Avustralya Turistik Vizesi

Avustralya’ya tatil, eğlence ya da aile ve arkadaş ziyaret etmek amacıyla ve iş ya da tıbbi tedaviyle ilgili olmayan başka amaçlar için seyahatleriniz öncesi Avustralya turistik vizesi alabilirsiniz. Avustralya turistik vizesi 3, 6 ya da 12 aylık olarak verilebilmektedir.

Avustralya turistik vizesi tek girişli olarak verilebilmektedir. Vizeniz tek girişli olarak verilirse, süresi geçmemiş bile olsa Avustralya’ya giriş yapıp çıktığınız zaman yeniden bir Avustralya vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir. Eğer vizeniz çoklu giriş olarak verildiyse Avustralya’ya istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz ancak Avustralya’da geçirdiğiniz toplam süre vizenizin süresinden daha uzun olamaz.

Avustralya turistik vizesi alabilmeniz için;

  • Sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılamanız
  • Avustralya’da bulunacağınız zaman boyunca maddi olarak geçiminizi sağlayabilecek finansal kaynaklara sahip olmanız
  • Turistik faaliyetler amacıyla Avustralya’yı ziyaret edecek olmanız gerekmektedir.

Avustralya turistik vizesi ile 18 aylık bir periyot içinde en fazla 12 ay süreyle Avustralya’da kalabilirsiniz. Avustralya’dayken vizenizi uzatmak için başvuruda bulunamazsınız. Vizenizin süresinin bittiği tarihten önce Avustralya’yı terk etmeniz gerekmektedir.

Avustralya turistik vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi danışmanlarımıza çağrı merkezimiz ya da online@vizemerkezi.com e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vizenizin verilebilmesi için bazı sağlık gereksinimlerini de karşılamanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan sağlık muayeneleri Avustralya’da kalacağınız süreye, son 5 yıl içinde bulunduğunuz ülkelere ve Avustralya’ya yapacağınız seyahatin amacına göre değişiklik gösterecektir. Sağlık muayenelerinin sonucu genellikle 12 ay geçerlidir.

Vize başvurunuzu yapmadan önce Avustralya’da 12 ay boyunca geçerli olacak kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmanız da istenmektedir. Avustralya’da bulunacağınız süre içinde tüm sağlık masraflarınızdan siz sorumlu olacaksınız. Avustralya’nın ulusal sağlık güvencesinden yararlanamazsınız.

Başvuru evraklarınız içinde mutlaka adli sicil belgenizin de olması gerekmektedir. Adli sicil belgenizi hem Türkiye’den hem de varsa 16 yaşınızdan itibaren son 10 yıl içinde 12 aydan uzun süreyle yaşadığınız tüm ülkelerden temin etmeniz gerekmektedir.

Avustralya turistik vizesi başvurunuzun kabul edilebilmesi için Avustralya Hükümeti’ne ödenmemiş herhangi bir borcunuzun da bulunmaması gerekmektedir. Böyle bir borç söz konusu ise öncelikle borcunuzu ödemeniz istenmektedir.

Sizinle beraber Avustralya’ya seyahat edecek aile üyeleriniz varsa her bir aile üyesi için ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir. Kendi başvurunuza herhangi bir aile üyenizi ekleyemezsiniz.

Avustralya Vizesi Almak Zor Mu?

Avustralya turistik vizesi başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından incelenecektir. Eğer sağlık kontrolleri ya da karakter gereksinimleriyle ilgili konsolosluk tarafından yeni talepler söz konusu olursa başvuru süreciniz uzayabilir. Avustralya Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde tarafınıza ulaşarak yeni bir evrak talep edebileceği gibi bir bilgiyi teyit etmenizi de isteyebilir. Ayrıca yine ihtiyaç duyulması halinde konsolosluk tarafından bir mülakata da davet edilebilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bildirilen gün ve saatte mülakat randevunuza giderken pasaportunuzu ve varsa istenen diğer belgeleri yanınızda götürmelisiniz.

Başvuru işlemleriniz gerçekleştirilirken kişisel durumunuzda bir değişiklik yaşanırsa bu durumu en kısa zamanda konsolosluğa bildirmeniz gerekmektedir. Bu değişiklikler yeni bir adrese taşınmak, yeni bir pasaport almak, hamilelik, doğum, boşanma, evlilik ya da ailenizden birinin ölümü gibi değişikliklerdir.

Avustralya turistik vize başvurunuzu istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Bunun için referans numaranızı içeren bir e-posta gönderebilirsiniz. Başvurunuzu geri çektiğiniz zaman başvuru ücretlerinizi geri alamazsınız.

Vize başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından kabul edilirse vizeniz basılacak ve vizenizi ne zaman kullanabileceğiniz, vize numaranız ve vizenize bağlı koşullar tarafınıza bildirilecektir. Eğer vize başvurunuz reddedilirse, neden başvurunuzun reddedildiği ve ret kararına ne kadar süre içinde hangi koşullarda itiraz edebileceğiniz tarafınıza bildirilecektir.

Avustralya turistik vizeniz çıktıktan sonra vizeniz ile Avustralya’da tatil yapabilir, ailenizi ve arkadaşlarınızı ziyaret edebilir, 3 aya kadar eğitim alabilir, ücretsiz ve gönüllü olarak bir işte çalışabilirsiniz. Tüm vize koşullarınıza ve Avustralya kanunlarına uymak zorundasınız. Bu vize ile gönüllü ve ücretsiz işler hariç Avustralya’da herhangi bir işte çalışamazsınız. 3 aydan sonra uzun bir eğitime katılamazsınız. Eğer vizenizde vizenizi uzatamayacağınıza dair bir ibare varsa Avustralya’dayken uzatma talebinde bulunamazsınız ve vizenizin süresi bitmeden önce Avustralya’yı terk etmeniz gerekmektedir.

Eğer vize başvurunuzda Avustralya seyahatinize dair tüm masrafları karşılayacak bir sponsorunuz olacaksa bu sponsor Avustralya vatandaşı ya da Avustralya’da yaşayan oturum izni sahibi, 18 yaşından büyük ve eğer oturum izni sahibiyse en az 2 yıldır Avustralya’da yaşayan bir kişi olmalıdır.

Bunun haricinde bir akrabanız da size sponsor olabilir. Bu akraba eş, ebeveyn, çocuk, erkek ya da kız kardeş, büyükbaba, torun, teyze, amca, yeğen olabilir. Aynı ailenin üyesi olmadığı sürece bir kişi, birden fazla kişiye aynı anda sponsor olamaz. Bir aile eşler ve bakmakla yükümlü olunan bağımlı çocuklardan oluşur. Diğer akrabalar ancak aile başkanına bağımlı oldukları durumlarda aile üyelerine dahil edilebilir.

Sponsorunuz şu şartları yerine getirmiş olmalıdır:

  • Vize sahibinin, vize süresi sona ermeden Avustralya’yı terk edeceğini ve tüm vize koşullarını yerine getireceğini garanti etmeli
  • Avustralya seyahati boyunca vize sahibinin Avustralya Hükümeti’ne karşı yerine getirmesi gereken tüm mali yükümlülüklerin sorumluluğunu üstlenmeli
  • Avustralyalı bir sponsor için vize sahibi vize koşullarına uymadığı takdirde 5 yıl boyunca bir daha başka bir ziyaretçiye sponsor olamayacağını kabul etmelidir.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Vize talep dilekçesi (Şirkete ait başlıklı kağıda işveren tarafından İngilizce olarak ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır)

2. Pasaport (Geçerli süresi olan)

3. 2 adet Biyometrik fotoğraf (güncel, 35 x 45 mm ölçülerinde )

4. Banka hesap özeti (minimum 4000 TL bakiyesi olan, son 3 aylık banka hesap dökümlerini içeren, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

5. Kimlik Fotokopisi,

6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)

 

Avustralya Turistik Vize Başvurusu Yapacak Olan Kişilerin Kişisel Durumlarına Göre Hazırlaması Gereken Belgeler

 

Kişi Şirket Sahibi İse;

1. SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü

2. Güncel tarihli şirket belgeleri (Faaliyet belgesinin orijinali, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

3. Şirkete ait banka hesap özeti (minimum 4000 TL bakiyesi olan, son 3 aylık banka hesap dökümlerini içeren, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

 

Kişi şirket çalışanı ise;

1. SGK Hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi

2. Güncel tarihli şirket belgeleri (Faaliyet belgesinin orijinali, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

3. Maaş bordrosu (son üç aylık, ıslak imza ve kaşeli)

 

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;

1. Çalışma ve İzin Belgesi (kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış)

2. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi

3. Maaş Bordrosu (son üç aylık, ıslak İmza ve kaşeli olmalıdır)

 

Kişi Emekli ise;

1.Emekli olan kurumdan alınmış yazı (güncel tarihli orjinal belge olmalıdır)

2.Emeklilik cüzdanı fotokopisi

 

Kişi Öğrenci ise;

1. Öğrenci Belgesi

2. Muvafakatname (Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse, anne ve babadan son 6 ay içinde alınmış noter onaylı muvafakatname aslı)

 

Ev Hanımı ise;

1.Sponsor olacak kişiye ait banka hesap özeti (minimum 4000 TL bakiyesi olan, son 3 aylık banka hesap dökümlerini içeren, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

2.Sponsor olacak kişiye ait işyeri belgeleri (Faaliyet belgesinin orijinali, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

3. Vize talep dilekçesi (Şirkete ait başlıklı kağıda işveren tarafından İngilizce olarak ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır)

Önemli Not: Ev hanımları için sponsor olacak kişiler Devlet Memuru İse; bağlı bulunduğu kurumdan mühür ve ıslak imzalı görev yazısı veya çalıştığına dair belge ve maaş bordrosu ibraz etmelidir.

 

Avustralya Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Vize Merkezi Avustralya Departmanı danışmanlarımızın eşliğinde Avustralya vize işlemlerinizi yapabilirsiniz.

►Avustralya vize başvurusu işlemleriniz için Vize Merkezi şubelerine şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Vize uzmanlarımız tarafından şahsınıza özel olarak oluşturulacak evrak listesini kargo ya da kurye aracılığı ile Vize Merkezi’ne ulaştırmanız yeterlidir. Vizeniz onaylandığı takdirde adresinize kadar gönderilebilmektedir.

►Avustralya vize başvurunuzla ilgili inceleme ve karar verme yetkisi tamamen Avustralya Konsolosluğu’na aittir.

►Avustralya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda sizden ek evrak ve ek bilgi talebinde bulunabilir.

►Avustralya vizesi için başvurular online olarak yapılmaktadır. Sizden istenen tüm evrakları danışmanlarımıza ulaştırdığınız takdirde başvuru işlemleriniz adınıza yapılacak ve biyometrik randevu için tarih alınarak tarafınıza bildirilecektir.

►Daha önce herhangi bir vize için biyometrik verileriniz alınmış olsa bile randevuya gitmek zorundasınız. Biyometrik randevu işlemleri yalnızca İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te gerçekleştirilmektedir.

►Avustralya vizesi ile birlikte tüm ülkelere dair vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgilere, başvuru evraklarına ve formlara web sitemizdeki ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.

►Avustralya vizesi hakkında merak ettikleriniz ve vize başvurusu için Vize Merkezi danışmanlarımıza çağrı merkezimiz ve online@vizemerkezi.com e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...