Diyarbakır

Telefon/Faks

0850 460 15 20

Eposta

diyarbakir@vizemerkezi.com

Türkiye Vize Merkezi, Diyarbakır

Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır şubesine hoş geldiniz.

Diyarbakır’dan vize, ikamet izni, vatandaşlık ve çalışma izni başvurusunda bulunacak yabancıları bilgilendirmek amacıyla oluşturduğumuz bu sayfayı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Vize Merkezi, başvuru sürecinde kişilere danışmanlık hizmeti sunarak, işlemleri güncel prosedürlere uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Başvuru işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayabilir ya da diyarbakir@vizemerkezi.com adresine yazarak Vize Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır E-Vize Nasıl Alınır?

Türkiye’ye turistik ve ticari amaçlı seyahat edecek yabancıların e-vize alması gerekmektedir. E-vize için yalnızca belirli ülke vatandaşları başvuruda bulunabilir. Vizeden muaf yabancıların e-vize başvurusu alınmamaktadır. E-vize, ülkemize seyahat edecek yabancılar için düzenlenen elektronik belgedir. Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Randevu gerekmeksizin Diyarbakır’dan e-vize başvurusu yapmak mümkündür.

Başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için Vize Merkezi temsilcileri ile iletişime geçerek seyahat planınızı aktarmanız ve evraklarınızın taramasını diyarbakir@vizemerkezi.com adresine iletmeniz gerekmektedir. Hazırlanması gereken evraklar başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Başvuru evrakları hakkında bilgi almak için +90 850 460 15 20 numaralı hattan Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır temsilcilerine ulaşarak evrak listesi talep edebilirsiniz.

Evraklarını ileten kişinin başvuru işlemleri, Vize Merkezi uzmanları tarafından güncel prosedürlere uygun olarak yapılır ve değerlendirilmek üzere konsolosluğa sunulur. Vize başvurusu genellikle 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Diyarbakır’dan Türkiye vizesi almak isteyen yabancıların başvuruları onaylandıktan sonra, e-vize başvuru sahibinin mail adresine Vize Merkezi tarafından iletilmektedir. Başvuru sahibi, adına düzenlenen e-vize çıktısını seyahat esnasında yanında bulundurmalıdır.

Diyarbakır İkamet İzni Nasıl Alınır?

Diyarbakır ikamet izni başvuru işlemleri ilk olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Vize Merkezi uzmanları, başvuru sahibi ile karşılıklı görüşerek öncelikle başvuru türünü belirlemektedir. Ardından ön kayıt yaparak belirli bir gün ve saatte randevu oluşturmaktadır. Randevu günü ve saatine kadar başvuru sahibinin evrakları hazırlaması ve Vize Merkezi’ne iletmesi gerekmektedir. Evraklar ulaştıktan sonra gerekli işlemler, Vize Merkezi uzmanları tarafından tamamlanır. Belgelerin ibraz edilmesi ile başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İkamet izni Diyarbakır başvurularında dikkat edilmesi gereken ilk husus, doğru türde bir başvuruda bulunmaktır. Başvuru türleri kişinin kalış amacı, kalış süresi ve benzeri hususlar doğrultusunda belirlenir. Kısa süreli oturum izni, Uzun süreli oturum izni, İnsani oturum izni, Aile ikamet izni, Öğrenci oturum izni ve insan ticareti mağdurları için ikamet izni olmak üzere 6 farklı başvuru türü vardır. Her bir başvurunun koşulları ve hazırlanması gereken evraklar farklıdır. Diyarbakır oturma izni başvuruları hakkında detaylı bilgi için diyarbakir@vizemerkezi.com adresine yazabilir veya +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayarak Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır temsilcilerine ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Kısa Dönem İkamet İzni

Türkiye’de turistik, ticari, yatırım, Türkçe kursu, staj, öğrendi değişim programları ve tıbbi tedavi amaçlı ikamet edecek kişilerin Diyarbakır kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunması gerekir. Kısa süreli izinler, en fazla 2 yıla kadar düzenlenirken; KKTC vatandaşları ile yatırımcılara 5 yıla kadar düzenlenebilmektedir. Başvuru işlemleri Vize Merkezi uzmanları eşliğinde en doğru şekilde gerçekleştirilmektedir. Gerekli evraklar başvuru sahibinin statüsü, mesleği, yaşı ve benzeri hususlara göre belirlenir. Her başvuruda ibraz edilmesi gereken ortak evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Pasaport Aslı ve Fotokopileri
 • İmzalanmış İkamet İzni Başvuru Formu
 • 4 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Geçim Belgeleri
 • Sağlık Sigortası

İkamet izni başvurusunda bulunmak ve başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgi almak için diyarbakir@vizemerkezi.com adresine yazarak ya da +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayarak Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır şubesine ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Uzun Dönem İkamet İzni

Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Diyarbakır uzun dönem ikamet izni başvurusunda bulunabilir.

 • Türkiye’de aralıksız olarak sekiz sene boyunca ikamet etmiş
 • Geçerli bir sağlık sigortası olan
 • Gelir düzeyi kendisinin ve ailesinin geçimi için yeterli olan
 • Son 3 yıl içinde hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış olan
 • Kamu güvenliği açısından tehdit oluşturmayan kişiler

Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan kişilerin başvuru evraklarını ibraz etmesi halinde başvurular alınmaktadır. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvurular uzmanlar eşliğinde en doğru şekilde gerçekleştirilmektedir. Başvuru evrakları başvuru sahibinin uyruğu, mesleği, kalış amacı ve benzeri durumlara göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak için +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayabilir ya da diyarbakir@vizemerkezi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Aile İkamet İzni

Türkiye’de aile/evlilik için ikamet edecek yabancıların Diyarbakır aile ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Aile ikamet iznine; Türk vatandaşlarının, Mültecilerin, Oturma izni ile Türkiye’de kalanların, İkincil koruma statüsündeki kişilerin ve 5901. Kanunun 28. Md belirtilen kişilerin, eşi, çocukları ve eşinin çocukları başvuru yapabilmektedir. Çocuklar için yapılan başvurularda, çocuğun 18 yaşından küçük ya da bağımlı olması gerekmektedir. Aile ikamet izni destekleyicinin ikamet iznini geçmemek kaydıyla en fazla 3 yıla kadar düzenlenmektedir.

Başvuru belgeleri; başvuru sahibinin statüsü, uyruğu, mesleği ve destekleyici bilgilerine göre değişiklik göstermektedir. Başvurular hakkında detaylı bilgi almak için diyarbakir@vizemerkezi.com adresine yazarak ya da +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayarak Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır şubesine ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Öğrenci İkamet İzni

Türkiye’de öğrenim görmek amacıyla Diyarbakır’dan ikamet iznine müracaat edecek yabancıların Diyarbakır öğrenci ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Aile ikamet izni ile Türkiye’de kalan yabancılar, 18 yaşına kadar öğrenci ikamet izni olmaksızın ilk ve ortaöğretime devam edebilmektedir. Aile ikamet izni olmayan ilk/ortaöğretim öğrencilerinin ve yükseköğrenim öğrencilerinin başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru evrakları aşağıdaki gibidir;

 • Öğrenci İkamet İzni Başvuru Formu (İmzalı)
 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş)
 • Konaklama belgeleri (Yurt belgesi, kira kontratı vb.)
 • Öğrenci Belgesi
 • Geçim Belgeleri
 • Sağlık Sigortası

Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için başvuru evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanması gereken evraklar başvuru sahibi ve destekleyici bilgilerine göre değişiklik göstermektedir. Başvuru esnasında ek evrak talep edilmesi söz konusu olabilir.  +90 850 460 15 20 numaralı hattan ya da diyarbakir@vizemerkezi.com adresinden Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır temsilcilerine ulaşarak evrak listesi talep edebilirsiniz.

Diyarbakır Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de çalışmayı planlayan yabancıların, Türkiye’de bir işletme ya da işverenle sözleşme yapması ve bu sözleşme ile çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yabancıların Türkiye’de herhangi bir iş yerinde çalışılmasına izin verilmemektedir. Çalışma iznine başvuru yaparken belirli bir işletme ile başvuru yapılması gerekmektedir. Diyarbakır çalışma izni başvurularında hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • İş sözleşmesi
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport
 • Diploma

Aşağıdaki belgelerin işletme/işveren tarafından hazırlanması gerekmektedir.

 • Ön izin belgesi
 • Vergi levhası
 • İşyeri bilançosu
 • İşyeri faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi

Başvuru koşullarını sağlayan ve gerekli evrakları ibraz eden kişilerin başvuru işlemleri Vize Merkezi uzmanları aracılığıyla en doğru şekilde gerçekleştirilmektedir. Başvuru esnasında ek evrak talep edilebilmektedir. +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayarak ya da diyarbakir@vizemerkezi.com adresine yazarak çalışma izni evrak listesi talep edebilir ve başvurular hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Diyarbakır Türkiye Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Doğum yeri ve soy bağı esasına bağlı doğuştan Türk vatandaşlığı kazanılabileceği gibi, vatandaşlığın sonradan kazanılması da mümkündür. İkamet şartına bağlı, evlenme ve evlat edinilme gibi çeşitli yollarla vatandaşlık için başvuru yapılabilir. Başvuru türlerinin her birinde birtakım şatlar söz konusudur ve istenen evraklar başvuru türüne bağlı değişiklik göstermektedir. Bu şartları sağlayan ve başvuru evraklarını ibraz eden kişilerin başvuruları değerlendirilmektedir.

Vatandaşlık işlemlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok husus söz konusudur. Basit bir hata bile başvuru sürecinde aksaklık yaşamaya sebep olabilir. Prosedürlerde zaman zaman güncellemeler yapılmaktadır. Türkiye Vize Merkezi Diyarbakır uzmanları eşliğinde gerçekleştirilen başvuru işlemleri güncel prosedürlere uygun olarak yapılmaktadır.

Diyarbakır vatandaşlık işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için +90 850 460 15 20 numaralı hattı arayabilir ya da diyarbakir@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla Vize Merkezi Diyarbakır temsilcilerine ulaşabilirsiniz.

Türkiye Vize Merkezi, Diyarbakır

Vize Merkezi Personel

Türkiye ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz