Rusya Elektronik Vize Rusya E-Vize Kapsamı Genişliyor

Rusya Elektronik Vize Rusya E-Vize Kapsamı Genişliyor

1 Ekim 2019 tarihinden itibaren yürürlükte olan Rusya elektronik vize Rusya e-vize kapsamı genişliyor. Rusya Federasyonu Devleti tarafından 31 Temmuz 2020 tarihinde kabul edilen ve 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren Rusya Federasyonu güncel vize prosedürüne göre e-vize uygulaması ile Rusya sınırları içerisine giriş yapabilecek ülkelerin sayısı arttırılmış bulunmaktadır. Yeni vize uygulaması sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile birlikte 52 diğer ülke elektronik vize sahibi olarak Rusya seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Yeni karar öncesinde bazı ülkelerin vatandaşları elektronik vize ile Rusya’nın yalnızca Kaliningrad Bölgesi, St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi ile Uzak Doğu Federal Bölgesi ziyaret edilmekteydi. Söz konusu güncelleme sayesinde Rusya’nın tamamı e-vize ile 60 gün vize geçerlilik süresi ve 16 gün ikamet izni ile seyahat edilebilmektedir.

Rusya elektronik vizesi başvuru işlemleri ortalama 4 gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlanmaktadır. Başvuru sahiplerinden süreç dahilinde seyahatleri için gerekli olacak davetiye, otel ve uçak rezervasyonu gibi ek evraklar talep edilmemektedir. Başvuru için gerekli evrakların sisteme yüklenmesi, başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve ilgili vize ücreti ödemesi ile birlikte süreç tamamlanmaktadır. (6 yaşından küçük çocuklar vize ücreti ödemesinden muaf tutulmaktadır.)

Başvuru işlemleri sırasında bilgi ve belgelerde eksiklik, hata veya tutarsızlık gözlemlenmesi halinde değerlendirme olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Bu nedenle işlemlerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.

Rusya sınırları içerisinde elektronik vize ile 16 günden fazla ikamet edilmesini gerektirecek mücbir sebepler Dışişleri Bakanlığı ile vize süresinin uzatılmasını sağlayabilmektedir. Söz konusu yeni e-vize ile ülke sınırları içerisine yalnızca tek giriş hakkı verilmektedir.

Rusya Elektronik Vize Rusya E-Vize Hangi Ülkelerde Geçerli?

Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yeni e-vize kararına göre Rusya seyahatini online Rusya vizesi ile gerçekleştirebilecek 52 diğer ülke aşağıda sıralandığı gibidir:

Avusturya, Andorra, Bahreyn, Belçika,  Endonezya, Danimarka, Hindistan, İran, İrlanda, İzlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Çin (Tayvan dahil), Bulgaristan, Vatikan, Macaristan, Almanya, Yunanistan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuveyt, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Malezya, Malta, Meksika, Monaco, Hollanda, Norveç, Umman, Singapur, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Filipinler, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Suudi Arabistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, İsviçre, İsveç, Estonya, Japonya.

Rusya Elektronik Vize Rusya E-Vize ya da norma Rusya vizesi için başvuru yapmak isterseniz Vize Merkezi uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp