Romanya vizesi nasıl alınır?

F. Sarı 19/04/20, 14:07
Yaz tatilinde arkadaşım ile birlikte Romanya’ya turistik seyahat etmeyi planlıyoruz. Arkadaşım ve ben İstanbul’da özel bir üniversitede 3. sınıf öğrencisiyiz. Romanya seyahatimize arkadaşımın arabası ile gitmek istiyoruz. Fakat Romanya kendi ülke vizesi olduğu için kafamız karıştı. Bulgaristan üzerinden gitmemiz gerekiyor. Bulgaristan transit vize almamız gerekiyor mu? İki tane vize almamız mı gerekir? Romanya multi vize alabilir miyiz? Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapabiliyor muyuz? Romanya vizesi nasıl alınır bilgilendirme yapabilir misiniz?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, Romanya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi öğrencilerin Romanya vizesi almaları gerekmektedir. Vize başvurusu yapacak olan öğrenciler birinci derece akrabalarının sponsorluğunda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Romanya’ya vize nasıl alınır sorunuza cevap vermeye çalışalım.

Öncelikle Romanya vizesi başvurusu yapacak olan öğrenciler bulundukları ikamet durumuna göre İstanbul Romanya Konsolosluğu’ndan başvuru yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerin vize başvurusunda anne veya babasına ait (birinci derece) veya bakmakla yükümlü olduğu aile bireyine ait mesleki durumuna göre evrak hazırlaması gerekmektedir. Sponsor olacak kişinin mesleki durumuna (şirket sahibi, emekli, çalışan veya devlet memuru) göre şirket evrakları ve gelir evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Sponsor evrak listesi ve gerekli olan evraklar için Vize Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Araba ile yapılacak seyahatlerde Romanya vizesi nasıl alınır?

Araba ile yapılacak Romanya seyahatlerinde, vize başvurusu yaparken araç kullanan kişiye ait uluslararası ehliyet, araç ruhsatı, yeşilkart uluslarası araç sigortası ile vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. 

Romanya vizesi başvurusunun tek girişli veya multi olması Romanya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurusu yaparken araba ile seyahat edeceğinizi ve yapacağınız seyahat planlamanızı detaylı olarak anlatan şahsi vize talep dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Vize başvurusu yaparken multi veya 2 girişli vize almak için isteğinizi dilekçede belirtmelisiniz. Tek girişli vize ile Bulgaristan üzerinden seyahat edemezsiniz. Romanya tek girişli vize ile Romanya’dan giriş çıkış yapmanız gerekmektedir. Tek girişli vize almanız durumunda Bulgaristan’dan transit geçiş vizesi almanız gerekiyor.

Romanya vize başvurusu yapmak istemeniz durumunda vize başvurusu için Evisa sistemi üzerinden online form doldurma ve randevu almanız gerekmektedir. Vize Merkezi olarak tüm bu işlemleri sizin adınıza yapmaktayız. Romanya vize işlemleri için seyahat türünüze bağlı olarak evrak listesi tarafınıza mail veya SMS olarak gönderilmektedir. Seyahat türünüze göre evraklarınızı tarafımıza elden veya kargo ile gönderebilirsiniz. Evraklarınızı inceledikten sonra vize başvuru evraklarınızı Konsolosluğun sistemine yükleme işlemlerinizi ve randevu işlemlerinizi sizin adınıza yapabiliriz.

Romanya Konsolosluğu, Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin şahsen başvuruda olması istemektedir. Romanya vize başvurusunda, başvuru ve pasaport teslimi vize başvurusu yapacak olan kişiye aittir. Romanya vize başvurunuzda; dosya hazırlama, evrak kontrolü, randevu alma, form işlemi, seyahat sigortası, otel, uçak rezervasyonları konusunda size yardımcı olmaktayız.

Romanya vizesi nasıl alınır sorunuza kısaca cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için size en yakın Vize Merkezi şubelerini arayabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
P.D. 30/03/21, 19:20

Merhaba, Romanya’ya seyahat edeceğim. Romanya vizesi nasıl alınır 2021 yılında? Şirket ortağıyım. Şirketten hangi evrakları hazırlamam gerekecek ve banka hesabımda ne kadar para olmalı? İstanbul'da ikamet ediyorum başvurumu İzmir’den yapabilir miyim?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 30/03/21, 19:26

Merhaba, Romanya'ya vize nasıl alınır sorunuzu cevaplamaya çalışacağız. Romanya vizesi başvuru işlemleri online olarak alınmaktadır. Romanya konsolosluğunun e-visa portalı üstünden işlemler başlatılır. Süreci Vize Merkezi ile ilerlettiğinizde evraklarınızı hazırlayıp ofisimize posta yoluyla iletebilirsiniz. Temsilcilerimiz sizin için randevu işlemi ve evrakların sisteme yüklenmesi gibi işlemleri yapacaktır. Ancak başvuru sahibinin randevu gün ve saatinde şahsen konsoloslukta bulunması gerekmektedir. İkamet adresine göre konsoloslukların yetki alanına giren iller vardır. İstanbul’da ikamet eden vatandaşların başvurularında yetklili merci İstanbul Romanya Başkonsolosluğu’dur. İkamet adresiniz İstanbul olduğu için başvuru İzmir Romanya Başkonsolosluğu’ndan yapılmaz.

Romanya’ya vize nasıl alınır merak edilen bir sorudur. Başvuru kriterlerini sağlayan her vatandaş vize başvurusu yapabilir. Ancak bu başvuruların hepsi olumlu sonuçlanmamaktadır. Bunun bir çok sebebi olabilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması için Romanya vizesi alma yolları vardır. Daha doğrusu sonucun olumlu olması için dikkat edilmesi gerekenler vardır diyebiliriz. Titizlikle ve güncel belgeler ile hazırlanmış bir dosya ile başvuruda bulunmak önemlidir. Vize süreci sabır ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Gözden kaçan hatalar, eksikler sonucunuzu etkileyebilmektedir. Başvurunuzun amacı ve mesleki durumunuz gerekli evrakların hazırlanmasında belirleyicidir. Şirket sahipleri için Romanya için vize nasıl alınır diye merak ediyorsanız şahsi evrakları ile birlikte şirketin güncel evraklarını ibraz etmelisiniz. Orijinal faaliyet belgesi, resmi gazete, vergi levhası ve imza sirkü fotokopileri, SGK tescil hizmet dökümü ve banka hesap özetidir. Hesap bakiyesinin 4.000 TL bakiyesi bulunmalıdır.

Romanya vizesi nasıl alınır 2021 ve Romanya vizesi alma yolları nelerdir sorularını yanıtlamaya çalıştık. Başvurunuzun takibi ve vize işlemleriniz için Vize Merkezi ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturma, detaylı bilgi sahibi olma ve daha bir çok konuda danışmanlarımız Romanya vize başvurularında profesyonel destek vermektedir. Bunun için 0212 970 02 78 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Romanya Vizesi Nasıl Alınır 2021

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x
POI