Rusya Vizesinden Müjdeli Haber

Rusya Vizesinden Müjdeli Haber

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına müjdeli haber geldi. Bu müjde sonrasında akıllara "Rusya'ya vize kaldırıldı mı?" sorusunu getirdi.

2015 yılındaki uçak krizi sonrasında uygulamaya giren hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye vatandaşlarına uygulanan kısıtlamalar sona eriyor. 
Uçak krizi sonrasında Türkiye’ye uygulanan yaptırım kararlarını iptal eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname sonrasında hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına Rusya'ya girişi için aranan vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına son verildi. 

Rusya Federasyonu 25.07.2019 Perşembe tarihli açıklamasında Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya Federasyonu’na vizesiz seyahat edebileceklerini duyurdu.

Bu kararname sonrasında Hususi (Yeşil) veya Hizmet (Gri) pasaportuna sahip olan vatandaşlarımız, aile üyelerine ve Rusya'da çalışan diplomatik temsilcilere yönelik görevlendirme şartı da ortadan kalktı.

Kararnamenin imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girdiği belirtilse de bu pasaportlara sahip kişilerin acele etmemesi vurgulandı.  Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu anlaşmayı karşılıklı düzeyde resmileştirmek için birkaç güne, belki de bir-iki haftaya ihtiyacımız var." diyerek hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin acele etmemesini söyledi. Türkiye Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de bu haber sonrasında Türk ve Rus işadamlarına her türlü yardımı edeceklerini dile getirdi.

Hususi pasaport hakkına sahip olmak için devlet memurlarının belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Devlet memurları bu belirli şartları taşıdıkları sürece bu pasaportlar memurların aileleri de beş yıllık süre ile veriliyor. Hizmet pasaportu (gri pasaport) da Hususi pasaport (yeşil pasaport) gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere veriliyor.

Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahipleri için vize zorunluğu ise sürüyor.  Ticari, Turistik, Çalışma, Şoför, Teknik ve Özel amaçlı seyahatler için Rusya vizesi almak zorunluluğu devam ediyor ve vizesiz Rusya'ya giremiyorlar.

TÜRKİYE’DE KULLANILAN PASAPORT ÇEŞİTLERİ ŞUNLARDIR:
1. Umuma Mahsus Pasaport  (Bordo Pasaport )
2. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport )
3. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)
4. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport )
5. Geçici Pasaport (Kırmızı Pasaport )
Önceki hafta Azerbaycan'dan gelen vize serbestisi müjdesinin devamında Rusya'dan da vize uygulaması ile gelen bu haber diplomatik kaynaklarda sevinç yarattı.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp