Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vizesi

Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vizesi

Avustralya eyalet sponsorluğu vizesi Avustralya kalifiye göçmen programı kapsamında incelenen vize türlerinden biridir. Bağımsız kalifiye göçmenlik vizesinden farklı olarak; eyalet sponsorluğu kalifiye göçmenlik vizesi, Avustralya hükümetinin belirlediği eyaletler üzerinde şekillenmektedir. Fakat bu vize tipinin de içerisinde bulunan iki alt kategoriden söz edilebilir. Bunlar; eyalet sponsorlukları ve belirlenmiş bölge / eyaletlerin sponsorluğunda başvurulan Avustralya şartlı göçmenlik vizesi olarak tanımlanmaktadır.

Bu yazı içerisinde ise eyalet sponsorlukları kapsamında incelenebilecek tüm başvuru işlemleri, Avustralya eyalet sponsorluğu vize türleri, ayrıca ücret ve Avustralya eyalet sponsorluğu vizesi için gerekli evraklar açıklanacaktır.

Ek olarak, bu vize tipi aracılığıyla Avustralya’da daimi oturum hakkı almayı planlıyorsanız; internet sitemizde yer alan Avustralya oturum izni sayfasını inceleyebilirsiniz. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyun!

Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vizesi

 • Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Başvurusu
 • Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Türleri
 • Avustralya Eyalet Sponsorlukları
 • Belirlenmiş Bölge / Eyaletlerin Sponsorluğunda Başvurulan Şartlı Göçmenlik Vizeleri
 • Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Ücreti
 • Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Evrakları

Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Başvurusu

Avustralya eyalet sponsorluğu vize başvurusu yapacak olan kişilerin belli başlı şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu hususta ortaya konulan dört temel şart ise şu şekildedir:

 • Belirlenen güncel baraj puanına erişmek,
 • Yine güncel meslek listesinde belirtilen mesleklerden birine sahip olmak,
 • Yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmak,
 • Başvuru esnasında 45 yaşının altında olmak.

Yine de burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin; belirlenen güncel baraj puanı, başvuru sahibinin çeşitli niteliklerine göre şekillenmektedir.

Bunlar; yaş, meslek dalı, iş tecrübesi ve dil seviyesidir. Bir başka nokta ise mesleğinizin meslek listesi sıralamasında “short term skilled occupation” altında kalması durumunda başvurmanızdır. Bu durumda bağımsız vizeye başvuru hakkını olmadığı için otomatik olarak eyalet sponsorluğu altında vize başvurusu yapmanız gerekecektir. Yeterli İngilizce dil seviyesi; TOEFL, IELTS, PTE ve OET gibi sınavlar üzerinden belirlenmektedir. Son olarak, yaş konusu ise genellikle göz ardı edilenler arasında yer alır. Oysa başvuru esnasında 45 yaşından gün almış olmak dahi başvuru reddine sebep olacaktır. 

Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Türleri

Avustralya eyalet sponsorluğu vize çeşitleri 2 ana gruba ayrılmaktadır. Burada belirleyici öge, başvuru sahibin belirli eyaletlerde bir akrabasının olup, olmamasıdır. Avrupa eyalet sponsorluğu vizeleri; direkt eyalet sponsorlukları ve belirlenmiş bölge / eyaletlerin sponsorluğunda başvurulan şartlı göçmenlik vizesidir. Yazının devamı içerisinde her iki gruba ait özellikleri ve belirleyici unsurları görebilirsiniz.

Avustralya Eyalet Sponsorlukları

Yukarıda da ayrıca belirtildiği gibi mesleğinizin, meslek listesinde “short term skilled occupation” altında kalması durumunda başvurabileceğiniz vize türüdür. Bu liste Avustralya hükümeti tarafından belirlenen eyaletlere de bağlıdır. Çünkü Avustralya hükümeti bu listeyi, ekonomik ve mesleki anlamda açığı bulanan alanlara göre ayarlamaktadır. 

Tam da seçilen bu eyaletlerin; gerekli açığı karşılayabileceğiniz düşüncesiyle size sponsor olmaları durumunda eyalet sponsorluğuna başvuru yapabilirsiniz. Gerekli ön koşullar sağlandığında ise hem başvuru sahibi hem de ailesi daimi oturma hakkı kazanabilir. Hatta bu oturum hakkının ardından yine öne sürülen koşullar sağlandığında vatandaşlık alma durumu da söz konusu olabilir. Ancak bu süreçlerin öncesinde Avustralya eyalet sponsorlukları vizesinden faydalanan kişilerin, en az 2 yıl bu eyalette yaşamaları zorunludur.

Belirlenmiş Bölge / Eyaletlerin Sponsorluğunda Başvurulan Şartlı Göçmenlik Vizeleri

Nüfus yoğunluğunun az olduğu ve ekonomik olarak geliştirilmek istenilen bölgelere “regional area” adı verilmektedir. Eğer başvuru yapacağınız meslek; meslek listesinde “regional occupation” altında kalıyorsa, belirlenmiş bölgelerde şartlı göçmenlik vizesine başvuru yapabilirsiniz. Elbette bu program altında verilen vizelerin 5 yıllık bir süreç için geçerliliği bulunmaktadır. 

Ancak daimi vizeye geçiş şartı bulunmasına rağmen daimi vizeye geçiş yapmadan önce, mutlaka “regional arena” denilen bölgelerde en az 3 yıl çalışılması ve yaşanılması gerekmektedir. Ek olarak, belirli bölgelerde başvuru sahibinin bir akrabasının bulunduğu durumlarda da akraba sponsorluğundan faydalanmak mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bazı eyaletlerin seçim kriterlerinin daha yüksek olabilmesidir. Örneğin 3 yıllık bir iş tecrübesi talep eden eyaletler de bulunmaktadır.

Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Ücreti

Avustralya eyalet sponsorluğu vize ücreti değişkenlik gösteren alt kategorilerden biridir. Çünkü diğer ülkelerden farklı olarak; tek tip bir harç ücreti söz konusu değildir. Kimi durumlarda hiçbir vize harcının ödenmemesi söz konusu iken kimi durumlarda da farklı harç bedelleri talep edilebilmektedir. 

Ancak bu bedelin, Avustralya hükümetinin belirlediği şekilde güncellenebileceği de unutulmamalıdır. Harç talep edilen başvuru tiplerinde ise mutlaka dekontun başvuru evrakları arasında yer alması gerekmektedir. Avustralya’nın vize ücreti kapsamında belirlediği ödenekler ve açıklamaları şu şekildedir:

 • Temel başvuru ücreti: Belirli vize türlerinde geçerli olan ilk harç bedelidir.
 • Ek başvuru sahibi ücreti: Birden fazla başvuruya sahip olanların, her ek başvuru için ödeyecekleri ücrettir. Vize türü, başvuru sahibinin yaşı vb. unsurlar bu ücretlerde değişkenliğe neden olabilir. 
 • İnternet dışı başvuru ücreti: Vize başvurusunda bulunurken; online mecra yerine fiziki olarak posta veya kurye gibi yöntemlerle başvuru yapılması dahilinde, internet dışı başvuru ücreti ödenmektedir.
 • Müteakip geçici başvuru ücreti: Yalnızca belirlenen bazı vize türlerinde ve olası seçili durumlarda, bireylerin vize geçmişlerine göre hesaplama yapılarak ödenen vize ücretidir.

Avustralya eyalet sponsorluğu vize ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almak için; internet sitemizde yer alan iletişim sayfası üzerindeki başvuru formunu doldurarak, bize ulaşabilirsiniz.

Avustralya Eyalet Sponsorluğu Vize Evrakları

Avustralya eyalet sponsorluğu vize başvurusu yapacak olanlar için ilk adım; kuşkusuz, ön değerlendirme formunu doldurmaktır. Bu form, niteliklerinize göre sizin için en iyi olacak vize tipini seçmek adına kullanılacaktır. Akabinde ise belirlenen vize tipine uygun olarak, meslek denkliğiniz ölçülecektir. Avustralya eyalet sponsorluğu vize evrakları içerisinde mutlaka yer alması gereken belgelerin başında mesleki denkliğinizi kanıtlayan bu belgeler yer almaktadır. 

Tüm bu süreç, hizmet alacağınız kurum tarafından özenle yönlendirildiği için uzun vadede fayda sağlamanız söz konusudur. Örneğin Vize Merkezi olarak bizler, bütün basamaklarda özellikle mesleki denklik bildirimlerinde; hangi belgeyi nereden alabileceğinizden hangi denklik alanına yönelmeniz gerektiğine kadar pek çok ayrıntı noktasında sizleri bilgilendiriyor olacağız. Yanı sıra, tüm vize başvurularında istenen ortak belgeler ise şunlardır:

 • Pasaport (Güncel olmalıdır.)
 • Başvuru formu (Eksiksiz ve İngilizce doldurulmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Banka hesap dökümü
 • Ek gelir belgeleri (Varsa araç, tabu, ruhsat, kira geliri vb.)
 • Vize harç dekontu
 • Maaş bordroları
 • Ulaşım ve konaklama bilgileri
 • Sponsorluk belgeleri

Avustralya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Avustralya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp