Çin vize işlemlerine yeni düzenlemeler getirdi

Çin Vize İşlemleri

Çin’in nitelikli elaman alımının kolaylaştırılması için vize işlemlerine yeni düzenlemeler getirdiği bildirildi. Çin hükümeti, ülkede nitelikli çalışan sayısının artırılmasına yönelik yeni vize düzenlemelerine istinaden Çin vizesinin son kullanma tarihlerinin geçmesi haline 5-10 yıla kadar tarihlerin uzatılabileceğini belirtti.

Ayrıca vize düzenlemeleri kapsamında çok girişli vizelerin kullanıma açılacağı ve tek girişli vize sahiplerinin 180 güne kadar ülkede ikamet edebileceği bildirildi. Çin hükümetinin nitelikli insan gücü için artan talebi kapsamında vize başvurularında öncelikli olarak girişimciler, bilim adamları, teknoloji çalışanları gibi nitelikli insanlara Çin’de çalışan yabancılar adı altında vize verilebilecek.

Çin vizesi nasıl alınır?

Çin Hükümeti vize politikası gereği umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. Vatandaşlarına vize uygular. Hususi, hizmet veya diplomatik pasaport sahiplerinin 30 gün boyunca Çin’e olan seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Ancak uzun süreli seyahatleri için Çin vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.  Çin hükümetinin vize uygulamaları gereği T.C Vatandaşları için kapıda vize uygulaması yoktur. Çin vizesi almak isteyen Türk Vatandaşlarının öncelikle almak istedikleri vize türünü belirlemeleri gerekir.

Çin’e seyahat edecek T.C vatandaşlarının, Çin Konsolosluğu temsilciliklerine başvuru yapmaları gerekir. Çin vizesi başvuruları yetkili acenteler üzerinden kabul edilmektedir.  Çin vizesi için Çin Ankara Büyükelçiliğine veya Çin İstanbul bireysel olarak başvuru yapmanız gerekmemektedir. Türkiye’nin her neresindeyseniz gerekli evraklarınızı kargo ile Vize Merkezi’ne göndermeniz halinde Çin vize başvurularınızı sizin için gerçekleştiririz.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılan son açıklamaya istinaden; Çin’e turistik amaçla gidecek kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Seyahat amaçlı Çin’e gideceklerin grup vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çin vizesi; Çin’e turistik amaçla seyahat edecek ve ülkede 6 ay aydan kısa bir zaman geçirecek yabancıların alması gereken bir vizedir.

İş seyahati, kısa süreli seyahat ve araştırma amacıyla gidenler de yine Çin turist vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Çin turist vizesi ile Çin’de ticari faaliyetlerde bulunulması Çin Hükümeti vize kuralları gereği suç sayılmaktadır. Çin hükümeti, vize ihlalinde bulunan kişilere para ve hapis cezası verebilmekte ve aynı zamanda Çin’e giriş yasağı koyabilmektedir.

Çin Konsolosluğu vize sahibinin seyahat amacına bakmaksızın Çin’den gönderilmiş davetiye evrakını başvuru esnasında sunmayı zorunlu tutmaktadır. Turistik amaçlı Çin’e seyahat edeceklerin de Çin’deki acentelerden alınmış davetiye belgesinin orijinalini konsolosluğa sunmaları gerekmektedir. Çin’e ilk kez Çin vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, tek girişli veya çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler. Tek girişli ve çift girişli Çin vizesinin geçerlilik süresi 3 ayı kapsar.

Vizenin veriliş tarihinden sonra ileri 3 ay içerisinde ülkeye girişin gerçekleşmesi ve yalnızca 30 gün süre Çin’de kalma hakkı bulunur. Uzun süreli Çin vizeleri çok girişli olup bir giriş sayısı sınırlaması bulunmamaktadır. Uzun süreli Çin vizesi bir girişte 30 gün kalışa kadar izin verilir.

Çin vize ücretleri sabit olmayıp belirli dönem aralıklarında değişiklik göstermektedir. Çin vize ücreti ikili ülkeler arasındaki sosyal ve ticari gelişmelere göre de değişebilir. Çin vize ücreti seyahatin süresine, mesleğe ve yaşa göre değişiklik göstermektedir. Çin vize ücretini seyahatin içeriği ve tarih aralıkları belirleyecektir. Planladığınız seyahat tarihinize yakın bir zaman içinde Çin vizesi ücreti hakkında detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Çin Konsolosluğu, Çin vizesi için gerekli olan evraklar hakkında değişiklik yapabilir. Vize başvurusu için gerekli evrakların güncel haline Vize Merkezi temsilcilerini arayarak ulaşabilirsiniz. Gerekli evraklarınızı hazırlayıp bize kargo ile teslim ettikten sonra Çin vize işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiririz.

Çin vizesi için gerekli davetiye, başvuru formu, evrak listesi, vize ücretleri ve Çin vizesi ile ilgili diğer vize işlemleriniz hakkında sorunlarınız için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.