Türkiye Vizesi

Türkiye’de herhangi bir kurum/şirkette çalışmak, buna bağlı olarak oturma izni almak, belirli bir süre sonra ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancıların takip etmesi gereken prosedürler, hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Çoğu zaman uzun, çetrefilli ve yorucu olan bu sürecin Türkiye’yi iyi tanımayan ve Türkçe’yi iyi konuşup anlamayan yabancılar ve sözkonusu yabancıları bünyelerinde çalıştırmak isteyen Türk işverenler açısından ne denli zor olduğunun farkındayız.

Vize Merkezi Yabancılar Departmanı olarak deneyimli uzmanlarımızla sizlere bu süreçlerde yardımcı olmak için her açıdan hazırız.

Vize Merkezi uzmanları, birlikte çalışmayı arzu ettiğiniz yabancılara Türkiye’de sorunsuz ikamet edip, çalışabilmeleri için ilgili Bakanlık ve kurumlara yapılması gereken resmi başvurular, bu başvurular esnasında sunulması gereken evraklar, gerçekleştirilmesi gereken işlemler ve takip edilmesi gereken aşamalar hususunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu sayfamızda, Türkiye’de Çalışma İzni, Oturma İzni ve Türkiye Vatandaşlığı kazanma konularına ilişkin malumat, hazırlanması gereken evrak ve takip edilmesi gereken süreçler hususunda aydınlatıcı bilgiler verilmektedir. 

Vize Merkezi Yabancılar Departmanı, Çalışma İzni, Oturma İzni ve Türkiye Vatandaşlığı kazanma konularında yardımcı olmak üzere, sizleri Vize Merkezi Ofislerine beklemektedir.

A- Türkiye’de Çalışma İzni

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de yerleşik bir şirket veya kurum bünyesinde çalışabilmesi için bazı prosedürleri takip etmesi elzemdir. Başvuru aşamasında olabilecek bir hata veya evraklarda olabilecek bir eksiklik dolayısıyla söz konusu başvurunun olumsuz neticelenmesi ihtimal dahilindedir. Başvuru bilgi ve belgelerin doğru ve uyumlu olmalarının yanı sıra başvuru için belirlenen sürelere sıkı bir şekilde riayet etmek gerekmektedir. Aksi takdirde verilen emek, yapılan masraf, gösterilen çaba boşa gidecek, başvuru sürecini yeni baştan tekrarlamak gerekecektir.  

Bunların farkında ve bilincinde olan Vize Merkezi uzmanları, söz konusu prosedürlerin takibi aşamasında yanınızda olmaya hazırdır.

Çalışma İzni Başvurusu

Türkiye’de çalışma izni başvuruları genel olarak eşzamanlı yürütülen iki yolla gerçekleştirilmektedir.

Bunlardan birincisi, çalışma izni başvurusunda bulunan yabancının, uyruğunda bulunduğu veya daimi ikamete sahip olduğu ülkedeki Türkiye Temsilciliğine müracaatı, eşzamanlı olarak anılan yabancıyı bünyesinde çalıştırmak isteyen şirket yetkililerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 10 gün içerisinde önce online olarak, akabinde gerekli evrakla birlikte başvurması suretiyledir. Bu, yurtdışından başvuru yöntemidir.  

İkinci yöntem ise yurtiçinden başvurudur. Bu yöntemde çalışması öngörülen yabancının öğrencilik sebebi haricinde, asgari 6 ay süreli yasal bir oturma iznine sahip olması şarttır. Bu şartı sağlayan yabancı için, bünyesinde çalışacağı şirketin yetkilileri tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na online başvuru yapılır, akabinde ise gerekli evrak anılan Bakanlığa teslim edilir.

Çalışma İzni Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Türkiye’de Çalışma İzni başvuruları için gerekli evrak listeleri ilgili sayfalarımızda sunulmaktadır.

Vize Merkezi olarak çalışma izin başvurularınızda evrakları hazırlanması sürecinde sizlere destek vermeye ve yardımcı olmaya hazırız.

Çalışma İzinleri Harcı ne kadardır ve nasıl yatırılır?

Türk mevzuatı gereği yabancılara verilen çalışma izin belgeleri harca tabidir. Çalışma izin talebinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca (ÇSGB) uygun görülmesi halinde, verilecek izin süresine göre, çalışma izni harcı yatırılması gerekmektedir. Harç tutarları, her yıl yeniden değerleme oranı temel alınarak belirlenmekte ve resmi gazetede yayımlanmaktadır. Harç miktarları ve yatırılacak banka şubelerine ilişkin bilgiler ÇSGB internet sitesinde yer almaktadır.

Çalışma İzin Başvuru Dilekçesi

Bünyelerinde yabancı bir kişi çalıştırmak isteyen Türk işverenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü’ne hitaben bir dilekçe yazmak zorundadırlar. Söz konusu dilekçede şirket ismi, referans numarası ile birlikte yabancının şirkette hangi pozisyonda çalıştırılacağı da belirtilmelidir.  

B- Türkiye’de Oturma/İkamet İzni

Oturma izni nedir

Türkiye’de belirli bir süre kalınması içi yabancılara verilen izne oturma İzni denilmektedir. Kimlere ve hangi kurallara göre, ne kadar süre oturma izni verileceği hususu devletlerin egemenlik alanında kabul edilir. Türkiye’de verilen oturma izinleri kanunla belirlenmiştir. 

Oturma İzni Çeşitleri

Türkiye’de yaşayan yabancılar farklı statüler için belirlenmiş oturma izni tabi kılınmaktadırlar. Bunlardan bir kısmı şunlardır: kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni.

Türkiye’de, vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları zorunludur. İkamet izni başvurusunun, yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türk Temsilciliklerine yapılması esastır. Bununla birlikte, ikamet izni başvurusu yapmadan Türkiye’ye vize süresiyle veya vize muafiyetiyle gelen yabancıların ikamet izni başvuruları, Türkiye’deki Valiliklerce de alınmaya devam edilmektedir.

Oturma İzni Başvurusu

İkamet İzin başvurularının online olarak gerçekleştirilebilmesi için e-ikamet sistemi ihdas edilmiştir. Bu sisteme kaydını yaptıran yabancılara mülakat için randevu verilmektedir. Yabancı vatandaşın randevu gün ve saatinde bulunduğu ilin İl Göç İdaresi’nde hazır bulunması gerekir.

C- Türkiye Vatandaşlığı

Kimlerin Türkiye vatandaşı olabileceğine dair hususlar 5901 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Söz konusu Kanun içeriğinde Türkiye vatandaşlığına başvuru şartları ayrıntılı bir biçimde ifade edilmektedir.  

Türk Vatandaşlığı Kazanılması Yolları

Türkiye vatandaşlığı doğumla ve soy bağı ile kazanılmasının yanı sıra sonradan başvurulmak suretiyle de edinilebilir. Bunun için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlar arasında, evlenme yoluyla, istisnai yolla, evlat edinme yoluyla sayılabilir.  

Son Çıkan Kanun: Yatırım Yapan Yabancılar Vatandaş Olacak

2017 Ocak ayında gerçekleştirilen son düzenlemeyle, Türkiye’de belirtilen değerde gayrı-menkul satın alan, belirli sayıda işçi çalıştıran işletmeler kuran, Türk bankalarında belirli miktarda mevduatı bulunan ve belirli miktarda devlet tahvili satın alan yabancılara da vatandaşlık kazanma hakkı verilmiştir. Söz konusu kanun ile ilgili yönetmelik hazırlama çalışmaları sürdürülmektedir.

Vize Merkezi Yanınızda!

Türkiye vatandaşlığının kazanılması sürecinde yapılması gereken işlemler ve hazırlanması gereken evraklara ilişkin bilgiler sayfamızın ilgili kısımlarında sunulmakta olup, Vize Merkezi uzmanları olarak söz konusu süreci kolaylaştırmak ve evrak hazırlama sürecinde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtir, sizi Vize Merkezi Ofislerine bekleriz.

Türkiye vizesi

Türkiye ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum İkamet İzni Çeşitleri
P.P 23/10/20, 15:55

Merhabalar, İkamet İzni Çeşitleri için sorum olacak. Eşim ve ben yaz aylarında akrabalarımıza yaptığımız ziyaretten sonra Türkiye’ye kalıcı olarak yerleşmek ve orada yaşamaya karar verdik. Şu an için eşim de ben de çalışmıyoruz ve nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bizi yönlendirmenize ihtiyacımız var. İnternetten yaptığım araştırmalar kapsamında önüme oldukça fazla ikamet izni türleri çıktı fakat ben bizim hangisi üzerinden ilerlememiz gerektiğinden emin olamıyorum. Yanlış bir seçim yapıp sonrasında olumsuz sonuçlanmasından korktuğum için bu konuda bizi aydınlatmanız mümkün müdür? Bir de danışmanlık hizmeti aldığımızda bize nasıl yardımcı olduğunuzu bilgilendirirseniz çok memnun olurum. İlginiz için teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Kısa süreli İkamet İzni uzatma
H. Z. 20/10/20, 11:56

Merhaba; Rus uyruklu bir kız arkadaşım var. Geçtiğimiz yıl uzatma başvurumuzu başka bir firma aracılığıyla yaptık ancak hiç memnun kalmadık. Bir arkadaşımdan sizin hakkınızda olumlu referans aldım ve Google yorumlarınızda da herkesin memnun kaldığını okudum. Bu sene yapacağımız kısa süreli ikamet izni uzatma başvurumuzda sizinle çalışmak istiyoruz. Hizmetlerinizin kapsamını bizimle paylaşabilirseniz süreç hakkında birlikte ilerlemek istiyorum. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Kısa Dönem İkamet İzni
G. T. 20/10/20, 10:51

Merhaba, ben Rus vatandaşı olarak Türkiye’ye vizesiz gelerek 90 gün kalış hakkım olduğunu biliyorum. Fakat benim kalış sürem 90 günden fazla olacağı için kısa dönem ikamet izni başvurusu yapmak istiyorum. Geliş amacım kısa süreli bir piyasa araştırması yapıp, kurmak istediğim iş projesi için uygun bölgeleri keşfetmek olacak. Bunun sonrasında da mülk alarak ailemi de yanımda getirip oturum izni almak istiyorum. Devamında ise şirketimi kurup çalışma izni ile Türkiye’de yaşamımı kurma planındayım. Bu nedenlerle alacağım kısa dönem ikamet izni başvurum için izlemem gereken süreç hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İkamet İzni Danışmanlık
Z. B. 20/10/20, 09:15

Merhabalar; Türkiye’deki bir şirket ile internet üzerinden görüşme sağlayarak iş teklifi aldım. Şimdi benden istedikleri çalışma ikamet izni alarak ülkeye gelip işe başlamam. İlk defa ikamet izni başvurusu yapacağım için süreçlere vakıf değilim. Başvuru için süreç nasıl işliyor? Yanlış bir işlem yapıp başvurumun olumsuz etkilenip bu işi kaybetmek istemiyorum. Bu nedenle ikamet izni danışmanlık hizmeti almayı düşünüyorum. Bu danışmanlık hizmeti kapsamında siz bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İkamet İzni Uzatma
Z. G. 19/10/20, 17:00

Merhaba; ben turistik ikamet izni sahibiyim ve 2 yıldır uzatarak Türkiye’de kalmaktayım. Bu sene yine turistik ikamet izni uzatma başvurusu yaparak Türkiye’de kalabilir miyim? İnternet üzerinden okuduğum bilgilerde uzatma başvurularının kaldırıldığını gördüm bu konuda beni aydınlatmanız mümkün mü? Eğer turistik ikamet uzatma kaldırıldı ise Türkiye’de kalış süremi nasıl uzatabilirim? Bu konuda bana fikir verebilirseniz çok sevinirim. İlginiz için teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
Telefon
x