Evlilikten Dolayı Mısır Vatandaşlığı

Evlilikten Dolayı Mısır Vatandaşlığı

Arap ülkeleri arasında da aile birleşimi oturum izni prosedürleri değişiklik göstermektedir.Evlilikten dolayı Mısır vatandaşlık  başvurusu Türkiye’den direkt olarak yapılmamaktadır. Kısa süreli Mısır vizesiyle Mısır’a seyahat eden kişi, Mısır’a giriş yaptıktan sonra aile birleşimi gerekçesiyle uzun süreli vize prosedürlerini tamamlamalıdır.

Mısır için vize süresi dahilinde kısa süreli ikamet izni almış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Mısır Yabancılar Şubesi’ne giderek oturum izni için gerekli belgelerle aile birleşimi başvurusunda bulunmalıdır.  Mısır aile birleşimi başvurusuyla birlikte kişi Mısır vatandaşlığı için de ilk adımı atmış olur. Mısır çifte vatandaşlık kabul eden Arap ülkelerindendir.

Mısır aile birleşimi gerekçesiyle vatandaşlık talebi için gerekli asgari belgeler eş veya çocuğa ait tercümeli onaylı doğum belgesi,  evlilik kayıt belgesi ve sabıka kaydıdır. Bu belgelerin dışında Mısır Yabancılar Şubesi’nin durumunuza ve uyruğunuza göre talep edeceği evraklar olacaktır, güncel evrak listesini Vize Merkezi Mısır Departmanından, Mısır Konsolosluğundan talep edebilirsiniz.

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Mısır aile birleşimi sebebiyle vatandaşlık talebi için gerekli asgari belgeler; eş ve çocuğa ait tercümeli, onaylı doğum kayıt belgesi, Mısır İçişleri Bakanlığı tasdikli evlilik kayıt belgesi ve sicili temiz sabıka kaydıdır. Bu belgelerin dışında Mısır Yabancılar Şubesi kişinin durumuna ve uyruğuna göre ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Aile Birleşimi sebebiyle ilk olarak uzun süreli oturum vizesi, sonrasında da Mısır vatandaşlığı talebinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ilk olarak Mısır Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Uzun süreli oturum izninin ilk adımı olan kısa süreli Mısır vize başvurusu için hazırlanacak dosyaya kişi beyaz fon üzerine, son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafını, geçerlilik süresi en az 6 ay olan ve en az iki adet boş sayfası olan pasaportunu, T.C. kimlik fotokopisini, Mısır’da ikamet eden kişi (eş, ebeveyn) Türkiye’den aile birleşimi talebi için başvuruda bulunan kişiye sponsor olacaksa sponsorun Mısır’daki ikametinin bağlı olduğu ilgili birim tarafından verilecek kayıt belgesi eklenmelidir.

Babası Mısır vatandaşı olan çocuğa ve Mısır vatandaşı olan biriyle resmi evlilik gerçekleştirmiş kişiye şart koşulan ikamet süresinin ardından ve gerekli prosedürleri eksiksiz tamamlamasını takiben vatandaşlık hakkı tanınmaktadır.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon