Türkiye Vizesi

Türkiye’de herhangi bir kurum/şirkette çalışmak, buna bağlı olarak oturma izni almak, belirli bir süre sonra ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancıların takip etmesi gereken prosedürler, hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Çoğu zaman uzun, çetrefilli ve yorucu olan bu sürecin Türkiye’yi iyi tanımayan ve Türkçe’yi iyi konuşup anlamayan yabancılar ve sözkonusu yabancıları bünyelerinde çalıştırmak isteyen Türk işverenler açısından ne denli zor olduğunun farkındayız.

Vize Merkezi Yabancılar Departmanı olarak deneyimli uzmanlarımızla sizlere bu süreçlerde yardımcı olmak için her açıdan hazırız.

Vize Merkezi uzmanları, birlikte çalışmayı arzu ettiğiniz yabancılara Türkiye’de sorunsuz ikamet edip, çalışabilmeleri için ilgili Bakanlık ve kurumlara yapılması gereken resmi başvurular, bu başvurular esnasında sunulması gereken evraklar, gerçekleştirilmesi gereken işlemler ve takip edilmesi gereken aşamalar hususunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu sayfamızda, Türkiye’de Çalışma İzni, Oturma İzni ve Türkiye Vatandaşlığı kazanma konularına ilişkin malumat, hazırlanması gereken evrak ve takip edilmesi gereken süreçler hususunda aydınlatıcı bilgiler verilmektedir. 

Vize Merkezi Yabancılar Departmanı, Çalışma İzni, Oturma İzni ve Türkiye Vatandaşlığı kazanma konularında yardımcı olmak üzere, sizleri Vize Merkezi Ofislerine beklemektedir.

A- Türkiye’de Çalışma İzni

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de yerleşik bir şirket veya kurum bünyesinde çalışabilmesi için bazı prosedürleri takip etmesi elzemdir. Başvuru aşamasında olabilecek bir hata veya evraklarda olabilecek bir eksiklik dolayısıyla söz konusu başvurunun olumsuz neticelenmesi ihtimal dahilindedir. Başvuru bilgi ve belgelerin doğru ve uyumlu olmalarının yanı sıra başvuru için belirlenen sürelere sıkı bir şekilde riayet etmek gerekmektedir. Aksi takdirde verilen emek, yapılan masraf, gösterilen çaba boşa gidecek, başvuru sürecini yeni baştan tekrarlamak gerekecektir.  

Bunların farkında ve bilincinde olan Vize Merkezi uzmanları, söz konusu prosedürlerin takibi aşamasında yanınızda olmaya hazırdır.

Çalışma İzni Başvurusu

Türkiye’de çalışma izni başvuruları genel olarak eşzamanlı yürütülen iki yolla gerçekleştirilmektedir.

Bunlardan birincisi, çalışma izni başvurusunda bulunan yabancının, uyruğunda bulunduğu veya daimi ikamete sahip olduğu ülkedeki Türkiye Temsilciliğine müracaatı, eşzamanlı olarak anılan yabancıyı bünyesinde çalıştırmak isteyen şirket yetkililerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 10 gün içerisinde önce online olarak, akabinde gerekli evrakla birlikte başvurması suretiyledir. Bu, yurtdışından başvuru yöntemidir.  

İkinci yöntem ise yurtiçinden başvurudur. Bu yöntemde çalışması öngörülen yabancının öğrencilik sebebi haricinde, asgari 6 ay süreli yasal bir oturma iznine sahip olması şarttır. Bu şartı sağlayan yabancı için, bünyesinde çalışacağı şirketin yetkilileri tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na online başvuru yapılır, akabinde ise gerekli evrak anılan Bakanlığa teslim edilir.

Çalışma İzni Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Türkiye’de Çalışma İzni başvuruları için gerekli evrak listeleri ilgili sayfalarımızda sunulmaktadır.

Vize Merkezi olarak çalışma izin başvurularınızda evrakları hazırlanması sürecinde sizlere destek vermeye ve yardımcı olmaya hazırız.

Çalışma İzinleri Harcı ne kadardır ve nasıl yatırılır?

Türk mevzuatı gereği yabancılara verilen çalışma izin belgeleri harca tabidir. Çalışma izin talebinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca (ÇSGB) uygun görülmesi halinde, verilecek izin süresine göre, çalışma izni harcı yatırılması gerekmektedir. Harç tutarları, her yıl yeniden değerleme oranı temel alınarak belirlenmekte ve resmi gazetede yayımlanmaktadır. Harç miktarları ve yatırılacak banka şubelerine ilişkin bilgiler ÇSGB internet sitesinde yer almaktadır.

Çalışma İzin Başvuru Dilekçesi

Bünyelerinde yabancı bir kişi çalıştırmak isteyen Türk işverenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü’ne hitaben bir dilekçe yazmak zorundadırlar. Söz konusu dilekçede şirket ismi, referans numarası ile birlikte yabancının şirkette hangi pozisyonda çalıştırılacağı da belirtilmelidir.  

B- Türkiye’de Oturma/İkamet İzni

Oturma izni nedir

Türkiye’de belirli bir süre kalınması içi yabancılara verilen izne oturma İzni denilmektedir. Kimlere ve hangi kurallara göre, ne kadar süre oturma izni verileceği hususu devletlerin egemenlik alanında kabul edilir. Türkiye’de verilen oturma izinleri kanunla belirlenmiştir. 

Oturma İzni Çeşitleri

Türkiye’de yaşayan yabancılar farklı statüler için belirlenmiş oturma izni tabi kılınmaktadırlar. Bunlardan bir kısmı şunlardır: kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni.

Türkiye’de, vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları zorunludur. İkamet izni başvurusunun, yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türk Temsilciliklerine yapılması esastır. Bununla birlikte, ikamet izni başvurusu yapmadan Türkiye’ye vize süresiyle veya vize muafiyetiyle gelen yabancıların ikamet izni başvuruları, Türkiye’deki Valiliklerce de alınmaya devam edilmektedir.

Oturma İzni Başvurusu

İkamet İzin başvurularının online olarak gerçekleştirilebilmesi için e-ikamet sistemi ihdas edilmiştir. Bu sisteme kaydını yaptıran yabancılara mülakat için randevu verilmektedir. Yabancı vatandaşın randevu gün ve saatinde bulunduğu ilin İl Göç İdaresi’nde hazır bulunması gerekir.

C- Türkiye Vatandaşlığı

Kimlerin Türkiye vatandaşı olabileceğine dair hususlar 5901 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Söz konusu Kanun içeriğinde Türkiye vatandaşlığına başvuru şartları ayrıntılı bir biçimde ifade edilmektedir.  

Türk Vatandaşlığı Kazanılması Yolları

Türkiye vatandaşlığı doğumla ve soy bağı ile kazanılmasının yanı sıra sonradan başvurulmak suretiyle de edinilebilir. Bunun için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlar arasında, evlenme yoluyla, istisnai yolla, evlat edinme yoluyla sayılabilir.  

Son Çıkan Kanun: Yatırım Yapan Yabancılar Vatandaş Olacak

2017 Ocak ayında gerçekleştirilen son düzenlemeyle, Türkiye’de belirtilen değerde gayrı-menkul satın alan, belirli sayıda işçi çalıştıran işletmeler kuran, Türk bankalarında belirli miktarda mevduatı bulunan ve belirli miktarda devlet tahvili satın alan yabancılara da vatandaşlık kazanma hakkı verilmiştir. Söz konusu kanun ile ilgili yönetmelik hazırlama çalışmaları sürdürülmektedir.

Vize Merkezi Yanınızda!

Türkiye vatandaşlığının kazanılması sürecinde yapılması gereken işlemler ve hazırlanması gereken evraklara ilişkin bilgiler sayfamızın ilgili kısımlarında sunulmakta olup, Vize Merkezi uzmanları olarak söz konusu süreci kolaylaştırmak ve evrak hazırlama sürecinde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtir, sizi Vize Merkezi Ofislerine bekleriz.

