Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi İçin Merak Edilenler

Fransa öğrenci vize randevuları nasıl alınıyor?

Merhaba, öğrenci vize randevuları kısa süreli ve uzun süreli olarak farklı kategorilerden online olarak kullanıcı kaydı oluşturduktan sonra alınabilmektedir. Başvuru formunuzu tamamladıktan sonra referans numarası ile birlikte pasaport, isim, doğum tarihi ve kullanıcı bilgileri ile randevunuzu talep edebilirsiniz.

Fransa öğrenci vizesi olanlar diğer ülkelere girebilir mi?

Fransa öğrenci vizesine sahip olmanız halinde diğer schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Schengen ülkeleri dışında olan ülkelere eğer vize uygulaması bulunuyorsa sahip olduğunuz vize kullanımı geçerli olmayacaktır. Fransa öğrenci vizeniz ile yalnızca vize sürenizin bulunması halinde ve pasaport sürenizin yeterliliğinin devam etmesi halinde farklı schengen ülkelerine kullanımda bulunabilirsiniz.

Fransa öğrenci vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü sebebi ile pandemi koşulları gereği ancak aşılı olmanız halinde seyahat iznine müsaade edilecektir. 2 doz Moderna, AstraZeneca, Biontec veya 1 doz Johnson&Johnson marka aşıları olan kişilere, Fransa devleti tarafından yabancı vatandaşların seyahatine izin verilecektir. Sinovac aşı olan vatandaşlar ise, 2 doz Sinovac ve 1 doz Biontech marka aşı olmaları halinde seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Fransa öğrenci vize başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Fransa öğrenci vize başvurusunda dikkat etmeniz gereken hususlar randevu tarihi ve seyahat tarihi arasında ki süre olmaktadır. Konsolosluğun değerlendirme süreleri 7 – 10 iş günü arası olabilmektedir. Başvurunuzda sizden istenilen orijinal belgeleri gerçeğe uygun şekilde sunmalısınız. Kalış yapılacak yere ve ulaşım rezervasyonları, banka hesap dökümleri sunulması zorunlu belgelerdir. Seyahatinizden az bir süre kala başvuru gerçekleştirmeniz zamanında pasaportunuzun teslim alamamanıza ve vize reddine sebep olabilir.

Fransa öğrenci seyahatlerde Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Sinovac marka aşı olmuş Türk Vatandaşları, 2 doz olması halinde artı bir doz Biontech aşı olmaları talep edilebilir. Yalnızca Sinovac marka aşı yaptırmış olmanız halinde seyahat izni verilmeyebilir.

Fransa’ya öğrenci amacı ile seyahat edecek kişiler ülkeye giriş yapmadan önce pcr testi yapmalı mıdır?

Fransa ülkesi, seyahatinize 48 saat kala PCR testi yaptırmanızı ve negatif sonucu belgelemenizi isteyecektir. Ayrıca ülke sınırlarına giriş yaptıktan sonra yeniden test yaptıracağınızı veya virolojik tarama testi uygulamasını kabul edeceğinizi beyan etmenize de talep edecektir.

Fransa’ya yapacağımız seyahatte 2. doz aşının üzerinden kaç gün geçmelidir?

Fransa ülkesine seyahatlerde, geçerliliği kabul edilen aşının 2.dozunun üzerinden 14 gün geçmesi halinde seyahat edebileceksiniz.

Fransa öğrenci vize başvuruları için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Vize başvuruları için 30.000 euro teminat içeren schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık poliçesi yaptırmanız zorunlu olmaktadır. ancak Covid-19 kapsamlı bir teminat sunmanız zorunlu olmamaktadır.

Fransa’ya öğrenci vize ile girerken hangi belgeleri yanımda bulundurmalıyım?

Fransa seyahatinizde öğrenci vizesi ile giriş yapmak istediğinizde yanınızda bulunduracağınız belgeler;

 • Pasaport ve geçerli vizeniz
 • Seyahat poliçesi (kopyası)
 • Uçuş biletiniz ve dönüş rezervasyonunuz
 • Öğrenim göreceğiniz kuruma ait okul kabul belgesi
 • Aşı kartı
 • PCR testi sonucu
 • Konaklama yerine ait rezervasyon
 • Kimlik kartınızın aslı

Fransa’ya öğrenci ziyareti için ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

PCR testinizin negatif sonucu ile birlikte 2 doz talep edilen aşı markası yaptırmış olmanız halinde ülkede karantina uygulaması bulunmayacaktır. Karantina; covid-19 semptomlarınızın olması halinde ve PCR testinizin pozitif olması durumunda uygulanmaktadır. Karantina( izolasyon )yapacağınız adres bildirimi paylaşımında bulunmanız gerekecek olup, kalış yapacağınız yerde ki tüm masraflar şahsınız tarafından karşılanması gerekecektir.

Öğrencilerin yaz dönemlerinde Fransa dil okulu tercihleri için Fransa Schengen vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu durumdaki öğrenciler Fransa Schengen vizesi başvurusu yaparak belirtilen süre zarfında Fransa’da kalabilirler.

Vize Merkezi Fransa Schengen Vize Departmanı, yaz döneminde 3 ayı aşmayan eğitim amaçlı seyahatler için vize danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi Fransa öğrenci vizeleri konusunda deneyimli temsilcileri ile Fransa Schengen öğrenci vizesi için gerekli evrakların takibini yaparak öğrencilere vize işlemlerinde kolaylıklar sağlar.

Fransa’da başta Paris olmak üzere Nice, Montpellier, Normandy, Cannes gibi Fransa’nın dil kursları konusunda önde gelen şehirlerindeki Fransızca kısa süreli dil kursları için yapacağınız Fransa Schengen vize başvurularında verilecek kararlar Fransa Konsolosluklarının  inisiyatifindedir. Fransa Konsolosluklarının dışında hiçbir kurum vize sonucu ve süresi hakkında yetki sahibi değildir. Fransa’da kısa süreli Fransızca eğitimi alacak kişilerin öğrenim görecekleri dil okuluna veya kursuna katılımlarını veya kayıtlarını belgeleyen evrakları vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Fransa vize işlemleri uzman danışmanlarımız sayesinde başarı ile yürütülmektedir. Fransa dil okulu vize başvurusunda bulunmak ve güncel evrak listesine ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizle irtibata geçin.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu

Fransa’da dil okuluna katılmak isteyen yolcularımız konsolosluğun başvuru için istediği evrakları eksiksiz biçimde sunmalıdırlar. Başvuru evrakları arasında en önemli belge Fransa’da katılım sağlanacak dil kursunun hangi tarihler arasında düzenlendiği, dil kursuna katılım sağlayacak kişinin/öğrencinin ad-soyad ve pasaport numarasının yazılı olduğu ve ilgili kurumdan alınmış davet yazıdır. Fransa’dan gelecek olan davet yazısında dil kursuna katılım sağlayan kişinin konaklama bilgileri de detaylı olarak belirtilmelidir. Belgenin ilgili kurum tarafından kaşeli ve yetkili tarafından imzalı bir şekilde iletilmesi gereklidir. Fransa vize başvurunuz için gerekli olan bu belgenin renkli olarak taratılıp mail ortamından iletilmesi yeterlidir. Fransa Öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak olan yolcularımızın dikkat etmeleri gereken diğer bir husus ise dil kursuna katılımı belgeleyen kurs ödendi dekontudur. Bu dekontun başvuru dosyasına eklenmesi zorunludur.

Fransa dil okulu için vize başvurusunda bulunacak yolcularımız Türkiye’de eğitim görüyorlarsa okudukları okuldan orjinal öğrenci belgelerini almalıdırlar. Fransa dil okulu vize başvurusunda bulunan kişiler için 18 yaşından küçük olunması durumunda noter onaylı muvafakatname istenmektedir. Anne ve babanın imzasının bulunduğu noter onaylı muvafakatnamede Fransa’da dil kursuna katılım sağlayacak kişinin yurtdışına çıkışına onay verildiği açıkça belirtilmelidir. 18 yaşını doldurmuş olan yolcularımız için noter onaylı belgeye ihtiyaç olmayacaktır.

Fransa öğrenci vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası en 3 ay geçerliliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Schengen vizelerinin ve T.C. pasaportlarının geçerlilik süresiyle ilgili işlemler yurtdışında yapılmamaktadır.

Fransa dil okulu için Schengen vize başvurusunda bulunacak yolcularımız öğrenciliklerini belgeleyen evrakların yanısıra birinci dereceden yakınlarının durumlarına uygun olan belgeleri sponsor evrakları olarak beyan etmelidirler. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak kişinin anne veya babasının olması gerekmektedir. Anne veya baba mesleki durumuna uygun evrakları başvuru için hazırlamalıdır. Başvuru sahibine sponsor olacak kişi emekli ise emekliğini gösteren SGK hizmet dökümünü ve emekli maaşının yattığı banka hesabını, bir şirket bünyesinde SGK’lı olarak çalışıyor ise şirketten izin yazısı başta olmak üzere son 3 aylık maaş bordroları, şirket görev yazısı, SGK işe giriş bildirgesi, şirketin vergi levhası, imza sirküsü, ticaret sicil gazetesi fotokopileri ile orijinal faaliyet belgesinin sponsor evrakları arasına eklemelidirler.

Başvuru sahibine sponsor olacak kişi devlet memuru ise görev yazısı ile görev kimlik kartı fotokopisinin yanısıra bakiyeli, ıslak imza ve kaşeli güncel banka hesap özetini temin etmelidirler. Fransa vize başvurusunda bulunacak kişiye sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirket evraklarını ve şahsi banka hesap özetini başvuru dosyasına eklemelidir.

Hazırladığınız evrakların kurallara uygun, güncel ve asıl veya suret olup olmadığına dikkat ediniz. Vize uyum koşullarına uygun olmayan evraklarınız konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Hazırladığınız evrakların vizenizin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilir. Fransa vize işlemleriniz sırasında Fransa Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilir. Vize sonucu ve süresinde olduğu gibi bu konuda da karar ve yetki sadece Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine aittir.

Fransa Vizesi başvurunuzu başlatmak amacıyla Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Fransa Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa öğrenci vize başvuruları randevu gününden itibaren ortalama 8-10 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Vize başvurunuzda bulunacağınız dönem yoğun başvurular dönemi olması halinde bu süreler uzayabilmektedir. İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer temsilciliklerden yapılan başvuruların sonuçlanma süreleri birbirinden farklı sürelerde olabilmektedir. Değerlendirme sürelerine hafta sonu ve özel günler dahil olmamaktadır.

Fransa Öğrenci Vize Ücreti Ne Kadar?

Öğrenci vize başvuruları ücretleri Euro para biriminde kabul edilmektedir. Kısa dönem Schengen ve uzun dönem ulusal öğrenci vize ücretleri farklı harç tutarlarında belirlenmiştir. Vize Merkezi danışmanlık ücretimiz 10 güne kadar yapılan seyahat poliçeleri dahil 100 Euro olmaktadır. 0-6 yaş arası Fransa öğrenci vize ücreti; 35 Euro, 6-12 yaş arası 75 Euro, 12 yaş ve üzeri başvuru ücreti ise 115 euro olmaktadır.

Fransa Öğrenci Vize harcı ne kadar ve nereye yatırılır?

Fransa vize başvurunuz için ödemelerinizi evraklarınız ile birlikte müşteri temsilcinize Euro para biriminde teslim edebilir veya kurumsal banka hesaplarımıza gönderim sağlayabilirsiniz. Şahsen Fransa öğrenci vize başvurularını gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar ödemelerini ilgili başvuru merkezi/konsolosluğa randevu gününde ödemelidirler.

Fransa Öğrenci Vize başvuru formu nasıl doldurulur?

Fransa öğrenci başvuru formunuzu düzenlerken tüm belgelerinizi hazır hale getirmiş olmalısınız. Seyahat ve kimlik bilgileriniz ışığında dolduracağınız başvuru formu yalnızca online olarak sistem üzerinden düzenlenebilmektedir. Kimlik bilgileriniz ile kullanıcı kaydı oluşturarak eksiksiz bir şekilde başvuru formunuzu doldurmanız istenecektir. Daha sonra onaylama işlemi gerçekleştirilmesi halinde randevu alabilmeniz için referans koduna ihtiyacınız olacaktır. Ülke uzmanlarımız başvuru formu hususunda sizlere memnuniyetle hizmet sağlayabileceklerdir.

Öğrenci vize başvuruları bölge ayrımı hakkında

İstanbul bölge ayrımına dahil olan İller

İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Aydın, Edirne, Denizli, Kocaeli, Kırklareli, Muğla, Manisa, Kütahya Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Denizli Çanakkale,

Ankara bölge ayrımına dahil olan İller

Ankara, Amasya, Adana, Afyon, Ağrı, Adıyaman, Artvin, Aksaray, Antalya, Bingöl, Burdur Bolu, Bitlis, Çankırı, Çorum, Çankırı, Düzce, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Erzurum Erzincan, Gümüşhane, Gaziantep, Isparta, İçel, Kastamonu, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kars, Kayseri, Kırşehir, Konya, Malatya, Muş, Mardin, Niğde, Elazığ, Eskişehir, Erzurum Ordu, Samsun, Sivas, Siirt, Sinop Rize, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Bayburt, Karaman, Zonguldak, Batman,

Gaziantep Fransa Öğrenci vize nereden başvurulur?

Ankara ve Gaziantep temsilciliklerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Son 59 ay içerisinde vize için verilmiş parmak iziniz bulunuyor ise başvuru merkezine gelmenize gerek olmayacaktır.

Bursa Fransa Öğrenci vize nereden başvurulur?

Fransa öğrenci vize başvurusunda bulunacak kişileri, yerleşim yerinin Bursa ili olması halinde vize başvurularını İstanbul ve Bursa temsilciliklerinden gerçekleştirebilmektedirler.

Edirne Fransa Öğrenci vize nereden başvurulur?

Vize Merkezi Edirne şubemiz ve İstanbul şubelerimiz Fransa öğrenci vize başvurularınızı kabul edebileceklerdir. Başvuru işleminiz İstanbul bölgesinde tamamlanmış olacaktır.

Fransa Öğrenci vize seyahatlerde Covid-19 bilgilendirmeleri

Fransa’ya öğrenim amacı veya kültürel etkinlik/turistik amacı ile seyahat edecek olan Türk vatandaşları en az 2 doz aşılarını tamamlaması halinde vize başvuruları ve seyahat izinlerine sahip olabilmektedir. 2.doz aşı üzerinden 6 ay geçmesi halinde ise 3.doz aşı talebi oluşabilecektir.

Seyahat sürenize 48 saat kala PCR testi yaptırmanız ise önerilmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Fransa öğrenci vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak eğitim kurumundan alınacak eğitimin uzunluğuna göre farklılık göstermektedir. Fransa uzun süreli eğitim belgeleri ile 90 günden az eğitim için farklı belgeler sunmanız gerekmektedir. 90 günden az olacak eğitim süresini kapsayan vize başvurusunda gerekli evraklar;

 • Başvuru tarihinden en az eğitim süresinin biteceği tarihe kadar olan sürede başvuru sahibinin pasaportunun en az 6 ay geçerliliğinin bulunması gereklidir.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf (verilecek fotoğraf üzerinde oynama yapılmamalı, yüz tanınır şekilde açık olmalı, gözlük kullanılıyorsa camları şeffaf ve çerçevelerinin yüzü kapatmayacak şekilde olması gerekir)
 • Bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Daha öncesinde alınmış Schengen vizesi varsa birer adet fotokopileri
 • Başvuru yapılmış ve onaylanmış okuldan edinilen davet mektubu
 • Mezun olunan son okuldan alınmış mezuniyet belgesi ya da mezun olunmamış ise öğrenciliğin sürdüğünü gösterir belge
 • Fransa’dan alınacak eğitim dönemiyle kendi okulunda devam ettiği zamana denk gelmekteyse okuldan alınacak izin belgesi
 • Başvuran ve 18 yaşını doldurmayanların aileleri tarafından alınmış noter onaylı muvafakatname
 • Öğrencinin Fransa’da eğitim süresi boyunca mali olarak masraflarını karşılayabileceğini gösterir belge 
 • Çalışanlar için geçmiş üç aylarını gösteren maaş bordroları, iş yerinden alınmış izin ve eğitim sonrasında işe döneceğini kanıtlar belge
 • Fransa seyahati için yaptırılmış seyahat sigortası
 • Uçak biletiyle konaklama belgesi

Fransa öğrenci vizesi için gerekli evraklar ve Fransa uzun süreli eğitim hakkında detaylı bilgi için size en yakın Vize Merkezi şubesinden profesyonel danışmanlık hizmeti alabilir ve başvuru sürecinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Fransa Öğrenci Vizesi Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır? 

Fransa öğrenci vizesi Vize Merkezi aracılığıyla Nasıl Alınır:

 • Çağrı merkezimizle iletişime geçin. Ülke uzmanlarımız Fransa öğrenci vizeniz için yapmanız gerekenler hakkında size detaylı bilgilendirme yapacak ve öğrenci vizesi Fransa için gerekli olan evrak listesini size mail yoluyla gönderecektir. Bu hususta özellikle kendinizle ilgili doğru ve eksiksiz bilgi vermeye dikkat edin.
 • Müşteri temsilcilerimizin mail aracılığıyla yönlendirdiği evrakları hazırlayın. Vize başvurunuzda eksik ve hatalı belgelerle işlem yapmak, vize alım sürenizi uzatmaya ve hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Konsolosluk bu süreçte sizden yeni ek evraklar talep edilebilir. Bu evrakları kesinlikle tamamlamanız gerekmektedir.
 • Hazırladığınız evrakları size en yakın şubemize gönderin. Hazırladığınız dosyaları tarafımıza bir dosya içinde ister kargo yoluyla ister size en yakın şubemize gelerek ulaştırabilirsiniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşır ulaşmaz temsilcilerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibine aittir.
 • Randevu, evrak ve süreç hakkında bilgilendirme: Teslim ettiğiniz dosyaların incelenmesinin ardından size bilgilendirme yapılır ve bu bilgilendirmede hatalı veya yetersiz evraklarınız söylenecek, eksik evrak bulunmaması durumunda vize başvurunuz için randevu saat ve tarihi hakkında tarafınızdan onay alınacaktır.
 • Biometri Bilgi Beyanı: Vize Merkezi, Fransa Vize uzmanları 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış iseniz sizi biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere çağıracaktır. 
 • Lütfen Dikkat! Pasaportundaki  Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu yazılmış yolcularımızın istisnai durumlar dışında bizzat gelmesine gerek yoktur.
 • Pasaportunuzun Teslimi: Öğrenci vizesi Fransa başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi net olmamakla birlikte 7 ila 15 iş günü bulabilmektedir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluğun resmi tatil günlerini ve işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri temsilcilerimiz tarafından kontrol altında olacak ve işlemlerinizin tamamlanmasının ardından Pasaportunuzun teslimatı  talep ettiğiniz şekilde ya kargo yoluyla ya da Merkezimizden bizzat alınarak sağlanacaktır. 

Fransa öğrenci vizesi vize merkezi aracılığıyla nasıl alınır hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa öğrenci vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda tam olarak sıralanmıştır. Bunlar;

 • Fransa vizesi işlemlerinizi kurumumuz danışmanlık hizmeti vasıtasıyla profesyonel bir şekilde tamamlayabilmektesiniz.
 • Fransa için öğrenci vizesi prosedüründe internet sitemizde yer alan bilgiler haricinde detaylı bilgi için alanında uzman müşteri temsilcilerimize arayarak profesyonel destek alabilirsiniz.
 • Fransa öğrenci vizesi için gereken belgeler hakkında size yolladığımız bilgilendirme mailinin ardından hazırlanması gereken evrakları bir araya getirip tarafımıza ulaştırmanız yeterli olacaktır.
 • Fransa vize başvuru evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olduğunuzdan emin olun. Evrakların konsolosluk tarafından talep edildiği şekilde hazırlanması vize alım sürecinizi hem kolaylaştıracak hem de kısaltacaktır.
 • Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, tüm evraklarınız hazırlandıktan, konsolosluğa randevu alıp teslim edildikten sonraki süreçte, vize sonucunuzun olumlu ya da olumsuz olması tamamen Fransa Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize Merkezi’nin vize sonucunuza müdahale hakkı yoktur.
 • Kurumumuz aracılığıyla yapacağınız vize başvurusu zaman kayıplarını ve vize alım sürecinizdeki problemleri en aza indirgemektedir. Bilgilendirme mailiyle yolladığımız evrak listesini bize ulaştırmanız yeterli olacaktır.
 • Fransa için öğrenci vizesi başvurularında seyahat tarihinize 1 ay kala başvurmanız gerekmektedir. Unutmayın ki planlamasını iyi yaptığınız bir vize başvurusu problemsiz ilerleyecektir.

Fransa öğrenci vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir. Tüm bunlara uyduğunuz ve seyahatinizi iyi planladığınız takdirde vize alım sürecinizi kısaltabilir ve sorunsuz olarak ilerletebilirsiniz. Fransa vizesi için temsilcilerimizi aramanızı öneririz. 0212 970 05 41

Vize Merkezi İletişim

Yükleniyor...