Meksika Vatandaşlığı

Birçok kişi iş veya yaşam tarzı gibi nedenlerle, aileleri Meksika’ya yerleştiği için ya da emekli olduklarında uzun süreli olarak Meksika’da yaşamak istemektedir. Bunun için uzun süredir Meksika süresiz oturum izni sahibi olan kişiler bir aşamada ikamet durumunu bir üst seviyeye taşımayı tercih etmektedir. Bunun için de vatandaşlığa kabul yoluyla Meksika vatandaşlığı başvurusu yapabilmektedirler. Vatandaşlığa kabul, doğru olarak başvuru yapılır ve başarılı olursa Meksika uyruğunu kazanma sürecine verilen isimdir.

Meksika vatandaşlığı almak çeşitli avantajlar sunmaktadır:

  • Meksika’da oy kullanabilirsiniz;
  • Meksika Ulusal Göçmenlik Enstitüsüne (INM) her hareketiniz hakkında bilgi vermek zorunda kalmadan adresinizi veya işinizi değiştirebilirsiniz
  • Havaalanlarındaki göçmenlik hatlarında daha az beklersiniz.
  • Meksika'da kalmanız için göçmenlik statünüzü yenilemek ve her yıl bu vize yenilemesi için para ödememek zorunda kalmazsınız.

Vatandaşlığa kabul yoluyla Meksika vatandaşlığı almak isteyenlerin dikkatli olması gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle Meksika vatandaşlığına geçmenizle birlikte, Meksika'da yaşadığınız süre içinde Türk uyruğunuz nedeniyle daha önce sahip olduğunuz Türkiye Konsolosluğu korumasına artık sahip olamazsınız. Dolayısıyla, yetkililerle yaşayabileceğiniz herhangi bir sorunda sizi desteklemek için Türkiye Konsolosluğuna güvenemezsiniz.

Uyruğunuza bağlı olarak, Meksika vatandaşlığınız kazanmanızla birlikte kendi ülkenizin vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Türk vatandaşları için bu durum geçerli değildir. Türkiye, vatandaşlarının birden fazla ülkenin pasaportuna ve vatandaşlığına sahip olmasına izin vermektedir. Ayrıca Meksika vatandaşlığınızın kişisel ve ticari alandaki vergi mükellefiyetleri üzerindeki olası etkileri hakkında bir finansal danışmanla görüşmeniz de gerekebilir.

Meksika vatandaşlığına geçme yolundaki prosedürler vatandaşlığa kabul edilebilmeniz için bir takım şartları talep etmektedir. Bunlar, Meksika'ya olan bağlarınız gibi çeşitli faktörlere bağlıdır - örneğin Latin Amerika kökenli olup olmadığınız, Meksikalı biri ile evli olup olmadığınız ve mevcut göçmenlik durumunuz ile Meksika'da ne kadar ikamet ettiğiniz gibi…

Vatandaşlığa kabul yoluyla Meksika vatandaşlığı için başvurunuzu yaptığınızda işlemlerin tamamlanması bir yıl veya daha uzun sürebilir. Sürecin sonuna doğru, on beş sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınavda Meksika hakkındaki bilgilerinize test edilmektedir. Sınav zor olmamakla birlikte sorulara cevap verebilmeniz için İspanyolca diline temek seviyede hakim olmanız gerekmektedir.

Meksika vatandaşlığına kabul süreci için başvuru yapmak istiyorsanız mutlaka temel seviyede İspanyolca bilginizin olması gerekmektedir. Yalnızca başvuru sürecinizin sonucunda gireceğiniz sınav için değil, tüm süreç boyunca yetkililerle kolayca iletişim kurabilmek ve Meksika kültürüne adapte olabildiğinizi gösterebilmek bakımından İspanyolca konuşabilmeniz önem teşkil etmektedir.

Meksika vatandaşlığına geçmenizi sağlayacak vatandaşlığa kabul sürecinin bitiminde göçmenlik yetkilileri tarafınıza bir Vatandaşlığa Geçiş Belgesi vereceklerdir. Bu belge ile Meksika pasaportunuzu, seçmen kayıt belgenizi ve Meksika kimlik kartınızı alabilirsiniz. Kartta, taranan parmak izi, hologram ve diğer güvenlik önlemleri gibi özellikler bulunur. Bir ehliyet boyutundadır, taşınabilir ve dayanıklıdır.

Meksika vatandaşlığına kabul için yapacağınız tüm başvurularda adınız ve soyadınızı pasaportunuzda yazıldığı şekliyle kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Pasaportunuzda yer alan bilgiler ile vatandaşlığa kabul başvuru formlarında yer alan bilgiler birbirine uymadığı takdirde, Meksika Konsolosluğu vatandaşlığa kabul sürecinizi durdurabilir. Herhangi bir problem yaşamamak için özellikle isim – soyadı konusunda dikkatli olmaya ve pasaportunuzdaki kullanım şekline sadık kalmaya özen gösteriniz.

Meksika Vatandaşlığa kabul süreci ile ilgili tüm başvurularınızın onaylanıp onaylanmaması ile ilgili karar Meksika Konsolosluğu tarafından verilecektir. Meksika Konsolosluğu başvurunuz sırasında sizden her zaman için ekstra belge talebinde bulunabilir. Lütfen böyle durum olduğunda vize uzmanlarımız eşliğinde istenen belgeleri tamamlayarak konsolosluğun uygun gördüğü süre içinde Meksika Konsolosluğu’na ulaştırmanız gerekmektedir.

Meksika Vizesi İle Önemli Bilgiler

►Tüm Meksika Vizesi başvurularınızı değerlendirecek ve kabul ederek vizenizi verecek ya da başvurunuzu reddedecek olan tek yetkili kurum yalnızca Meksika Konsolosluğu’dur.

►Alacağınız Meksika elektronik vize ile Meksika’ya seyahat edebilmeniz için yalnızca havayolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca havayolu şirketinin mutlaka SAE sistemine kayıtlı bir havayolu olması gerekmektedir.

►Elektronik vize başvurusu yapabilmeniz için Meksika Hükümeti’nin vize kolaylığı sağladığı ülkelerden birine ait geçerli ve uygun bir pasaportunuzun veya seyahat belgenizin olması gerekir.

►Meksika’ya havayolu haricinde başka bir yoldan, karayolu veya deniz yolu ile seyahat edecekseniz, başvurmanız gereken vize türü Meksika elektronik vizesi olmamalıdır. Meksika Konsolosluğu aracılığı ile klasik vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

►Meksika elektronik vizeniz ile Meksika’da en fazla 180 gün kalabilirsiniz. Burada önemli olan nokta vizenizin veriliş tarihinden itibaren 30 gün içinde Meksika’ya seyahat etmeniz gerektiğidir.

► Muhabir veya dini olarak ya da turistik, eğitim, ticari, transit gibi sebeplerle Meksika’yı ziyaret etmek istiyorsanız, yalnızca havayolu kullanmanız gerektiğini unutmayarak Meksika e vize için başvuru yapabilirsiniz.

►Meksika vizeleri ile ilgili tüm bilgilere ve işlem süreçlerine web sitemizde bulunan Meksika bölümünden ve alt başlıklarından ulaşabilirsiniz.

►Türkiye’de bulunan tüm şehirlerden Meksika vizesi başvurularınızı Vize Merkezi aracılığı ile hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

►Hemen Meksika Vizesi başvurusu yapmak veya vize hakkında bilgi almak için Vize Merkezi çağrı merkezimizi arayabilir veya e-posta adreslerimizden vize uzmanlarımıza bir ileti göndererek iletişime geçebilirsiniz.

►Meksika elektronik vizeniz Meksika Konsolosluğu tarafından onaylandığı takdirde talebiniz bu yönde olursa tarafınıza e-posta olarak gönderilebilmektedir.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon