Fransa Öğrenci Vizesi

Öğrencilerin yaz dönemlerinde Fransa dil okulu tercihleri için Fransa Schengen vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu durumdaki öğrenciler Fransa Schengen vizesi başvurusu yaparak belirtilen süre zarfında Fransa’da kalabilirler.

Vize Merkezi Fransa Schengen Vize Departmanı, yaz döneminde 3 ayı aşmayan eğitim amaçlı seyahatler için vize danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi Fransa öğrenci vizeleri konusunda deneyimli temsilcileri ile Fransa Schengen öğrenci vizesi için gerekli evrakların takibini yaparak öğrencilere vize işlemlerinde kolaylıklar sağlar.

Fransa’da başta Paris olmak üzere Nice, Montpellier, Normandy, Cannes gibi Fransa’nın dil kursları konusunda önde gelen şehirlerindeki Fransızca kısa süreli dil kursları için yapacağınız Fransa Schengen vize başvurularında verilecek kararlar Fransa Konsolosluklarının  inisiyatifindedir. Fransa Konsolosluklarının dışında hiçbir kurum vize sonucu ve süresi hakkında yetki sahibi değildir. Fransa’da kısa süreli Fransızca eğitimi alacak kişilerin öğrenim görecekleri dil okuluna veya kursuna katılımlarını veya kayıtlarını belgeleyen evrakları vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Fransa vize işlemleri uzman danışmanlarımız sayesinde başarı ile yürütülmektedir. Fransa dil okulu vize başvurusunda bulunmak ve güncel evrak listesine ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizle irtibata geçin.

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu

Fransa’da dil okuluna katılmak isteyen yolcularımız konsolosluğun başvuru için istediği evrakları eksiksiz biçimde sunmalıdırlar. Başvuru evrakları arasında en önemli belge Fransa’da katılım sağlanacak dil kursunun hangi tarihler arasında düzenlendiği, dil kursuna katılım sağlayacak kişinin/öğrencinin ad-soyad ve pasaport numarasının yazılı olduğu ve ilgili kurumdan alınmış davet yazıdır. Fransa’dan gelecek olan davet yazısında dil kursuna katılım sağlayan kişinin konaklama bilgileri de detaylı olarak belirtilmelidir. Belgenin ilgili kurum tarafından kaşeli ve yetkili tarafından imzalı bir şekilde iletilmesi gereklidir. Fransa vize başvurunuz için gerekli olan bu belgenin renkli olarak taratılıp mail ortamından iletilmesi yeterlidir. Fransa Öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak olan yolcularımızın dikkat etmeleri gereken diğer bir husus ise dil kursuna katılımı belgeleyen kurs ödendi dekontudur. Bu dekontun başvuru dosyasına eklenmesi zorunludur.

Fransa dil okulu için vize başvurusunda bulunacak yolcularımız Türkiye’de eğitim görüyorlarsa okudukları okuldan orjinal öğrenci belgelerini almalıdırlar. Fransa dil okulu vize başvurusunda bulunan kişiler için 18 yaşından küçük olunması durumunda noter onaylı muvafakatname istenmektedir. Anne ve babanın imzasının bulunduğu noter onaylı muvafakatnamede Fransa’da dil kursuna katılım sağlayacak kişinin yurtdışına çıkışına onay verildiği açıkça belirtilmelidir. 18 yaşını doldurmuş olan yolcularımız için noter onaylı belgeye ihtiyaç olmayacaktır.

Fransa öğrenci vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası en 3 ay geçerliliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Schengen vizelerinin ve T.C. pasaportlarının geçerlilik süresiyle ilgili işlemler yurtdışında yapılmamaktadır.

Fransa dil okulu için Schengen vize başvurusunda bulunacak yolcularımız öğrenciliklerini belgeleyen evrakların yanısıra birinci dereceden yakınlarının durumlarına uygun olan belgeleri sponsor evrakları olarak beyan etmelidirler. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak kişinin anne veya babasının olması gerekmektedir. Anne veya baba mesleki durumuna uygun evrakları başvuru için hazırlamalıdır. Başvuru sahibine sponsor olacak kişi emekli ise emekliğini gösteren SGK hizmet dökümünü ve emekli maaşının yattığı banka hesabını, bir şirket bünyesinde SGK’lı olarak çalışıyor ise şirketten izin yazısı başta olmak üzere son 3 aylık maaş bordroları, şirket görev yazısı, SGK işe giriş bildirgesi, şirketin vergi levhası, imza sirküsü, ticaret sicil gazetesi fotokopileri ile orijinal faaliyet belgesinin sponsor evrakları arasına eklemelidirler.

Vize Merkezi İletişim

Başvuru sahibine sponsor olacak kişi devlet memuru ise görev yazısı ile görev kimlik kartı fotokopisinin yanısıra bakiyeli, ıslak imza ve kaşeli güncel banka hesap özetini temin etmelidirler. Fransa vize başvurusunda bulunacak kişiye sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirket evraklarını ve şahsi banka hesap özetini başvuru dosyasına eklemelidir.

Hazırladığınız evrakların kurallara uygun, güncel ve asıl veya suret olup olmadığına dikkat ediniz. Vize uyum koşullarına uygun olmayan evraklarınız konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Hazırladığınız evrakların vizenizin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilir. Fransa vize işlemleriniz sırasında Fransa Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilir. Vize sonucu ve süresinde olduğu gibi bu konuda da karar ve yetki sadece Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine aittir.

Fransa Vizesi başvurunuzu başlatmak amacıyla Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Fransa öğrenci vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak eğitim kurumundan alınacak eğitimin uzunluğuna göre farklılık göstermektedir. Fransa uzun süreli eğitim belgeleri ile 90 günden az eğitim için farklı belgeler sunmanız gerekmektedir. 90 günden az olacak eğitim süresini kapsayan vize başvurusunda gerekli evraklar;

 • Başvuru tarihinden en az eğitim süresinin biteceği tarihe kadar olan sürede başvuru sahibinin pasaportunun en az 6 ay geçerliliğinin bulunması gereklidir.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf (verilecek fotoğraf üzerinde oynama yapılmamalı, yüz tanınır şekilde açık olmalı, gözlük kullanılıyorsa camları şeffaf ve çerçevelerinin yüzü kapatmayacak şekilde olması gerekir)
 • Bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Daha öncesinde alınmış Schengen vizesi varsa birer adet fotokopileri
 • Başvuru yapılmış ve onaylanmış okuldan edinilen davet mektubu
 • Mezun olunan son okuldan alınmış mezuniyet belgesi ya da mezun olunmamış ise öğrenciliğin sürdüğünü gösterir belge
 • Fransa’dan alınacak eğitim dönemiyle kendi okulunda devam ettiği zamana denk gelmekteyse okuldan alınacak izin belgesi
 • Başvuran ve 18 yaşını doldurmayanların aileleri tarafından alınmış noter onaylı muvafakatname
 • Öğrencinin Fransa’da eğitim süresi boyunca mali olarak masraflarını karşılayabileceğini gösterir belge 
 • Çalışanlar için geçmiş üç aylarını gösteren maaş bordroları, iş yerinden alınmış izin ve eğitim sonrasında işe döneceğini kanıtlar belge
 • Fransa seyahati için yaptırılmış seyahat sigortası
 • Uçak biletiyle konaklama belgesi

Fransa öğrenci vizesi için gerekli evraklar ve Fransa uzun süreli eğitim hakkında detaylı bilgi için size en yakın Vize Merkezi şubesinden profesyonel danışmanlık hizmeti alabilir ve başvuru sürecinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Fransa Öğrenci Vizesi Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır? 

Fransa öğrenci vizesi Vize Merkezi aracılığıyla Nasıl Alınır:

 • Çağrı merkezimizle iletişime geçin. Ülke uzmanlarımız Fransa öğrenci vizeniz için yapmanız gerekenler hakkında size detaylı bilgilendirme yapacak ve öğrenci vizesi Fransa için gerekli olan evrak listesini size mail yoluyla gönderecektir. Bu hususta özellikle kendinizle ilgili doğru ve eksiksiz bilgi vermeye dikkat edin.
 • Müşteri temsilcilerimizin mail aracılığıyla yönlendirdiği evrakları hazırlayın. Vize başvurunuzda eksik ve hatalı belgelerle işlem yapmak, vize alım sürenizi uzatmaya ve hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Konsolosluk bu süreçte sizden yeni ek evraklar talep edilebilir. Bu evrakları kesinlikle tamamlamanız gerekmektedir.
 • Hazırladığınız evrakları size en yakın şubemize gönderin. Hazırladığınız dosyaları tarafımıza bir dosya içinde ister kargo yoluyla ister size en yakın şubemize gelerek ulaştırabilirsiniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşır ulaşmaz temsilcilerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibine aittir.
 • Randevu, evrak ve süreç hakkında bilgilendirme: Teslim ettiğiniz dosyaların incelenmesinin ardından size bilgilendirme yapılır ve bu bilgilendirmede hatalı veya yetersiz evraklarınız söylenecek, eksik evrak bulunmaması durumunda vize başvurunuz için randevu saat ve tarihi hakkında tarafınızdan onay alınacaktır.
 • Biometri Bilgi Beyanı: Vize Merkezi, Fransa Vize uzmanları 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış iseniz sizi biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere çağıracaktır. 
 • Lütfen Dikkat! Pasaportundaki  Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu yazılmış yolcularımızın istisnai durumlar dışında bizzat gelmesine gerek yoktur.
 • Pasaportunuzun Teslimi: Öğrenci vizesi Fransa başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi net olmamakla birlikte 7 ila 15 iş günü bulabilmektedir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluğun resmi tatil günlerini ve işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri temsilcilerimiz tarafından kontrol altında olacak ve işlemlerinizin tamamlanmasının ardından Pasaportunuzun teslimatı  talep ettiğiniz şekilde ya kargo yoluyla ya da Merkezimizden bizzat alınarak sağlanacaktır. 

Fransa öğrenci vizesi vize merkezi aracılığıyla nasıl alınır hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa öğrenci vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda tam olarak sıralanmıştır. Bunlar;

 • Fransa vizesi işlemlerinizi kurumumuz danışmanlık hizmeti vasıtasıyla profesyonel bir şekilde tamamlayabilmektesiniz.
 • Fransa için öğrenci vizesi prosedüründe internet sitemizde yer alan bilgiler haricinde detaylı bilgi için alanında uzman müşteri temsilcilerimize arayarak profesyonel destek alabilirsiniz.
 • Fransa öğrenci vizesi için gereken belgeler hakkında size yolladığımız bilgilendirme mailinin ardından hazırlanması gereken evrakları bir araya getirip tarafımıza ulaştırmanız yeterli olacaktır.
 • Fransa vize başvuru evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olduğunuzdan emin olun. Evrakların konsolosluk tarafından talep edildiği şekilde hazırlanması vize alım sürecinizi hem kolaylaştıracak hem de kısaltacaktır.
 • Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, tüm evraklarınız hazırlandıktan, konsolosluğa randevu alıp teslim edildikten sonraki süreçte, vize sonucunuzun olumlu ya da olumsuz olması tamamen Fransa Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize Merkezi’nin vize sonucunuza müdahale hakkı yoktur.
 • Kurumumuz aracılığıyla yapacağınız vize başvurusu zaman kayıplarını ve vize alım sürecinizdeki problemleri en aza indirgemektedir. Bilgilendirme mailiyle yolladığımız evrak listesini bize ulaştırmanız yeterli olacaktır.
 • Fransa için öğrenci vizesi başvurularında seyahat tarihinize 1 ay kala başvurmanız gerekmektedir. Unutmayın ki planlamasını iyi yaptığınız bir vize başvurusu problemsiz ilerleyecektir.

Fransa öğrenci vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir. Tüm bunlara uyduğunuz ve seyahatinizi iyi planladığınız takdirde vize alım sürecinizi kısaltabilir ve sorunsuz olarak ilerletebilirsiniz. Fransa vizeniz için temsilcilerimizi aramanızı öneririz

Fransa Vize Merkezi Ofisleri

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Turistik Vize
Ticari Vize
Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Fransa Öğrenci Vizesi
Transit Vize
Ekspres Fransa Vizesi
Fransa Schengen Vizesi
Fransa Erasmus Vizesi
Fransa Şoför Vizesi
Fransa Gemici Vizesi
Fransa Evlilik Vizesi
Fransa Adaları ve Deniz Aşırı Bölgeler Vizesi
Gerekli Evraklar
Vize Ücreti
Vize Reddi
Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar
Telefon
x
POI