Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya, ana dili İngilizce olması, öğrencilere yasal çalışma imkânı tanıması, doğası ve yaşam şartları ile pek çok kişinin tercihidir. Tüm bu sebeplerle Avustralya öğrenci vizesi başvuruları gün geçtikçe artmaktadır.Avustralya eğitim amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin gözdesi olduğu kadar; vize işlemlerinde pek çok detayı barındıran, bir takım kriterleri sağlamayan kişilerin vize alması ve buna bağlı olarak eğitim alması mümkün olmayan bir ülkedir.

Avustralya Öğrenci Vize Başvurusu

Avustralya'ya öğrenci olarak gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü Student Visa “subclass 500”'dır. Bu vize ile 90 günden fazla eğitim alabilir, yasal olan çalışma izniniz ile öğrenciliğin yanı sıra çalışabilirsiniz.
Eğer 18 yaş altında bulunan öğrencinin, ebeveynleri öğrenci ile birlikte Avustralya'ya giderek, yanlarında bulunmak isterse, başvurulması gereken kategori “Subclass 590” vize kategorisine başvurmaları gerekmektedir.

90 Günden az süreli bir eğitime katılacaksanız, turist vizesi ile de eğitim alabilmeniz mümkündür.

Avustralya öğrenci vize başvurusuiçin en önemli belge Coe – Certificate of Enrollment belgesidir ve bu belge Avustralya’da eğitim alacağınız kurum tarafından size iletilmektedir. Bu belge resmi bir belgedir ve eğitim kurumunun bu belgeyi verebilmesi için, okula kabul edilmeniz, gerekli kriterleri sağlamanız ve okula ödeme yapmanız gibi bir takım şartlar söz konusudur. Bu bilgileri eğitim kurumunuzdan edinebilirsiniz.

Avustralya öğrenci vize başvurusu yapabilmek ve başvuruda yeterli maddi imkana sahip olduğunuzu beyan etmek için bankada olması gereken belli bir tutar vardır. Bu tutar Avustralya Hükümeti tarafından belirlenmekte ve güncellenmektedir. Güncel olan miktarı aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

BaşvurucuTutar
Öğrenci -Veli21.041 AUD*
Eşi7.362 AUD*
Çocuğu3.152 AUD*

*AUD (Avustralya Doları)

Avustralya'da eğitim görecek olan kişinin yıllık geçim miktarı olarak 21.041 Avustralya Dolarını ve okul eğitim ücretini sponsorlarının hesabında göstermesi gerekmektedir. Söz konusu para miktarı başvuru sahibi ya da sponsorunun hesabında yok ise kişi kredi çekebilir. Bu şekilde başvurusunu yapabilir.

Avustralya'ya eğitime gidecek olan kişilerin, Avustralya'da eğitim göreceği eğitim kurumu ücretinin en az %50'sini ödemesi gerekmektedir. İlgili eğitim kurumuna yapılan ödeme ile birlikte, kurum kendilerine remi bir belge olan CoE – Certificate of Enrollment belgesi gönderecekler ve bu belge ile vize başvurusu yapılabilecektir. Bu belge olmadan başvuru mümkün değildir.

Dil Belgesi İle Avustralya Öğrenci Vizesi

 • Dil belgesi sunarak kabul alan programlar (lisans, yüksek lisans vb.) aracılığıyla Avustralya öğrenci vizesine başvuracak kişilerin IELTS'den en az 5.5 sunması gerekmektedir. Bu alt limit ilgili programın temel dil şartına bağlı daha yüksek de olabilmektedir.
 • Öğrencinin IELTS'den 5.0 dil skoruna sahip olması durumunda 10 haftalık bir dil programı (ELICOS), IELTS'den 4.5 dil skoruna sahip olması durumunda 20 haftalık bir dil programı ile kombine ederek vizeye başvuru yapabileceklerdir

IELTS' e muadil olarak aşağıdaki dil sınavları da kabul edilmektedir.

Test of English as a Foreign Language paper based test (TOEFL)
Pearson Test of English Academic
Cambridge English:Advenced
Occupational English TEst

Öğrenciler istedikleri uzunlukta programa katılarak Avustralya'da iken tekrar vize başvurusu yapmak kaydı ile programlarını uzatabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki; her zaman ret alma ihtimali bulunmaktadır.

Program değişikliği yapılması durumunda ise öğrencilerin ya aynı seviyede ya da bir üst seviyede bulunan kurs programına kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Avustralya Öğrenci Vizesi ile Verilen Haklar

 • Avustralya'da 12 hafta üzerinde eğitime katılan ve öğrenci vizesi bulunan kişi aynı zamanda vize süresi boyunca programları haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir.
 • Avustralya'da kişinin mezuniyet sonrası 1 yıl çalışma hakkı kazanabilmek için en az 2 yıllık bir master programı ya da 2 yıllık bir ön lisans programı bitirmesi gerekmektedir.
 • Bir yıllık master ya da sertifika programları sonrasında çalışma izni verilmemektedir.
 • Öğrenci vizesi alan kişiler, evli olması durumunda eşi ve varsa çocuklarını da yanlarında getirme hakkına sahiptir. Gerekli şartlar sağlanması durumunda vize başvurusu yapabilir ve Avustralya’ya birlikte seyahat edebilirler.

Avustralya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya öğrenci vizesine başvurmak için, bazı ülkelerdeki gibi belirli bir zaman kriteri bulunmamaktadır. Başvurunuzu evraklarınızın hazır olması durumunda istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Avustralya öğrenci vizesinin sonuçlanma süresi dönemsel olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Dönemsel olarak, başvuru sahibinde ek evrak vs. talebi gibi bazı etkenlere bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun süreler de mümkündür. Bu sebeple “Avustralya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir.

Avustralya öğrenci vizeniz çıktıktan sonra kursunuzun/okulunuzun başlangıç tarihinde değişiklik söz konusu değildir. CoE belgeniz değişmesi gerektiği için bu mümkün olmamakta, böyle bir talebiniz varsa Büyükelçiliğe en kısa sürede bilgi vermek ve gerekli ise yeni vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Avustralya öğrenci vizesi ile Avustralya’da ne kadar kalacağınız kursunuzun türüne ve uzunluğuna bağlıdır. Genellikle kurs bitiminde 1 ay sonraya kadar geçerli vize verilmektedir.

Avustralya Öğrenci Vizesi ile İlgili Bazı Bilgiler

 • Vize Merkezi Avustralya bölümünde görevli danışmanlarımız aracılığı ile Avustralya öğrenci vizesi başta olmak üzere tüm Avustralya başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Avustralya vizesi başvurusu yapmak istiyorsanız her zaman Vize Merkezi’ni bizzat ziyaret etmek zorunda olmadığınızı, mail ya da telefon yolu ile iletişime geçebileceğinizi hatırlatırız.
 • İsterseniz danışmanlarımız tarafından sizin için özel olarak oluşturulacak evrak listesini hazırlayarak kargo ya da kuryeye vererek, Vize Merkezi’ne gönderebilirsiniz.
 • Başvurunuz sizin adınıza yapılır ve vizeniz onaylanırsa tüm belge ve pasaportunuz adresinize gönderilir.
 • Avustralya vize başvurunuzu inceleyerek başvurunuzla ilgili karar verme yetkisi tamamen Avustralya Büyükelçiliği’ne aittir.
 • Avustralya Büyükelçiliği ihtiyaç duyduğu takdirde tarafınıza ulaşarak bilgi teyidi ve ek evrak isteğinde bulunabilir ve mülakat yapabilir.
 • Avustralya vize başvurusunda parmak izi verilmesi ve biyometrik fotoğrafınızın çekilmesi gerekmekte, bu sebeple biyometrik veri beyanı için aracı kuruluş VFS Global’e gitme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Avustralya İçişleri Bakanlığı’nca oluşturulmuş online sistem üzerinden formunuzu doldurup, yine aynı sisteme tüm evraklarınızı scan edip yüklüyor ve vize harcı ödemelerinizi online olarak aynı sistem üzerinden yapıyoruz.
 • Avustralya vize bedeliniz online olarak ödeme yapıldıktan sonra biyometri işlemleriniz için randevunuzu alıp size bildiriyoruz. Randevu günü vize uzmanımız size yardımcı olmaktadır.
 • Daha önce herhangi bir vize için parmak iziniz ve biyometrik fotoğrafınız alınmış olsa dahi biyometrik randevunuza şahsen katılmanız zorunludur. Bu randevu işlemleriniz İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te gerçekleştirilmektedir. Bu şehirlerden herhangi birini seçebilirsiniz.
 • Avustralya vizesi ve diğer tüm ülkelerin vizeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak, başvuru için gerekli evrakları öğrenmek için web sitemizin ilgili bölümlerine göz atabilirsiniz.
 • Avustralya vizesi ile ilgili bilgi almak ve başvurunuzu gerçekleştirmek için danışmanlarımıza çağrı merkezi numaralarımız üzerinden ulaşabileceğiniz gibi [email protected] e-mail adresinden de iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya Vize Reddi Kabus Olmasın

Avustralya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avustralya Öğrenci Vizesi
  Z. Ç., 03 May 2020, 17:11

  Merhaba, Avustralya öğrenci vizesi detaylarını öğrenmek istiyorum. Başvurunun online olduğunu, evrakların çeviri olması gerektiğini duydum. Vize süreci ile bilgi verir misiniz? mülakat yapılıyor mu? Süreç fazla karmaşık geldi, okuldan belgelerim geldiğinde sizinle işlemleri tamamlamak isterim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avustralya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp