Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Polonya Konsolosluğu, Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesini içeren Schengen vizesi için gerekli evrak listelerinde değişiklik yapabilmektedir. Polonya Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi için gereken güncel evrak listesini Polonya Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek talep edin. Güncel evrak listesi ve vize prosedür bilgisini içeren bilgiler e-posta adresinize gönderilecektir. Vize Merkezi tecrübeli danışmanlarıyla Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizenizi sorunsuz ve güvenilir şekilde almanızda size destek olacaktır.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

Polonya vizesi davetiye mektubu, vize başvuru sahibinin Polonya’daki yakınları tarafından gönderilmektedir. Davetiyeyi gönderen işi Polonya vatandaşı ise kimlik bilgilerinin fotokopisini, eğer değilse oturum kartının fotokopisini davetiye mektubu ile birlikte göndermelidir. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gereken davetiye belediye onaylı olup mail yolu ile başvuru sahibine ulaştırılabilmektedir. Davetiyede, vize başvuru sahibinin Polonya’da konaklayacağı adrese ilişkin bilgiler, daveti gönderenin iletişim bilgileri de yer almalıdır. Davetiye olmadan yapacağınız başvuru aile ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamına girmez. Vize başvuru formunda seyahat amacı kısmı doldurulurken bu hususa özellikle dikkat edilmelidir. Davetiye, seyahat amacınızı ve tercih ettiğiniz vize türünün önemli bir parçasıdır.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

T.C. Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Polonya’daki yakınlarını ziyaret ederek, yanında konaklamayı planlıyorsa Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi türünün gerektirdiği evrakları durumlarına göre hazırlamalıdırlar. Polonya’ya kısa süreli seyahatleri için Schengen vizesi alacak kişilerin pasaportlarının geçerliliği talep ettikleri vize süresinin bitiminde sonra en az 3 ay olmalıdır. Polonya aile ziyareti vizesi için gerekene evraklar kişinin mesleğine veya sosyal durumuna göre farklılık arzeder. Evraklar döneme göre değişebilmekte, evrak listeleri güncellenebilmektedir. Polonya vizesi işlemlerinde evrak detaylarına dikkat edilmelidir. Özellikle dilekçe ve başvuru formları doldurulurken yapılan hatalar vize retlerine neden olmaktadır. Vize Merkezi evrak takibinin yanında güncel prosedürü de takip ederek evrak detaylarına dikkat ederek dosyanıza hazırlamanıza destek olmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizenizi pratik şekilde alabilirsiniz.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

1. Polonya Vize Merkezini arayarak aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli durumunuza uygun evrakların listesini e-mail olarak talep ediniz.
2. Temsilcimizin gönderdiği bilgilendirme e-mail’ini dikkat okuyun ve evrakları belirtildiği şekilde hazırladıktan sonra size en yakın şubemize kargolayın veya elden teslim ediniz.
3. Evraklarınız şubemize ulaştıktan sonra Polonya vizesi randevunuz hemen alınmakta, randevu tarihi ve saati size temsilciniz tarafından bildirilmektedir.
4. Vize randevunuzda biyometrik verinizi, parmak izinizi ibraz ediniz.
5. Vize işlemleriniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu ilgili şubemizden alabilir, iş veya ev adresinize gönderimini talep edebilirsiniz.

Not: Polonya vize işlemlerinde tek karar mercii Polonya diplomatik misyonlarıdır. Vize Merkezi, başvuru sahiplerine destek veren özel bir kuruluş olup vize sonucu hakkında herhangi bir beyanda bulunma yetkisi yoktur.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Evrak Listesi

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda sunulmuştur. Polonya Konsolosluğu evrak listesinde değişiklik, güncelleme yapabilmektedir, güncel evrak listesi için Vize Merkezi temsilcilerimi arayınız. Temsilcilerimiz gerekli evrak listesini tarafınıza e-posta aracılığıyla göndereceklerdir.

1. Vize Talep Dilekçesi. Polonya Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi. 

2. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen başvuru formu.

3. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportta kişisel bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınan Schengen vizelerinin fotokopileri. Başvuru sahibinin son 3 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi yoksa, Polonyadaki belediyeden alınan resmi davetiyenin orijinali, eğer var ise Polonya'daki kişi tarafından yazılmış, imzalanmış davetiye ve davet eden kişiye ait bilgilerin bulunduğu pasaportun fotokopisi gereklidir.

4. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında güncel, arka fonu beyaz, daha önceden vize başvurlarında kullanılmamış biyometrik fotoğraf.

5. Kimlik Fotokopisi. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi.

6. Seyahat Sağlık Sigortası. Başvuru sahibi tüm seyahat süresini kapsayan, Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası yaptırmalıdır.

7. Nüfus Kayıt Örneği. Başvuru sahibinin davet eden kişi ile akrabalık bağını ispatlayan belge, nüfus kayıt örneği.

8. Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise; bir banka hesabı yoksa, aileden biri sponsor oluyor ise; o kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yeterli bakiyesi olan güncel banka hesabı ve sponsor olan kişiden alınan noter onaylı taahhütname.

9. Muvafakatname. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.

10. Öğrenci belgesi. Başvuru sahibi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.

11. Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına yazılmış kaşeli, imzalı izin onayı, şirketin vergi levhası, ticaret odası kaydı ve sicil gazetesinin kopyası, barkodlu SGK hizmet dökümü.

12. Başvuru sahibi çalışan ise; barkodlu SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, son 3 ayın maaş bordroları.

13. Başvuru sahibi çiftçi ise; Ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi.

14. Finansal Kaynaklar. Bankadan alınan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait en az 4000 TL bakiyesi olan hesap dökümü veya banka hesap cüzdanının orijinali. Başvuru sahibi emekli ise; emekli cüzdanı, barkodlu SGK hizmet dökümü emeklilik belgesi, banka hesap özeti.

15. Oturum Kartı. Türkiye’de ikamet izni olan yabancıların ülkeye dönüşten itibaren 3 ay geçerliliği olan Türkiye’de oturma ve çalışma izni.

Önemli Not: İstenilen  belgeler 3 aydan daha yeni, güncel olmalıdır. Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi beyan edilmelidir. Polonya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda ek evrak talep edebilmektedir veya başvuru sahibini görüşmeye çağırabilmektedir.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Polonya Vizesi için Davetiye

Polonya vizesi için davetiye, bir yabancının Polonya'ya girişi, burada ikamet ettiği süre içerisinde yapacağı harcamaları karşılamak için gerekli finansal kaynağa sahip olduğunu kanıtlamak amacıyla yasaların öngördüğü haklardan ve imkanlardan biridir. Davetiye, yabancıyı davet eden kişiye, yabancının Polonya'da yeme ve içme, konaklama, olası bir tedavi olmak üzere, ülkede kaldığı süre içerisinde bütün harcamalarını karşılama yükümlülüğü getiren bir belgedir. Davetiye ile ilgili düzenlemeler Yabancılar Kanunu’nda yer almaktadır.

Davetiyeyi düzenlenme yetkisine sahip kişi ve kurumlar

1. Polonya’da yaşayan Polonya vatandaşları, Avrupa Serbest Ticaret Birliği mensubu, Avrupa Birliği’ne mensup diğer bir devletin vatandaşı, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre Konfederasyonu anlaşmalarına üye ülkelerin vatandaşı ya da onun Polonya’da ikamet eden ve oturum hakkı veya sürekli oturum hakkı bulunan aile üyesi.
2. Davetiye düzenlediği an itibariyle en az 5 yıl süreyle aralıksız ve resmi olarak Polonya’da  yaşayan veya sürekli izni veya Avrupa Birliği sınırlarında geçerli uzun süreli yerleşik oturum izni bulunan yabancı vatandaş.
3. Polonya’da yerleşik tüzel kişi ya da tüzel kişilik haklarına sahip olmayan organizasyon birimi. 

Davetiyede yer alacak bilgiler şu şekilde olmalıdır

1. Davet eden kişinin adı, soyadı, doğum yeri tarihi, ikamet adresi, telefon numarası, vatandaşlığı, kimlik belgesinin türü, seri numarası, davet eden kişinin Polonya’da yerleşik tüzel kişi veya tüzel kişilik haklarına sahip olmayan organizasyon birimi olması halinde; firma veya unvan, organizasyon birimine ait vergi numarası, merkezin adresi ve telefon numarası.
2. Davet edilen yabancının adı, soyadı, cinsiyeti, vatandaşlığı, doğum yeri ve tarihi, ikamet adresi, seyahat belgesinin seri numarası ve davet eden kişi ile akrabalık derecesi.
3. Davet eden kişinin masrafları karşılayacağına dair taahhüdü.
4. Davet edilen yabancının Polonya’daki ikamet edeceği yerin adresi.
5. Davet eden kişinin yabancıyı davet ettiği süre.
6. Yabancı kişinin Polonya’da davet edilme amacı.
7. Davetiyeyi, Davetiye Kayıt Defteri’ne kayıt eden kurumun adı.
8. Davetiye’nin Davetiye Kayıt Defteri’ne kayıt tarihi ve numarası.
9. Davetiyenin geçerlilik süresi.
10. Davet edenin yabancı, kişiye kendi evinde kalacak bir yer temin edip edemeyeceğine dair bilgi.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Başvuru Sahibinin Durumuna Göre Ek Olarak Hazırlaması Gereken Evraklar

Kişi Şirket sahibi ise;
1.Vize talep dilekçesi: Polonya Konsolosluğuna hitaben, şirketin antetli kağıdına İngilizce yazılması gereken, işveren veya yetkili personel tarafından kaşe ve imzalı dilekçe
2. 4 B BARKODLU hizmet dökümü veya BAĞ-KUR hizmet dökümü

Kişi Şirket Çalışanı ise;
1. Vize talep dilekçesi. Çalıştığınız firmanın yetkilisi tarafından kurumunuzun antetli kağıdına İngilizce olarak yazılan, imza yetkilinin imzasını taşıyan, kaşeli dilekçe Polonya Konsolosluğuna hitaben yazılamaktadır.2- Barkodlu 4A hizmet dökümü ve SGK işe giriş bildirgesi. E-devlet şifreniz ile temin edebileceğinizi bu belgeler birbirinin alternatifi olmayıp birlikte sunulmalıdır.

Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;
1. Vize talep dilekçesi. Polonya aile ziyareti vizesi başvuru sahibi Polonya Konsolosluğuna hitaben yazacağı dilekçe İngilizce olmalıdır.
2. Çalışma Belgesi: Bağlı olduğunuz devlet kurumdan almanız gerekmektedir.
3. İzin Belgesi: Bağlı olduğunuz devlet kurumdan almanız gerekmektedir.
4. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi: Resmi kurum görev kimlik kartının fotokopisi (önlü arkalı)
5. Maaş Bordroları: Çalışmakta olduğunuz kurumdan almanız gereken son 3 aya ait maaş bordroları

Kişi Emekli ise;
1. Vize talep dilekçesi. Başvuru sahibi tarafından Polonya Konsolosluğuna hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
2. Banka hesap özeti. Emekli maaşının yattığı bankadan alınan son 3 aylık hesap dökümü

Kişi Ev Hanımı ise;
Sponsor olacak anne, baba, çocuk veya eşin çalışma durumuna göre yukarıda belirtilen evraklara ek olarak sponsorluk dilekçesi yazılması gerekmektedir.
 
Kişi Öğrenci ise;
1. Öğrenci Belgesi
2. Muvafakatname: Öğrenci kişi 18 yaşından küçük ise, noter onaylı muvafakatnamenin aslı sunulmalıdır
3. Sponsor Olacak anne veya baba yukarıda belirtilen duruma göre evrakları sunmalıdır

Not: Polonya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvurunuzda burada belirtilen ana evraklara ek olarak, ek evraklar talep edilebilir.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Ücreti Nedir?

Polonya Aile ve arkadaş ziyareti vizesi ücreti Polonya Konsolosluğunun vize harç bedelleri ve Vize Merkezi koordinasyon ve işlem ücretlerini içerir. Vize Merkezi Polonya departmanımızı arayarak güncel vize işlem ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Temsilcilerimizin size göndereceği bilgilendirme mail’i gerekli evrak listesi ve güncel vize ücretlerine dair bilgileri içermektedir.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

  • Polonya vizesi başvurunuz seyahat tarihinizle uyumlu olacak şekilde yapınız. Polonya seyahatinize 3 ay kala başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz ancak seyahatinize 15 günden daha kısa bir zaman varsa vizenin çıkışının seyahat tarihinize yetişmem olasılığı olduğunu unutmayınız.
  • Konsolosluk gerekeli olan ana evrak listesine ek olarak, gerekli gördüğünde ekstra evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakların temini ve arzı süresi vize işlemlerinin sonuçlanmasını geciktirebilir, bu sebepten başvuru dosyanızın eksiksiz olarak sunulması zaman kaybını önleyecektir. Vize evraklarınızı detaylı şekilde inceleyen Vize Merkezi temsilcileri sizi konsolosluğun taleplerine uygun şekilde yönlendirmektedirler.
  • Polonya dışında başka ülkelere de seyahat edecekseniz, seyahat planınızı vize talep dilekçesinde detaylı şekilde belirtin ve o ülkeler için yaptırdığınız uçak ve otel rezervasyonlarınızı başvuru dosyanıza ekleyiniz. Seyahat edeceğiniz diğer ülkeler Schengen bölgesinde değilse o ülkelerin vize etiketlerinin bulunduğu pasaportunuzdaki sayfaların fotokopisini başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.
  • Polonya aile ziyareti vizesi ile ilgili bütün sorularınız için Vize Merkezini arayabilir, danışmanlığımızda işlemlerinizi hızla gerçekleştirebilirsiniz.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon