Estonya Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Estonya Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, ülkeye akraba veya yakın arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler için tasarlanan kısa süreli vize türüdür.

Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, C tipi kısa süreli Estonya vizesidir. Bu vize kategorisinden başvuran kişiler 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süresince ülkede konaklayabilirler. Ayrıca bu vize türü için davetiye zorunlu bir evraktır.

Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi

Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi söz konusu ülkede aile bağı veya arkadaşı olan kişilerin talep ettiği bir Schengen vize türüdür. Vize başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sizi Estonya’ya davet eden kişinin Estonya’da yaşadığı belediyeden alacağı davet mektubudur. Söz konusu davet mektubunun içeriği başvuru dilekçesinde belirtilenle uygun özellikleri taşıyor olmalıdır. Belediyeden alınacak davet mektubunun aslının ibraz edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Davetiye önemli
Estonya aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda hazırlanması gereken başvuru dosyasına davet eden kişinin oturum kartı veya kimlik kartının fotokopisi de eklenmeli. Davet eden kişinin Estonya belediyesinden alınmış aile toplum kâğıdının aslı ile birlikte başvuru yapılması zorunlu kılınmış.

Vize talep dilekçesini nasıl yazmalı
Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için gerekli evraklar arasında yer alan bir başka evrak da vize talep dilekçesi. Dilekçenin İngilizce ve Estonya Konsolosluğuna hitaben yazılması bekleniyor.

Eğer Estonya’da bulunan yakınınız Estonya vatandaşı değilse davetiye ile birlikte oturum kartı ve pasaportunun fotokopisini de göndermekle yükümlüdür. Davet mektubu belli bir süreyi kapsar. Mektupta belirtilen süre seyahat tarihleri ile uyumlu olmalıdır.

Bulunduğunuz yeren başvuru mümkün
Estonya aile ve arkadaş vizesi başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Konusunda deneyimli ülke temsilcileri başvuru süresince size danışmanlık vereceklerdir. Eğer daha önce alınmış VIS’li Schengen vizeniz varsa bu durumda bulunduğunuz yerden temsilcilerimiz aracılığıyla başvuru sürecinizi yönetebilirsiniz. Her aşama ile ilgili bilgilendiriliyor olacaksınız. Ülke temsilcilerimizle irtibat kurduğunuz andan itibaren e-posta yoluyla hazırlamanız gereken evrak listesi konusunda bilgilendirileceksiniz. Evraklar ile pasaportunuzu posta yoluyla bize ulaştırdıktan sonra dosyanızın teslimi için randevunuzu alıyor olacağız. Evraklarınız bize ulaşmadan hiçbir biçimde ücret kabul etmediğimizi de hatırlatmak isteriz.

Estonya Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi başvuruları sırasında hazırlanması gereken belgeler:

1. İngilizce Vize Talep Dilekçesi 
2. Pasaport (seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
3. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (güncel, 35x45mm, beyaz fon arkalı)
4. Davetiye ( Estonya'da oturma izni olan yakınlarınızdan veya Estonya vatandaşı olan yakınlarınızdan talep edilecek)
5. Gelir Belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile ve adres bilgileri içeren)
7. Kimlik Fotokopisi
 
Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlanması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;
Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
Banka Hesap Dökümü (şirketin hesabına ait, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 
Kişi Şirket Çalışanı ise;
Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi,Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
Maaş Bordrosu (orijinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)
Banka Hesap Dökümü (güncel, şahsi hesabınıza ait, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
  
Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;
Çalışma Belgesi (Bağlı bulunduğunuz kurumdan alınan yazı)
Görev Kimlik Kartı (önlü - arkalı fotokopisi)
Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)
Banka Hesap Dökümü (şahsi hesabınıza ait, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imzalı ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 
Kişi Emekli ise;
Emeklilik Kartı fotokopisi
Emekli maaşa ait Banka Hesap Dökümü (son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
Banka Hesap Dökümü (güncel, son 3 aylık, en az 25.000 TL bakiyeli, kaşe, imzalı ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi veya kurum kim ise banka hesabı ona ait olmalıdır.
 
Kişi Öğrenci ise;
Öğrenci Belgesi (Orijinal, güncel)
Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçükse anne baba onaylı, orjinal belge)

Estonya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Estonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
    F.Ç., 27 Tem 2020, 14:02

    Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için neler gerekli? Bir de ne kadar kalabiliyoruz? Genel şartlar nelerdir? Form işlemlerinde eksik bilgi sıkıntı yaratır mı? Pasaport süresinin ne kadar olması gerekir? Sağlık sigortası yapmak zorunlu mudur? Bana yardımcı olur musunuz? İyi çalışmalar dilerim.

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Estonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp