Danimarka Şoför Vizesi

Vize Merkezi, Danimarka Schengen vize başvuru işlemlerinde bireysel ve kurumsal olmak üzere danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi, e-posta veya SMS aracılığıyla yapılan bilgilendirmelerden bir ücret talep etmemektedir. Danimarka vize başvuru işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Danimarka vizesine şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Schengen üye ülkesi olan Danimarka’ya seyahatleri öncesinde vize almaları gereklidir. Danimarka şoför vizesi başvuru işlemleri, Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü geçmemek koşuluyla Danimarka vizesinden muaftırlar.

Danimarka’ya kısa süreli seyahatler için vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri, akredite seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Danimarka vize başvuru işlemlerini değerlendiren ve sonuçlandıran tek yetkili makam Danimarka Konsolosluğudur. Schengen bölgesi 26 Avrupa ülkesinden oluşmaktadır. Bu ülkeler arasında pasaport kontrolü yoktur. Bu ülkelerden birine geçerli vizenin olması durumunda diğer Schengen vizesine dahil ülkeler de ziyaret edilebilir.

Danimarka şoför vizesi için kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Sahip olunan Danimarka vizesi ile ilk olarak bu ülkeye giriş yapılmalı ve beyan edilen süre içinde bu ülkede kalınmalıdır.

Danimarka şoför vizesi için Türkiye’deki firmanın tüm kayıtlı şoförlerinin bulunduğu liste firmanın antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır. Gün çıkışlarının belirtildiği dilekçenin de yazılması gereklidir. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların da belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu bir dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı, kaşeli ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.

Danimarka Şoför Vizesi

Danimarka Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli

2. Fotoğraf. 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzeri)

3. Vize talep dilekçesi (işveren tarafından şirketin antetli kağıdına, Danimarka Konsolosluğu'na hitaben, kaşe ve ıslak imzalı)

4. Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

5. SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren)

7. Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış beyanname

8-.Sürücü ehliyeti

İşveren Evrakları

1. T.C. işveren belgesi (aşağıdaki hususları da içermeli)
   a. Çalışma ilişkisinin teyidi
   b. Araç plakası
   c. T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
   ç. Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
   d. Danimarka'daki sözleşme partnerlerine ait bilgi

2. Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait belgeler (CMR/CARNET TIR)

3. SGK sigorta belgesi

4. C2 nakliye izni

5. Aracın ruhsatları

Danimarka Şoför Vizesi Ücreti

Danimarka şoför vizesi ücreti konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Danimarka vize ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için istenmektedir. Danimarka vize ücreti başvuru işlemlerinde ödenmesi gerekli olan vize harcı Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Büyükelçiliği tarafıdan belirlenmektedir. Danimarka şoför vizesi ücreti belli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusu herhangi bir sebepten ret ile sonuçlanırsa vize ücreti iade edilmemektedir.

Danimarka Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka şoför vizesi başvuru işlemlerinin tam, doğru ve eksiksiz olarak yürütülmesi halinde ortalama olarak 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Fakat konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması, tatil günlerine denk gelmesi gibi beklenmedik durumlarla karşılaşılması durumunda bu süre uzayabilmektedir. Danimarka seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden 1 ay öncesinde başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

 

 

Yükleniyor...
Telefon