişisel bilgileri eksiksiz olmalıdır.
 2. Yabancılar ikamet tezkeresi başvuru işlemleri için başvuru nedeni belirlenmiş olmalıdır
 3. Yabancılar ikamet randevusu alınacak yerde renkli çıktı alınabilecek gerekli sistemler bulunmalıdır. (Yabancılar oturum izni randevusunun alınmasının ardından sizlere sunulan başvuru formunun renkli çıktısı bulunmalıdır.)
 4. İsteği belirten form dilekçesi verilmelidir.
 5. Türk vatandaşı ana veya babaya ait nüfus kayıt örneği (Mernis sisteminden).
 6. Türk vatandaşı ana veya babadan birinin ya da her ikisinin aynı zamanda yabancı bir devlet vatandaşı olması halinde kimliğini ispata yarayacak belge.
 7. Talepte bulunan bireyin aynı zamanda yabancı bir devlet vatandaşı olması halinde kimliğini ispata yarayacak evrak.
 8. Medeni hal belgesi ve evliyse evlenme belgesi, boşanmışsa boşanmayı kanıtlayan belge, dulsa eşine ait ölüm belgesi.
 9. Kişinin ana ve babasından, bunlardan birisinin ya da her ikisinin ölmüş olması halinde ise; varsa  kardeşlerinden, kardeşleri yoksa üçüncü derece yakınlarından, müracaat makamlarınca alınacak ve yakınlık derecelerini belirten ifade tutanağı.
 10. Doğum belgesi.
 11. Doğum belgesine dayanılarak düzenlenen doğum tutanağı.

Ticari ikamet izni için ise şunlar gereklidir:

 1. İşlemler için noter onaylı vekâletname
 2. Pasaport ve fotokopisi
 3. 6 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf
 4. Başvuru formu
 5. Başvuru dilekçesi
 6. Harç bedeli
 7. Adres bilgileri evrakları
 8. Maddi durumu gösterir banka vs. bilgisi
 9. Oturum izni belgesi
 10. Yabancı vergi kimlik numarası
 11. Evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi
 12. Daha önce ikamet sahibi ise o izinlerin de belgeleri

Daha farklı bir durumunuz varsa Vize Merkezi şubelerimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye Vatandaşlığı

Türkiye’de yaşamak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu hak ve ayrıcalıklara sahip olmak isterseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isterseniz öncelikle halletmeniz ve sahip olmanız bazı durumlar ve nitelikler bulunmaktadır. Bunları sizler için derledik.

Eğer Türkiye’de vatandaşlık için aradığınız başka bir durum varsa Vize Merkezi şubelerimizi arayabilir ve bizden bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle Türkiye vatandaşlığına başvuru yapmak için aşağıdaki durumların varlığı gerekir:

1) Kendi millî kanununa, vatansız ise 4721 sayılı Türk Medenî Kanununa göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak.

2) Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz en az beş yıl ikamet etmiş olmak.

3) Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini ispat etmek için aşağıdaki şartlardan bir ya da bir kaçını, ikna edici olmak için gerçekleştirmek: 

 1. Türkiye’de taşınmaz mal edinmek.
 2. Türkiye’de iş kurmak.
 3. Türkiye’de yatırım yapmak.
 4. Türkiye’ye ticaret ve iş merkezini nakletmek.
 5. Türkiye’de çalışma iznine tabi olarak bir iş yerinde çalışmak.
 6. Türk vatandaşı ile evlenmek.
 7. Türk vatandaşlığı için ailece müracaat etmek.
 8. Daha önce Türk vatandaşlığını kazanmış olan ana, baba, kardeş ya da çocuk sahibi olmak.
 9. Eğitimini Türkiye’de tamamlamış olmak. 

4) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak.

5) Toplum açısından sorumluluk duygusu sahibi ve iyi ahlaklı, güvenilir olmak. Kötü alışkanlığı bulunmamak.

6) Yeterli düzeyde Türkçe konuşabilmek.

7) Türkiye’de kendisini, ailesini ve bakmakla yükümlü olduğu diğer kişileri geçindirecek bir mesleğe ve gerekli gelire sahip olmak.

8) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak.

9) Eğer gerekirse; Bakanlık başvuru yapan kişinin kendi vatandaşlığından çıkmasını da isteyebilir.

Aşağıda durumu belirtilenlerin dosyası, başvurunun yapıldığı ikamet yerindeki valiliklerce reddedilir.  

 1. Yasal ikamet izni olmaksızın veya yasal olmakla birlikte Türkiye’de yerleşme niyetini göstermeyen
 2. Sığınma veya iltica başvuru sahibi olan
 3. Sığınmacı durumunda Türkiye’de yaşayan
 4. Öğrenim amaçlı ikamet eden
 5. Turistik amaçlı ikamet eden
 6. Öğrenim gören çocuğuna refakat amaçlı ikamet eden
 7. Tedavi amaçlı ikamet eden
 8. Herhangi bir suçtan dolayı yargılaması devam eden veya hükümlü ya da tutuklu olan kişiler

Dosyası tam ve uygun olanlara yukarıdaki koşullara göre il emniyet müdürlüğünce soruşturması yapılır. Soruşturması tamamlanan yabancının dosyası valiliğe iade edilir ve valilik de dosyayı komisyona gönderir.

Başvuru sahibinin, yukarıdaki şartların tamamını karşılayıp karşılamadığı komisyon tarafından hem dosya üstünde incelenir hem de karşılıklı mülakat ile yapılarak tespit edilir. Başvuranın aile durumu da bu mülakatta incelenir ve Türk soylu olup olmadığına da dikkat edilir. Sağır ve dilsizlerin mülakatı kendi işaret dillerinde bir mütercim yardımı ile veya okur-yazar ise yazarak yapılır. Komisyonun olumlu kararı durumunda dosya Bakanlığa gönderilir ama olumsuz ise valiliğe gönderilir.

 Bunun için istenen belgeler ise şunlardır:

 1. İsteği belirten form dilekçe.
 2. Pasaport veya benzeri belge.
 3. Doğum belgesi veya nüfus kayıt örneği gibi bir evrak. Evli ise eş ve çocuklarının aile bağını kanıtlayan nüfus kayıt örneği veya benzeri evrak.
 4. Medenî hal belgesi ve evli ise evlenme belgesi ya da boşanmış ise boşanmayı kanıtlayan belge, dul ise de eşine ait ölüm belgesi.
 5. Türk vatandaşı birinci veya ikinci derece yakınları var ise bu bireylere ait müracaat makamlarınca Mernis sisteminden alınan nüfus kayıt örneği.
 6. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan sağlık raporu.
 7. Türkiye’de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağladığına ilişkin gelirini veya mesleğini ispatlayan çalışma izni, vergi levhası, taahhütname veya benzeri belge.
 8. Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz olarak beş yıl ikamet ettiğine dair il emniyet müdürlüğünden alınacak yurda giriş ve çıkış tarihlerini gösteren belge.
 9. Başvuru tarihinden ileriye doğru vatandaşlık işlemlerinin sonuçlandırılmasına yetecek süreli ikamet tezkeresi.
 10. Herhangi bir suç nedeniyle hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunuyorsa onaylı bir örneği.
 11. Kişinin doğum tarihinin ay ve günü bulunmuyorsa, doğum tarihinin tamamlanması için ülkesinin yetkili makamlarından alınmış belge, belgenin temin edilememesi halinde ise 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 39 uncu maddesi gereğince işlem yapılmasını kabul ettiğine dair imzalı beyanı.
 12. Hizmet bedelinin Maliye veznesine yatırıldığını gösteren makbuz.
 13. Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması. Şartları şunlardır: 

1) Bir Türk vatandaşı ile evlenme doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz.

2) Bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam edenler başvurabilir.

3) Herhangi bir suçtan dolayı yargılaması eden, hükümlü ya da tutuklu olanlar başvuramaz.

4) Başvurudan sonra Türk vatandaşı eşin ölümü halinde, evliliğin devamı şartı aranmaz.

5) Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancıların mahkeme kararıyla, evlenmenin butlanına (hiç olmamış) karar verilmesi halinde evlenmede iyiniyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

6) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancının eşi, Türk vatandaşlığını sonradan kazanmış ise; evlilikte geçen sürenin hesaplanmasında, bu eşin Türk vatandaşlığını kazanma tarihi esas alınır.

Ayrıca aşağıdaki belgeler de durumunuza göre istenebilir.

 1. İsteği belirten form dilekçe.
 2. Türk vatandaşı eşe ait başvuru makamlarınca Mernis sisteminden alınan nüfus kayıt örneği.
 3. Pasaport veya benzeri belge, vatanı yoksa temininin mümkün olması halinde buna ilişkin belge.
 4. Kişinin kimlik bilgilerini gösteren doğum belgesi veya nüfus kayıt örneği gibi belge.
 5. Yerleşim yeri Türkiye’de bulunuyor ise en son tarihli ikamet tezkeresi.
 6. Herhangi bir suç nedeniyle hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunuyor ise onaylı bir örneği.
 7. Kişinin doğum tarihinin ay ve günü bulunmuyorsa, doğum tarihinin tamamlanması için ülkesinin yetkili makamlarından alınmış belge, belgenin temin edilememesi halinde ise 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 39 uncu maddesi gereğince işlem yapılmasını kabul ettiğine dair imzalı beyanı.
 8. Hizmet bedelinin Maliye veznesine yatırıldığını gösteren makbuz.

Bu ve buna benzer başka bir durumunuz olursa Vize Merkezi şubelerimizi arayıp gerekli bilgileri alabilirsiniz. Eğer Bu durumlar sırasında İstanbul’da kalıyorsanız ayrıca Vize Merkezi ofislerimizi de ziyaret edip bilgi edinebilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler:

• Vize başvurusu için verilen formlar başvuru sahipleri tarafından imzalanmak zorundadır.
• Planlarınızı minimum 60 gün öncesinden yapmanız olası aksaklıklar için daha yararlıdır.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon