Mısır Ögrenci Vizesi

Mısır Öğrenci Vizesi

Mısır Devleti sizin kendi ülkelerinde öğrenim görmenize olanak tanımaktadır. Bununla birlikte Mısır’da öğrenim görebilmeniz için kalış izni almanız gerekip almanız gereken kalış izinleri Mısır’da öğrenim göreceğiniz süreye göre değişmektedir. Mısır’da 90 günü aşmayacak şekilde kısa süreli olarak öğrenim görmek istiyorsanız Mısır öğrenci vizesini almanız yeterlidir. Mısır’da öğrenim göreceğiniz süre 90 günden fazla ise kısa süreli Mısır öğrenci vizesini almalı ve bu vizeyi alıp Mısır’a giriş yaptıktan sonra da yabancılar şubesinden Mısır öğrenci oturma vizesini almalısınız.

Mısır’da eğitim göreceğiniz sürenin kısa veya uzun süreli olması fark etmeksizin kalış izni almanız dışında yapmanız gereken bir diğer şey ise Mısır’a girişiniz sonrasındaki ilk 7 gün içinde kaldığınız bölgedeki Mısır Emniyet Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmanızdır. Mısır’da öğrenim göreceğiniz süre fark etmeksizin almanız gereken kısa süreli Mısır öğrenci vizesini alabilmek için Vize Merkezi aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Mısır öğrenci vizesini Vize Merkezi aracılıyla başvurmanız durumunda başvurunuzu hem daha kolay hem de daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Mısır öğrenci vizesi başvurusu konusunda temsilcilerimizle hem Vize Merkezi şubelerimize gelerek hem de Mısır web sayfamızın Şubelerimiz ile İletişim kısımlarındaki e-mail veya telefon bilgilerini kullanarak temsilcilerimizle iletişime geçebilmektesiniz.

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Mısır Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır

Mısır’da öğrenim göreceğiniz süreye göre almanız gereken öğrenci vizesi sayısı farklıdır. Birden fazla öğrenci vizesi almanız gerektiğinde bu vizeler farklı türde öğrenci vizeleri olup bu farklı vizelerin alınması için başvurmanız gereken Mısır makamları farklıdır. Mısır’da öğrenim görmek için öğrenim süreniz ne olursa olsun Mısır öğrenci vizesi almanız gerekli olup Mısır’da 90 günü aşan öğrenim içinse ayrıyeten Mısır öğrenci oturum vizesini almanız gerekmektedir. Mısır öğrenci oturum vizesinin alınması için Mısır öğrenci vizesi ile Mısır’a giriş yaptıktan sonra ülkedeki Yabancılar Şubesi’ne başvurmalısınız.  Öğrenim süresinin 90 günden az veya fazla olması fark etmeksizin bütün öğrenimler için gerekli olan kısa süreli Mısır Öğrenci vizesinin alınır olması içinse Türkiye’deki Mısır Konsolosluğuna başvurmalısınız.

Mısır’ın İstanbul’daki konsolosluğuna ikamet yeriniz neresi olursa olsun başvuru yapabilmektesiniz. Mısır’ın Ankara’daki konsolosluğuna ise ancak ikamet yerinizin konsolosluğun görev alanı içinde olması halinde başvuru yapabilirsiniz. Mısır öğrenci vizesi için başvurabileceğiniz yerlere şahsen başvurmanız zorunlu olmayıp Vize Merkezi aracılığıyla da başvurabilmektesiniz. Vize Merkezi şubelerimiz ikamet ettiğiniz yer neresi olursa olsun sizin adınıza başvuru yapmayı kabul etmekte ve başvurunuzu ikamet ettiğiniz yere göre başvurmanız gereken Mısır Konsolosluğuna gerçekleştirmektedir.

Mısır öğrenci vizesinin alınır olması için Mısır Konsolosluğunun bu vize başvurusu için evraklar konusunda belirlediği koşulları tam olarak yerine getirmelisiniz. Mısır vize başvurusu için vereceğiniz evrakların eksik olması veya içeriğinde yanlışlık olması sebebiyle vize reddi alabilirsiniz. Ayrıca Mısır makamları vize işlemleri sırasında sizden ek evrak getirmenizi veya sizle mülakat yapılmasını isteyebilir. Evrak koşullarını tam olarak yerine getirmemeniz halinde böyle durumlarla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksektir.

Mısır öğrenci vizesi başvurusu sonrasında Mısır Konsolosluğu vize başvurusu ile ilgili kararları veren tek yetkili kurum olup Mısır öğrenci vizesi ancak Mısır konsolosluğu vize başvurusunu olumlu olarak sonuçlandırırsa alınır. Mısır öğrenci vizesini Vize Merkezi aracılığıyla başvurursanız temsilcilerimiz vize başvurusuna ilişkin süreci daha kolay geçirmeniz ve vize onayı alma şansınızın daha yüksek olması için bilgi ve deneyimleriyle size yardımcı olmaktadır. Vize onayı alma şansınızı yükseltmek amacıyla Mısırı öğrenci vize başvurunuzu yardım alarak gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız.

Mısır Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Mısır Öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda size sunuyoruz:

Pasaport 

Mısır öğrenci vizesi için geçerli pasaportunuz olmalıdır. Pasaportunuz Mısır seyahati sonrası en az 6 ay geçerli süresine sahip olmalı, vize bölümünde boş sayfaları olmalı ve zarar görmemiş olmalıdır.

Fotoğraf

Mısır öğrenci vizesi için arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf vermelisiniz. Fotoğrafınız güncel halinizi yansıtmalı ve fotoğrafınızda yüz hatlarınızı kapatan unsurlar ve dijital olarak yapılmış oynamalar olmamalıdır. Bu özelliklere sahip olan fotoğraf için istenen miktar ise 2 adettir.

Kimlik Fotokopiniz

Mısır öğrenci vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisi gereklidir. Nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin pasaportunuzdaki bilgilerle uyumlu olup olmadığına da dikkat ediniz.

Öğrenci Belgesi 

Mısır öğrenci vizesi için Türkiye’de devam ettiğiniz okuldan öğrenci belgesi almanız gerekmektedir. Öğrenci belgesinde okulunuzun yetkilisi eğitiminiz süresi ve hangi bölümü okuduğunuzu belirtmelidir. Öğrenci belgesinin tarihi güncel olmalı ve belgede okulunuzun yetkilisinin kaşesi ve ıslak imzası olmalıdır.

Vize Talep Dilekçesi

Mısır öğrenci vizesi için Mısır makamlarının istediği formatlara göre hazırlanmış olan vize talep dilekçesi vermelisiniz. Bu dilekçeyi size sponsor olacak kişinin çalıştığı şirketin yetkilisi yazmalıdır. Şirket yetkilisi dilekçeyi şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazıp dilekçeye imzasını ve şirketinin kaşesini atmalıdır. Dilekçede sponsorunuzun yakınlık derecesi ve size sponsor olacağı belirtilmeli, seyahat masraflarınızın karşılanacağını ve vizenizin süresi dolana kadar Mısır’dan ayrılacağınız taahhüt edilmelidir.

Konaklama Belgesi

Mısır öğrenci vizesi için Mısır’da kalacağınız yere dair belge de gerekmektedir. Konaklama belgesi otel rezervasyonu, yurtta kalacağınıza ilişkin belge gibi farklı şekillerde olabilmektedir.

Davetiye

Mısır’da eğitim göreceğiniz kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli davetiye almalısınız. Davetiyede eğitiminizin süresi ile akademik alanına ve kalacağınız yere dair bilgiler bulunmalıdır.

Banka Hesap Özeti

Mısır öğrenci vizesi için eğitim görecek kişinin veya bu kişinin sponsorunun banka hesap özeti istenmektedir. Banka hesap özetinin karşılaması gereken koşullar hakkında bilgiler için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile irtibata geçiniz.

Ödeme Belgesi

Mısır’da eğitim göreceğiniz kuruma ödeme yaptıysanız belge olarak bu ödemeye ilişkin dekontların fotokopisini vermelisiniz.

Mısır Konsolosluğu yukarıda belirtilmiş evraklara ek olarak bulunduğunuz duruma veya Mısır’da göreceğiniz öğretim şekline veya öğretim şeklinin içeriğine karşılık fazladan evrak talep edebilmektedir. Bununla birlikte Mısır Konsolosluğu vize işlemleri sırasında da gerek görmesi halinde ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu gibi durumlar karşısında istenilen belgeleri Mısır Konsolosluğuna ibraz etmeniz gerekebilir. Mısır öğrenci vizesi başvuru dosyasında öğrenci belgesi mutlaka bulunmalıdır. Mevcut öğrenim durumunuzu gösterir belgeleri ise (öğrenci belgesi, transkript, mezuniyet belgesi, öğretim görevlisinden alınmış referans mektubu v.b.) başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Vize Merkezi aracılığıyla başvurmanız halinde temsilcilerimiz başvurunuzun sağlam şekilde gerçekleşmesi için bilgi ve tecrübeleriyle gerekli evrakları hazırlamanızda yardımcı olmaktadırlar.

Mısır öğrenci vizesi başvurularında kişiye özel durumlar sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Durumunuz ve göreceğiniz öğrenim hakkında vereceğiniz bilgilere dayanarak hazırlamanız gereken özel evraklar ile dilekçe formatı hakkında detaylı bilgiler ve vize başvuru formu doldurma işlemleri Vize Merkezinin çalışma sahasında olmaktadır. Bu nedenle Vize Merkezini arayarak Mısır’daki eğitim alacağınız kurum, konaklama işlemleri ve size özel durumunuz hakkında bilgi verip bilgilendirme e-mail’i talep ederek işlemlerinizi aracılığımızla yapabilirsiniz.

Mısır Öğrenci Vizesi Başvuru Formu

Mısır öğrenci vizesi için Mısır makamlarınca hazırlanan başvuru formunu doldurup vermeniz diğer tüm Mısır vize türlerinde olduğu gibi şarttır. Mısır öğrenci vizesi başvuru formu İngilizce ve Türkçe dilinde olup her iki dilde de başvuru formunu doldurabilmektesiniz. Ancak başvuru formunda sizden istenen her bilgiyi vermeniz gerekip vereceğiniz bilgiler gerçek olmalıdır.

Vize başvuru formunda vereceğiniz bilgiler öğrenci olduğunuzu, öğrenim görmek için Mısır’da olacağınızı ve Mısır’da bulunduğunuz süre boyunca geçim masraflarınızın karşılanabileceğini ikna edici düzeyde olmalıdır. Mısır vize başvuru formunun gereken şartları karşılayamaması durumunda vize işlemleri süresi daha uzun olabilmekte veya vize reddi alabilmektesiniz. Ayrıca, formun imza bölümünde mutlaka imzanızı atmalısınız, formunuzda imza olmazsa vize işlemlerine geçilmemektedir. 

Mısır Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Mısır öğrenci vizesinin çıkıp çıkmaması ve ne kadar sürede çıkar olması Mısır Konsolosluğunun yetkisi altında olup gerekli evrakları tam ve doğru olarak verir ve vize başvurusuna ilişkin herhangi bir olumsuzluk yaşamazsanız Mısır öğrenci vizesi ortalama 30-45 iş gününde çıkmaktadır. Mısır öğrenci vizesi için işlem süresi konsolosluğun yoğun veya tatil olduğu günlere, teknik sebeplerden kaynaklı gecikmelere, konsolosluğun vize işlemleri sırasındaki ek taleplerine bağlı olarak değişebilmektedir.

Vatandaşlığınız da  Mısır vize işlemleri süresini etkileyebilen faktörlerden olup Türkiye dışındaki bir ülkenin vatandaşlığına sahipseniz Mısır vize işlemleri daha farklı sürede sonuçlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı Mısır öğrenci vizesinin ortalama çıkış süresi 20-40 iş günü gibi farklı sürelerde de olabilmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla başvurmanız halinde temsilcilerimiz Mısır vizesi işlem süresinin mümkün olan en kısa sürede sonuçlanabilmesi için evrakları eksiksiz ve tam hazırlamanıza yönelik size detaylı bilgiler verip size yardımcı olmakta, Mısır vize başvurunuzu Mısır makamlarının istediği prosedürlere göre yapmakta, evraklarınızı teslim aldıklarında vakit kaybetmeden vize başvurunuzun gerçekleşmesi için harekete geçmektedir.

Mısır Öğrenci Vizesi Ücreti

Mısır öğrenci vizesi için ödenmesi gereken ücret sahip olduğunuz vatandaşlık gibi çeşitli sebeplerden dolayı farklı olabilip Mısır öğrenci vizesi için belirlenen ücretler zamana bağlı olarak değişebilmektedir. Mısır öğrenci vizesi ücretini öğrenebilmek için Vize Merkezi’nin çağrı merkezi departmanını arayıp durumunuzu ve talebinizi iletiniz. Temsilcilerimiz durumunuza göre ödemeniz gereken Öğrenci vizesi ücretini en güncel haliyle size bildirecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla başvurulan Mısır öğrenci vizesi ücretine konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahildir. Mısır öğrenci vizesi başvurusu için evraklarınızı Vize Merkezi’ne kendiniz getirebileceğiniz gibi kargo veya kurye aracılığıyla da getirebilirsiniz. Evrakların kargo ve kurye aracılığıyla getirilmesi durumunda hizmet bedeli vize başvuru sahibi tarafından ödenir. Evraklarınız bize getirilince kontrol etmekte evraklara ilişkin bir eksiklik veya hata olması halinde başvurunuzun sağlıklı olması için sizle iletişime geçerek size destek olmaktayız. Vize Merkezi olarak biz Mısır öğrenci vizesi başvurunuz sonrasındaki tüm süreci takip ederek size olan desteğimizi sürdürmekteyiz.

Mısır’da Öğrenci Olmak

Mısır’da öğrenci olmanız Mısır yasalarınca mümkündür. Mısır’da öğrenci olmak için yapmanız gereken işlemler ise Mısır’da kalacağınız süreye bağlı olarak değişir. Öğrenim için Mısır’da kalacağınız süre 90 günden az ise Mısır Konsolosluğundan öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Öğrenci vizesi almanıza ek olarak yapmanız gereken diğer bir şey ise öğrenci vizenizle Mısır’a giriş yaptıktan sonra ilk 7 gün içinde Mısır’da kaldığınız yerin emniyet müdürlüğüne kaydınızı yaptırmanızdır. Kayıt yaptıracağınız emniyet müdürlüğü sizden eğitim göreceğiniz kurumca verilen öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisi gibi belgeler isteyebilir. Bu nedenle kayıt için Mısır’da eğitim göreceğiniz kurumdan aldığınız öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisini de yanınıza alarak emniyet müdürlüğüne gitmelisiniz.

Mısır’da öğrenim göreceğiniz süre 90 günden fazla ise daha fazla işlem yapmanız gereklidir. İster AIESEC programında ister başka şekilde olsun uzun süreli olarak Mısır'da öğrenci olmak için önce kısa süreli öğrenimlerde olduğu gibi önce Mısır Konsolosluğundan öğrenci vizesi almalı ve bu vize ile Mısır’a giriş yapıp ilk 7 günde için kaldığınız yerin emniyet müdürlüğüne kaydınızı yaptırmalısınız. Ardından Mısır’daki Yabancılar Şubesi’ne Mısır öğrenci oturma vizesi için başvuru yapmalısınız. Mısır öğrenci oturma vizesi için başvurmanız gereken zaman Mısır’a girişiniz sonrasındaki ilk 30 günü geçmemelidir.

Mısır öğrenci oturma vizesi için istenen evraklar genelde mezuniyet belgesi, Mısır’daki eğitim kurumuna kayıt belgesi, 2 fotoğraf, dilekçe olmakla birlikte durumunuza göre vermeniz gereken evrakları Yabancılar Şubesi ile iletişim kurduğunuzda en güncel olarak öğrenebilirsiniz. Yabancılar Şubesi’nin sizden istedikleri evrakları tam ve doğru olarak getirmeye çalışınız. Yabancılar Şubesi gerek görmesi halinde sizden ek evrak isteyebilmekte olup yapacağınız başvuruya ilişkin olumlu olarak karar vermesi halinde öğrenci oturma vizenizi alabilirsiniz. Öğrenci oturum vizenizi bitmeden yenileyebilmenize imkan verilmektedir. Vizenizi yenilemek için Yabancılar Şubesi’ne başvurunuzu vize bitiş tarihine kadar en az iki hafta önceden yapmalısınız.

Süresi kısa veya uzun olması fark etmeksizin Mısır’da görülecek bütün öğrenimler için gerekli olan kısa süreli Mısır öğrenci vizesine başvurmak için Mısır Konsolosluğunda şahsen bulunmanıza gerek yoktur. Vize Merkezi tüm işlemlerinizi sizin adınıza yürütme ve takip etme yetkisine sahiptir. Vize Merkezi sadece kısa süreli eğitim amaçlı olarak gidecek öğrencilerin değil AIESEC programı kapsamında veya başka bir şekilde Mısır’a uzun süreli eğitim amaçlı olarak gidecek öğrencilerin kısa süreli Öğrenci vizesi işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimiz bilgi ve deneyimleriyle bu vizeyi alabilmeniz için gerekli evrakları hazırlamanızda size destek olmaktadır. Profesyonel destek alarak Mısır vize başvurusunu daha kolay bir şekilde ve bu vizeyi alma olasılığınızın daha fazla olması amacıyla daha sağlam bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile e-mail veya telefon ile irtibat kurunuz!

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon
x