İspanya Erasmus Vize

P. S. 07/07/20, 12:46
Merhaba Üniversite öğrencisiyim İspanya Erasmus vize alarak İspanya’ya gitmek istiyorum. Erasmus vize için hangi evraklar isteniyor? Ayrıca başvurumu konsolosluktan mı yapmalıyım? Erasmus eğitimi bitince Avrupa turu yapabilir miyim?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, üniversite öğrencisi veya mezun İspanya’da Erasmus programı ile gidecek kişiler öğrenci vizesi kapsamında 90 günden çok kalacaklar ise vize başvurularını İspanya konsolosluk veya büyükelçilikten yapmalılardır. Vize randevusunu ilgili vize başvuru merkezinden alarak İspanya Erasmus vizesi için gerekli belgeler ile eksiksiz ve zamanında Konsolosluk veya büyükelçiliklere giderek yapabilirsiniz. Randevusuz hiçbir başvuru kabul edilmemektedir. Eğer staj programı ise süreye bakılmaksızın tüm başvurular konsolosluk veya elçilikten yapılmaktadır.

Erasmus eğitiminden sonra size verilen vizenin süresine ve türüne göre Avrupa turunu schengen bölgesinden çıkmadan yapabilirsiniz. Schengen bölgesi dahilindeki ülkelerde bulunduğunuz süre vize süresini geçmemelidir. Vizenizi almadan Avrupa turu planı yaparak bilet ve otel harcamasında bulunmayınız. 90 güne kadar kalışlı İspanya Erasmus vizeleri için başvuru merkezi görevlendirilmiş olup başkonsolosluk veya büyükelçilikten işleme alınmamaktadır. 

90 güne kadar kalışlı İspanya Erasmus vizesi için gerekli belgeler:

“Leaning Agreement” “Mandate” isimli belgeler karşı taraftan ve Türkiye’deki gönderen kurum ve başvuru sahibi tarafından mutlaka imzalı ve kaşeli olmalı. Gönderen kurumdan alınan resmi yazıda hibe alınıyorsa, bu hibe miktarı mutlaka belirtilmeli. 

Belgeler İngilizce veya İspanyolca dillerinde ve imza-kaşeler okunaklı olmalıdır. Gönderen kurum yazısı, davet mektubu ve AGREEMENT olmadan İspanya Erasmus vizesi başvuru yapılamaz. AB programı, Erasmus, Erasmus Plus kapsamında destek alıyor ise mutlaka bunu ifade eden, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi, Türkiye Ulusal Ajansı veya TÜBİTAK kurumları tarafından verilmiş İngilizce veya İspanyolca mektup. Bu resmi yazının içeriğinde hibe alınıyorsa hibe miktarı belirtilmiş olmalıdır.

Üniversiteden alınacak ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgeleri kabul edilmemekte olup sadece e-devletten alınan barkodlu öğrenci belgesi kabul edilmektedir.

Erasmus İspanya sağlık sigortası ise seyahat süresince yatarak ve ayakta bütün tedavi masraflarını karşılayacak, ölüm halinde cenazeyi ülkeye naklini belirten en az 30.000 Euro teminatı olan, antetli kağıda basılı imzalı ve kaşeli sigorta poliçesi olmalı. Poliçe teminat değeri diğer para birimlerinden olmamalıdır.

Çalışmayan öğrenciler İspanya vizesi başvurularında seyahat ve konaklama masraflarını karşılayacak anne, baba yada eşini sponsor göstermeleri zorunludur. Diğer kişi veya akrabalıkların sponsorluğu kabul edilmemektedir.  Sponsor olacak kişi, çalışma durumuna göre evrakları ve sponsorluk durumunu belirten İngilizce veya İspanyolca dilinde yazılmış dilekçe hazırlamalıdır.

90 günden az kalışlı Erasmus öğrenci vize harcı konsolosluk ücreti 89 Usd olup hibe aldığınızı belgelemeniz durumunda bu ücretten muaf tutulabilirsiniz. İspanya aracı kurum hizmet ve servis bedeli  17 usd. Talep etmeniz durumunda ek servisler ise kargo, Premium Lounge (VIP Servisi), Prime Time, Cumartesi Başvurusu, Pre-Appointment gibi hizmetlerdir. Vize Merkezi  danışmanlık ve takip hizmet bedelimiz 30 Euro + KDV’dir. Son 59 ay içerisinde parmak izi biometri verileriniz alınarak onaylanmış shengen vizenizin bulunması durumunda Vize Merkezi aracılığıyla başvuruya gelmeden vize işlemlerinizi yapabilirsiniz.  

Eğitim ve Erasmus amaçlı vize başvuru tarihiniz ile seyahat tarihiniz arasında en az 7 iş günü bulunmalıdır. İzmir ve Antalya başvuruları 9 iş günü, Ankara ve Gaziantep başvuruları için ise bu süre 15 gündür. Vize başvuru randevu yoğunluğunu ve resmi tatillere dikkate alınmalıdır.  Yeni vize kurallarına göre ise seyahatinizden en fazla 180 gün önceden vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

İspanya Erasmus vize başvurusu için gerekli belgeler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında başvurunuza özel bilgilendirmeyi müşteri temsilcimizden +90 (212) 970 05 56 nolu telefondan veya mail ortamından isteyebilirsiniz. 

İspanya Erasmus vize  ikamet ettiğiniz şehre göre başvuru şehriniz değişebilmektedir. Erasmus ve eğitim vize süreçleri hakkında detaylı bilgiler için size en yakın ofisimizi ziyaret edebilir, evraklarınızı teslim ederken ofislerimizde bulunan bilgisayar, fotokopi ve printer hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x