Rusya bu yılın sonuna kadar vizeyi kaldırdı

Rusya Vizesi

Rusya Devleti, FIFA Dünya Kupası için Rusya’ya gelen izleyicilere yıl sonuna kadar Rusya’ya girişte vize uygulanmayacağını duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin FIFA Dünya kupasını izlemek için Rusya’ya gelen taraftarlara yıl bitimine kadar Rusya’ya girişlerde vize uygulanmayacağını bildirdi.

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Dünya Kupası’nın bitmesinden sonra açıklamalarda bulunmuştu. Vladimir Putin, muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Dünya Kupası için Rusya’ya milyonlarca kişi maçları izlemeye geldi. Maçları izlemek isteyenler sene sonuna kadar özel işleri sebebiyle Rusya’ya gelmek zorunda kalabilir. Bu nedenle Rusya Devleti olarak aldığımız karar neticesinde Dünya Kupası’nda maçları izleyen tüm izleyicilere yıl sonuna kadar Rusya’ya girişlerde vize uygulaması olmayacak” dedi.

Milyonlarca insanın Rusya’yı daha yakinen tanıma şansı bulduğunu söyleyen Putin “İnsanlar artık Rusya hakkındaki düşüncelerini değiştirdi. Bu bizim için önemli” şeklinde konuştu.

Rusya Devleti, Dünya Kupası öncesinde maçları izlemek için bilet alan yabancı ülke vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmıştı. Maçları izlemek için Rusya’ya giriş yapan kişiler Fan ID adı verilen bir kimlik kartı almış ve bu kimlik sayesinde Rusya’ya giriş ve çıkışlarında pasaport ve vize ibraz etmelerine gerek kalmamıştı.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan 30 günü geçmemek şartıyla karşılıklı iki ülke arasındaki vizesiz seyahat etme hakkını tanıyan anlaşma 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya Devleti tarafından askıya alınmıştır. Bu karar halen geçerli olup Rusya vizesi kalkmamış olduğundan umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşlarının Rusya vizesi almaları gereklidir. Yalnızca diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla yapacakları ziyaretler için Rusya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Rusya vize türleri başlıca, Rusya turist vizesi, Rusya ticari vize, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya transit vize olup genellikle vizelerin geçerlilik zamanı 15 gün ile 90 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya turistik vize 1 ay süre ile en çok 2 girişli alınan bir vize türüdür. Rusya turistik vize ile Rusya sınırları içerisinde 30 gün serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır. Vizenin türünden de anlaşılacağı gibi seyahat amacı turistik olarak belirlenecektir. Rusya turistik vize başvuru işlemlerinde Rusya’da bulunan seyahat acentesi ya da tur operatöründen davetiye özelliği taşıyan voucher belgesinin alınması gereklidir.

Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya vizesini Vize Merkezi aracılığıyla yapmak mümkündür. Rusya vizesi başvurusu için evrakların eksiksiz ve tam şekilde hazırlanıp Vize Merkezi’ne gönderilmesi durumunda başvuru işlemleri sorunsuz ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Rusya vize başvuru işlemleri gerçekleştirilmeden önce vize başvuru formundaki bilgilerin doğru doldurulması önemlidir. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerin doğru olması konusunda hassas olup başvuru formuna yazılan yanlış bilgi Rusya vizesinin ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Rusya vizesi almak için gerekli evrak listesi başvuru yapılacak vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vize işlemlerinin tam ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması durumunda Rusya vizesinin çıkış süresi ortalama olarak 4-10 iş günüdür. Fakat bazı vize türlerinin kalış sürelerinin uzun olmasından ötürü çıkış süresi uzun sürede çıkabilmektedir. Rusya Konsolosluğu’nun yoğun olması ve ek evrak talep etmesi gibi farklı durumlar olması halinde vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle Rusya vizesinin seyahat tarihinden en az 2 hafta önceden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücreti belirli dönemlerde değişiklik göstermekle birlikte vize ücreti, vizenin türüne, giriş sayısına, seçeneğine göre değişmektedir. Konsolosluk vize ücretini vize başvurusunun işleme alınması ve değerlendirilmesi için talep etmektedir. Bu nedenle güncel Rusya vize ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilirsiniz. Vize ücreti başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa iletilmesinden önce ödenir ve vizenin ret ile sonuçlanması durumunda iade edilmemektedir.

Rusya vizesi hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp