İrlanda Oturum İzni

İrlanda Oturum İzni

Stamp 0 İrlanda Kısa Süreli Oturum İzni

Stamp 0, İrlanda süresiz oturum izni ya da İrlanda vatandaşlığı almak istemeyen, belli bir periyotta İrlanda’da yaşayacak kişilerin başvurduğu, düşük seviyeli ve kısa süreli bir İrlanda oturum izni çeşididir. Stamp 0 İrlanda oturum iznine başvuracak olan kişiler uzun vadeli oturum veya vatandaşlık planları yapmayan, İrlanda’ya geçerli bir vize ile giderek belirli bir zaman aralığı içinde İrlanda sınırları içinde yaşayacak ve bu süre içinde maddi olarak kendisine yetebilecek kişilerden oluşmaktadır. Stamp 0 İrlanda oturum izniyle İrlanda’da ikamet eden kişiler İrlanda Devleti’nin yardımlarından ve fonlarından yararlanamazlar.

Stamp 0 İrlanda oturum izniyle İrlanda’da ikamet eden kişiler, devlet yardımlarından yararlanırsa, oturum izninin koşullarını ihlal etmiş sayılırlar. Bu anlamda Stamp 0 İrlanda oturum izni koşullarından bir ya da birkaçını ihlal eden kişilerin oturum izinleri iptal edilebilir veya yenilenmeyebilir. Bu oturum iznini yalnızca İrlanda Devleti’ne yük olmayacak maddi imkanlara sahip olduğunu kanıtlayabilen kişiler alabilmektedir.

Stamp 0 İrlanda Oturum İzni Alabilecek Kişiler:

1- Bakılmaya Muhtaç Yaşlı Akrabalar:

Bu tip yaşlı akrabaların Stamp 0 İrlanda oturum izni alabilmeleri için kendilerine sponsor olacak kişilerin maddi olarak bunu yapabilecek durumda olmaları ve bakımını üstlenecekleri kişinin masraflarını karşılayabilecek durumda olmaları gerekmektedir.

2- Bağımsız Kişiler:

Bağımsız bir kişi olarak Stamp 0 İrlanda oturum iznine başvurabilecek kişilerin yıllık minimum 50.000 Euro geliri olması gerekmektedir. Ayrıca öngörülemeyen harcamaları karşılayabilmesi için toplu bir paraya her an ulaşabilir olması aranmaktadır. Bu toplu para, İrlanda’daki bir konutun fiyatıyla eşdeğer olmalıdır. Mali belgeler tablo biçiminde sunulmalı ve tüm gelir ve harcamalar aylık olarak net bir şekilde gösterilerek Euro'ya dönüştürülmelidir. Bu tablolar yurtdışı bankacılık / muhasebe belgelerinin formatını yorumlamak için uzman bilgiye sahip bir İrlandalı muhasebe firması tarafından onaylanmış olmalıdır. Her bir başvuru kendi içinde değerlendirilmektedir.

3- Akademisyenler:

Akademik olarak İrlanda’da bulunacak akademisyenler de Stamp 0 İrlanda oturum iznine başvurabilirler. Akademisyenlerin maaşları İrlanda dışından ödeniyor olmalı ve İrlanda’daki görev süreleri 9 ayı aşmamalıdır.

Stamp 0 İrlanda Oturum İzni Şartları:

Stamp 0 İrlanda oturum iznine başvuran kişiler, bu oturum izninin getirdiği kısıtlamalara uyacaklarını ifade eden bir taahhüdü imzalamak zorundadır. Stamp 0 oturum izni sahiplerinin çalışmasına izin verilmemektedir. Bu kişiler devletteki bazı işlerde gönüllü olarak çalışabilse de Stamp 0 oturum izni ile kişilere mesleki yeterliliklerine göre bir istihdam sağlamak ya da maaş ödemesi yapmak gibi amaçlar hedeflenmemektedir. Başvuranların imzalayacağı taahhütte şunlar yer almaktadır:

 • İrlanda’da çalışma iznim yoktur.
 • İrlanda’da bir iş kurmam veya işletmem yasaktır.
 • İrlanda’da profesyonellik gerektiren bir meslekte çalışma iznim yoktur.
 • İrlanda’da bulunmamı destekleyen kişi veya organizasyon benim konaklama ve genel geçimimden sorumludur.
 • Kendime yetebilen / bağımsız bir kişiyim.
 • İrlanda’da ikamet ettiğim sürede bir aile bireyimin benimle birlikte İrlanda’ya gitmesine izin verilmemektedir.
 • Herhangi bir devlet yardımından yararlanma iznim yoktur ve ayrıca sponsorumun benim adıma devlet yardımlarından herhangi birine başvurma izni de bulunmamaktadır.
 • İrlanda’da kalacağım süre boyunca geçerli özel tıbbi sigortam var ve bu sigorta İrlanda’da tıbbi tedavi ve hastanede yatılı tedavi masraflarını karşılamaktadır.
 • İrlanda Devleti’nin kanunlarına uymak zorundayım.

Stamp 0 İrlanda Oturum İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Oturum izni başvurunuzun nedeni
 • Pasaportunuzun tamamının fotokopisi
 • İrlandalı bir muhasebeci tarafından doğrulanmış yıllık geliriniz ve herhangi bir finansal yükümlülüğünüzün kanıtları. Yatırımların toplamı normal olarak hesaplanamaz. Finansman, emeklilik geliri veya kolay erişilebilir fonların bir biçimi olmalıdır.
 • Özel hastaneleri de kapsayan tam özel sağlık sigortasının kanıtı
 • Adli sicil belgesi
 • Sağlık beyanı

İrlanda Uzun Süreli Oturum İzni

İrlanda’ya yerleşmek ya da İrlanda’da uzun süreli yaşamak için uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Genellikle İrlanda’ya ilk kez gittiğinizde uzun süreli oturum iznine başvuramazsınız. Öncelikle birkaç yıl boyunca İrlanda’da yasal olarak bulunarak yaşamanız gerekmektedir.

5 Yıl Yasal Olarak İrlanda’da Yaşadıktan Sonra,

Bir çalışma izni ya da çalışma vizesiyle 5 yıl (60 ay) boyunca İrlanda’da yaşayan kişiler 5 yıllık İrlanda uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Uzun süreli oturum izni yalnızca 5 yıl boyunca İrlanda’da da yasal olarak ikamet etmiş kişilere verilmektedir. İrlanda’da yasal olarak bulunmadığınız süreler 5 yıllık sürenin içinde dahil edilmemektedir.

İrlanda uzun süreli oturum izni sahibinin eş ve çocukları da bu oturum izni için başvuru yapabilirler. Bunun için eş ve çocukların da 5 yıl boyunca İrlanda’da bu statüde yaşamış olması gerekmektedir.

İrlanda Uzun Süreli Oturum İzni Başvurusu İçin Şartlar

 • Başvuru yaptığınız tarihte 5 yıl (60 ay) boyunca İrlanda’da yasal olarak ikamet etmiş olmanız gerekmektedir.
 • Bir çalışma izni ya da çalışma vizesi ile yasal olarak İrlanda’da ikamet etmiş sayılırsınız ve uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Pasaportunuzda bu vizeler için uygun damgaların bulunması gerekmektedir.
 • İrlanda uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunduğunuzda 5 yıllık ikamet süresini doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • İyi bir karaktere sahip olmanız aranmaktadır.
 • İrlanda’daki ikamet süreniz hesaplanırken, ikamet izninizin olmadığı herhangi bir süre hesaba katılmamaktadır.
 • Eş veya bakmakla yükümlü olunan çocuk statüsünde başvuranlar da 5 yıllık İrlanda uzun süreli ikamet izni alabilirler ancak çalışma izni ile ilgili koşulları ayrı olarak değerlendirilmektedir.

İrlanda uzun süreli oturum izni başvuruları genel olarak 6 ile 8 ay arasında sonuçlanmaktadır. Bazı başvurular çeşitli sebepler nedeniyle daha uzun sürebilmektedir.

8 Yıl Yasal Olarak İrlanda’da Yaşadıktan Sonra,

İrlanda’da yasal olarak 8 yıl boyunca ikamet eden kişiler, uzun süreli oturum izni için başvuru yapabilirler. Bu kişiler tüm koşulları sağladıkları takdirde pasaportlarına herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan İrlanda’da kalabilecekleri işlenir. Bu mühür pasaportun bitiş tarihine kadar geçerli olmaktadır. Süresi biten pasaportunu yenileyen kişiler İrlanda’da süre sınırlaması olmadan kalabileceklerini gösteren bu oturum iznini yeni pasaportlarına tekrar işletebilirler.

İrlanda uzun süreli ikamet iznine yalnızca pasaportlarında yasal olarak İrlanda’da kalabileceklerine dair mühür bulunan ve Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu'na (GNIB) kayıtlı olan kişiler başvurabilirler.

İrlanda’da 96 aylık yasal ikamet sürenizi doldurduktan sonra uzun süreli ikamet iznine başvurabilirsiniz. 96 aylık süre dolmadan başvuru yapan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Stamp 4 izni sahibi olarak başvuru yapacak kişiler ancak bu iznin son 6 ayında başvuru yapabilmektedir. Bu kişilerin izinlerinin dolmasına 6 aydan daha uzun bir süre varken uzun süreli ikamet iznine başvururlarsa başvuruları kabul edilmeyecektir.

Uzun Süreli Oturum İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Oturum izni talep dilekçesi
 • Eski ve geçerli pasaportlarınızın ve göçmenlik izinlerinizin fotokopisi
 • GNIB kartının fotokopisi
 • Mevcut bir adres

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Başvuru yaptığınız sırada yasal olarak İrlanda’da ikamet etmeniz gerekmektedir.
 • Uzun süreli ikamet izni mührü sadece ulusal bir pasaporta vurulmaktadır. Seyahat belgesine konulmamaktadır.
 • Uzun süreli ikamet izni ancak iyi karakterli bir kişi olduğunuzdan emin olunduğunda verilmektedir.
 • Geçerli izninizin süresi dolmadan, pasaportunuza uzun süreli ikamet izni mührü aldığınızda bunu Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu'na (GNIB)'ye kaydettirmeniz gerekir. Durumunuzu GNIB’ye kaydettirmezseniz, yasal olarak ikamet etmiş olmazsınız ve yasadışı duruma düşme riskiniz doğmaktadır. İrlanda uzun süreli ikamet izni, GNIB'ye kaydınızı yaptırdığınızda ve kayıt belgesi aldıktan sonra geçerli bir izindir. 

İrlanda vizesi ofisleri

İrlanda ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İrlanda yatırımcı vizesi
  C.K., 01 May 2020, 16:17

  Merhabalar, gayrimenkul alanında yatırımcıyım. İrlanda’daki şartların yatırımcılar için ve yaşam anlamında çok iyi olduğunu öğrencim. Bu nedenle yatırımlarımı oraya kaydırmak istiyorum. İrlanda yatırımcı vizesi hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl başvuru yapılıyor? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İrlanda İş Vizesi
  B.A., 19 Nis 2020, 22:06

  Merhabalar ben Türkiye’de büyük bir şirketin sahibiyim ve 2 çocuk babasıyım. İrlanda’da iş kurmak istiyorum; İrlanda iş vizesi diye bir vize türü var mıdır? Varsa nasıl başvurabilirim? Çocuklarımı ve eşimi yanımda götürebilir miyim? Başvuru içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İrlanda evlilik vizesi
  N.G., 17 Nis 2020, 12:58

  Merhabalar; 3 yıldır birlikte olduğum erkek arkadaşım Dublin'de yaşıyor. Evlenmeye karar verdik fakat süreç nasıl işleyecek ve İrlanda evlilik vizesi mi almam gerekiyor? Henüz evlenmedik ve süreci bilerek hareket etmek istiyorum. Konu hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İrlanda uzun süreli oturum vizesi
  G.G., 16 Nis 2020, 21:42

  Merhabalar ben üniversitede öğrenciyim ve önümüzdeki yaz mezun olacağım. Mezuniyetten sonra gidip İrlanda’ya yerleşip orada yaşamak istiyorum. İrlanda uzun süreli oturum vizesi almak için ne yapmak gerekiyor? Şartları anlatabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İrlanda oturum izni vizesi
  C. SEYRAN, 06 Nis 2020, 15:08

  Merhaba İrlanda’da oturum almak istiyorum. Üniversiteyi yeni bitirdim. İrlanda oturum izni vizesi almak için ne yapmak gerekiyor? Ne kadar süreyle alınabiliyor? Hangi yollarla oturuma sahip olabilirim? Bildiğim kadarıyla tüm vize işlemlerini yapıyorsunuz. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İrlanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp