Etiyopya Vatandaşlık

Etiyopya Vatandaşlık

Etiyopya vatandaşlık prosedürü dahilinde yer alan bilgilere göre Etiyopya Devleti tarafından çift vatandaşlık hakkı tanınmamaktadır. Etiyopya vatandaşı olmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin söz konusu nedenden dolayı bağlı bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkmaları gerekmektedir. Etiyopya vatandaşlığı için en önemli aşama Etiyopya Devleti Kimlik Kartı sahibi olma aşamasıdır. Vatandaşlık hakkı sağlayan bu karta sahip olabilmek için başvuru sahibinin belirtilen koşulları sağlaması şartı aranmaktadır. 

Etiyopya Vatandaşlık Kartı Başvuru Şartları 

Etiyopya kimlik kartı başvuru aşamasında 18 yaşını doldurmuş olan kişinin en az bir ebeveyninin Etiyopya vatandaşı olması veya Etiyopya vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş olması şartı aranmaktadır. Söz konusu şartları karşılamayan başvuru sahiplerinin Etiyopya sınırları içerisinde en az 5 yıl ikamet etmesi, Etiyopya dil ve kültürüne hakim olması değerlendirilmektedir.

Etiyopya Devleti kimlik kartı başvuruları online olarak gerçekleştirilmektedir. Kimlik kartı başvurusu iki formdan oluşmaktadır. Birinci form üzerine 3x4 boyutlarında başvuru sahibine ait biyometrik fotoğraf eklenmesi şartı aranmaktadır. Birinci form içerisinde yer alan direktiflere uygun olan destekleyici belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.  

Etiyopya Vize Başvurunuz Reddedilmesin

Söz konusu belgeler içerisinde; Ebeveynlere ait kimlik kartı fotokopisi, başvuru sahibinin geçmiş bir tarihte Etiyopya sınırları içerisinde yasal ikametini gösteren varsa ikamet belgesi, başvuru sahibi kişiye referans olacak Etiyopya vatandaşının Etiyopya doğum belgesi ve Etiyopya pasaportunun kopyası, Etiyopya’da menşei belirleyen bir finansal belge ve eğitim belgesinin ibraz edilmesi şartı aranmaktadır. 

Etiyopya vatandaşı ile evli olan kişilerin Etiyopya kimlik kartı başvuru formunun ikincisini doldurmaları gerekmektedir. Etiyopya vatandaşı olan başvuru sahibinin eşinin ise formun ilk kısmını doldurması ve ilgili bölümü imzalaması gerekmektedir. Söz konusu sürece ilişkin prosedür dahilinde gerekli belgelerin Etiyopya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Etiyopya sınırları içerisinde ikamet etmiyor olması halinde belgelerin Etiyopya Büyükelçiliği veya konsolosluğu tarafından onaylanmış olması şartı aranmaktadır. 

Etiyopya Vatandaşlığı Kart Başvurusunda Ek Evrakları

Etiyopya Yabancılar Ofisi vatandaşlık kartı başvurusunda bulunacak kişilerden ek evrak talep edebilmektedir. Söz konusu duruma ilişkin talep edilen ek evraklar başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Etiyopya kimlik kartı başvuru aşamasında Etiyopya sınırları içerisinde 5 yıldan fazla yasal ikamet gerçekleştirildiğini gösteren ikamet belgesi, cezai bir geçmişe sahip olunmadığını gösteren sabıka kaydı ve mali güvenlik belgeleri ek olarak talep edilebilmektedir. 

Kimlik kartı başvuru aşamasında talep edilen söz konusu belgeler Etiyopya Göç ve Vatandaşlık Birimi tarafından Etiyopya vatandaşı ile evli olmayan veya Etiyopya vatandaşı bir ebeveyne sahip olmayan başvuru sahiplerinin vatandaşlık taleplerini değerlendirebilme amacıyla talep edilmektedir.

vatandaşlık hizmeti vermemekteyiz

Etiyopya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Etiyopya vatandaşlığı
  S.Özyağcı, 19 Nis 2020, 14:10

  Merhaba, ben mimarım ve Etiyopya kökenli bir mimarlık firmasından iş teklifi aldım. Proje tamamlanana kadar çalışma iznim ile Etiyopya’da ikamet edeceğim. Yaklaşık olarak 2 yıl sürmesi planlanıyor şuan için. Bu ikametim doğrultusunda Etiyopya vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Etiyopya vatandaşlık işlemleri
  M.Ateş, 19 Nis 2020, 13:34

  Merhaba, nişanlım Etiyopya vatandaşı fakat Türkiye’de yaşıyor. Önümüzdeki sene evlenmeyi düşünüyoruz. Etiyopya vatandaşlık işlemleri ile eşimin ülkesinin vatandaşlığını alırsam Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığım devam ediyor mu? Etiyopya vatandaşı olmam için orada ne kadar süre ikamet etmem gerekiyor? Konuyla ilgili dönüş yaparsanız sevinirim, iyi günler dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Etiyopya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp