Romanya Hakkında Sorular & Yorumlar

Romanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Soru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
Ö. BELER 23/06/18, 13:10
Merhaba; Ben Özlem, Aiesec Gönüllü Projesi için Romanya'ya gideceğim. Ancak hangi tür vize almam gerektiğini bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Cevabı Görüntüle
E. Acar 21/06/18, 12:29
Merhaba,

Temmuz ayında Romanya'ya 1 haftalığına gezi yapmak istiyoruz. Babamın yeşil pasaportu mevcut ancak benim bordo pasaportum var. Vize işlemleri için başvuru yapacağım, ancak seyahat giderlerimi babam karşılayacak.

Bunun için babamın giderlerimi karşılayacağına dair bir belge yazamam gerekiyormuş ancak ben de özel bir tasarım ofisinde çalışıyorum. Bu durumda çalıştığım yer ile ilgili belge getirmem gerekir mi?

Ayrıca vize başvuru sürecinde ücret ödemem gerekiyor mu size?

Teşekkürler, Sevgiler
Cevabı Görüntüle
E. Acar 21/06/18, 12:08
Merhaba,

Romanya'ya yapacağım turistik gezi için vize başvurusunda bulunacağım ancak Trabzon Fahri Konsolosluktan vize başvurusu yapabiliyor muyum?

Teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
A. ihsan ASLANHAN 20/06/18, 16:08
Eşimin babaanne ve dedesi Romanya göçmeni e-devletten yayınlanan soy kütüğünde eşimin ve çocuklarımın Romanya vatandaşlığı (çifte vatandaşlık) hakkı olduğu yazıyor. Başvuru yapıp bu hakkı kullanmak istiyoruz nasıl yapacağız. Saygılarımla.
Cevabı Görüntüle
A. kaya 19/06/18, 01:39
Erasmus için ögrenci vizesi almam yeterli mi yoksa Romanya vizesi+ Ögrenci vizesi mi almam gerekli?
Cevabı Görüntüle
H. Bora 18/06/18, 12:38
Biz Romanya'ya iş ve gezi için gitmek istiyoruz. lütfen kapsamlı olarak ilk adımdan başlayarak anlatır mısınız? ne yapmamız gerektiğini.
Alanya'da ikamet etmekteyiz.
Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
İ. Ö. 16/02/18, 18:44
Merhaba, ben iki arkadaşımla birlikte bir proje için Romanya'ya gidicem bu yaz. Romanya'dan davet göndericekler ve Romanya vizesi alıcaz, fakat oraya otobüsle gitmeyi düşünüyoruz ve bu yüzden ilk olarak Bulgaristan'dan geçmek durumundayız. Bulgaristan'dan geçerken bir sorun olur mu ? Orası için de ayrıca bir şey yapmamız gerekir mi acaba, örneğin ayrıca Bulgar vizesi almamız gerekebilir mi veya transit vize ?
Cevabı Görüntüle
G. ERKALKAN 04/10/16, 00:16
Daha önce göçmen olarak Tr ye yerleşmiş kişilerin vatandaşlık hakkı konusunda bilgi almak istemiştim.Babam 1927 Romanya doğumlu TC nufus kagıdında dogum yerı olarak romanya yazıyordu.Babam 1987 yılında vefat ettı.Muhtemeldırkı deliorman dan gelmişlerdi.Ancak malumunuzdurkı deliorman daha sonra BG topraklarına dahıl oldu sanırım emın olmamakla bırlıkte.Anneannem dedem dayım BG Şumnu doğumlu annem 1939 TR dogumlu 1997 yılında vefat etti.Ögrenmek ıstedıgım benım oturma izni alabilmem yada vatandaşlık alabılme hakkım varmıdır.Var ise ne gibi bir yol ızlemem gereklı ve prosedurlerı nelerdır.Bilgi verebilirseniz memnun olurum.TR den Vize Merkezine ve okurlarına saygı sevgı selamlar kolay gelsın...
Cevabı Görüntüle
D. Miçooğulları 26/07/16, 13:44
Sayın Romanya vize merkezi. Romanya'ya aile ziyaretine gideceğiz, aile olarak tek bir dosyada tüm belge ve evrakları toplasak vize işlemleri için yeterli olur mu? Teşekkürler.
Telefon