Turistik Vize

İrlanda Turistik Vizesi aşağıda belirtilen koşullarda ve kısa süreliğine (90 güne kadar) turistik amaçlı olarak İrlanda’yı ziyaret etmeniz için veya kısa süreli eğitimlere katılmanız için başvurmanız gereken vize türüdür. İrlanda kısa süreli turistik vize İrlanda C vizesi olarak da bilinmektedir.

Kısa süreli olarak verilen İrlanda turistik vizesi 90 güne kadar İrlanda’da konaklamanızı sağlar. Katılabileceğiniz eğitimler de yine bu süre ile sınırlıdır. (Örneğin kısa süreli İngilizce dil kursu gibi)

İrlanda Turistik Vizesi ile bunları yapamazsınız:

 • Ücretli ya da ücretsiz herhangi bir işte çalışamazsınız
 • Kamu tarafından finanse edilen herhangi bir hizmetten yararlanamazsınız (örneğin İrlanda kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alamazsınız)

Not: İrlanda turistik vizesi için yaptığınız başvuru kabul edilmiş olsa bile vizenizin onaylanmış olması kesin olarak İrlanda’ya girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. İrlanda’ya gittiğinizde sınır kontrolündeki görevli ülkeye girip giremeyeceğinizle ilgili karar verme yetkisine sahiptir.

İrlanda Turistik Vizesi için her bir aile üyesi ayrı ayrı başvuru formu doldurmalı ve her bireyin başvurusu ayrı olarak tamamlanmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların başvuruları ebeveynlerinin ya da yasal temsilcilerinin izni ile ve ebeveynleri ya da yasal temsilcileri tarafından yapılmalıdır.

Başvurunuz sona erdikten sonra İrlanda Konsolosluğu başvurunuz hakkında olumlu bir karar verirse vizeniz pasaportunuza basılacak ve pasaportunuz tarafınıza geri gönderilecektir. Başvuru sürecinizin tamamlanması 15 ila 21 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Vize başvurunuzu yaparken İrlanda Konsolosluğu’nu yanıltıcı bilgiler ve doğruyu yansıtmayan belgeler kullanmayınız. Bu tip durumlar tespit edildiğinde başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca herhangi bir itiraz hakkınız olmadan 5 yıl boyunca İrlanda vizesi almanız yasaklanabilir.

İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidebilir miyim?

Geçerli bir İngiltere vizeniz varsa ve İrlanda’nın bu uygulamayı onayladığı ülkelerden birinin vatandaşıysanız, ayrıca İrlanda vizesi almanıza gerek kalmadan bazı şartlar altında İngiltere vizenizle İrlanda’ya gidebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu uygulama geçerlidir.

Uygulamadan yararlanabilmeniz için geçerli İngiltere vizenizle İngiltere topraklarına yasal olarak giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra vizenizin süresi boyunca geçerliliğini yitirmediği sürece İrlanda topraklarına giriş yapabilirsiniz. Bu programın karşılıklı olmadığını unutmayınız. Geçerli bir İrlanda vizesi sahibi olarak, ilk önce İrlanda topraklarına giriş yapmış olsanız bile İngiltere topraklarına giremezsiniz. Bunun için mutlaka bir İngiltere vizesine sahip olmanız gerekmektedir.

İrlanda Turistik Vizesi başvurusu için gerekli evrakların özellikleri:

 • Tüm belgeler orijinal olmalıdır, fotokopiler belirtildiği yerler haricinde kabul edilmemektedir.
 • Davet mektupları orijinal olmalıdır. Şirketlerden, üniversitelerden, okullardan, kolejlerden vb. alınan mektuplar, antetli kağıda alınmalı ve organizasyona ait şu bilgileri içermelidir:
 • Tam ismi
 • Tam posta adresi
 • Telefon numarası
 • İnternet adresi
 • E-posta adresi (Yahoo ve Hotmail e-posta adresleri kabul edilmemektedir)
 • İrtibat kurulacak kişinin adı - soyadı ve unvanı / pozisyonu
 • Yetkili bir temsilcinin ıslak imzası (elektronik imza kabul edilmemektedir)
 • Belgeler tercüme edilmelidir. İngilizce olmayan herhangi bir belgenin tam İngilizce tercümesini yaptırmanız gerekmektedir. Hem orijinal belgeler hem de onaylı çeviriler başvuru evraklarınıza eklenmektedir.
 • Evlilik, doğum veya ölüm belgeleri gibi belgeler size iade edilecektir.
 • Banka dekontları veya davetiye mektupları gibi diğer belgeler iade edilmemektedir.
 • İade edilmesini istediğiniz belgeler varsa başvurunuzla birlikte bir liste yapabilirsiniz. Başvurunuz işleme koyulduktan sonra İrlanda Konsolosluğu belgelerinizi geri gönderecektir. Aksi takdirde kendi kayıtlarınız için saklamak istediğiniz herhangi bir belge varsa fotokopisini çekerek saklamanız gerekmektedir.

Sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlamazsanız başvurunuz reddedilebilir. Gerekli tüm evrakları hazırlamış olsanız bile vizenizin onaylanacağına dair bir garanti bulunmamaktadır. Vizenizle ilgili karar verme yetkisi tamamen İrlanda Konsolosluğu’na aittir.

İrlanda vizesi için gerekli evraklar

 • T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik fotokopisi
 • Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 6 ay geçerli pasaport. Eğer 6 aydan daha uzun süreli İrlanda vizesi alacaksanız talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 12 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel olmalıdır ve arka fon beyaz çekilmelidir)
 • İngilizce olarak tam tercümesi yapılmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi (İrlanda’ya aile ziyaretine gidilecekse davet eden kişi ile akrabalık ilişkisini kanıtlayan belge mutlaka orijinal olmalıdır)

Sizi İrlanda’ya biri davet ettiyse davet eden kişinin hazırlaması gerekenler:

 • İrlanda’ya sizi davet eden kişiden alınmış davet mektubu (Konaklama sürenizin, vize şartlarına uyacağınızın, İrlanda’da sığınmacı olarak kalmayacağınızın ve seyahatinizin bitiminde İrlanda’yı terk edeceğinizin belirtilmesi gerekmektedir)
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiye ait güncel bir fatura (Elektrik, su veya doğalgaz)         
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiyle nasıl tanıştığınızı ya da akrabalık ilişkinizin ne olduğunu kanıtlayan belgeler (doğum belgesi, evlilik belgesi, fotoğraf vs.)
 • Sizi davet eden kişi İrlanda vatandaşı ise, pasaport fotokopisi veya vatandaşlığını kanıtlayan diğer evraklar. Kişi İrlanda vatandaşı değil ise İrlanda oturum belgesinin fotokopisi, GNIB kartının fotokopisi ve pasaportunun ilk sayfası ile İrlanda vizesinin ve göçmenlik mührünün bulunduğu sayfanın fotokopisi
 • Eğer sizi İrlanda’ya davet eden kişi masrafları üstleniyorsa, davet eden kişinin son 6 aylık detaylı banka hesap özeti.

 

 

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel: +90 (212) 970 05 02
Tel: 0533 035 12 22
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 55
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 55
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 15 55
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2138
izmir@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5190
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com