Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vize İşlemleri Vize Merkezi Temsilcileri aracılığıyla en doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirilir.

Etiyopya Vize Başvurusunu Sizin Adınıza Yapalım!

60 saniyede Etiyopya Online Vize Başvurusu yapabilmek için aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Doldur çevrimiçi form.

Formu doldurmaya başlamadan önce Pasaport görüntüsünü, Kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünü önceden hazırlayınız.

(Yükleyeceğiniz dosyalar .pdf, .flv, .avi, .jpg, .jpeg, .png, .gif formatında olabilir.)

Vizeniz 72 saat içerisinde onaylandığı taktirde mail adresinize gönderilecektir.

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Etiyopya seyahati gerçekleştirecek ve vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız Vize Merkezi Etiyopya sayfası üzerinden gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Etiyopya vize başvuru işlemleri, Etiyopya e-vize, Etiyopya 2021 vize ücretleri gibi konulara dair merak edilenleri sayfamızın devamında paylaşmış bulunmaktadır. Etiyopya vize başvuru işlemlerini kurumumuz ile gerçekleştirerek vize sürecini en doğru şekilde tamamlayabilir ve süreç boyunca işlemlerinizin takibini yapabilirsiniz. 

Etiyopya Vizesi Başvuru İşlemlerinizi Vize Merkezi Olarak Sizin Adınıza Yapalım!

Etiyopya sınırları içerisine seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. Etiyopya kapı vizesi uygulaması bulunmaması nedeniyle seyahat öncesinde vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu sahiplerinin Etiyopya seyahatleri için vize sahibi olmaları gerekmektedir. Yalnızca Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri 90 günü aşmayan Etiyopya seyahatleri için vize zorunluluğundan muaf tutulmaktadır.

Etiyopya Vizesi İşlemleri

Etiyopya seyahati gerçekleştirecek kişiler vize başvuru işlemlerini doğrudan Etiyopya Büyükelçiliğine veya yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir. Turistik gezi amacıyla yapılacak Etiyopya seyahatlerinde başvurular e-vize sistemi üzerinden yapılabilmektedir. 

Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilecek Etiyopya vize başvurularında talep edilen gerekli evrakların kurumumuza iletilmesi halinde başvuru işlemleri başlatılmaktadır. Etiyopya vize yetkililerimiz evraklarınızı başvuruya hazır hale getirerek herhangi bir eksiklik veya hata tespit etmeleri halinde tarafınız ile iletişime geçerek başvurunun en doğru şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. 

Etiyopya vize işlemleri şahsen bulunma zorunluluğu olmaksızın kurumumuz ile gerçekleştirilebilmektedir. Böylece tüm süreci takip edebilir ve işlemlerinizin prosedüre uygun olarak tamamlandığına emin olabilirsiniz. Gerekli evrakları kurumumuza elden veya kargo ile teslim edebilir ve başvuru süreci sona erdiğinde pasaportunuzu yine elden veya kargo yolu ile teslim alabilirsiniz. Etiyopya vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak veya başvuru sürecini başlatmak için Etiyopya vize uzmanlarımıza 0212 970 05 81 numaraları telefon ile ulaşabilirsiniz. 

Etiyopya Vizesi Sonuçlanma Süresi

Etiyopya vize başvuruları işlemleri 3 iş günü içerisinde Etiyopya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Başvuru işlemlerinin konsolosluk yoğunluğuna veya resmi tatile denk gelmesi halinde sonuçlanma gün sayısında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Değerlendirme aşamasında gerek görülmesi halinde başvuru sahibinden ek evraklar talep edilebilmektedir.

Seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına başvuru işlemlerinin belirlenen Etiyopya seyahat tarihinin en az 20 gün öncesinden gerçekleştirilmiş olması oldukça önem arz etmektedir. Etiyopya vizesi başvuru aşamasında doldurulması gereken Etiyopya vize başvuru formu içerisinde belirtilen seyahat tarihine uygun olarak tahsis edilmektedir. Başvuru işlemlerinin seyahat tarihine uygun olarak ve resmi tatil günleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmesi seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması adına önem arz eden konular arasında yer almaktadır. 

Etiyopya e-vize

Etiyopya E-Vize

Etiyopya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik vize başvurularını e-vize sistemi üzerinden kabul etmektedir. Başvuru sahipleri işlemlerini e-vize sistemi üzerinden online olarak, yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla veya doğruda Etiyopya Büyükelçiliğine yapabilmektedir. Etiyopya e-vizesi Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri tarafından online olarak işlenmektedir. 

Etiyopya e-vize başvuruları onaylanan kişilerin vizeleri başvuru aşamasında belirtilen e-posta adresine gönderilmektedir. E-vize başvuru aşamasında evrakların online olarak ibraz edilmesi nedeniyle Etiyopya vizesi Addis Ababa sınırları içerisinde varıldığında pasaporta işlenmektedir. Etiyopya e-vizesi tek giriş hakkı doğrultusunda 30 gün veya 90 gün ikamet süresi ile başvuru sahiplerine tahsis edilmektedir. 

Etiyopya Vize Başvurusu 

Etiyopya seyahati gerçekleştirecek kişilerin başvuru aşamasında talep edilen evrakları kurumumuza iletmeleri ile başvuru süreci prosedüre uygun şekilde başlatılmaktadır. Başvuru aşamasında başvuru sahibinin şahsen bulunması zorunluluğu olmaması nedeniyle gerekli evraklar kurumumuza kargo yoluyla gönderilebilmektedir. Başvuru sahibinin isteğine bağlı olarak gerekli belgeleri kurumumuza ziyaret edilmesi ile teslim edilebilmektedir. 

Etiyopya vize başvuru aşamasında yöneltilen soruların gerçeğe uygun ve eksiksiz olarak yanıtlanması oldukça önem arz etmektedir. Etiyopya vize başvurusu sırasında doğru olmayan, tutarsız ve eksik bilgiler ibraz edilmesi başvurunun vize reddi ile sonuçlanması neden olabilmektedir. Belirlenen prosedüre uygun olmayan başvurular değerlendirme aşamasında başvurunun işleme alınmamasına neden olabilmektedir. 

Vize Başvurusu Gerekli Evrakları

Etiyopya vize başvuru işlemleri için talep edilen belgelerin tutarlı ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Etiyopya Büyükelçiliği tarafından talep edilen evrakların prosedüre uygun olarak teslim edilmesi ve bilgilerin birbirini desteklemesi başvuru değerlendirme aşamasında oldukça önem arz etmektedir. 

Vize Merkezi aracılığıyla Etiyopya vizesi başvurusunda bulunarak belgelerin en doğru şekilde teslim edildiğine ve işlemlerin özenle tamamladığına emin olarak vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz. 

Etiyopya vize başvurusu aşamasında başvuru sahibine ait telefon numarası, e-posta adresi, ikamet adresi gibi iletişim ve ulaşım bilgilerinin doğru olarak ibraz edilmesi herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında başvuru sahibine ulaşılabilmesi açısından oldukça önemlidir. 

Etiyopya E-Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

 • Renkli olarak taranmış ve en az 6 ay daha geçerliliği bulunan, kişisel bilgilerin yer aldığı Pasaport Sureti,
 • Renkli olarak taranmış Nüfus Cüzdanı Sureti,
 • Renkli olarak taranmış güncel tarihli Biyometrik Fotoğraf,
 • Vize başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren Banka Dekontu,
 • Renkli olarak taranmış Türkiye Cumhuriyeti Oturum İzni Belgesi (Yabancı pasaport sahiplerinden talep edilmektedir.)

Etiyopya Ticari Vize Başvurusu 

Etiyopya sınırları içerisine ticari amaçlarla seyahat edilecek olması halinde Etiyopya’da bağlı bulunan şirket tarafından gönderilmiş orijinal davetiye sunulması gerekmektedir. Etiyopya ticari vize başvuruları Etiyopya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilerek ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Etiyopya Ticari Vize Gerekli Evrakları

 • Etiyopya sınırları içerisinde bulunan işveren tarafından Etiyopya Büyükelçiliğine hitaben İngilizce olarak yazılmış, kaşeli ve imzalı Vize Talep Dilekçesi,
 • Etiyopya seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunan Pasaport,
 • Güncel tarihli, beyaz fona sahip, 4,5X6 mm ölçülerinde 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • Etiyopya’da bulunan işveren şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmış, şirket bilgilerini içeren Davetiye,
 • Etiyopya seyahatine ilişkin uçak bileti ve konaklama rezervasyonlarının ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Etiyopya Vize Başvuru Formu 

Etiyopya vize başvuru aşamasında doldurulması gereken Etiyopya Büyükelçiliği tarafından hazırlanan ve resmi bir form olan vize başvuru formu içerisindeki soruları doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak yanıtlamak oldukça önem arz etmektedir. Etiyopya vize başvuru formu içerisinde yer alan başvuru sahibini tanımaya, seyahat amacı ve planını öğrenmeye yönelik olarak hazırlanan sorulara yanlış, eksik veya tutarsız yanıtlar verilmesi değerlendirme aşamasında başvurunun reddedilmesine neden olabilmektedir. 

Etiyopya vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinden biri ile doldurulmaktadır. Etiyopya vize başvuru işlemlerini kurumumuz ile gerçekleştirilmesi halinde başvuru formu doldurulması aşamasında danışmanlık hizmeti alınabilmektedir. Kurumumuz vize başvuru formunun doldurulması aşamasında profesyonel destek vererek form doldurulması aşamasında karşılaşılan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. 

Etiyopya Vizesi Ücreti 

Etiyopya vize ücreti Etiyopya Büyükelçiliği tarafından belirlenmekle birlikte dönemsel olarak güncellenmektedir. Başvuru aşamasında güncel vize ücretinin teyit edilmesi herhangi bir sorun yaşamamak adına oldukça önem arz etmektedir. Etiyopya vize ücretleri başvuru yapılacak vize türüne, ülke sınırları içerisine giriş hakkına ve seyahat süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Etiyopya vize ücreti başvurunun Etiyopya Büyükelçiliği tarafından herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi halinde başvuru sahibine iade edilmemektedir. Etiyopya 2021 vize ücretleri 30 günlük vize başvuruları için 75$, 90 günlük vize başvuruları için 100$ olarak belirlenmiştir. Vize ücretlerinin dönemsel olarak güncellenmesi nedeniyle vize başvurusu öncesinde teyit edilmesi gerekmektedir. 

Vize Reddi

Etiyopya vize başvuruları Etiyopya Büyükelçiliği değerlendirme aşamasında herhangi bir nedenden dolayı vize reddi ile sonuçlandırılabilmektedir. Etiyopya Büyükelçiliğinin başvuruyu reddetme nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Başvurunun reddedilmesi ve reddedilme gerekçesinin açıklanması halinde bu gerekçeyi ortadan kaldırarak başvuru işlemi tekrarlanabilmektedir. Etiyopya vize başvuru işleminin tekrarlanmayacağı durumlarda başvuru sahibi vize reddine ilişkin itiraz dilekçesi yazma hakkına sahiptir. 

Etiyopya vize başvuru aşamasında vize reddi gibi olumsuz bir sonuç ile karşılaşılmaması için işlemlerin prosedüre uygun olarak gerçekleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Başvuru aşamasında talep edilen evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi, vize başvuru formunun doğru bilgilerle eksiksiz olarak ibraz edilmesi, evrakların tümünün tutarlılık arz etmesi gerekmektedir.

Etiyopya vize başvuru işlemlerini Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde başvuru işlemlerine dair detaylı bilgi alabilir, işlemleri belirlenmiş olan prosedüre en uygun şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Etiyopya Seyahati ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya seyahatleri öncesinde hepatit, tetanoz ve sarıhumma aşılarını eksiksiz olarak yaptırarak sıtmaya karşı önlem almaları oldukça önem arz etmektedir. Etiyopya seyahati öncesinde sağlık konusunda güncel bilgilere ulaşılması açısından T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü yönergelerinin takip edilmesi tavsiye edilmektedir. 
 • Etiyopya seyahati gerçekleştiren yabancı uyruklu kişilerin vize geçerlilik sürelerini aşmaları halinde her 15 gün için ücretlendirme yapılmaktadır. 
 • Etiyopya seyahatleri sırasında yabancı ve yerel paranın taşınmasına ilişkin Etiyopya sınırları içerisinde yasal ikameti bulunan ve bulunmayan kişiler için farklı ücretlendirme ve vize prosedürleri bulunmaktadır. Etiyopya’da yasal ikameti bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 3000 ABD doları veya söz konusu birime tekabül eden miktarı Etiyopya sınırları içerisine girerken ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu kişiler ülke sınırlarından çıkış yaparken en fazla 3000 ABD Doları veya eşit miktardaki dövizi yanlarından götürebilmektedir. Belirlenen miktardan daha fazla dövizi yanında götürmek isteyen kişiler ülkeye giriş sırasında doldurulmuş oldukları gümrük bildirim formunu, Etiyopya içerisinden döviz aldıklarını gösteren banka dekontunu veya ülke sınırları içerisinde bulundukları süreçte ilgili kurum tarafından söz konusu miktarın kendilerini ödendiğini gösteren belgeyi ibraz etmeleri şartı aranmaktadır. Yabancı uyruklu kişilerin yasal ikamet sahibi olup olmadıklarına bakılmaksızın Etiyopya giriş-çıkış anlarında 200 Etiyopya Birri miktarından daha fazlasını yanlarından bulundurmaları yasaktır. Etiyopya sınırları içerisinde karaborsada döviz bozdurma yasağı bulunmaktadır. Seyahat sırasında taşınan dövizlerin bankalar aracılığıyla bozdurulması ve gerek görülmesi halinde ilgili belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. 

72 saatte Etiyopya vizesi

Etiyopya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum Etiyopya vize başvuru işlemleri
K. Ladin 16/04/20, 17:47

Merhaba, 2020 yaz ortalarında Etiyopya’ya seyahat planım var. Bordo Pasaport sahibiyim ve daha önce afrika ülkelerine vize almadım. Etiyopya vize başvuru işlemleri konusunda da bilgi sahibi değilim. Bordo pasaport sahiplerinin online vize başvurusunda başvurusunda bulunabileceğini yazmışsınız sayfanızda fakat tek başıma başvuru yapma konusunda tereddütlerim söz konusu. Vize başvurumun reddedilmesini istemiyorum bu nedenle sizin danışmanlığınızda işlemleri gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Seyahat tarihinin ne kadar öncesinden iletişime geçmemiz gerekiyor? Dönüşünüzü bekliyorum, iyi çalışmalar ve teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Etiyopya e-vize başvuru işlemleri
T. Özkan 17/04/20, 14:24

Merhabalar öncelikle, Etiyopya için seyahat planım var fakat konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığım için vize işlemlerine henüz başlamadım. Etiyopya e-vize başvuru işlemleri ile ilgili bilgi almak istiyorum. Hangi şartlar altında başvuru yapabilirim, başvuru ve sonuçlanma ortalama ne kadar zaman alır, ücreti nedir ve siz bu konuda danışmanlık veriyor musunuz? Bu soruların yanıtını alabilirsem çok memnun olurum, teşekkürler şimdiden ve iyi çalışmalar.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Etiyopya vize ücretleri
H. Arslan 17/04/20, 15:32

Merhabalar, Etiyopya vize ücretinin dönem dönem güncellendiğini öğrendim. 2020 yaz aylarında Etiyopya seyahati gerçekleştirme planım vardı fakat erteleyeceğim gibi gözüküyor. Acaba şuan ki Etiyopya vize ücretleri benim önümüzdeki sene yapacağım seyahatte kesin olarak değişmiş olur mu? Güncel ücreti başvuru işlemleri öncesinden nereden teyit edebilirim ve işlemler sırasında tüm bunlarla uğraşmamak adına süreci sizinle beraber yürütebilir miyim? Başvuruyu benim hiç orada olmama gerek olmadan yapabiliyor musunuz?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Etiyopya e-vizesi gerekli evrakları
K. Dinçer 17/04/20, 14:47

İyi çalışmalar, Etiyopya e-vizesi gerekli evrakları ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum. Sanırım diğer başvurulara göre daha az evrak talep ediliyor ama emin olamadım. Etiyopya e-vize başvurusunda bulunduğumda ve başvuru olumlu sonuçlandığında vize kaç gün geçerli oluyor? Başvuru işlemleri sırasında danışmanlık verebilir misiniz acaba çünkü herhangi bir hata yapmamdan dolayı olumsuz bir sonuçla karşılaşmak istemiyorum. Teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Etiyopya turistik vize başvurusu
V.Demirci 17/04/20, 22:06

Merhaba, Etiyopya turistik vize başvurusu gerçekleştirmek istiyorum. Üniversite öğrencisiyim. Başvuru aşamasında sponsor dilekçesi sunmam gerekiyor mu? Çünkü çalışmıyorum ve herhangi bir gelirim yok. Seyahat masraflarımı ailem karşılıyor bunu ayrıca belirtecek bir belge sunulması gerekiyor mu acaba? Afrika ülkelerinin vize prosedürü ile ilgili hiçbir fikrim yok başvuru işlemleri sırasında kurumunuzdan danışmanlık hizmeti almayı düşünüyorum. Bu durum benim açımdan vize sürecini kolaylaştırır mı? Teşekkürler şimdiden.
Cevabı Görüntüle
Telefon
x
POI