Avustralya Vize Türleri

Avustralya Vize Türleri

Avustralya’ya seyahat planlayan birçok insan, başvuru esnasında seyahat amacına uygun düşecek vize türünü belirlemekte zorlanıyor. Bu nedenle; bu yazı içerisinde, Avustralya vize türleri noktasında gerekli açıklamayı yapıyor olacağız.

Çoğu ülkenin vize standartlarında olduğu gibi Avustralya’da farklı türde vize çeşitleri sunmaktadır. Ancak yine de Avustralya vize çeşitleri şu başlıklar altında incelenebilir: Turist vizesi, kalifiye göçmenlik vizesi, sponsorluk vizeleri, öğrenci vizesi, aile birleşimi vizesi, nişanlılık vizesi ve yatırımcı vizesi. 

Ancak bu vize türlerinin büyük bir çoğunluğu, kısa süreli vize tipleridir. Dolayısıyla, Avustralya seyahatlerinizi kalıcı bir oturum izni bağlamında değerlendirmek istiyorsanız diğer seçeneklere yönelmeniz gerekecektir. Avusturalya oturum izni konusunda merak edebileceğiniz tüm detaylara ise internet sitemizde yer alan ilgili sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Ek olarak; vize işlemleriniz ve merak edebileceğiniz diğer özgün detaylar için iletişim sayfamızda yer alan başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Uzmanlarımız kısa bir süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlayacaklardır.

Avustralya Vize Türleri

 • Avustralya Turist Vizesi
 • Avustralya Ticari Vize
 • Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizesi
 • Avustralya Sponsorluk Vizeleri
 • Avustralya Öğrenci Vizesi
 • Aile Birleşimi Vizesi
 • Avustralya Nişanlılık Vizesi
 • Avustralya Yatırımcı Vizesi

Avustralya Turist Vizesi

Avustralya turistik vize, hamiline kısa süreli seyahat hakkı tanıyan bir vize türüdür. Çünkü adından da anlaşılabileceği üzere; Avustralya turist vizesi, yalnızca eğlence ve gezi amacıyla yapılacak olan seyahatleri kapsamaktadır. Fakat elbette kendi içerisinde birtakım evrakları ve gereklilikleri de barındırmaktadır. 

Tüm vize tiplerinde konsolosluklar tarafından talep edilen ortak evrakları, Avustralya vizesi için gerekli evraklar başlığı altında internet sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Ancak turist vizesi her ne kadar Avustralya vize çeşitleri arasında yer alsa da diğer vize tiplerinden farklı olarak, bazı evraklar da istemektedir. Peki bunlar nelerdir?

Konaklama ve Seyahat Bilgileri

Bu evrak içerisinde; otel, uçak vb. rezervasyonlarınızın dökümlerini belirtmeniz gerekmektedir. Nerede, hangi tarihlerde kalacağınız ve hatta bu alanlara nasıl ulaşacağınız önemlidir. Benzer şekilde bu evrağın içerisinde tüm tarih, firma, otel bilgilerine yer vermeniz de önemlidir.

Finansal Kaynak Gösterimi

Avustralya seyahatinizden önce, seyahat süreniz içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz önemlidir. Bu nedenle; hesap dökümleri, kira gelirleri, tabu, ruhsat veya varsa sponsor destekleri belirtilmelidir. Ayrıca seyahat sağlık sigortası da mutlaka bulunması gereken diğer evraklar arasındadır. Seyahat sağlık sigortanızın, tüm seyahatinizi kapsaması ve alt limiti karşılıyor olması gerekmektedir.

Avustralya Ticari Vize

Avustralya ticari vizesi, adından da anlaşılabileceği üzere ticari hedef ve amaç güden seyahatler için geçerli olan bir vize tipidir. İş odaklı konferanslar, şirket gezileri, araştırma ya da analiz hedefleri gibi potansiyel ticari nedenler bu gruba dahil edilmektedir. Ancak eğer kişi, bir şirket aracılığı ile Avustralya’ya gitmeyi planlıyorsa; bu doğrultuda aracı şirkete dair tüm detayları başvuru esnasında bildirmelidir. Aynı şekilde bireysel ticari seyahatlerin de içerikleri ek belgeler halinde detaylandırılmalıdır. 

Ticari vizelerde diğer vize türlerinden farklı olarak en büyük rolü, finansal belgeler ve davetiyeler üstlenmektedir. Örneğin kişi ticari bir gerekçeyle, Avustralya’daki bir kurum ya da kuruluş tarafından, herhangi bir organizasyona davet edilmişse; bu durumda davetiyenin de özellikle ibraz edilmiş olması önemlidir. Bir diğer önemli detay ise ticari vizenin, yalnızca iş ya da kazanç getiren ve istihdam olarak kabul edilmeyen görevlerdeki katılıma izin veriyor olmasıdır. Kısaca ticari vizeler, çalışma izni olarak kullanılamamaktadır. 

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizesi

Avustralya kalifiye göçmenlik vizesi; kişilere, belirli şartları yerine getirmeleri halinde Avustralya’da yaşama hakkı tanıyan vize türüdür. Ancak bir sürenin sonunda bu kişilerin, ülkelerine dönmeleri gerekmektedir. Yanı sıra daimi oturum hakkı tanınan kişiler ise belirli bir sürenin sonunda Avustralya vatandaşı olmak için başvuru yapabilirler. Elbette bu vize tipine başvuru yapabilmek için bazı şartları yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde tanımlayabiliriz:

 • Avustralya’nın tanıdığı ve kabul ettiği meslekler listesi dahilinde bir mesleğe sahip olmak,
 • Gerekli eğitimi almış ve bu eğitimin Avustralya’daki denkliğini belgelemiş olmak,
 • Başvurulan tarihte 45 yaşının altında olmak,
 • Yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmak,
 • Belirli baraj puanını almış olmak.

Avustralya Sponsorluk Vizeleri

Nüfus yoğunluğunun az olduğu ve ekonomik olarak gelişmesi planlanan bölgelere yönelik olarak uygulanan göçmenlik programına, Avustralya sponsorluk vizeleri de denmektedir. Aslında bu vize tipi, eyalet sponsorluğu programı kapsamındadır. Bu program altında verilen vizelerin ise yıllık geçerliliği bulunmaktadır. 

Ancak bir süre sonra, bu vize tipinin hamiline oturum izni verilmesi söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla daimi vizeye geçiş hakkı tanıyabilen bu vize tipine, şartlı vize de denmektedir. Ayrıca, kalifiye göçmenlik vizesinde olduğu gibi bazı yükümlülükleri de beraberinde getirir. Peki ya bu şartlar nelerdir?

 • Gelişim odaklı bölgelere “regional area” denmektedir. Kişinin seyahatinin ise bu bölgeler ile uyuşması gerekmektedir.
 • İcra ettiğiniz mesleğin Avustralya tarafından tanınıyor ve talep ediliyor olması gerekmektedir. Avustralya bu meslekleri bir meslek listesiyle yani “regional occupation listesi” ile tanımlamaktadır. Eğer bu listede yer alan bir mesleğe sahipseniz, bu vize tipine başvuru yapabilirsiniz.
 • Ayrıca ilgili meslek alanına uygun olarak, yabancı dil seviyesi de gerekebilir. Dolayısıyla bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya'ya öğrenci olarak gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü elbette, Avustralya öğrenci vizesi olarak bilinir. Ancak bu noktada alacağınız eğitimin süresi ve amacı da önemlidir. Çünkü bu vize; hamiline 90 günün üstünde eğitim hakkı tanımaktadır. Bu süreden az bir eğitim söz konusu ise kısa süreli öğrenci vizesine başvurmak gerekmektedir. 

Avustralya tarafından bu vize sahiplerine tanınan bir başka hak ise yasal çalışma izni bulunan kişilerin, bu vizeyle birlikte eş zamanlı olarak hem çalışıp hem eğitim alabilmeleridir. Fakat eğer burada söz konusu başvuru sahibi, 18 yaşının altında ise ve ebeveynleriyle birlikte seyahat edecekse; başka bir vizeye başvurması gerekmektedir. Konu hakkındaki detaylı bilgiyi, internet sitemizde yer alan Avustralya öğrenci vizesi başlığı altında bulabilirsiniz.

Aile Birleşimi Vizesi

Avustralya aile birleşimi vizesi, oturum izni alabilmeye imkan tanıyan vize türlerindendir. Genelde en kolay alınan Avustralya vizesi olarak bilinse de işin aslı pek böyle değildir. Çünkü tüm Avustralya vize türleri içerisinde görülebileceği üzere, içerisinde bazı şartları bulundurmaktadır. İşte bu şartlar:

 • Başvuru sahibinin en az 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibin eşi, mutlaka oturum iznine sahip olmalı veya doğrudan Avustralya vatandaşı olmalıdır.
 • Avustralya resmi dilinin bilinmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Avustralya Anayasası’nda belirtilen; kamu düzenine ve sosyal yaşamına uyum sağlayabileceği kanıtlanmalıdır.
 • Son olarak; Avustralya’daki yaşamını herhangi bir kamu desteği olmadan devam ettirebilmesi de önem taşımaktadır.

Avustralya Nişanlılık Vizesi

Avustralya nişanlılık vizesi, kişilerin Avustralya içerisinde nişanlı oldukları kişi ile yaşamalarına ve evlenmelerine olanak tanıyan vize tipidir. Ancak 9 aylık geçici bir süre ile verilmektedir. Dolayısıyla bu sürecin sonunda, başvuru sahibinin evlenmesi gerekmektedir. Elbette bu evliliğin ardından kişilerin evlenmesi söz konusu olduğunda, aile birleşimi vizesine başvuru yapılabilir ve hatta oturum izni alınabilir. Ancak bu vize tipi de Avustralya eş vizesi içerisinde de görülen bazı şartlara gebedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişinin 21 yaşını doldurmuş olması,
 • Nişanlısının Avustralya’da ikamet ediyor veya oturum izni almış olması,
 • Avustralya resmi dilinin bilinmesi,
 • Avustralya Anayasası’nda belirtilen kuralların tümüne uyulması,
 • Herhangi bir kamu desteği olmadan yaşam masraflarının karşılanabilmesi,
 • Son olarak; Avustralya dışındayken başvuru yapılması gerekmektedir.

Avustralya Yatırımcı Vizesi

Avustralya yatırımcı vizesi; hamiline, Avustralya’da kabul edilen yatırım seçeneklerinden birini tercih etmesi durumunda süresiz oturum izni tanıyan bir vize türüdür. Bu vize ile Avustralya’da kalıcı olarak yaşanabilir; eğitim veya çalışma gibi haklar elde edilebilir. Aynı zamanda Avustralya yatırımcı vizesi başvurusunda bulunup, başvurusu onaylanmış olan kişiler, ailelerinin de bu vize tipinden faydalanmalarını sağlayabilirler. Fakat elbette yine tüm Avustralya vize çeşitleri içerisinde de görülebileceği üzere; başvuru sahiplerinin aşağıdaki koşulları sağlıyor olmaları gerekmektedir:

 • Avustralya tarafından tanınan bir yatırım şeklini benimsemek,
 • Başvurudan önceki 4 yıl içerisinde en az 2 yıl Avustralya’da yaşamış olmak,
 • En az 1,5 Milyon Avustralya doları yatırım yaparak; kendisinin ve ailesinin masraflarını karşılayabiliyor olmak,
 • Salgın veya bulaşıcı bir hastalığa sahip olmamak ve bu durumu, doktor raporu ile belgelendirmek.

Avustralya vize türleri ve diğer ülkeler veya vize tipleri için, internet sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Vize Merkezi olarak; uzman kadromuz ile her daim size kaliteli bir hizmet sunabilmek adına burada olacağız.

Avustralya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Avustralya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp