Meksika Turistik Vize

Meksika’yı turistik amaçlarla ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka Meksika turistik vizesi alması gerekmektedir. Meksika turistik vizesi tek girişli ve 6 ay geçerli olarak verilmektedir. Bazı durumlarda bu süre 2 katına çıkarılabilir ya da çoklu giriş olarak verilebilir. Ancak bu tür değişiklikleri için kesin olarak oluşması gereken bazı koşullar vardır.

Meksika turistik vizesi, online başvuru yapılarak e-vize şeklinde alınabilmektedir. Bunun için TC pasaportunuzun e-vize almaya uyumlu olması gerekmektedir. Umumi pasaport (bordo pasaport) sahipleri Meksika turistik vizesi için online başvuru yapmak ve e-vize almak için uygundur. Hususi pasaport (yeşil pasaport) ve hizmet pasaportu (gri pasaport) sahipleri Meksika turistik vizesi için online başvuru yaparak e-vize almak için uygun değildir. Yeşil pasaport ve gri pasaport sahipleri istenen tüm başvuru evraklarını hazırlayarak en yakındaki Meksika Konsolosluğu aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilirler. Yeşil ve gri pasaportlarla yapacağınız Meksika turistik vizesi başvurularınız olumlu sonuçlanırsa vizeniz pasaportunuza basılacaktır.

Meksika Vizesi başvurularınız için dilediğiniz zaman Vize Merkezinin uzman kadrosuna başvurabilir ve en hızlı yoldan Meksika Vizesi sahibi olabilirsiniz. Lütfen Vize Merkezi çağrı merkezini arayınız ya da online@vizemerkezi.com e-posta adresine bir ileti göndererek vize uzmanlarımızdan Meksika Vizesi başvurunuzla ilgili ayrıntılı bilgi talep ediniz.

Meksika turistik vizesi için başvurmadan önce vizenizin çıkışı için gerekli olan işlem süresini hesaplamanız gerekecektir. Vizenizin seyahat tarihinde elinizde olması için mutlaka bu süreyi göze alarak başvurunuzu yapınız. Meksika Turistik vizesi için en erken başvuru yapabileceğiniz tarih seyahat tarihinizden 30 gün öncesidir. Seyahatinize 30 günden daha uzun bir süre varsa online sistem başvuru yapılmasına izin vermemektedir. Ayrıca lütfen seyahatinize 1 ya da 2 gün gibi çok kısa bir süre kalana kadar Meksika turistik vizesi başvurusu yapmak için beklemeyiniz. Online olarak yapılacak başvuru sisteminde teknik bir problem çıkabilir veya başvuru yapmak istediğiniz tarih Meksika Konsolosluğu’nun tatilde olduğu bir döneme denk gelirse, vizenizin çıkışı gecikebilir ve seyahat tarihiniz geldiğinde vizeniz elinizde olmayabilir.

Meksika online vize başvurusu yapıldıktan sonra normal şartlarda 2 iş günü içinde Meksika turistik vizeniz çıkmaktadır. Ancak online sistemden kaynaklanan teknik bazı aksaklıklardan dolayı gecikmeler yaşanabilmektedir.

Meksika e vize olarak alacağınız Meksika turistik vizesi ile Meksika’ya yalnızca havayolu üzerinden seyahat edebilirsiniz. Eğer karayolu ile Meksika’ya gitmeyi düşünüyorsanız veya önce başka bir ülkeye uçup oradan kara veya deniz yoluyla Meksika’ya geçecekseniz almanız gereken vize elektronik vize değil, istenen tüm evraklarla birlikte en yakın Meksika Konsolosluğu’na yapacağınız başvuru ile alacağınız ve pasaportunuza basılacak Meksika turistik vizesidir.

Eğer Meksika’ya havayolu ile gidecekseniz ve Meksika e vize ile turistik olarak Meksika’yı ziyaret edecekseniz, uçuşunuzu satın alacağınız havayolu şirketine dikkat etmeniz gerekmektedir. Meksika’ya seyahat edeceğiniz ve uçak bileti alacağınız havayolu şirketinin mutlaka SAE uyumlu ve SAE sistemine kayıtlı olan bir havayolu şirketi olması gerekmektedir. Eğer Meksika’ya uçacağınız havayolu şirketi SAE uyumlu değilse online başvuru yaparak elektronik olarak alacağınız Meksika e vize yani Meksika turistik vizeniz havayolu şirketi tarafından okunamayacak ve vizeniz görünemeyeceği için Meksika’ya seyahat etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle lütfen Meksika’ya seyahat etmek için alacağınız uçak biletinin hangi havayolundan olduğunu ve havayolu şirketinin SAE uyumlu olup olmadığını yani elektronik olarak alınmış Meksika turistik vizelerini okuyup okuyamadığını mutlaka öğreniniz.

Meksika turistik vizesi için doldurmanız gereken tüm belgelere adınızı ve soyadınızı pasaportunuzda yer aldığı şekliyle yazmanız gerekmektedir. Eğer doldurulacak olan formlara pasaportunuzda yer alan bilgilerden farklı bilgiler girerseniz Meksika Konsolosluğu tarafından başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu gibi problemleri yaşamamanız için lütfen pasaportunuzdaki bilgileri baz alarak formlarınızı bu şekilde doldurunuz.

Eğer vizenizde belirtilen süreden daha fazla süreyle Meksika’da kalmanız gerekiyorsa, vize uzatımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Belirli koşullar altında Meksika turistik vizenizin süresini uzatmanız mümkündür. Öncelikle Meksika turistik vizenizi uzatmak istiyorsanız, mutlaka vizenizin süresinin bitiminden en az 30 gün önce vize uzatımı başvurunda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca Meksika’da niçin vizenizde belirtilen süreden daha uzun bir süre kalmak istediğinize dair mantıklı sebeplerinizin olması ve Meksika’da fazladan kalacağınız süre içinde ekonomik kaynaklarınızın yeterli olacağına dair belgelerinizin bulunması gerekmektedir.

Alacağınız Meksika turistik vizesi ile Meksika’ya seyahat edebilirsiniz ancak bu Meksika’ya kesin olarak giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Meksika topraklarına giriş yapabilmek, tamamıyla Meksika Göçmenlik ve Sağlık yetkililerinin kararına tabidir.

Meksika turistik vizesi başvurularınızı Vize Merkezi aracılığı ile yaptığınızda tüm başvuru işlemleriniz Vize Merkezi vize uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve Meksika Konsolosluğu vize başvurunuzla ilgili bir karar verir. Bu karar vizenizi onaylayarak elektronik ortamda gönderme şeklinde olabileceği gibi, başvurunuzu reddetme şeklinde de olabilir. Unutmayınız, vizenizin onaylanması ya da reddedilmesi ile ilgili tüm karar verme sürecinde tek yetkili kurum yalnızca Meksika Konsolosluğu’dur.

Meksika Konsolosluğu, bazı özel durumlarda sizden başka belgeler de isteme hakkına sahiptir. Lütfen Meksika Konsolosluğu sizden ekstra belge talep ederse, size verilen süre içerisinde istenen tüm belgeleri temin ederek konsolosluğa ulaştırınız.

Meksika Vizesi online başvuru için gerekli evraklar

  • En az altı ay geçerliliği olan pasaport.
  • Eksiksiz doldurulmuş Meksika Vizesi Bilgi Formu.
  • Arkası beyaz fonlu, güncel vesikalık vize fotoğrafı (taranmış hali).
  • Pasaport fotokopisi (ilk ve son sayfa taranmış hali)
  • TC Kimlik / TC Nüfus Cüzdanı fotokopisi (taranmış hali)

 

Meksika Vizesi İle İlgili Bazı Uyarılar

►Meksika Vizesi başvurunuzla ilgili olumlu ya da olumsuz olarak nihai karar verme yetkisi her zaman Meksika Konsolosluğu’na aittir.

►Meksika e vize (elektronik vize) onayınızın Meksika seyahatinizde kullanılabilmesi için Meksika’ya seyahat edeceğiniz havayolu şirketinin SAE uyumlu ve kayıtlı bir havayolu şirketi olduğundan mutlaka emin olunuz.

►Meksika elektronik vize alabilmeniz için mutlaka Meksika Hükümeti’nin e-vize kolaylığı sağladığı ülkelerden birine ait geçerli bir pasaport veya seyahat belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

►Meksika’ya yalnızca havayolu ile seyahat edecekseniz online başvuru yaparak elektronik vize alabilirsiniz. Havayolu dışında herhangi bir yoldan Meksika’ya gidecekseniz Meksika e vize başvurusunda bulunmamalısınız.

►Meksika’ya karayolu ve denizyoluyla seyahat etmek istiyorsanız Meksika elektronik vizesi ile gitmeniz mümkün değildir. Bu durumda başvuru için gerekli evraklarınızla birlikte en yakın Meksika Konsolosluğu’ndan Meksika vizesi almanız gerekmektedir.

►Meksika Vizesi, online başvuru yapılıp da elektronik vize olarak alınırsa 30 gün gün boyunca geçerli olacak şekilde verilmektedir. Vizenizin başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içinde Meksika’ya seyahat edebilir ve en fazla 180 gün boyunca Meksika’da kalabilirsiniz.

►Turistik, transit, eğitim, ticari, muhabir veya dini amaçlı olarak Meksika’ya seyahat etmek isteyen herkes (havayolu kullanmak şartıyla) Meksika elektronik vizesi için başvuru yapabilirler.

►Tüm Meksika vizesi türlerine ait işlemler ve diğer tüm ülkelerinin vize işlemlerine ait ayrıntılı bilgileri web sitemizin ilgili sayfalarında bulabilirsiniz.

►Vize Merkezi, uzman kadrosuyla ve Türkiye’deki tüm illerden gelecek Meksika vizesi başvurularınızı sizin adınıza en hızlı ve doğru şekilde yapmakta ve takip etmektedir.

►Meksika vizesi başvurusu yapmak ve vize başvurunuzun tüm süreciyle ilgili bilgi almak için Vize Merkezi çağrı merkezimizi arayabilir veya vize uzmanlarımıza e-mail göndererek iletişime geçebilirsiniz.

►Meksika elektronik vizenizin sonuçlanmasının ardından Meksika vizeniz talebiniz doğrultusunda tarafınıza e-mail olarak gönderilebilmektedir.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon