İstanbul (Avrupa)

Telefon

+902129701111

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Türkiye Vize Merkezi, İstanbul

İstanbul Vize Merkezi

Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubesine hoş geldiniz. Bu sayfa, İstanbul’dan ikamet izni, çalışma izni, Türk vatandaşlığı ya da e-Vize başvurusu yapacak kişileri bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için her bir prosedür hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bireysel başvurularda basit bir hata dahi başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Bu durumda ise başvuru sahibi hem maddi kayıp hem de zaman kaybı yaşayacaktır. Bu gibi aksaklıklar yaşanmaması adına Türkiye Vize Merkezi olarak başvuru süreçlerinde kişilere danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvuru işlemleri alanında uzman kişiler eşliğinde en doğru şekilde gerçekleştirilmektedir.

E-vize, ikamet izni, çalışma izni ya da vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce yazının devamında yer alan bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz. Başvuruda bulunmak ya da başvuruya ilişkin detaylı bilgi almak için +90 212 970 02 88 numaralı hattan ya da [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İstanbul E-Vize Nasıl Alınır?

E-vize Türkiye’ye seyahat edecek yabancılar için alınan bir tür elektronik izin belgesidir. Dış temsilcilikler tarafından pasaporta basılan vizeye alternatif olarak uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubesi olarak İstanbul’dan e-vize almak isteyen yabancıların başvuru işlemlerini en doğru şekilde gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’ye giriş yapacak yabancıların amaçlarına uygun bir vize ile seyahat etmeleri gerekmektedir. E-vize yalnızca turistik ve ticari amaçlı seyahatler için uygundur. Konsolosluk başvurularında olduğu gibi çok fazla evrak ibraz edilmesine gerek yoktur.

İstanbul’dan Türkiye vizesi başvurusunda bulunacak yabancıların dikkat etmesi gereken pek çok husus vardır. Başvurularda yapılan basit bir harf hatası bile vizenin geçersiz olmasına sebep olabilir. Dolayısıyla bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda, başvurunuzun takibi yapılmaktadır.

Başvuruların yapılması için öncelikle uyruk seçimi yapılmaktadır. Tek giriş – çok giriş, konaklama süresi vb. vize bilgileri ile ücretler gibi vizeye ilişkin hususlar yabancının uyruğuna göre belirlenir. Uyruk seçimi yapıldıktan sonra gerekli yönlendirmeler sistem tarafından yapılmaktadır. E-vize almak için Vize Merkezi uzmanlarına pasaport taramanızı ve seyahat planınızı e-posta yoluyla iletmeniz yeterlidir. Başvurunuz onaylandıktan sonra adınıza düzenlenen vize, tarafınıza e-mail yoluyla iletilecektir.

E-vize hakkında detaylı bilgi almak ya da başvuruda bulunmak için +90 212 970 02 88 numaralı hattan ya da [email protected] adresinden Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubesine ulaşabilirsiniz.

İstanbul İkamet İzni Nasıl Alınır?

İkamet izni yabancının Türkiye’de ikamet etmesi için düzenlenen bir izin belgesidir. İstanbul ikamet izni başvurusu için öncelikle başvuru türü belirlenmelidir. 6 çeşit ikamet izni bulunur. Bunlar;

 • Kısa Dönem İkamet İzni
 • Uzun Dönem İkamet İzni
 • Öğrenci İkamet İzni
 • Aile İkamet İzni
 • İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni
 • İnsani İkamet İzni

Her bir ikamet izninin başvuru prosedürü bir diğerine göre farklılık gösterir. Başvurunun ilk şartı ikamet izni türünün doğru belirlenmesidir. Vize Merkezi, ücretler ve gerekli evraklar konusunda başvuru sahibini bilgilendirmektedir. Gerekli evraklar ile birlikte başvuru ücretlerinin iletilmesi halinde kişi için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bir randevu tanımlanır. Randevu günü ve saatinde, evraklar ibraz edilerek başvuru tamamlanmaktadır. Daha sonra onaylanan ikamet izni kişiye iletilmektedir.

Başvuru türü, ikamet izni için gerekli evraklar, ücretler ya da başvuruya ilişkin herhangi bir konuda detaylı bilgi almak için +90 212 970 02 88 numaralı hattan ya da [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz. İkamet izni İstanbul başvuruları Türkiye Vize Merkezi İstanbul temsilcileri tarafından güncel prosedürlere uygun olarak takip edilmektedir. Dilediğiniz her an arayarak başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Kısa Dönem İkamet İzni

İstanbul kısa dönem ikamet izni oturma izni başvuru türlerinden biridir. Yabancıya belirli bir süre Türkiye’de ikamet hakkı tanır. Ticari amaçlı, turistik amaçlı, bilimsel araştırma, staj, Türkçe kursu, yatırım ya da tıbbi tedavi gibi amaçlar ile Türkiye’de ikamet edecek kişilerin talep etmesi gereken ikamet izni türüdür. Kısa dönem ikamet izni her seferinde 2 yıllık süreler ile düzenlenir. Bakanlar kurulunca belirlenen ölçütlerde yatırım yapacak kişiler ya da KKTC vatandaşları için 5 yıla kadar düzenlenebilir.

Kısa süreli ikamet başvurularında, yabancı adına elektronik form doldurulduktan sonra randevu alınmaktadır. Randevu günü başvuru evrakları ibraz edilerek başvuru tamamlanır. Onaylanan başvurularda kişi adına bir ikamet izni düzenlendikten sonra başvuru sahibine iletilir. Gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • İkamet İzni Başvuru Formu (İmzalı)
 • 4 adet Biyometrik Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş)
 • Pasaport (Bilgilerin ve işlenmiş sayfaların fotokopisi ile birlikte)
 • Geçim Belgeleri
 • İkamet Boyunca Geçerli Sağlık Sigortası

İkamet izni İstanbul başvuruları için +90 212 970 02 88 numaralı hattan ya da [email protected] adresinden Vize Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul Uzun Dönem İkamet İzni

Süresiz düzenlenen bir oturum iznidir. İstanbul uzun dönem ikamet izni başvurularında dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunur. İlgili şartları taşıyan ve gerekli evrakları ibraz eden kişilerin başvuruları alınmaktadır. Başvuruda yapılacak basit bir hata reddedilmesine sebep olacaktır. Bu sebeple başvurudan önce, prosedürler hakkında bilgi sahibi olan bir uzmandan muhakkak yardım alınmalıdır. Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubesi aracılığıyla yapılan başvurular, ilgili makamların güncel gereklilikleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Uzun dönem ikamet iznine başvuru için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Kişinin 8 yıl kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet etmiş olması,
 • Kendisinin ve aile bireylerinin geçimini sağlayacak düzeyde gelirinin olması,
 • Geçerli bir sağlık sigortasının bulunması,
 • Son 3 sene içinde herhangi bir sosyal yardım almamış olması,
 • Kamu güvenliği ya da düzeni için tehdit oluşturmamış olması gerekmektedir.

İstanbul Aile İkamet İzni

Yabancıların başvurabileceği İstanbul oturma izni türlerinden biri de aile ikamet iznidir. Her seferinde en fazla 3 yıllık süreler ile düzenlenebilmektedir. Evlilik ya da aile birleşimi amacıyla gelen kişiler başvurabilmektedir. İstanbul aile ikamet izni başvurularında öncelikle İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bir randevu oluşturulmaktadır. Gerekli evrakların ibraz edilmesi ile başvuru tamamlanır.

Başvuru yapabilecek kişiler aşağıdaki gibidir.

5901 sayılı kanunda 28.md kapsamındaki kişilerin, Türkiye’de geçerli bir ikamet izni olan yabancıların, ikincil koruma statüsündeki kişilerin, mültecilerin ya da Türk vatandaşlarının;

 • Yabancı eşi
 • Kendisinin ya da eşinin 18 yaşından küçük çocuğu
 • Kendisinin ya da eşinin bağımlı çocuğu şeklindedir.

