Etiyopya E-Vize

Etiyopya Devleti, 2019 yılı itibariyle T.C. vatandaşlarının turistik vize başvurularını Etiyopya e-vize sistemi üzerinden kabul etmektedir. Başvuru işlemleri e-vize sistemi haricinde doğrudan konsolosluğa veya yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Etiyopya e-vize Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri tarafından online olarak işlenmektedir. Etiyopya elektronik vizesi tek giriş hakkı ile 30 gün veya 90 gün ikamet süreli olarak verilebilmektedir. 

Etiyopya online vize başvuruları onaylanan başvuru sahiplerine e-vize sonuçları e-posta adresleri aracılığıyla iletilmektedir. Etiyopya e-vizesi ile seyahat edecek kişilerin ülke sınırları içerisine yalnızca Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı üzerinde giriş yapmalarına izin verilmektedir. E-vize başvuru aşamasında gerekli evrakların online ortamda ibraz edilmesi nedeniyle Etiyopya vizesi Addis Ababa üzerinden ülkeye giriş aşamasında pasaporta işlenmektedir. 

Etiyopya E-vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

  • Renki olarak taratılmış ve en az 6 ay geçerliliği olan, kişiler bilgilerin bulunduğu Pasaport Sureti,
  • Renkli olarak taratılmış Nüfus Cüzdanı Sureti,
  • Güncel tarihte çekilmiş ve renkli olarak taratılmış Biyometrik Fotoğraf,
  • Etiyopya vize başvuru ücretinin yatırılmış olduğunu gösteren Banka Dekontu,
  • Renkli olarak taratılmış T.C. Oturum İzni Belgesi (Yabancı pasaport sahiplerinden talep edilmektedir.)

Etiyopya E-Vize Başvurusu 

Etiyopya e-vize başvurusu Etiyopya sınırları içerisine turistik gezi amacıyla seyahat edilmesi halinde yapılabilmektedir. Etiyopya sınırları içerisine iş seyahati gibi ticari amaçlar doğrultusunda ziyaret gerçekleştirecek kişilerin başvuruları e-vize sistemi üzerinden kabul edilmemektedir. Etiyopya turistik seyahatler için geçerli olan e-vize başvuruları yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla veya doğrudan yapılabilmektedir.

Başvuru sürecinin en doğru şekilde tamamlanması, talep edilen evrakların eksiksiz ve hatasız olarak ibraz edilmesi, süreç sona erene kadar işlemlerin takip edilmesi açısından başvurular Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru aşamasında gerekli belgelerin kurumumuza elden, online olarak veya kargo yoluyla teslim edilmesinin ardından vize temsilcilerimiz evrakları başvuruya hazır hale getirerek işlemlere başlamaktadır. 

Etiyopya e-vize başvuruları ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru aşamasında belirtilen e-posta adresine e-vize sonucu gönderilmektedir. Seyahat planı ile ilgili olarak herhangi bir sorun yaşanmaması adına vize işlemlerinin seyahat tarihine uygun olarak gerçekleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. 

 

Etiyopya E-Vize

 

Etiyopya E-Vize Ücreti 

Etiyopya e-vizesi tek giriş hakkı doğrultusunda verilmektedir. Başvuru sahiplerinin ödemesi gereken vize ücreti seyahat süresine göre belirlenmektedir. Vize ücretlerinin dönemsel olarak güncellenmesi nedeniyle başvuru işlemleri öncesinde güncel vize ücretlerinin teyit edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı ret ile sonuçlandırılması halinde ödenen vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir.

Etiyopya 2020 vize ücretleri 30 gün ikamet hakkı olan e-vize başvuruları için 75$, 90 gün ikamet hakkı olan e-vize başvuruları için 100$ olarak belirlenmiştir. Başvuru işlemleri öncesinde seyahat planına uygun olan vize ikamet süresinin seçilerek belirtilen ücretin ödenmesi gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin hatalı olarak yapılması ve başvurunun reddedilmesi gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına vize sürecini kurumumuz ile tamamlayarak işlemlerinizi takip edebilirsiniz. 

Etiyopya E-Vizesi Geçerlilik Süresi ve Vize Uzatma İşlemleri

Etiyopya elektronik vizesi 30 gün ve 90 gün ikamet hakkı dahilinde verilmektedir. Vize süresi başvuru aşamasında belirtilen tarih doğrultusunda başlamaktadır. Tek girişli vize olarak tahsis edilmesi nedeniyle ülke sınırları içerisine birden fazla giriş yapılamamaktadır. 

Etiyopya seyahat planı ile ilgili değişikliklerin gerçekleşmesi ve vize süresinin uzatılması gereken durumlarda geçerli vize süresi sona ermeden başvuru yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Vize sahiplerinin Addis Ababa sınırları içerisinde bulunan şahsen Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne giderek vize süresi uzatma talebinde bulunmaları gerekmektedir. 

Etiyopya Kapıda Vize

Etiyopya Devleti Afrika Birliği üye ülkelerinden seyahat edecek kişiler için kapıda vize uygulaması başlatmıştır. Afrika Birliği vatandaşı olan kişiler turistik vizelerine Bole Uluslararası Havalimanı içerisinden vize ücretini ödemeleri halinde sahip olabilmektedir. 

Etiyopya Kapıda Vize Uygulaması Dahilinde Olan Ülkeler

Arjantin, Avustralya, Avusturya, Almanya, Belçika, Brezilya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kenya, Kuveyt, Kuzey Kore, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Norveç, ABD, Tayland, İsveç, Güney Kore, Slovakya, İsviçre, G.Afrika, Rusya

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Etiyopya e-vize
Etiyopya Ticari Vize
Etiyopya Turistik Vize
Etiyopya Vize Ücreti
Etiyopya Evrak Tasdik İşlemleri
Telefon
x