Etiyopya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Etiyopya vizesi için randevu alma zorunluluğu yoktur. Etiyopya vizeniz için gerekli olan evrakları tarafımıza göndermeniz başvurunuzu gerçekleştirmemiz için yeterli olacaktır.  Etiyopya vize başvurunuzu tüm Türkiye’den Etiyopya Büyükelçiliğine gelmenize gerek kalmadan sizin adınıza gerçekleştirebiliriz. 

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya vize ücretini belirleyecek olan Etiyopya seyahatinizin süresi ve başvurduğunuz vize kategorisidir. Etiyopya vize ücretini belirleyen diğer etkenler Etiyopya’da kalma süreniz, ülkeye giriş çıkış sayınızdır. Durumunuza uygun Etiyopya vize ücretini öğrenmek için müşteri temsilcimizi arayabilirsiniz. Etiyopya vize işlemleriniz için danışmanlık hizmeti alacağınız temsilcimizden güncel ücretler ve evrak listesine dair detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi

Etiyopya’ya seyahat edecek T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Etiyopya için kapı vizesi uygulaması yoktur.  Etiyopya’yı ziyaret eden yabancıların vize geçerlilik sürelerini aşmalarını halinde her 15 gün için ücretlendirme yapılmaktadır. Yabancı ya da yerel paranın taşınmasına ilişkin olarak, Etiyopya’da yasal ikameti bulunan için farklı ücretlendirme ve vize prosedürleri mevcuttur.

Etiyopya’da yasal ikameti bulunmayan yabancı uyruklu kişiler 3000 ABD Doları ya da bu miktara tekabül eden miktarı Etiyopya’ya vardıklarında ibraz etmelidirler. Bu kişiler ülkeden ayrılırken en fazla 3000 ABD ya da eşit miktarda dövizi yanlarında götürebilirler. Bu rakamdan daha fazla dövizi yanlarında götürmek isteyenler, ülkeye girdiklerinde doldurdukları gümrük bildirim formunu, Etiyopya içindeyken döviz aldıklarını gösterir banka dekontunu ya da ülkede bulundukları süre içerisinde ilgili kurum tarafından bu miktarın kendilerine ödendiğini gösteren belgeyi ibraz etmelidirler. Yabancı uyruklu kişinin yasal ikameti olup olmadığına bakılmaksızın kişinin Etiyopya’ya giriş çıkışlarında 200 Etiyopya Birr’ndan fazlasını yanlarında bulundurmaları yasaktır. Etiyopya’da karaborsada döviz bozdurmak yasaktır. Vatandaşlarımızın yanlarında taşıdıkları dövizi bankalar aracılığıyla bozdurmaları ve gerektiği durumlarda bunu belgelendirmeleri gerekmektedir.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Etiyopya vizesinin ortalama çıkış süresi 6 iş günüdür.  Etiyopya diplomatik temsilciliğinin yoğun olduğu tarihlerde bu süre uzayabilmektedir. Etiyopya seyahatiniz için en geç 20 iş günü öncesinden başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ederiz. Etiyopya vizeniz ileri bir tarihten başlamaz, bu sebeple Etiyopya’ya gerçekleştireceğiniz seyahat tarihinizi iyi hesaplamanızı tavsiye ederiz.

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmaktadır. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde Etiyopya vize başvuru formu hakkındaki detaylı bilgiyi ve desteği müşteri temsilcimizden alabilirsiniz.

Etiyopya vize başvuru formu, Etiyopya Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış olan resmi bir belgedir. Etiyopya vize başvuru formu İngilizcedir ve İngilizce olarak doldurulabilir. Etiyopya vize başvuru formu eksiksiz olarak ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Etiyopya vize başvuru formu olmaksızın yapılan başvurular Etiyopya Konsolosluğu tarafından geri çevrilmektedir.

Etiyopya Ticari Vize Başvurusu

Etiyopya ticari vize başvurunuz için Etiyopya’da bağlı bulunduğunuz şirket tarafından gönderilen davetiye orijinal olmalıdır.  Etiyopya ticari vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama olarak 7 iş günüdür. Etiyopya Ticari vize evrak listesi aşağıdadır:

1 – İşveren tarafından, Etiyopya Büyükelçiliğine hitaben yazılmış, kaşeli ve imzalı İngilizce Vize Talep Dilekçesi

2 - Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)

3 - 2 Adet Fotoğraf (Güncel, 4,5X6 mm ve beyaz fon üzeri)

4 - Davetiye (Orjinal, Etiyopya şirketinin antetli kağıdına, bu şirketin bilgilerini içeren kaşe ve imzalı)

5 - Uçak Bileti ve Hotel rezervasyonu (Vize Merkezimizden temin edebilirsiniz)

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır

Etiyopya vize başvuru sürecinde vize bilgi işlemleri müşteri temsilcimiz tarafından gerçekleştirileceği için seyahatinizin amacı, vize kategoriniz, mesleğiniz, yaşınız,  Etiyopya’da kalma sürenizle ilgili beyan edeceğiniz bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Beyan ettiğiniz her yanlış bilgi vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

T.C. vatandaşlarının Etiyopya’ya gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesinde Etiyopya vizesi almaları gerekmektedir. Yalnızca Bordo pasaport sahiplerinin değil Yeşil pasaport hamili vatandaşlarımızın da Etiyopya ziyaretleri öncesinde Etiyopya vizesi almaları gerekmektedir.

Etiyopya Büyükelçiliği Etiyopya vizesi için şahsi başvuruları kabul ettiği gibi yetkili bir seyahat acentesi ve vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilen başvuruları da kabul etmektedir. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde Etiyopya vize başvurunuzu sizin adınıza yürütebilir. Türkiye’nin neresinde ikamet ediyorsanız olun Etiyopya vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu tarafınıza gönderebiliriz.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya vizesi için gerekli evraklar başvuru yapacağınız Etiyopya vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Etiyopya seyahatiniz öncesinde Etiyopya seyahat amacınızı belirleyerek ihtiyacınız olan vize için gerekli evrak listesini web sitemizden veya Vize Merkezi Etiyopya departmanını arayarak öğrenebilirsiniz, durumunuza uygun evrak listesini ve Etiyopya vize ücretini içerir bilgi e-mailini talep edebilirsiniz.

Etiyopya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yabancı uyruklu kişilerin Etiyopya seyahatlerinden önce sarıhumma, hepatit ve tetanoz aşılarını yaptırmalarını ve sıtmaya karşı önlem almalarını tavsiye ederiz. Etiyopya’ya seyahatleri öncesinde vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almalarını öneririz.

Etiyopya Büyükelçiliği gerek görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak Etiyopya vize başvurunuzu en geç 20 iş günü öncesinden gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Etiyopya vize başvurunuzu firmamız aracılığıyla gerçekleştirseniz de Etiyopya vize başvurunuzu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Etiyopya Büyükelçiliğine aittir.

 Etiyopya vize ücretiniz vize başvurunuzun gerekli birimlere aktarılması, işleme alınması için ödenmektedir. Bu sebeple başvurunuzun reddedilmesi halinde ücret iadesi yapılamamaktadır.

Etiyopya vize başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği bulunmaktadır.

Çoğu vize başvurularından farklı olarak hususi ve hizmet pasaportuna sahip vatandaşlarımızın da Etiyopya vize prosedürüne tabi olduğunu hatırlatırız. Yalnızca diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız Etiyopya vize prosedüründen muaftırlar.

Etiyopya vize başvuruları için şahsen gelmenize gerek yoktur. Şirketimiz konsoloslukta sizin adınıza başvuru yapma ve işlemlerinizi takip etme yetkisine sahiptir. 

Etiyopya vizesi geçerlilik süresi başvuru işlemleri sonuçlanır sonuçlanmaz başlamaktadır. Seyahat tarihi ve vize başvuruları bu bilgiler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.

Etiyopya Büyükelçiliği gerek görmesi halinde başvuru sahibinden ek evrak talep edebilir. 

 

 

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 38
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 38
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 38
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 25 21
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+ 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

Etiyopya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
Rıza 25/07/16, 17:18
Etiyopya seyahati planlıyorum. Etiyopya vizesi nasıl alınır? Etiyopya vizesi kaç günde çıkar?
Cevabı Görüntüle
Ayhan 25/07/16, 17:18
Merhaba Vize Merkezi, Etiyopya vizesi nasıl alınır? Kaç gün sürer? Şahsen gelmeme gerek var mı?