Aile ikamet izni hakkında detaylı bilgi almak ya da başvuru yapmak için +90 212 970 02 88 numaralı hattan ya da [email protected] adresinden Türkiye Vize Merkezi İstanbul temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

İstanbul Öğrenci İkamet İzni

Öğrenci ikamet izni, ülkemizde öğrenim gören/görecek yabancılar için düzenlenen bir izin belgesidir. Aile ikamet izni olmayan, 18 yaşından küçük ilk ya da ortaöğretim öğrenciler ve yüksek öğrenim öğrencileri başvuru yapabilir. Yüksek öğrenim ön lisans, lisans, yüksek lisans, DUS, TUS, doktora gibi programları kapsamaktadır. Aile ikamet izni olan kişiler, öğrenci izni olmaksızın 18 yaşına kadar ilk ve orta öğrenimlerine devam edebilmektedir.

Yalnızca bu şartları taşıyan ve evrakları ibraz eden kişilerin başvuruları alınmaktadır. İstanbul öğrenci ikamet izni başvurusunda, yabancı adına bir randevu oluşturulmaktadır. Randevu gününde İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne evrakların sunulması ile başvuru tamamlanmaktadır. Gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Öğrenci İkamet İzni Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Öğrenci Belgesi
 • Geçim Belgeleri
 • Sağlık Sigortası
 • Konaklama belgeleri (Yurt belgesi, kira kontratı vb.)

Öğrenci ikamet izni başvurusunda bulunmak, başvuruya ilişkin detaylı bilgi almak için +90 212 970 02 88 numaralı hattan ya da [email protected] adresinden Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubemizle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni yabancılara Türkiye’de çalışma hakkı tanıyan bir tür izin belgesidir. Çalışma izni olmadan Türkiye’de çalıştığı tespit edilen yabancılara cezai işlemler uygulanmaktadır. İstanbul çalışma izni için bir işyeri ya da işletme ile sözleşme yapılması gerekmektedir. Yabancıların, Türkiye’de herhangi bir iş yerinde çalışmalarına izin verilmez. Bu sebeple herhangi bir işletme olmadan yabancının tek başına başvuruda bulunması söz konusu değildir.

Ülkemizde, en az 6 ay süreli geçerli bir ikamet izni olan yabancılar başvuru yapabilmektedir. Çalışma izni için başvuru yapacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimlik numarasına sahip olması gerekmektedir. Vize Merkezi tarafından yapılan çalışma izni işlemleri prosedürlere uygun olarak uzman kişiler eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Yabancının hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

 • İş sözleşmesi
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport
 • Diploma

İşverenin hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Vergi levhası
 • İşyeri bilançosu
 • Ticaret sicil gazetesi
 • İşyeri faaliyet belgesi
 • Ön izin belgesi

Çalışma izni başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için +90 212 970 02 88 numaralı hattı arayabilir ya da [email protected] adresinden Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubesine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Türkiye Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türk vatandaşlığı başvurusunun alınabilmesi için bazı şartlar söz konusudur. Türk vatandaşlığının doğumla ya da sonradan kazanılması mümkündür. Kişinin durumuna en uygun başvuruda bulunmak gerekir. Soy bağı ya da doğum yeri esasına bağlı, evlat edinilme yoluyla, evlenme yoluyla, göçmen olarak, ikamet şartına bağlı olarak Türk vatandaşlığı kazanılabilir. Başvuru türlerinin her birinde başvuru gereklilikleri de değişiklik gösterir.

Türkiye’de doğup, yabancı anne ve babadan dolayı herhangi bir vatandaşlık kazanamayan çocuk, Türkiye’de bulunmuş çocuk ya da Türk anne ya da Türk baba birliğinden doğan çocuk Türk vatandaşıdır. Vatandaşlığın sonradan kazanılması için kişinin Türkiye’de kesintisiz beş yıl ikamet etmiş olması gerekmektedir. Başvurular ikamet adresinin bulunduğu valiliğe yapılmaktadır.

İstanbul vatandaşlık başvuruları hakkında detaylı bilgi almak için +90 212 970 02 88 numaralı hattı arayabilir ya da [email protected] adresinden Türkiye Vize Merkezi İstanbul şubesine ulaşabilirsiniz.

Türkiye vize merkezi istanbul

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp