Meksika Oturum izni

Meksika'da 6 aydan fazla ve 4 yıldan daha uzun süre olmamak üzere yaşamak isteyen kişiler için Geçici Oturum Vizesi olarak da bilinen Meksika oturum izni alınması gerekmektedir. Meksika geçici oturum İzni yenilenebilir, uzun süreli (altı aydan fazla) bir izindir ve bu izin, göçmen olmayan ve geçici olarak Meksika’da yaşamak isteyen kişilere verilmektedir. Meksika oturum izni ilk olarak genellikle 1 yıl için verilir ve daha sonra 1, 2 veya 3 yıl daha yenilenebilir. Bu anlamda Meksika oturum izni ile en fazla 4 yıl boyunca Meksika’da yaşanabilir. Meksika oturum izni ile isteğe bağlı olarak çalışma izni alınabilir ve Meksika'ya sınırsız olarak giriş ve çıkış yapılabilir. Bu oturum izni belgesine sahip bir kişi, vizede belirtilen şartlar çerçevesinde Meksika'da 4 yıla kadar yaşama hakkına sahip olmaktadır.

Geçici olarak Meksika oturum izni birçok kategoride verilebilmektedir. Bunlar Meksika yaşayacağınız süre içinde üstlenmeyi düşündüğünüz faaliyetlerle ilgilidir. Meksika oturum izni koşulları altında, yalnızca vize sınıflandırmanıza bağlı olarak kârlı veya kârsız olabilecek bazı belirli faaliyetlerde bulunma yetkisine sahip olabilirsiniz. Meksika makamları tarafından Meksika oturum izni başvurunuzun kabul edilebilmesi için talep edilen kilit kriter, başvuranın Meksika'da iken kendi geçimini sağlayacak yeterli kaynağa sahip olduğunu ve / veya kanıtlanmış istikrarlı bir gelir elde ettiğini ispatlamasıdır.

Meksika oturum izni başvurusu için Meksika Konsolosluğu’na başvurduğunuzda konsolosluk, başvurunuzu kabul etse bile geçici oturum izni kartınızı vermeyecek, bunun yerine başvurunuzu işleme koyup onayladıktan sonra pasaportunuza bir vize basılacaktır. Pasaportunuza basılan vizede belirtilen başlangıç ve bitiş tarihleri arasında Meksika’ya giderek, ülke sınırlarına girişinizden itibaren 30 gün içinde yerel göçmenlik bürolarına giderek pasaportunuzda yer alan vizeyi göstererek Geçici Oturum İzni Kartınızı almanız gerekmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Meksika geçici oturum izni sahibi olarak Meksika’da 4 yıla kadar yaşayabilirsiniz. Bu sürenin sonunda Meksika Geçici Oturum İzni Kartınızı yenileyemezsiniz. Bunun için ya ülkeyi terk etmeniz ya da Meksika süresiz oturum izni için yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir.

Meksika’da uzun süre (6 aydan fazla) süre ile kalmak ve yaşamak isteyen veya tamamen Meksika’ya yerleşmek isteyen kişiler Meksika süresiz oturum izni başvurusunda da bulunabilirler. Meksika süresiz ikamet izni, aynı zamanda belirli koşullar altında Meksika vatandaşlığına giden bir yoldur. Meksika süresiz oturum izni sahibi olabilmeniz için öncelikle Meksika geçici oturum izni sahibi olmanız gerekmemektedir. Başvuru için gerekli şartları taşıdığınız sürece Meksika geçici oturum izni başvurusu yapmadan önce direkt olarak Meksika süresiz oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Meksika süresiz oturum izni başvurusu yapabilmeniz için aşağıdaki şartlardan en az birini sağlamanız gerekmektedir:

  • Meksika'da yakın aile bağlantılarınız olmalıdır.
  • Emeklilik statüsüne başvuracaksanız maddi olarak geçiminizi sağlayabilecek yeterli aylık gelir veya önemli varlıklarınızın olduğunu ispatlamalısınız.
  • Meksika geçici oturum izni sahibi olarak 4 yıl boyunca düzenli olarak Meksika’da yaşamış olmalısınız.
  • Meksika geçici oturum izniniz Meksika vatandaşı biriyle ya da Meksika’da süresiz oturum izni sahibi bir yabancıyla yaptığınız evlilik nedeniyle verildiyse iki yıl boyunca düzenli olarak Meksika’da yaşamış olmalısınız.
  • Puanlar Sistemi kapsamında minimum puanı karşılıyor olmalısınız.
  • İnsani gerekçelerle veya siyasi sığınma hakkı ile oturum izni sahibi olmalısınız.

Amacınız Meksika'da uzun süre ikamet etmek veya gelecekte Meksika vatandaşı olmaksa, Meksika süresiz oturum izni için başvuru yapmalısınız. Meksika süresiz oturum izni başvurusu yine Meksika Konsolosluğu aracılığı ile yapılacaktır. Tüm işlemleriniz tamamlandıktan sonra Meksika’ya seyahat etmenizle birlikte sürücü belgesi gibi görünen plastik bir Meksika Süresiz Oturum İzni Kartı sahibi olacaksınız. Bu kart, bir Meksika vatandaşıymışsınız gibi Meksika sınırlarını girip çıkmanıza olanak tanır.

Kimler Meksika oturum izni başvurusunda bulunabilir?

1.Emekliler / Bağımsız Geliri Olan Kişiler

Meksika'da para kazanmayı düşünmüyorsanız ve kişisel olarak (emekli maaşı veya diğer yatırımlar veya gelir kaynaklarından) aylık düzenli olarak geliriniz varsa, sahip olduğunuz gelir ve varlıklar finansal kriterleri karşıladığı sürece Meksika süresiz oturum izni için başvuru yapabilirsiniz.

2.Yatırımcılar

Sermayenizi Meksika'da bir yatırım yapak için kullanmak istiyorsanız, Meksika süresiz oturum izni alabilirsiniz. Yatırımınız endüstri veya hizmetlere yönlendirilebilir ve asgari bir miktara eşit olmalıdır. Bu vizeye ilişkin yatırım düzeyleri her yıl değişiklik göstermektedir.

3.Uzmanlar

Belli bir alanda kalifiye ve uzman biriyseniz, bu konudaki uzmanlık belgelerinizi Meksika Konsolosluğu tarafından doğrulatarak, Meksika'da çalışmak ve ikamet etmek için bir vize başvurusunda bulunabilir ve sonrasında Meksika süresiz oturum izni sahibi olabilirsiniz.

4.Teknik veya Bilimsel Meslekler

Kalifiye bir teknisyen veya bilim adamıysanız, yabancı bir şirketten sponsorluk alarak Meksika'da yaşamanıza ve çalışmanıza imkan veren vize kategorileri bulunmaktadır. Meksika'da yaşadığınız süre boyunca şirket gelir ve giderlerinizin tamamını karşıladığı sürece Meksika’da ikamet edebilir ve nihayetinde Meksika süresiz oturum izni için başvuru yapabilirsiniz.

5.Önemli Kişi

Bu alanda Meksika süresiz oturum izni başvurusu yapmak için başvuran kişinin, ulusal ya da uluslararası alanda prestij tanınmış bir kişi olması ya da bir bilim insanı, araştırmacı, insan hakları aktivisti, sanatçı, sporcu ya da gazeteci gibi önde gelen bir kişi olması gerekmektedir. Her bir başvuru ayrı ayrı değerlendirilir ve karar vermek yetkisi tamamen Meksika İçişleri Bakanlığının takdirindedir.

Meksika Oturum izni için doldurulacak tüm formlarda ve belgelerde isim ve soy isminiz mutlaka pasaportunuzda yer aldığı gibi yazılmalıdır. Pasaportunuzda yer alan bilgiler ile Meksika Oturum izni başvuru belgelerinde yer alan bilgiler birbirini tutmadığı takdirde, başvurunuz Meksika Konsolosluğu tarafından reddedilebilir. Herhangi bir problem yaşamamak için özellikle ad - soyad konusunda oldukça dikkatli olmalı ve tüm formlara pasaportunuzdaki şekliyle yazmalısınız.

Meksika Konsolosluğu başvurunuz sırasında sizden her zaman ek belge talebinde bulunabilir. Lütfen böyle durum gerçekleştiğinde vize uzmanlarımız eşliğinde istenen tüm ek evrakları hazırlayarak eğer bir süre verildiyse bu süre içinde Meksika Konsolosluğu’na ulaştırınız.

Meksika Oturum izni başvuruları ortalama olarak 2 - 10 iş günü sürmektedir. Eğer Meksika Oturum izni başvurunuz kabul edilirse Meksika Konsolosluğu tarafından pasaportunuza Meksika’ya seyahat etmeniz için 180 gün geçerli olacak bir vize basılacaktır. Meksika'ya giriş yaptığınız tarihten itibaren 30 gün içinde bir göçmenlik bürosuna giderek pasaportunuzda yer alan vize ile Meksika Oturum İzni Kartı alabilmeniz için bir prosedür gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Meksika oturum izni yalnızca geçerli kurallara uygun ve başvuru koşullarını tam olarak yerine getiren kişilere verilir. Yeterlilik kriterleri başvuracağınız Meksika Oturum izni kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Meksika'da aile bağlantılarınızı veya ekonomik olarak geçiminizi sağlayabilecek durumda olup olmadığınızı kanıtlamanız gerekebilir.

Meksika Vatandaşlığı Almak

Meksika Vatandaşlığına başvurmak için "vatandaşlığa kabul" adı verilen özel bir süreç mevcuttur. Bazı istisnalar geçerli olmakla birlikte çeşitli koşullara bağlı olarak, Meksika Oturum izni başvurusu yaparken  yerine getirmeniz gereken tüm koşulları vatandaşlık için başvuru yaparken de yerine getirmeniz gerekmektedir. İstisnalara örnek olarak Meksika vatandaşıyla evlilik neticesinde kazanılmış Meksika sürekli oturum izniniz varsa Meksika vatandaşlığı için başvuru yapabileceğiniz süre daha kısa olabilir.

Vatandaşlığa kabul yoluyla Meksika vatandaşı olabilmeniz için ayrıca bir sınava girmeniz istenecektir. Sınav, çoktan seçmeli olarak ve yaklaşık on beş sorudan oluşmaktadır. Sınavı geçebilmeniz için İspanyolca dilinde temel bir seviyede olmanız gerekmektedir.

 

Meksika Vizesi İle İlgili Bazı Önemli Notlar

►Meksika Vizesi başvurunuzu kabul ederek vizenizi verecek olan veya vize başvurunuzu reddedecek olan makam yalnızca Meksika Konsolosluğu’dur.

►Meksika elektronik vizesi almak istiyorsanız, Meksika’ya yalnızca havayolu ile seyahat edebileceğinizi ve uçuşunuzu gerçekleştirecek havayolu şirketinin SAE sistemine kayıtlı bir şirket olması gerektiğini unutmayınız.

►Meksika elektronik vizesi yalnızca Meksika Hükümeti tarafından vize kolaylığı sağlanan ülkelerden birine ait ve uygun pasaporta veya seyahat belgesine sahip olan kişilere verilebilmektedir.

►Meksika’ya havayolu ile seyahat etmeyecekseniz kesinlikle elektronik vize başvurusunda bulunmamalısınız. Tüm başvuru evraklarınızı hazırlayarak Meksika Konsolosluğu aracılığı ile klasik bir vize başvurusu yapabilirsiniz.

►Meksika elektronik vize başvurunuz kabul edilirse bu vize ile 180 gün boyunca Meksika’da kalabilirsiniz. Vizeniz yayınlandığı günden itibaren 30 gün geçerlidir ve bu süre içinde Meksika’ya seyahat etmeniz gerekmektedir.

► Bir muhabir olarak, dini sebeplerle, turistik, eğitim, ticari veya transit olarak Meksika’yı ziyaret etmek istiyorsanız, yalnızca havayolu kullanabileceğinizi unutmadan Meksika elektronik vize için başvuru yapabilirsiniz.

►Meksika vizeleri ile ilgili tüm bilgilere web sitemizde bulunan Meksika bölümünden ve alt başlıklarından ulaşabilirsiniz.

►Türkiye’de bulunan tüm şehirlerden Meksika vizesi başvurularınızı Vize Merkezi aracılığı ile hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

►Hemen Meksika Vizesi başvurusu yapmak veya vize hakkında bilgi almak için Vize Merkezi çağrı merkezimizi arayabilir veya e-posta adreslerimize bir ileti göndererek vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

►Meksika elektronik vizeniz Meksika Konsolosluğu tarafından onaylandıktan sonra vize uzmanlarımız vizenizi talebiniz üzerine e-posta olarak tarafınıza iletebilmektedirler.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon