Belçika vizesi için gerekli evraklar

Ö. GÜL 28/05/17, 17:37
Merhaba, 3 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. Erkek arkadaşım ile Ağustos ayında Belçika’ya gitmeyi düşünüyoruz. Arkadaşımın yeşil pasaportu benimde bordo pasaportum var. Belçika vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Bildiğim kadarıyla arkadaşım için vize istenmiyor? İlk vize başvurum olacağı için biraz endişeliyim. Arkadaşımın pasaportunun bana faydası olur mu? Açıkçası sizin yardımınız ile başvuru yapmak istiyorum. Neler yapmalıyım?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, Belçika’nın da içerisinde yer aldığı Schengen ülkeleri, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin ülkelerine planladıkları seyahatleri öncesinde vize almalarını talep etmektedirler. Hususi (yeşil), diplomatik (siyah) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ise kısa süreli seyahatleri öncesinde vizeden muaf tutulmuşlardır. Belçika vizesi belgeleri alacağınız vize türüne göre hazırlanmalıdır. 

Bordo pasaport sahipleri, Belçika vizesi başvurusunda bulunurken, başvuru yapmak istedikleri vize türüne ve iş durumlarına göre belgelerini tamamlamalı ve başvuru formları belgelerle uyumlu olarak doldurulmalıdır. Birlikte seyahat edeceğiniz arkadaşınızın yeşil pasaportunun ön yüzünün fotokopisi alınarak başvuru dosyasına eklenmesi gerekir. Belçika Başkonsolosluğu, vize başvuru dosyalarının teslimini ve başvuru yapan kişinin dijital fotoğraf ve parmak izi verilerini, İstanbul, Ankara, Bodrum, Gaziantep ve Antalya’da bulunan başvuru merkezlerince alarak, vize başvurularının incelemesini ve kararını vermektedir. 

Vize Merkezi, Belçika vizesi evrak listesi ile ilgili bilgilendirmeyi sms ve e-mail olarak yapmaktadır. İşyerinizden almanız gereken faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirkülerinin fotokopilerinin yanında seyahatiniz boyunca yapacağınız masrafları nasıl finanse edeceğinizi gösteren son 3 aylık banka dökümlerinizi, iş yeri izin yazınızı, iş yeri işe giriş ve sgk hizmet dökümlerinizi sunmalısınız. Seyahatiniz süresi boyunca konaklama yapacağınız yer ile ilgili belgeleri ibraz etmelisiniz. Konaklama bilgilerinizi sunarken satın alınmış belge sunma zorunluluğu bulunmamaktadır rezervasyon yapılması yeterlidir. Seyahat etmek istediğiniz tarih aralığını kapsayan ve diğer Schengen ülkelerinde de geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırmak ve sunmak zorunludur. 

Belçika vizesi için gerekli evraklar hazırladıktan sonra kargo ile gönderebilirsiniz. Vize Merkezi’ni +90 (212) 970 05 15 nolu telefon numarasından arayarak Belçika vize süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımla

Gökhan KARTAL

Belçika vizesi için gerekli evraklar

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x
POI