Mısır Aile Birleşimi

Mısır Aile Birleşimi

Mısır İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış evlilik belgesine sahip, bir Mısır vatandaşı ve bir yabancı ülke vatandaşı arasında gerçekleşen evliliğin devamlılığı durumunda uzun süreli aile birleşimi oturum izi verilmektedir. Türkiye’den Mısır aile birleşimi için doğrudan başvuru yapılmamaktadır. Türkiye’deki Mısır Konsolosluğundan veya Mısır Konsolosluğunun yetkilendirdiği Vize Danışmanlık Merkezleri aracılığıyla kısa süreli Mısır vizesini temin edecek kişinin Mısır’a giriş yaptıktan sonra uzun süreli oturum izni işlemlerini başlatmasından fayda vardır.

Mısır’da en az bir ebeveyne sahip olan çocuklar otomatik olarak vatandaşlık kazanır. Mısır vatandaşlarının eşleri, evlilik yoluyla doğrudan vatandaşlık kazanamasalar da gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra vatandaşlığa hak kazanabilirler.
Mısır çifte vatandaşlık hakkı tanıyan Arap ülkelerindendir. Mısır vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş kişi Mısır vatandaşlığına başvurulabilir. Vatandaşlık prosedürlerini tamamlayan yabancı ülke uyruklu eş, kendi ülke vatandaşlığına bırakmadan Mısır vatandaşlığına geçebilir, herhangi bir vize almadan, ikamet izinlerini yenilemeden Mısır’a giriş çıkış yapabilir. Mısır Arap Cumhuriyetinin sağladığı tüm sosyal haklardan faydalanabilir.

Mısır vizesi için gerekli evraklar

Uzun süreli oturum izni başvuru işlemleri sürecinde belgelerinizi özenle toparlamalı, Mısır Konsolosluğuna eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla hazırlanmış başvuru dosyanızı  İçişleri Bakanlığına bağlı ilgili devlet birimine sunmalısınız. Mısır Bakanlığına bağlı olarak çalışan yabancılar şubesi gerekli prosedürleri tamamlamış başvuru sahibinin dosyasını inceler ve Kahire’deki İçişleri Bakanlığına onay için sunar. 

Mısır vatandaşlığına hak kazanabilmek için en az 10 yıl yasal olarak ülkede ikamet etme ve 21 yaşından büyük olmak koşulu vardır.  Mısır vatandaşlığına geçebilmek için sabıka siciline sahip olmamak, Mısır’da yaşamsal harcamaları karşılayabilecek finansal yeterlilikte olmak, Arapça dil yeterliliği gibi bazı asgari şartlar bulunmaktadır.

Mısır'a Giriş Yaptıktan Sonra İzlenecek Prosedürler

1-Aile Birleşimi işlemleri Kahire’deki Mısır Konsolosluğundan veya İçişleri Bakanlığı Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi’nden yürütülmektedir. Mısır’da aile birleşimi dolayısıyla uzun süreli oturum izni elde edebilmek için başvuru formuyla birlikte İçişleri 2-2-2-Bakanlığına başvuruda bulunulmalıdır.  Aile Birleşimi vizesi için aşağıdaki evrakların ibraz edilmesi gereklidir:
3-Başvuru sahibinin doğum belgesinin aslı (ve bir nüshası)
4-Evlilik gerçekleştirilen kişinin veya babasının (veya amca ya da teyzenin) doğum belgesinin orijinali ve kopyası
5-Mısır evlilik belgesinin aslı ve kopyası
6-Eşlerin ikisinin de pasaport nüshaları
7-Yabancı uyruklu eşin 4 adet biyometrik fotoğrafı
8-18 yaşından küçükler için Aile Birleşimi nedeniyle yapılan oturum izni başvurularında; başvuranın doğum belgesi, başvuranın pasaportu, Mısır Konsolosluğunun deklare ettiği fotoğraf ölçülerinde dört adet fotoğraf, eğitim belgeleri, Mısırlı annenin doğum belgesi, Mısırlı annenin babasının doğum belgesi, Mısırlı annenin yabancı ülke vatandaşı olan eşiyle evlilik sözleşmesi, başvuru koordinasyon ve işlem ücretleri (başvuru işlem ücreti,  kararnameden sonra ödenecek yurt dışı vatandaşlık kararnamesinin ihraç ücreti, ek işlem ücretleri), 16 yaş ve üstünde olan başvuru sahibinin sabıka kaydı gerekmektedir.

Türkiye'den Mısır uzun süreli oturum izni işlemleri yürütülmemektedir. Mısır uzun süreli oturum izni prosedürleri Mısır'da ilgili Emniyet Müdürlüğü'nden yürütülmektedir. Uzun süreli oturum izni için ilk olarak kısa süreli vize ile Mısır'a giriş yapılması gerekir. Kısa süreli Mısır vizenizi en hızlı yoldan elde etmek için Vize Merkezi Mısır Departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

daha fazla göster

MISIR OTURUM İZNİ
Yükleniyor...
Telefon