Türkiye vizesi

Türkiye ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum Türkiye Uzun Dönem İkamet İzni
J. Seritka 25/02/21, 16:30

Merhabalar ben Julian. 2008 yılında eşim Mert ile taşınarak Fransa’da evlendik. İkimiz de üniversitede öğretim üyesi olarak çalışırken tanıştık. Sonrasında Paris’te evlendik. 2011 yılında kızımızın doğumundan sonra Türkiye’ye taşındık. O süreden beri de aile ikamet izni ile burada bulunmaktayım. Şu anda bir üniversitede profesör akademisyen olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda çalışma iznim de var. Yaptığım araştırmalar sonucu internette Türkiye uzun dönem ikamet izni için sizin sitenize rastladım. İşim gereği makale taramalarına da alışkın olduğum için sitenizdeki ikamet izni içeriklerinin neredeyse hepsini okuma fırsatım oldu. Bu kadar yıl sonra artık her sene ikamet izni yenileme süreçleri ben artık gerçekten yormaya ve strese sokmaya başladı.
Bu nedenle uzun dönem ikamet izni başvurusu yapmaya karar verdim. Kendim Fransız olduğum için direk Türk vatandaşlığı almak istemiyorum. Aslında bu konuda hak kazandığımın farkındayım fakat benim için uzun dönem ikamet izni almam yeterli olacaktır. Kısa dönem ikamet izninden daha zorlu bir süreç olduğu için sizin gibi profesyonel bir firmadan destek alarak ilerlemek istiyorum. Bu ikamet izni ile vatandaşlık arasındaki farklardan da biraz bahsedebilirseniz çok sevinirim. Bu süreçte bana profesyonel olarak destek vermeniz istemekteyim. Süreçler hakkında beni ayrıntılı olarak bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum. İlginiz için şimdiden teşekkürler
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Türkiye Çalışma İzni Harç Ve Ücretleri
Z. Art 25/02/21, 11:19

Merhabalar sayın yetkili, ben Gana uyruklu Zeniyeban. Türkiye’de yaklaşık 3 yıldır yaşamaktayım. Bu süreç zarfının tamamında kısa dönem ikamet izni ile burada bulundum. Kendi ülkemde Bilgisayar teknolojileri eğitimi aldım. Bu güne kadar İran üzerinden çalıştığım şahıs firmam ile freelance olarak yazılım ve bilişim sistemleri alanında danışmanlık vermekteyim. Bu nedenle bu zamana kadar çalışma izni başvurusu yaparak Türkiye çalışma izni harç ve ücretleri ödeyip kart almama gerek olmamıştı. Şimdi ise dünya çapında hizmet veren alanımda uzman olan bir uluslararası firmadan iş teklifi aldım. Kendimi geliştirmem adına çok büyük bir önemi olduğu için bu iş teklifini kabul etmek istiyorum. İnternette başvurular için araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. İçerikler olarak gerçekten her yabancıyı bilgilendirebilecek şekilde oluşturulmuş.
Konu hakkındaki tüm içerikleri dikkatlice okudum. Az çok bilgi edinmiş olsam da bu bahsi geçen şirkette çalışmak ve bu nedenle de çalışma izni başvurumu doğru şekilde yapmak benim için çok önemli. Başvuru sürecimde eğer mümkün ise sizle çalışmak istemekteyim. Çünkü bu konuda yanlış bir işlemle firmada çalışma hakkımı kaybetmekten çok korkuyorum. İlk olarak başvuru işlemleri için sağlamam gereken özel kriterler nelerdir? Bunlar ve başvuru içerikleri, benim hazırlamam gereken evraklar, onlardan almam gereken evraklar ve tüm başvuru süreçleri hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Bu şekilde ben de kendime bir başvuru haritası çıkararak doğru adımlarla ilerlemek istemekteyim. Yönlendirmeleriniz ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Türkiye’de Bakıcı Ve Ev Hizmetleri Çalışma İzni
L. Sandir 25/02/21, 09:08

Merhabalar, ismim Levent. Sitenize internette araştırma yaparken rastladım ve içerik olarak gerçekten çok bilgilendirici. Türkiye’de bakıcı ve ev hizmetleri çalışma izni benim konum aslında ama diğer içerikler de gerçekten aklıma takılan her konuda kendime yanıt buldum. Tabiki bunlar genel bilgilendirmeler olduğu için ben size kendi sürecimden bahsederek başvuru adımlarında bana danışmanlık ederek yol göstermenizi isteyeceğim. Öncelikle eşim şu anda 6 aylık hamile ve bu nedenle sürece şimdiden başlamak istedik. Ben oldukça yoğun çalıştığım ve işim gereği sürekli yurt içi yurt dışı seyahatlerim olduğu için doğum öncesinde hamilelik döneminden de başlayarak bir bakıcı arayışımız söz konusu idi. Yaptığımız görüşmeler ışığında şu anda elimizde olumlu olarak gözüken 2 adayımız var. Sizin yönlendirmeleriniz ışığında hangi aday için işe başlama süreci daha kolay olacak ise o aday üzerinden sizinle başvuru süreçlerinde ilerlemek istiyoruz.

İlk aday Filipin uyruklu ve Türkiye’de daha önce bir tanıdığımızın yanında bakıcı olarak çalışıyordu. Şu anda çocukları artık okul çağına geldiği için yakın bir tarihte yollarını ayırmak istiyorlar. Bu arkadaşlarımızın yanında çalışma izni ile duruyor. Tabi ki süreçler konusunda çalışma izni varken direk bizle başlayabilir mi? Direk bizim üzerimizden sigortasını devam ettirmek mümkün mü? Eğer bu şekilde mümkün ise işimiz oldukça kolaylaşacak ve istediğimiz gibi bakıcımız doğum öncesi eşimin yanında başlayabilecek. Tanıdık ve bilindik biri olması bu aşamada sanırım içimizi çok rahatlatıyor. Tek sıkıntımız Türkçe konusunda çok başarılı olmaması ve bu nedenle çocuğun gelişiminde bunun nasıl bir etki edeceğinden emin olmamız ama bunu sanırım sonraki etapta düşünebiliriz.

İkinci adayımız ise ülkesinde çocuk eğitimi ve bakımı konusunda eğitim almış Endonezya’da yaşayan bu konuda eğitim ve eğitici sertifikalarına sahip bir bakıcı. Bu kişi ile görüşmelerimiz tahmin edersiniz ki online olarak gerçekleşti. Defalarca Skype üzerinden yaptığımız görüşmeler ve sonrasındaki referans araştırmalarında gerçekten başarılı bir aday olarak gözüktü. Bu kişi ile çalışmayı düşünür isek eğer Türkiye’ye geldikten sonra mı Türkiye’de bakıcı ve çalışma izni başvurusu yapmamız gerekiyor? Eğer öyle ise bir an evvel gelip başvuru işlemlerine başlamak istiyoruz. Bu süreçler konusunda yabancı olduğumuz için sizin danışmanlığınız ile süreci yürütmek istiyoruz. Malum bu süreç bizim için çok önemli olduğundan en doğru şekilde ilerlemek ve hata yapmadan doğru yolu bulmak sandığınızdan daha mühim. Eşimin bu süreçte rahat etmesini istediğimden hata yapma lüksüm yok. Bu nedenle de sizin gibi profesyonellerle çalışmayı seçiyorum. Konu ve süreçler hakkında beni bilgilendirebilirseniz bir an evvel süreçlere başlamak istiyorum. İlginiz ve anlayışınız için şimdiden çok teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Türkiye Bakıcı Ve Ev Hizmetleri Çalışma İzni
S. Zant 24/02/21, 19:46

Merhabalar, ben Süzyan. Aslında Türk vatandaşıyım ve şu anda 7 aylık hamileyim. Bebeğimiz için bir bakıcı arayışımız var ve bu konuda sitenizde çok yararlı içeriklere rastladım. Dönemsel olarak da çok hassas olduğumu ve konunun benim için önemini tahmin edebilirsiniz. Eşimin de işleri ile oldukça yoğun olduğunu düşünürsek doğumdan önce bakıcı işini çözmem gerekiyor. Bu nedenle sizin gibi profesyonel bir firmayla çalışarak içim rahat bir şekilde süreci çözmek istiyorum. Aslında bakıcı konusunda oldukça kararsız bir süreçten geçtim ve yabancı bir bakıcı almak konusunda çok kararsızdım. Sonrasında ise yaptığım araştırmalar ve bakıcı görüşmeleri sonrasında Özbekistan uyruklu bir bakıcı ile karar kıldım. Bu kararım sonrasında Türkiye bakıcı ve ev hizmetleri çalışma izni konusunu araştırdım.

Aslında amacım bir an evvel Türkiye’ye gelmesi ve tanışma süreci ile birlikte doğum öncesi alışma süreci olacak. Fakat işin yasal ve prosedürsel süreçlerine hakim olmadığım için ilk olarak bu konuda bir yönlendirmeye ihtiyacım var. Kendisi ile yapacağım iş sözleşmesi öncesi bu konuları netleştirmek istiyorum. Tahmin edersiniz ki kendisi ile de anlaşma sağlamak ve kaçırmamak istiyorum. Bu nedenlerle öncelikle çalışma izni başvurusu süreçleri, zaman kavramları ve ihtiyaçlar hakkında beni bilgilendirebilirseniz buna bağlı olarak süreci yürütmek istiyorum. Bu şekilde bir karara varıp sözleşme ve işlemlere başlamak istiyorum. Eğer mümkünse eşimle birlikte sizi ofisinizde de ziyaret etmek isteriz. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Türkiye’de Çalışma İzni Başvuru Formu
R. Kaniyan 24/02/21, 19:18

Merhabalar ben Rashul. Sitenize internette yaptığım Türkiye’de çalışma izni başvuru formu konularında rastladım. İçerikleriniz oldukça bilgilendirici ve yol gösterici. Ben sizden almak istediğim danışmanlık hizmetinden bahsedeyim. Üniversite eğitimimi burada Marmara Üniversitesinde Tasarım Bölümü/ İç Mimarlık departmanı üzerinde tamamladım. Öncesinde ise İran’da lise eğitimimi tamamlamış idim. Aslen Tahran İran asıllıyım. Türkiyede’ki eğitim sisteminin beni cezbetmesi nedeni ile buraya gelerek burada eğitim almak istedim. Üniversitede okurken yaptığım kısa süreli stajlar sayesinde okulu bitirir bitirmez çalışmaya başladım. Büyük bir firmada her zaman hayalim olan departmanda junior designer olarak yaklaşık 3 yıldır çalışmaktayım. Bu iş ile birlikte deneyimli olduğum için bana yeni fırsatlar doğurdu. Bu işin bana açtığı kapı ise çok daha hatrı sayılır bir firmada artık junior değil senior designer olarak çalışma teklifi aldım. Bu şirketim ile henüz ayrılacağım bilgisini paylaşmadım ve diğer şirketin teklifini kabul etmeden önce süreçler hakkında bilgi edinmek istedim. Başka bir ülkede izin kapsamında durduğum için durumumu riske atmak istemem.

Şu an çalıştığım şirketimdeki çalışma iznimin bitmesine 7 ay var. Yeni şirket ile anlaşma sağlar isem o halde bu çalışma izni başvurusu ile devam etmem mümkün olur mu? Mümkün değil ise de nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yeniden Türkiye’de çalışma izni başvuru formu doldurarak yeni bir başvuru mu yapmalıyım? Aslında şu anda teklif edilen işe geçebilmem kariyerim için çok büyük önem arz ediyor olsa da çalışma iznimde oluşacak en ufak bir sıkıntı benim Türk vatandaşlık başvuru hakkımı engelleyeceği için bu konuda oldukça tedirginim. Sizden bu konuda yönlendirme beklemekteyim. Bu şirketimde devam eden çalışma iznim ile yeni şirkete sigorta geçişim yapılması mümkün mü? Eğer değil ise yeni başvuru sürecimin nasıl ilerlemesi gerekiyor? Benim için asıl en önemli olan konunun Türk vatandaşlığı başvuru hakkı kısmı olduğunu unutmadan beni bu süreçler için en doğru yola yönlendirebilir misiniz? Konu hakkındaki yönlendirme ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
Cevabı Görüntüle
Telefon
x