Etiyopya Vatandaşlık

 

Çift vatandaşlık hakkı Etiyopya’da tanınmamaktadır. Bu sebeple ülkenin vatandaşlığını almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin bağlı bulunduğu vatandaşlıktan çıkması gerekmektedir.  Etiyopya vatandaşlığı için en önemli aşama Etiyopya Cumhuriyeti kimlik kartıdır. Vatandaşlık sağlayan bu kartı almak için başvuru sahibinin sağlaması gereken koşullar bulunmaktadır.

Etiyopya kimlik kartı başvurusu için 18 yaşını doldurmuş kişinin en az bir ebeveyni Etiyopya vatandaşı olma veya bir Etiyopya vatandaşı ile evlenmiş olma şartı aranmaktadır. Bu şartları karşılamayan başvuru sahibinin Etiyopya’da en az beş yıl ikamet olmasına ve Etiyopya dili ve kültürü ile olan uyumuna bakılmaktadır. Etiyopya kimlik kartı başvurusu online olarak yapılmaktadır. Başvuru iki formdan oluşmaktadır. Birinci forma 3x4 boyutunda biyometrik fotoğraf eklenmesi gerekmektedir. Birinci formdaki direktiflere uygun destekleyici belgeler toparlanmalıdır. Bu belgeler içerisinde; ebeveynlerin Etiyopya kimlik kartı fotokopisi; başvuru sahibinin geçmişinde Etiyopya’da yasal ikamet varsa ikamet belgesi; başvuru sahibine referans olacak Etiyopyalı vatandaşın Etiyopya doğum belgesi ve eski Etiyopyalı pasaportun kopyası; Etiyopya’da menşei belirleyen bir finansal belge veya eğitim belgesi.

Etiyopya vatandaşı ile evli kişiler Etiyopya kimlik kartı başvuru formunun ikincisini doldurulmalıdır. Etiyopya vatandaşı olan başvuru sahibinin eşi ise formun ilk kısmını doldurmalı ve bu bölümü imzalamalıdır. Bu prosedür süresince gerekli belgeler Etiyopya Dışişleri Bakanlığı onaylı olmalıdır. Başvuru sahibi Etiyopya’da ikamet etmiyorsa söz konusu belgelerin Etiyopya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Etiyopya Yabancılar Ofisi başvuru sahibinden ek belge talep edebilir. Talep edilen ek belgeler başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Etiyopya kimlik kartı başvurularında Etiyopya beş yıldan fazla ikamet belgesi, cezai bir geçmişinizin olmadığını gösterir sabıka kaydı ve mali güvenlik belgesi bu belgeler içerisinde gösterilebilir. Bu belgeler, Etiyopya Göç ve Vatandaşlık birimi tarafından bir Etiyopya vatandaşı ile evli olmayan veya Etiyopyalı bir ebeveyni olmayan bireylerin vatandaşlık talebini değerlendirmek için istenmektedir. 

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 38
destek@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 38
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 38
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 15 38
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2098
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5147
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com