Avustralya Yatırımcı Vizesi

Avustralya Yatırımcı Vizesi

Avustralya yatırımcı vizesi; Avustralya hükümetinin kabul ettiği ve tanıdığı yatırım alanlarında eyleme geçmek isteyen kişilerin tercih edebileceği bir vize tipidir. Bu vize hamiline, süresiz oturum hakkı tanınması mümkündür. Vize onayından sonra kişinin; Avustralya’da yaşamasına, çalışmasına, eğitim görmesine ve hatta ailesini yanına almasına izin verilmektedir. Fakat elbette her vize tipinde olduğu gibi yatırımcı vizesi de tek tip bir program dahilinde aktarılamaz. Çünkü kendi içerisinde bazı koşulları da barındırmaktadır.

Bu yazı içerisinde; yatırımcı vizeleri göçmenlik programı altında incelenerek, Avustralya yatırımcı vizesi başvurusu, Avustralya yatırımcı vizesi türleri gibi tüm konuları açıklamış olacağız. Ek olarak; en çok merak edilen şu iki sorunun cevabına da değineceğiz: “Avustralya yatırımcı vizeleri kimin için uygundur?” ve “Avustralya daimi yatırımcı vizesi nedir?”.

Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okumanız yeterli olacaktır. Fakat öncesinde Avustralya vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz; internet sitemizde yer alan ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Avustralya Yatırımcı Vizesi

 • Avustralya Yatırımcı Vizeleri Göçmenlik Programı
 • Avustralya Yatırımcı Vizesi Başvurusu
 • Avustralya Yatırımcı Vizesi Türleri
 • Yatırımcı Innovasyon Vizesi (Business Innovation Stream 188A)
 • Yatırımcı Vizesi (Investor Stream 188B)
 • Yüksek Tutarlı Yatırım Vizesi (Significant Investor Stream 188C)
 • Girişimci Vizesi (Entrepreneur Stream 188E)
 • Yatırımcı Vizeleri Göçmenlik Programı Kimin İçin Uygundur?
 • Avustralya Daimi Yatırımcı Vizesi Nedir?

Avustralya Yatırımcı Vizeleri Göçmenlik Programı

Avustralya hükümeti, iş kurma ve iş planlama alanlarına ayrıca eğilmektedir. Bu eğilim ise ekonomik anlamda iş açığını kapatmaya yönelik bir program olan, Avustralya göçmenlik programı yatırımcı vizesi tipini doğurmuştur. Program kapsamındaki asıl amaç; özellikle başarılı iş adamlarının ve üst düzey yöneticilerin Avustralya’ya gelerek, burada yatırım yapmalarını sağlamaktır.

Bahsi geçen yatırım alanları ise menkul kıymet piyasalarından kurulu işletmelere kadar pek çok firma ve markayı içerisine dahil etmektedir. Ek olarak bu yatırımcıların, Avustralya’da sürekli olarak ikamet etmelerini sağlamak amacıyla aile ve akrabalarının da girişine imkan tanınmaktadır.

Avustralya yatırımcı vizesi çeşitleri ise 4 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar; yatırımcı innavosyon vizesi (business innovation stream 188A), yatırımcı vizesi (investor stream 188B), yüksek tutarlı yatırım vizesi (significant investor stream 188C) ve girişimci vizesi (entrepreneur stream 188E) olarak bilinmektedir.Yazının devamında bu vize türlerinin açıklamalarını inceleyebilirsiniz. Ancak öncesinde Avustralya yatırımcı vizesi başvuru aşamalarından bahsetmekte yarar var.O halde devam edelim…

Avustralya Yatırımcı Vizesi Başvurusu

Her vize tipinde olduğu gibi yatırımcı vizesi başvurusu da kendi içerisinde birtakım şartlara gebedir. Başvuru yapabilmek adına bunlara dikkat etmeniz önemlidir. Süreç ise ilk adımda ön değerlendirme ve vize tespiti ile başlayacaktır.

Ön Değerlendirme ve Vize Tespiti

Bu aşamada kişinin yatırım amacı, özgeçmişi ve nitelikleri ön plandadır. Tüm bunlar özenle tespit edilerek, vize hamilinin ilgili alana yönelimi sağlanmaktadır. Tüm bunlar ise yine vize başvurusunda bulunan kişinin dolduracağı form üzerinden gerçekleşmektedir.

Eyalet Başvurusu

Yatırımcı vizelerinde mutlaka başvuru yapan kişiye bir eyaletin sponsor olması gerekmektedir. Ancak bu durum, bazen kişinin tercihlerine bazen ise sponsorluk kriterlerine bağlıdır. Fakat totalde kişinin talep ve tercihleri de göz önüne alınmaktadır. Resmi göçmen danışmanları bu noktada başvuru sahibine destek sağlamaktadırlar.

Başvuru

Göçmenlik bakanlığının gönderdiği davetiyeden sonra resmi göçmen danışmanlarının yardımı ile başvurunun asıl kısmında geçilmektedir. Bundan sonraki etapta ise ilgili tüm hazırlıklar ve süreç, doğrudan başvuru sahibiyle paylaşılmaktadır.
Avustralya göçmenlik programı, sürekli olarak yenilenen ve hatta güncellenen bir yapıya sahip olduğu için, başvuru takibinin yapılması önemlidir. Ancak bu noktada telaş etmeye gerek yoktur çünkü vize hamili, her türlü detay ile ilgili olarak bilgilendirilecektir.

Avustralya Yatırımcı Vizesi Türleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Avustralya yatırımcı vizesi türleri 4 ana grupta incelenmektedir. Bu değişkenliğin sebebi ise yatırım alanlarının ve yatırımcıların niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Yazının devamını inceleyerek, bu detayların tümüne birden erişebilirsiniz. İşte, yatırımcı vizesi türleri ve detayları:

Yatırımcı Innovasyon Vizesi (Business Innovation Stream 188A)

Avustralya’da iş kurmak isteyen veya mevcut bir iş alanında yatırım yapmak isteyen kişilerin; özgeçmişlerinde işletmecilik bilgisine sahip oldukları belirlenmişse, bu kişilerin başvuracağı vize tipidir. Avustralya yatırımcı innovasyon vizesi aynı zamanda “business innovation stream 188A” olarak da geçmektedir.

Yanı sıra bu vize tipinin şartlı ve iki aşamalı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Peki bu ne anlama gelir?
Bu durum; bu vize tipine başvuru yapan kişilerin, ilk aşamada 4 yıl 3 aylık bir süre için şartlı bir vizeye sahip olacakları anlamına gelmektedir. Ancak bir süre sonra bu kişiler, belirli kriterleri sağlayabiliyorlarsa, daimi vizeye başvuru hakkına sahip olabilirler. Ve hatta daimi vize alındıktan sonra vatandaşlık alma hakkı da kazanabilirler. Bu noktada Avustralya vatandaşlığı hakkında merak ettiklerinizi, internet sitemizde yer alan sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yatırımcı Vizesi (Investor Stream 188B)

Avustralya yatırımcı vizesi ya da Avustralya şartlı yatırımcı vizesi, aynı zamanda “investor stream 188B” olarak da bilinmektedir. Bu vize tipinde diğer vizelerden farklı olarak; Avustralya hükümetinin belirlediği çeşitli yatırım araçlarına yatırım yapılması gerekmektedir.
Yatırım yapacak olan kişilerin, yine özgeçmişlerinde yatırımcı ve / veya yöneticilik bilgisine sahip olmaları da gerekmektedir. Son olarak bu vize tipi de 2 aşamalıdır ve temel iki şart söz konusudur. Bu şartlar şunlardır:

 • Vize hamillerinin, Avustralya’da herhangi bir iş kurma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Daimi vizeye geçiş yapmak isteyen kişilerin ise yatırım araçlarına yapacakları tutarın en az 4 yıl yatırım alanında kalması gerekmektedir.

Yüksek Tutarlı Yatırım Vizesi (Significant Investor Stream 188C)

Avustralya yüksek tutarlı yatırım vizesi ise başlıkta açıkça görüldüğü üzere “significant investor stream 188C” olarak adlandırmaktadır. Bu vize tipinde, yine Avustralya'nın belirlemiş olduğu çeşitli yatırım araçlarına en az 5.000.000 A$ yatırım yapılabilecek olması zaruridir. Bununla beraber; ilk aşamada 4 yıl 3 aylık geçici bir hak tanınırken, ilerleyen süreçte daimi oturum izni ve hatta vatandaşlık alma imkanı tanınmaktadır. Kısaca, bu vize tipi de 2 aşamalı vize tiplerindendir.

 1. Girişimci Vizesi (Entrepreneur Stream 188E)
 2. Avustralya girişimci vizesi yani “enterpreneur stream 188E”; bazı şartları zorunlu kılan fakat yine 2 aşamadan oluşan vize tiplerindendir. Bu şartları ise şu şekilde özetleyebiliriz:
 • Kişinin, Avustralya’daki herhangi bir eyalet tarafından aday gösterilmesi gerekir.
 • Avustralya’da tanınan bir girişim faaliyeti kabul edilmelidir.
 • İş planının ve alanının, hükümete sunulması gerekmektedir.
 • Yabancı dil bilgisi mecburidir.

Yatırımcı Vizeleri Göçmenlik Programı Kimin İçin Uygundur?

Avustralya yatırımcı vizesi söz konusu olduğunda, kaçınılmaz olan sorulardan biri de yatırımcı vizelerinin kimler için uygun olduğudur. Bu noktada bu kişileri ortak paydada şu biçimde özetleyebiliriz:

 • Kendi ülkelerinde başarılı olan iş adamları veya yüksek yönetici olanlar,
 • Büyük firma veya markalarda görev yapan kişiler,
 • Özgeçmişinde kariyer noktasında sağlam bir payda yakalamış olan kişiler,
 • Avustralya’daki iş ve yatırım alanlarına dair bilisi olanlar,
 • Avustralya’da daha önce geçici vize ile iş kurmuş olan kişiler.

Avustralya Daimi Yatırımcı Vizesi Nedir?

Yazının içerisinde daha önce de rastladığınız gibi bu tip vizeler iki aşamalı ve şartlı vizelerdir. Dolayısıyla 4 yıl 3 aylık sürecin sonunda Avustralya daimi yatırımcı vizesi hakkı tanınmaktadır. Bu 4 yıl 3 aylık zaman zarfında kişinin, belirli kriterleri sağladığı ve ailesi olduğu kanıtlanırsa; dami vizeye geçiş hakkı doğmaktadır.

Daimi vizenin elde edilmesinin ardından ise vatandaşlık hakkı elde edilebilmektedir. Geçici vize aşamasının atlanması ve kişinin direkt olarak daimi vizeye sahip olması söz konusu değildir. Yine de bazı istisnai durumlar mevcuttur. Ancak bu istisnalar, yüksek başarı elde etmiş iş adamlarına belirli kriterler doğrultusunda tanınmaktadır. Ki bu vize tipine yüksek vasıflı yatırımcı vizesi yani “business talent visa 132” denmektedir.

Avustralya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Avustralya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp