Çin’den Türk Vatandaşlarına ticari vize düzenlemesi

Çin’den Türk Vatandaşlarına ticari vize düzenlemesi

Türk vatandaşlarının Çin ticari vize başvuru işlemlerinde internetten randevu sistemine geçiliyor. T.C vatandaşlarının Çin vizesi alabilmek için gerekli evrakları bizzat kendilerinin Çin Büyükelçiliğine ve Konsolosluklarına teslim etmesi gerekiyordu. Bu yeni uygulamayla birlikte ilk başvurusu işlemi internet üzerinden randevu tarihi alınarak vize başvuru işlemleri tamamlanabilecek.

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında ticari vizeye yönelik müzakereler sürdürülüyordu. 1 Ocak 2018’den itibaren iş ve ticari amaçla yapılacak ziyaretler için online vize başvurusu ve randevu sisteminin başlatıldığı bildirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin vizesi almasını kolaylaştırmaya istinaden Çin resmi makamlarıyla sürdürülen müzakere sonucunda 1 Ocak’tan itibaren yeni uygulamaya geçildi.

Türk Vatandaşlarının Çin’e iş ve ticari amaçlarla seyahat etmeleri için gerekli olan M tipi vize başvurularında bu düzenleme sayesinde kolaylık sağlanması hedefleniyor.  Türk resmi makamları, her iki ülke arasındaki politik ve ekonomik ilişkileri iyileştirmek için Çin ile karşılıklı olarak vizeleri kaldırmanın da hedefler arasında bulunduğunu belirtiyorlar.

Ancak son dönemde Çin vize başvuru uygulamasında yapılan değişikler başvuruda bulunacak kişi ve kurumlarda karışıklığa sebep olmuştur. Çin ticari vizesi uygulamasında talep edilen belgelerde bir değişiklik olmayıp sadece davet mektubu ile ilgili aşağıdaki durumlara göre değişiklik göstermektedir.

  1. Küçük ölçekli işletmeler Barkodlu belediye davetiyesi temin edip başvuruda bulunmalıdırlar. Belediye davetiyesi ile yapılan başvurular 7-10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.
  2. Küçük ölçekli işletmelerin belediye davetiyesi temin edememesi durumunda Çin’den davet eden firma tarafından getireceği davet mektubu ile başvuru yapabilirler. Ancak bu durumda vize başvuru işleminin sonuçlanma süresi belirsiz olacaktır. Başvuru fişi TBD (Tarihi Belli Değil) şeklinde kesilecek ve Konsolosluk veya Büyükelçilik gerekli incelemeleri yaptıktan sonra vizeyi onaylayacaktır. Bu süreç 2 ay olabileceği gibi 6 aya kadar sürme ihtimali söz konusudur.
  3. Eğer başvuru yapacak firma Türkiye’de büyük bir firma ise belediye davetiyesi sunmasına gerek kalmayacaktır. Çin’deki davet eden firmadan alacağı davet mektubu yeterli olacaktır. Yine bu firmalarda çalışan kişiler firma davetiyesi ile başvurabilirler.

Çin ticari vizesi nasıl alınır?

Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport sahibi T.C. vatandaşları 30 günü aşmayan seyahatlerinde Çin seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Çin’e kısa süreli dahi olsa ticari amaçla yapacakları tüm seyahatlerde vize alması gerekmektedir.

Çin’e ticari amaçla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Çin Hükümeti tarafından uygulanan vize tiplerinden Çin ticaret vizesini almaları gereklidir. Çin ticari vizesi “Çin M vizesi” olarak gruplandırılır. Çin’e herhangi ticari faaliyette bulunmak için gitmeden önce Çin vizesi M tipi için başvuruda bulunulması gerekir. Ticari amaç özelliği taşıyan Çin vize başvuruları yetki verilmiş turizm acenteleri ve vize merkezlerinin aracılığıyla yapılır. Bu nedenle Çin ticari vizesi için Çin Konsolosluğuna direkt başvurma imkanı bulunmamaktadır.

Çin ticari vize için istenen gerekli evrakların yanı sıra şirketin imza sirküleri gibi evraklar da istenmekte, gidiş dönüş uçak bileti, otel rezervasyonunun da gösterilmesi vizenin onaylanma sürecini desteklemektedir. Vize Merkezi, Çin’e yapacağınız ticari seyahat öncesinde başvuru işlemleriniz için danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi sizin adınıza Çin M tipi ticari vize başvurusunda bulunup işlemlerinizi takip edip ticariyi vizeye sahip olmanızda yardımcı olur. Çin ticari vizesinin detaylı evrak listesini öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp