Mısır Oturum İzni

Mısır Oturum İzni

Vize size bir ülke için belirli bir süre orada kalma izninizin olduğunu gösterir belgedir. Fakat vize ve oturum izni prosedürleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Mısır kısa süreli vize işlemleri Türkiye’den yürütülebiliyorken uzun süreli oturum izinleri Mısır’a giriş yaptıktan sonra tamamlanmaktadır. Vize Merkezi olarak kısa süreli Mısır vizenizi en hızlı yoldan temin etmeniz ve evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız için size danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Mısır vizeniz için Vize Merkezi müşteri temsilcimizden durumunuza uygun evrak listesini temin edebilirsiniz.

Mısır kısa süreli giriş vizesi, çalışma ve çalışma gibi amaçlar için Mısır'a gelen ziyaretçilerin hepsi için gereklidir. Bu vize, Mısır'da uzun süreli ikamet prosedürünün tamamlanması için ilk adımdır.  Mısır oturum izni aile birleşimi, evlilik, uzun süreli iş sözleşmesi, yatırımcılık, ticari faaliyet, uzun süreli eğitim amaçları için talep edilen uzun süreli vize türüdür.

Mısır vizesi için gerekli evraklar

Yabancı Uyruklular için ikamet izni 3 yıldan 10 yıla kadar yabancıya verilir.  Mısır uzun süreli oturum izni iki bölüm halinde sınıflandırılmıştır: 10 yıllık Özel Oturma izni ve 3 yıldır daimi ikamet izni altındaki geçmiş Oturma İzni. Mısır yasal yabancı uyruklulara ülkede geçici ikamet hakkı verir. Mısır her ki oturma izni kategorisi de kendi içinde farklılaşmaktadır.
Özel ikamet: genellikle 26/5/1952 tarihinden önce Mısır'da doğanlara ya da 26/5/1952 tarihinden önceki 20 yıl için ülkede ikamet edenlere verilen 10 yıllık bir süre için yenilenebilir ve kesintisiz olarak verilmektedir. Mısır özel ikamet izni başvuru sahibi söz konusu koşulları sağlıyorsa kişinin eşlerine ve küçük çocuklarına da verilir.

Mısır’da 3 Yıllık, Yenilenebilir Oturum Hakkını Elde Edebilecek Kişiler 

1-Mısırlıların başka ülke vatandaşı olan eşleri ve çocukları, Mısır vatandaşı olan vefat etmiş kişinin çocukları yenilenebilir 3 yıllık, yenilenebilir ikamet elde etme hakkını elde ederler.
2-Babası Gazze Valiliği Bölümü’nde çalışan ya da oradan emekli olan Filistinli erkek çocuklar.
3-Hükümet kamu kurumları, kamu sektörü şirketleri ve kamu sektörü tarafından istihdam edilenler.
4-Gazze Genel Sekreteri ve orada emekli olan Emniyet Müdürlüğü istihdamında bulunan Filistinliler.
5-Seyahat belgeleri Mısır makamları tarafından çıkarılan Filistinliler.
6-Mısır ulusal makamları tarafından onaylı Sigorta ve Emeklilik yasası çerçevesinde sabit bir emekli maaşına sahip olanlar.
7-Rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören engelliler ve huzurevleri sakinleri
8-Politik göçmenler
9-Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Kuruluna (UN Higher Commission for Refugees-UNHCR) kayıtlı göçmenler
10-Mısır’da özel ya da genel ikamet hakkı bulunan kişilerin eşleri
11-Evliliği sonrasında Mısır vatandaşlığını kaybetmiş Mısır kökenli eşler.
12-Mısır'daki İsviçre Mimari ve Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü tarafından istihdam edilen kişiler.
13-Uluslararası anlaşmalara göre, 3 yıllık ikamet hakkı kazanmaya hakkı olan kişiler.
14-Daha önceki davalardan herhangi birine göre 3 yıl ikamet hakkına sahip olan vatandaş olmayanların eşleri ve çocukları.

Mısır’da 5 Yıllık, Yenilenebilir Oturum Hakkını Elde Edebilecek Kişiler 

1-Mısırlı vatandaşlarının eşleri
2-Mısır Makamları tarafından onaylanacak Mısır’a yapılan yatırım
3-Yabancı bir ülke vatandaşlığına geçtikleri için Mısır vatandaşlıklarını kaybeden kişiler ve onların küçük çocukları
4-Mısır vatandaşı bir ebeveyne sahip olan çocuklar
5-Mısır vatandaşı olan babanın vefatı durumunda beş yıllık ikamet almış annenin çocuğu
6-Mısır’da 10 yıldır ikamet eden 60 yaş üzeri, kendilerine ait düzenli bir gelir kaynağı olan kişiler.
7-26/5/1952 tarihinden önce Mısır’da doğan ve Mısır’da 10 yıl süre ikamet etmiş yabancılar yukarıda listelenen kategorilerden birine dahil olurlarsa uzun süreli ikamet izni eşlerine ve reşit olmayan çocuklarına da verilmektedir.

Mısır Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler 

1-Mısır uzun süreli oturum izni talebinde bulunan kişi başvuru sahibi en az 6 ay geçerliliği olan geçerli bir pasaportunu,
2-Biyometrik fotoğrafını,
3-Mısır İçişleri Bakanlığı Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi tarafından onaylanmış dilekçesini
4-Eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla tamamlanmış başvuru formunu
5-Uzun süreli vize ücretini
6-İmzalı CV’sini başvuru dosyasına eklemelidir.
7-Bu evrakların dışında Mısır uzun süreli vize talebinizi Mısır Konsolosluğuna şahsen yazacağınız, seyahat niyetinizi açıkça belirten dilekçeyle desteklemeyi ve Mısır’a çalışmak için gidiyorsanız iş sözleşmesi, işin kapsamı ve süreleri de başvuru dosyasına eklemeyi unutmayın. Uzun süreli vize başvuru dosyasını tamamlayan kişi ayrıca Mısır’da ilgili birimlerden Mısır uzun süreli oturum izni başvuru formunu doldurmalı, ıslak imzalı şekilde teslim etmelidir. Başvuru formu İngilizce ve Arapça olarak doldurulabilmektedir. 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon