Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizesi

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizesi

Avustralya kalifiye göçmenlik vizesi, GSM yani “general skilled migration” olarak da bilinmektedir. Programın asil amacı ise Avustralya olarak da bilinmektedir.

Programın asıl amacı ise Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu mesleki açığı kapatmaktır. Ayrıca bu program kapsamında, başvuru sahibine ve ailesine oturum izni hakkı tanınabilmektedir. Fakat oturum izni için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları, Avustralya oturum izni başlığı altında internet sitemizdeki adres üzerinden inceleyebilirsiniz.

Bu yazı içerisinde ise Avustralya kalifiye göçmenlik programı nedir, kimler kalifiye göçmen olarak başvurabilir gibi sorularınıza cevap veriyor olacağız. Ayrıca Avustralya kalifiye göçmenlik vizeleri ve detaylarından da ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizesi

 • Avustralya Kalifiye Göçmenlik Programı Nedir?
 • Avustralya Kalifiye Göçmenlik Programı Daimi Oturma Hakkı Şartları ve Avantajları
 • Kimler Kalifiye Göçmen Olarak Başvurabilir?
 • Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizeleri
 • Bağımsız Kalifiye Göçmenlik Vizeleri
 • Eyalet Sponsorlukları
 • Belirlenmiş Bölge/ Eyaletlerin veya Belirli Bölgelerde Yaşayan Avustralyalı Akrabaların Sponsorluğunda Başvurulan Göçmenlik Vizeleri

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Programı Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere; Avustralya kalifiye göçmenlik programı, Avustralya hükümeti tarafından ülkenin ekonomik anlamda ihtiyaç duyduğu açığı kapatmak adına uygulanan bir programdır. Her yıl belirlenen mesleki açığa göre “regional occupation listesi” yani meslek listesi açıklanmaktadır.

Bu listenin içerisinde yer alan meslek dallarına sahip olan kişilerin, Avustralya’da önce geçici sonra da kalıcı bir şekilde yaşamlarına ve çalışmalarına izin verilmektedir. Bu programa başvurduktan sonra daimi oturum hakkına sahip olan kişilerin ise aşağıdaki şartlar doğrultusunda vatandaşlık alma hakkı bulunmaktadır. Fakat aşağıdaki başlığı incelemeden önce Avustralya kalifiye göçmenlik vizesi kapsamında ön başvuruda bulunmanız ve mutlaka başvuru için gerekli olacak evrakları ve koşulları karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Programı Daimi Oturma Hakkı Şartları ve Avantajları

Avustralya kalifiye göçmenlik programı daimi oturma hakkı şartları uzun bir prosedürü içermemektedir. Ancak yine de Avustralya kalifiye göçmenlik programı daimi oturma hakkı için başvuruda olacak olanların, Avustralya’da belirli bir süreyi tamamlamış olmaları gerekmektedir. Yanı sıra daimi oturma izni ilk alındığında, yalnızca 5 yıl için geçerlidir. 5 yılın sonunda ülkeye giriş çıkış yapabilmek adına oturma izninin süresinin uzatılması gerekmektedir. Oturma hakkının avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Belirli bir sürenin sonunda hayat boyu çalışma ve yaşama izni tanımaktadır.
 • Ülke giriş çıkışlarında vize vb. gereklilikler ortadan kalkmaktadır.
 • Kişilere hem çalışma hem de iş kurma imkanı tanınır.
 • 2 yılın sonunda her tür sosyal yardımdan faydalanılabilir.
 • Devletin sunduğu ücretsiz sağlık hizmetler kullanılabilmektedir.
 • Yalnızca oturma izni alanlara sunulan özel eğitim kredisinden yararlanılabilir.
 • Avustralya’da dünyaya gelecek çocuğunuz da otomatik olarak Avustralya vatandaşı sayılacaktır.

Kimler Kalifiye Göçmen Olarak Başvurabilir?

Kalifiye göçmenlik programı kapsamında çok değişkenli şartlar bulunmamaktadır. Aksine dört temel kriteri sağlayabiliyor olmanız yeterli görülür. Peki bu 4 temel şart nedir? Hemen açıklayalım:

Belirlenen baraj puanını sağlamak

Bu vize tipi, puan sistemi üzerine kurulmuş bir programdır. Dolayısıyla kişilerden bu baraj puanına ulaşmaları beklenmektedir. Bu puan ise kişinin sahip olduğu nitelik ve yetkinliklere; mesleğine, yaşına, dil seviyesi ve iş tecrübesine göre şekillenmektedir. Eğer göçmen adayı bu niteliklerle beraber, Avustralya’nın belirlediği baraj puanına erişebiliyorsa, ön başvuru yapabilmektedir.

Güncel kalifiye meslek listesinde tanımlanan bir mesleğe sahip olmak

Avustralya her yıl kendi imkanları doğrultusunda yeterli yetkinliğe erişemediği meslekleri belirler ve açığı kapatabilmek adına bir meslek listesi yayınlar. Bu meslekler genellikle, Avustralya’nın o yıl içerisinde ihtiyaç duyduğu alanlardan oluşmaktadır. Programa başvuru yapacak olan kişilerin ise bu meslek dallarından birine sahip olması gerekmektedir.

Yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmak

Bu şart, programın nitelikli ön koşullarından biridir. Dolayısıyla zorunludur. Bu şartın bir delil halinde sunulması ise IELTS, TOEFL, OET VE PTE adı verilen ilgili sınavlar üzerinden değerlendirilmektedir. Aşağıdaki tablo üzerinden ilgili puan ve süreçleri değerlendirebilirsiniz.
Tablo, güncel ve en çok tercih edilen sınavlar dahilinde minimum puanlar baz alınarak hazırlanmıştır.

Seviye

Sınav

Speaking - Konuşma PuanıReading – Okuma PuanıWriting – Yazma PuanıListening – Dinleme PuanıPuan sistemine Kazancı
Competent - Yetkin

IELTS

OET

TOEFL

PTE

6

B

18

50

6

B

13

50

6

B

21

50

6

B

12

50

0

Proficient - Uzman

IELTS

OET

TOEFL

PTE

7

B

23

65

7

B

24

65

7

B

27

65

7

B

24

65

10
Superior - Üstün

IELTS

OET

TOEFL

PTE

8

A

26

79

8

A

29

79

8

A

30

79

8

A

28

79

20

Yaş sınırını aşmamış olmak

Avustralya kalifiye göçmenlik programına başvuracak olan kişilerin, 45 yaşının altında olması gerekmektedir. 45 yaşındaki kişilerin kalifiye göçmenlik programına başvuru yapmaları mümkün değildir. Başvuru sahibinin başvuru esnasında en fazla 44 yaşında olması ve 45 yaşından gün almamış olması bu program için zorunludur.

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizeleri

Avustralya kalifiye göçmenlik vize türleri, kendi içerisinde 3 ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; bağımsız kalifiye göçmenlik vizeleri, eyalet sponsorlukları ve belirlenmiş bölge / eyaletlerin veya belirli bölgelerde yaşayan Avustralyalı akrabaların sponsorluğunda başvurulan göçmenlik vizeleri olarak tanımlanmaktadır. Yazının devamını inceleyerek, Avustralya kalifiye göçmenlik vize çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bağımsız Kalifiye Göçmenlik Vizeleri

Bağımsız kalifiye göçmenlik vizesi, dilediğiniz eyalette yaşayabilmenize olanak tanıyan bir vize tipidir. Ancak bu vize tipine başvurabilmek için mutlaka yukarıda belirtilen 4 kriterin tümünü aynı anda karşılıyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca meslek listesinde yer alan mesleğinizin de “short term skilled occupation” listesinin altında olmaması zorunludur.

Eyalet Sponsorlukları

Avustralya kalifiye göçmenlik programına başvuracağınız meslek dalının “short term skilled occupation” listesinin altında olması durumunda; başvuracağınız vize türü eyalet sponsorluklarıdır. Avustralya kalifiye göçmenlik vizesi eyalet sponsorlukları, adaya sponsor olacak eyalette 2 yıl yaşama imkanı tanımaktadır. Bu vize tipine yapacağınız başvurular, ülkenin açığı bulunan eyaletinin size sponsorluk sağlaması yasasına bağlıdır. Dolaysıyla bu vize tipinde, Avustralya hükümetinin belirlediği eyalette yaşama zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Belirlenmiş Bölge/ Eyaletlerin veya Belirli Bölgelerde Yaşayan Avustralyalı Akrabaların Sponsorluğunda Başvurulan Göçmenlik Vizeleri

Bu vize tipi; nüfus yoğunluğunun az olduğu ve çoğunlukla ekonomik olarak geliştirilmek istenilen bölgelere yöneliktir. Avustralya hükümetinin belirlediği bölge veya eyaletlerde açık durumu söz konusu olan bir mesleğe tabii iseniz ve burada yaşayan bir akrabanız varsa, size sponsor olabilmektedir. Ancak bu vizeler için geçici şartlar bulunmaktadır ve daimi vize geçişi için Avustralya’da en az 3 yıl çalışmanız / yaşamanız gerekmektedir.

Avustralya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Avustralya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp