Oturum

Oturum

Nitelikli göçmen programı kapsamında Avustralya’ya daimi oturum izni almak isteyenler geçici vizeyle ülkeye giriş yapanların durumu, geçici vizeyle giriş yaptıkları süre dolduktan sonra daimi oturum izni için başvuruda bulunabilirler.

Avustralya’da oturum izni almak için belli başlı kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Mesleki düzeyde İngilizce yeterliliği iyi ve yüksek seviyede olan, yüksek öğrenim görmüş kişiler daimi oturum izni için başvuruda bulunabilirler. İngilizce bilgisi, mesleki yeterlilik, özel yetenekler, mesleki deneyim, yaş ve benzeri kriterleri içeren test ve değerlendirmeler doğrultusunda daimi vize ve oturum izni için başvurusunda bulunmak faydalı olur.  Bu test ve değerlendirmelerde alınan puan daimi vize başvurusunun olumlu sonuç vereceğinin garantisini vermemekle birlikte, bu vizeye başvuranların kendilerini doğru şekilde yönlendirmeleri açısından önemlidir.

Belli bir iş veya mesleğe yönelik başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruda belirtilen mesleğin Avustralya nitelikli göçmen alımı programı kapsamında belirlediği meslekler arasında olması oturum izninden önce alınması gereken çalışma izni açısından önem arzeder. Mesleki yetkinliğiniz mesleki değerlendirme kurulu tarafından tespit edilmelidir. Değerlendirme kurulları iş bulma veya kariyer planı yapmakla yükümlü değillerdir, sadece başvuruda bulunan adayların mesleki yeterliliklerini belirler ve bunu yetkili kurum ve kuruluşlara rapor ederler.

Nitelikli göçmen alımı programı kapsamında serbest daimi vize başvuruları online olarak veya iş teklifi alındığı durumlarda iş teklifinde bulunan firmanın davetiyesi yoluyla yapılmaktadır. Davet aynı zamanda adayın Avustralya’da yaşayan yakınları tarafından da yapılabilir ancak oturum iznini de içeren daimi vizede mesleki yeterliliğin ispat edilmesi, Avustralya’da kalınacak süre boyunca masrafların adayın kendisi tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekir. Aile birleşmesi yoluyla yapılacak başvurularda başvuru yapan adayın Avustralya’daki aile bağları dikkate alınır.

Avustralya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avustralya Çalışma İzni
  N.K., 25 Oca 2021, 15:27

  Merhaba. 31 yaşındayım. Gazi üniversitesi mezunuyum. 9 yıllık İnşaat mühendisiyim. Bir iki yıllığına Avustralya’ya gidip çalışmak, yeni tecrübeler edinmek, Avustralya çalışma izni almak istiyorum. Ancak bazı sorularım var. 1- Öncelikle yukarıda anlattığım şartlarda bana en uygun vize hangisidir, ücreti ne kadar, vize için istenilen evraklar nelerdir ve bu süreç ne kadar zaman almaktadır. 2-Sponsorship olması durumunda süreç nasıl işliyor, yine tüm belgeler isteniyor mu benden, şartlarda herhangi bir değişiklik oluyor mu? 3-Sponsorship veren firma oraya gittiğimde illa beni işe almak zorunda mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avustralya Çalışma Vizesi
  U.H., 09 Eki 2020, 20:51

  Merhaba iyi akşamlar, Benim bir sorum olacaktı Avustralya çalışma vizesi ile ilgili benim hedefim orada çalışıp kendimi geliştirdikten sonra kendi işimi yapmaktır yapacağım meslekle ilgili ben bunu daha önce İngiltere de hedeflemiştim fakat o zamanın zor şartları durumundan dolayı olamamıştı fakat kapıyı kapatmış değilim zaten pandemi yüzünden kitlenmiş durumdayız yaşım 28 İngilizceye çok hakim ve yetkinim ben İngiltere de yaşadığım dönemde öğrenciydim iki tane farklı dil okulu bitirmiştim. Bu sıralar Avustralya beni çok düşündürüyor fakat ben hangi ülkeye gidersem eğer o ülkenin vatandaşlığına geçiş yapmak istiyorum ve hedefliyorum. Benim asıl sorum şu ki ben galiba farklı bir yer de mi okumuştum tam hatırlayamadım ama Avustralya ya gitmek için IELTS sertifikası mecburi miydi? Herhangi vatandaşlık veya oturum, vb diğer durumlar için yoksa gerek yok mu? çünkü ben bütün sayfalarınızı inceledim site de bunun gibi bir makale ve madde göremedim. Avustralya’nın vize için istediği belgeler İngiltere’nin istediği belgelere biraz benziyor. Sorumu cevaplarsanız sevinirim. İyi akşamlar :)

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avustralya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp