Çin, 10 yıllığına yetenek vizesi verecek

Çin, 10 yıllığına yetenek vizesi verecek

Çin’in yurtdışından yeteneği yüksek çalışanları ülkeye çekmek üzere uzun süreli vize uygulamasına başladığı bildirildi. Çin Halk Cumhuriyeti’nden yapılan açıklamaya göre çoklu olacak vizeler 5-10 yıl arasında olacak. Vize başvuru işlemleri internet üzerinden ücretsiz olarak yapılabilecek. Yapılan başvurulara kısa süre içinde cevap verileceği belirtiliyor.  Vizeye sahip olanlar ülkede 180 güne kadar kalabilme, eşlerini ve çocuklarını da getirebilme hakkına sahip olacaklar. Çin 2016 yılında, ülkeye gelecek yabancı düşük yetenekli kişilerin gelmesini engellemek amacıyla bu sistemi başlatmıştı.

Çin’in ekonomik kalkınma amacıyla belirlediği hedefler arasında yurtdışından gelecek uzmanlar önemli bir yer tutuyor. Bu sistemin dünyaya tanıtılmasından sonra Çin’e 50 bin yabancının gelebileceği belirtiliyor.

Belirli başlı olarak belirlenen kriterler arasında Nobel ödülü veya Olimpiyat madalyası sahibi olmak, önemli kültür sanat yapımlarını  yönetmenliğini yapmış olmak, bilimadamı olmak, büyük finans kuruluşlarında çalışıyor olmak ve iyi bir üniversiteden mezun olmak gibi maddeler yer alıyor. Vize başvurusunun resmi olarak ne zaman başlayacağı konusunda bilgi verilmiyor. Çin’in vize başvuru çağrısı bilgi sahibi ve yetenekleri kişileri kapsıyor.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Umuma Mahsus T.C. Türk Vatandaşlarının Çin Hükümeti vize uygulaması gereği vize alması gerekmektedir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport sahiplerinin 30 gün boyunca Çin’e seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Fakat uzun süreli seyahatleri için Çin vizesine başvurmaları gerekmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin T.C. Vatandaşlarına kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Çin vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin ilk önce almak istedikleri vize türünü belirlemeleri gerekmektedir.

Çin vizesi Çin’e turistik amaçla ziyaret edeceklerin ülkede 6 aydan kısa bir süre geçirecek yabancıların alması gereken vizedir. Çin’e seyahat edecek Türk Vatandaşlarının Çin Konsolosluğu temsilciliklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çin vize başvurusu konsolosluk tarafından yetki verilmiş acenteler üzerinden yapılmaktadır. Çin vizesi için Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ne veya Çin’in İstanbul Konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.  Türkiye’nin neresinde yaşıyor olsanız da gerekli evraklarınızı kargo ile Vize Merkezi’ne göndermeniz halinde vize başvuru işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirebiliriz.

İstanbul Çin Konsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, Çin’e turistik ziyaret yapacak kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Seyahat amaçlı Çin’i ziyaret edeceklerin grup vizesine başvurmaları gerekmektedir. Çin’e iş seyahati, kısa süreli ziyaret ve araştırma amacıyla gidenler de Çin turist vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Çin’de Çin turist vizesi ile ticari faaliyetlerde bulunmak, iş yapmak Çin Hükümeti’nin vize uygulamaları gereği suç sayılır. Çin, vize ihlalinde bulunulması durumunda para ve hapis cezası verebilmekte, ülkeye giriş yasağı koymaktadır.

Çin Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinde Çin’den gönderilmiş davetiyeyi başvuru esnasında sunmayı zorunlu tutar. Turistik ziyaret amaçla Çin’e gidecek olanların Çin’deki acentelerden alınmış davetiye belgelerinin orijinalini konsolosluğa sunmaları gerekir.

Çin’e ilk kez gidecekler için tek girişli veya çift girişli vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Tek girişli ve çift girişli vizenin geçerlilik zamanı 3 ayı kapsamaktadır. Vizenin verildiği tarihten itibaren sonra 3 ay içinde ülkeye giriş yapılması ve sadece 30 gün süre Çin’de kalınması gerekir. Uzun süreli Çin vizeleri çok girişli olup bir giriş sınırlaması bulunmamaktadır.

Çin vizesi ücretli sabit almamakla birlikte belirli dönemlerde değişiklik gösterir. Çin vize ücreti seyahatin süresine, yaşa, mesleğe göre değişiklik gösterir. Çin vize ücretini seyahatin içeriği, tarihi belirler. Çin vize başvurusu ücretlerini ve gerekli evrakların güncel listesini Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak öğrenebilirsiniz. Size ibraz edilen evrakları hazırlayıp tarafımıza kargo ile ulaştırabilir, Çin vize işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirebiliriz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp