Belçika vize başvurusu

N. Odabaş 14/04/20, 13:37
Merhaba, 16 yaşında, lise öğrencisiyim. Haziran ayında dayımın yanına gitmek istiyorum. Annemle birlikte İstanbul’da yaşıyorum. Velayetim annemde, Belçika vize başvurusu için babamdan bir şey almama gerek var mıdır? Kira gelirimiz var yeterli olur mu? Dayım yazı gönderiyor başka bir şey yapmalı mıyım?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, Belçika kısa süreli aile, akraba ziyaretleri için vize başvurusu yapılırken Belçika’da yanına gideceğiniz, sizi davet eden kişiden bir davet mektubu talep etmeniz gerekir. Belçika’da oturan kişinin bir yazı göndermesi Belçika vize başvuru şartları için yeterli olmamaktadır. 

Belçika’da ikamet eden kişi, dayınız, oturduğu yerin belediyesinden sizin adınıza çıkartılmış onaylı bir davet mektubunu alarak aslını size göndermesi gerekiyor. Davet mektubu ile birlikte sunulacak belgeler, davet eden kişi ile olan aile bağınızı gösteren belge ve davet eden kişinin Belçika kimlik kartının fotokopisi olmalıdır. 

Belçika vize başvurusu detayları

Belçika vizesi başvuru sahibi olarak, ziyarette bulunmak istediğiniz tarihlerde masraflarınızın kimin tarafından karşılanacağını belirtmeniz gerekiyor. Annenizin sunabileceği herhangi bir maaşı ya da emekliliği bulunmuyor ise almış olduğunuz kira gelirini gösteren banka dökümlerini, tapu fotokopisi ile birlikte sunabilirsiniz. Bu belgelerin yeterli olmadığı durumlarda, Belçika’da sizi davet eden kişiden ayrıca garanti yazısı, son 3 aya ait maaş bordo fotokopileri, güncel vergi beyanı, belediyeden alacağı hane döküm belgelerini de ekleyebilirsiniz. 

Anne ve babanızdan ya da yasal vasiden alacağınız noter onaylı izin belgesi, mahkeme kararı Belçika için vize başvurusu evraklarınızın içerisinde bulunmalıdır. Okuldan öğrenci olduğunuza dair orijinal yazı, seyahat tarihleriniz okulunuzun açık olduğu dönemlerde gerçekleştirmek isterseniz okuldan izin belgesi almalısınız. Seyahat tarihleriniz ile uyumlu konaklama ve ulaşım belgelerinizi de sunmalısınız. 

Sizin seyahatiniz akraba ziyareti olacağından vize başvurusu Belçika için ayrıca konaklama ile ilgili belge sunmanıza gerek yoktur. Ulaşım belgeleriniz için uçak bileti rezervasyonu yapılması yeterlidir. Kalmak istediğiniz tarih aralığı boyunca tüm Schengen ülkelerini de kapsayan ve geçerliliği olması gereken seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. 

Vize Merkezi, seyahat planınız ile ilgili hazırlamanız gereken evrak listesini ve dilekçeleri size email ve sms olarak ulaştırarak evrakları tamamlamanızda yardımcı olmaktadır. Belgelerinizi tamamladıktan sonra Belçika ülke uzmanına ulaştırmanız ile birlikte başvuru randevunuz alınıp başvuru formunuz talep edilen şekilde doldurulacaktır. 

Belçika vize başvurusu için randevu esnasında dış operasyon yetkilisi size eşlik ederek başvurunuzu rahat bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Başvuru evraklarınızın, Belçika Başkonsolosluğu’nun talep ettiği şekilde sunulması vizenizin verileceği garantisini vermemektedir.

Saygılarımla

Gökhan KARTAL

Belçika vize başvurusu

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x
POI