Rusya'ya elektronik vize uygulaması müjdesi

Rusya Elektronik Vize

Rusya'dan son dakika vize açıklaması geldi ve Rusya'ya elektronik vize uygulaması müjdesi verildi. St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi'nde geçerli olacak bu elektronik vize uygulaması ücretsiz olup 30 günlük süre içinde en fazla 8 gün kalma hakkı tanımaktadır.

Rusya Ankara Büyükelçiliği yaptığı açıklama ile yeni bir elektronik vize uygulaması müjdesini verdi. Yapılan açıklamaya göre 1 Ekim 2019 tarihinden sonra St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi'ne girişlerde elektronik vize yürürlükte olacak. Açıklamada ayrıca elektronik vizenin en fazla 30 günlük süre için ücretsiz olarak verileceği ve yine en fazla 8 gün kalma hakkı olacağı belirtildi.

Rusya Büyükelçiliği resmi sitesinden yapılan yazılı açıklamada uygulamanın detaylarını yer verilirken bu elektronik vize uygulamasının Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 18 Temmuz 2019 tarihinde imzaladığı 347 sayılı Kararnamesi ile uygulanacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşları, St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapacakları seyahatler için tek girişli olarak ticaret, insani ve turistik elektronik vize alabilirler.

Rusya'ya elektronik vize ile St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’nde uygulanacak elektronik vizeler şu hudut kapılarında geçerli olacaktır:

’Pulkovo’ Hava Hudut Kapısı;

‘Bolshoy Port Sankt Peterburg’ (Morskoy vokzal / Deniz Garı), 'Vısotsk’, ‘Passajirskiy Port Sankt Peterburg’ Deniz Hudut Kapıları; 

‘Brusniçnoe’, ’Svetogorsk’ ’Ivangorod’,’Torfyanovka’ Kara Hudut Kapıları;

‘İvangorod’ Yaya Hudut Kapısı.

Leningrad ve St. Petersburg bölgelerine demiryolu ile yapılacak seyahatlerde ise elektronik vizeler, bazı teknik sebeplerden dolayı hala geçerli olmayacaktır.

St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatler için elektronik vizesi olan yabancı uyruklu vatandaşlar yine sadece St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi dahilinde bulunma ve seyahat etme hakkına sahiptirler. 

Nakliyat şirketleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise geçerli elektronik vizelerinin olup olmadığını kontrol etmeleri gereklidir.

Rusya  daha önce de Yeşil ve Gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize serbestliği getirmişti. 25.07.2019 tarihinde açıklanan uygulama ile beraber Yeşil ve Gri pasaport sahipleri 1 Eylül 2019 tarihinden beri Rusya'ya vizesiz giriş yapabilmektedir. Bu açıklamanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp